Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.094
Gösterim
Adı:
Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe
Baskı tarihi:
1 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050829013
Kitabın türü:
Çeviri:
Esma Fethiye Güçlü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
 Genç Timaş Yayınları
Durup kiraz ağacını selamlıyorum. Babamla birlikte her gün geçtiğimiz sokaktan bakınca onu uzaktan -ama sadece biraz uzaktan- görebiliyorum. Aslında karşımda gördüğüm şey renkli bir leke ama ben onun ağaç olduğunu, yani hayallerimdeki gibi iyi yürekli bir devin saçları olduğunu biliyorum. Tamamen bulanık, ama orada.

***

Yazarın kendi yaşam hikâyesinden esinlenerek, küçük bir kızın görme yetisini kaybetmesiyle ilgili kaleme alınmış olan bu roman her yaştan okur için. Küçük Prens, İçimdeki Müzikgibi kitapların hayranları için çok özel bir yeri olacak…

Mafalda, dokuz yaşındaki bir kız çocuğu ve bildiği bir şey var: Gelecek altı ay içinde, görme yetisini tamamen kaybedecek. Mafalda, görünürdeki bu karanlık gelecekte yolunu bulabilecek, okula gidebilecek, futbol oynayabilecek ve kedisine bakabilecek mi?

Ailesi ve arkadaşlarının yardımıyla Mafalda, kendisi için önemli olan şeyleri keşfetmeye çalışır. Görme yetisini kaybetse de yapabileceği şeylerin listesini çıkarır…

İlham veren bir cesaret ve kararlılık hikâyesi.
208 syf.
·Beğendi·9/10
“Bütün çocuklar karanlıktan korkar”

Mafalda’nın hikayesi böyle başlıyor. Mafalda dokuzuncu yaşının sonlarında küçük bir kız çocuğu ve karanlıktan korkuyor; ancak onun karanlığı geldiğinde diğer çocuklar gibi tekrar ışığa ulaşma şansı olmayacak, bu yüzden karanlıkla barışmanın bir yolunu bulması gerekiyor.

Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe kitabı bir hastalık sebebiyle görme yetisi yavaş yavaş kaybeden ve altı ay sonra tamamen karanlıkta kalacağını bilen bir kız çocuğunun hayatla verdiği mücadeleyi anlatıyor.


Şişman kedisinin ona yol arkadaşlığı yaptığı okul yolunda her gün selamladığı bir kiraz ağacı var ve Mafalda ona varana dek attığı adımları sayarak ne kadar uzağı görebildiğini hesaplıyor. Her geçen gün azalan mesafe aslında onun hayat için olan sevincini sorgulamasına sebep oluyor.

Arkadaşlığa en çok ihtiyaç duyduğu çocukluk çağında Mafalda; ve onu olduğu gibi kabul etmenin yanı sıra onunla vakit geçirmenin oldukça keyifli olduğunu fark edecek yaşıtları yok. Bu yüzden kendisini oldukça yalnız hissettiği dönemlerde kiraz ağacına biraz daha bağlanıyor.

Küçük bir kızın gözünden dostluğu, bağları ve güzellikleri görüyoruz bu kitapta.

Kiraz ağaçlarının, olduğundan farklı davranan arkadaşların, her koşulda birbirine bağlanan ailenin, gri tüylü kedinin, amazon kızlarının gücünün, gökyüzündeki yıldızların, müziğin, karda yapılan yarışların, kitapların, hayatın ve ne olursa olsun hayata tüm gücüyle tutunan insanların anlatıldığı sıcacık bir roman.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Karanlıkta kalınca insanın canı daha çok acıyor çünkü canını yakan şeye hazırlıksız yakalanıyorsun. "

