Kıran Resimleri

8,4/10  (5 Oy) · 
21 okunma  · 
1 beğeni  · 
642 gösterim
Kıran Resimleri; düğünlerini, cenazelerini, yoksulluklarını ve umutlarını paylaşan insanların, kışkırtmayla kan dökecek, komşusunu yakacak hale getirildiği 1978 Kahramanmaraş katliamını anlatıyor.

İnci Aral, fitili karanlık ellerce ateşlenen ve Türkiye'yi 12 Eylül'e götüren toplumsal bir cinneti edebiyata aktarırken kendi yazarlık anlayışından ödün vermeden, giriştiği işin büyüklüğü altında ezilmeden bir destan çıkarıyor ortaya. İnsan aklına, vicdanına, onuruna sığmayan dayanılmaz bir vahşeti yaşayanları, neden kurban seçildiğini bile anlayamadan hayatları cehenneme dönenleri edebiyatın belleğine kaydederken de inanılmaz insane manzaraları çiziyor.

İnci Aral'ın yazarlığında bir dönemeç saydığı bu kitap özgün diliyle okuru sarsıyor, içini dağlıyor, zihninde sorular büyütüyor: Böyle bir gözü dönmüşlük, böyle bir acımasızlık, böyle bir vahşet neden, nasıl olabilir?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786055340575
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ayda kanat 
26 May 22:08 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Boğazım dugumlenerek okudum kitabı. Anlamaya çalıstım anlayamadım.Bu vahşet neden niçin? Nasıl bir kin!neden ? Tarihimizin yuz karalarından biri sadece maras KATLIAMI. İyi ki İnci ARAL var. Kitabı okumadım gerçek anlamda yasadım.

Kitaptan 2 Alıntı

yücelözmen 
 21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Evler, dükkanlar, camlar, tahtalar onarılırdı elbet. Peki ya insanlar? Ya onların yaraları, yıkıntıları, yangınları? Ya gidip de dönmeyenler, kalanlar?"

Kıran Resimleri, İnci Aral (Sayfa 62)Kıran Resimleri, İnci Aral (Sayfa 62)
yücelözmen 
 21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

kıranresimleri
" ...Bir süredir ölüm her köşe başında pusuda. Sevgilerin, sıcaklığın, insanlığın, yaşamın küçük avuntularıyla, bağlayıcı kaygılarının yerini korkular aldı. Ölüm her şeye sindi. Yaşamalara sindi, garip bir biçimde olağanlaştı. Herkes susuyor. Herkes, her şey. Neden susuluyor, neden, neden? "

Kıran Resimleri, İnci Aral (Sayfa 80)Kıran Resimleri, İnci Aral (Sayfa 80)