Ah Mafalda! Dediğin gibi bütün çocuklar karanlıktan korkar. Sen de kokuyorsun ve korkmakta sonuna kadar haklısın. Ama biliyor musun Mafalda? "Korkarak yaşamak yaşamak değildir." Korkmak gerekli bir şey Mafalda. Ama önemli olan korkuyor olmana rağmen devam etmek. Asla ama asla vazgeçmemek. Ottimo Turcaret de korkuyor. Ama o senin yanında güvende. Sen de güvendesin. Görmeden orda olduğundan emin olduğun şeyler var. Mesela Estella' nın sana hediye ettiği yıldızlı tişörtü giymiştin. O tişörtü görmesen bile orada olduğunu biliyorsun. Kış geldiği zaman baharın sonsuza dek gitmediğini yeniden geri geleceğini de. Çünkü kış olmadan bahar olmuyor Mafalda. Bunu sende biliyorsun. Hatta daha önemlisi sen baharın kokusunu duyuyorsun. Sen güçlüsün Mafalda. Korktuğun ama korktuğun halde devam ettiğin için. Çünkü bu dünyada herkesin ilerlemeye, devam etmeye cesareti yok. Ve Tilki' nin dediği gibi: ... İnsanlar gerçekleri kalbiyle görebilir. Gerçekte önemli olanı gözler göremez." Asıl görmen gerekeni, senin için vazgeçilmez olanı bulmalısın  Mafalda. Ve biliyor musun ? Şimdi senin sayende ben de benim vazgeçilmezimi arıyorum. Ve inanıyorum ki ben de bir gün senin gibi onu bulacağım. Teşekkürler Mafalda...
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabın ana karakteri Mafalda dokuz yaşındaki bir kız çocuğu.Her gün görüşünü biraz daha kısıtlayan Stargardt hastalığına sahip.Okula gelirken okulunun bahçesinde bulunan kiraz ağacını iyi gördüğü yerden başlayarak adımlarını sayıyor,ne kadar uzağı iyi görebildiğini hesaplıyor.70 metre,50 metre,30 metre...Bir süre sonra ise artık hiç göremeyecek.Mafalda da kendini ''tamamen karanlıkta kalacağı'' zamana hazırlıyor,bu hazırlık sürecinde de etrafındaki değişikliklere uyum sağlamaya çalışıyor.
Kitap,gerçekten bir çocuğun günlüğüne yazabileceği bir dille yazılmış.Okurken satırların bir çocuğun elinden çıktığına inanmak oldukça kolay.Bazen sorduğu basit sorular,bazen büyüklerinin cümlelerini yanlış anlaması ve bazen de etrafında olup bitenleri yorumlama şekli bir çocuktan beklenebilecek düzeyde.Kitap çok aşırı duygusal olmasa da çok da ruhsuz bir kitap değil.Ayrıca Mafalda ile empati yapmak da çok kolay.Birçok yerde ''Onun yerinde ben olsam ne hissederdim?'' diye sorarken buluyorsunuz kendinizi.
Sanırım kitabın en kötü kısmı 207 sayfa olması.Çünkü Mafalda'nın hayatının o ''tamamen karanlıkta kaldıktan'' sonra onun için nasıl ilerlediğini de okumak güzel olabilirdi.Ancak bunun haricinde kitap kısa,akıcı ve güzel bir hikayeye sahip;bir çırpıda okunup bitirilebilecek bir kitap.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yılın ilk kitabı ile hesabımın da ilk paylaşımını yapmak istedim.
Kitap, altı ay içerisinde görme yetisini kaybedecek olan dokuz yaşındaki bir kız çocuğunun kendi iç dünyasında yaşadıklarını anlatıyor. Ben yer yer hüzünlendim, güldüm, kendi çocukluğumu anımsadım.
208 syf.
·Beğendi·8/10
Bazı kitaplar vardır yüreğin burkulur her cümlesinde, hikaye sizde iz bırakır... Siz hiç görme yetinizi kaybedeceğinizi düşündünüz mü? Gözlerinizi kapatarak sevdiğiniz şeyleri görürken artık göremeyeceğinizi hissettiniz mi? Kitabın kesinlikle ilham verecek bir cesaret ve kararlılık hikâyesi olduğunu düşünüyorum. Insta: simayinkitapligi
208 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın hayatından esinlenerek, kendinin de sahip olduğu'stargardt' hastalığını karakterine vererek onu yaşıyor. Katakterimiz Mafalda, her geçen gün gün görmesinde azalma oluyor ve sonunda ise görme yetisini tamamen kaybediyor. Mafalda, ilk başlarda umutsuzluğa kapılsa da Estella ve Filippo yardımıyla bir şeylerin farkına vararak pes etmiyor, kararlılık gösteriyor. Kitap bize "Asla ama asla pes etme" sözünü vurgulayarak güzel mesajlar veriyor. Bence okuyan herkesin kendine ait mesajlar elde edeceğini ve dersler çıkartacağını düşünüyorum.
208 syf.
·Puan vermedi
Eğitimciler, anneler, babalar, abiler, ablalar ve tüm büyükler olarak böyle güzel kitapları okuyup çocuklara okutmak ZO RUN DA YIZ !
Kurgusu, dili harikulade. Çocuklardan çok büyüklere dersler var. Okuyalım, hep birlikte .
208 syf.
·4/10
Kitabın fazla abartıldığını düşünüyorum. İnstagramda ki popüler kitaplara her zaman şüpheyle yaklaşırım. Bu kitaba da şüpheyle yaklaşmıştım. Ama konusu çok hoşuma gitmişti. O yüzden aldım ama hayatıma çok fazla bir şey katmadı. Kitapta yazarın inançlarını çok fazla yansıttığını düşünüyorum. Mesela çocuk babannesinin ruhunun ağaçta yaşadığını düşünüyor vs. Böyle sapık inançları var. Sonra aşk meşk olaylarına girmiş vs. Yine de kitabın sonunda göz nimeti için bir şükre giriyorsunuz. Böyle değişik bir duyguya kapılıyorsunuz. Yine de okumazsam hayatımda bir şeyler eksik kalırdı diyeceğim kitaplardan değil
208 syf.
·1 günde·7/10
Yazarın kendi hayatından bişeyler kattığı,engellerimizi, hastalıklarımızı nasıl aşacağımız konusunda bir çocuğu örnek göstermiş güzel bir kitaptı.Baş karakterimiz Mafalda'nın gözlerini sis kapladı ama bunun sevdiği şeyleri yapabilmesine engel değildi.Yazarımızda bundan bahsetmiş. Bir ruhumuz olduğu sürece vücudumuzdaki eksikler bizi engelleyemez.Kitabın beklentimi tatmin ettiğini söyleyemem.Ama bize anlatmak istediği şey çok güzeldi.
208 syf.
·Beğendi·10/10
"Gülünü bul, Mafalda. Senin için vazgeçilmez olanı bul. Gözlerin olmadan da yapabileceğin bir şey." Sıcacık bir kitap. Sanki her şey uzanıp Mafalda'ya sarılabileceğim kadar yakınımdaymış gibi. Kurgusu, çizimleri, karakterleriyle muhteşem bir hikaye. Çocuk kitaplarının içerisine mizah unsurunu sokabilmek kolay olmamasına rağmen yazar bunu ustalıkla başarmış. Bazı anlar, mesela metroda giderken bir anda kendinizi gülümserken bulabilir ve ben ne zamandır bu yüz ifadesiyle oturuyorum diyebilirsiniz. Bu kitap size Mafalda ile birlikte bir yolculuğa çıkmayı vaat ediyor. Eminim bu küçük kızın şirine dünyasını çok seveceksiniz. Tabii peçetenizi de başucunuzda hazır bekletmek iyi bir fikir olabilir.
208 syf.
·Beğendi·8/10
"Karanlık,içinde insanı yakalayıp sessizce yiyen canavarların olduğu,kapıları ve pencereleri olmayan bir odadır.Ama ben sadece kendi karanlığımdan,yani gözlerimin içindeki karanlıktan korkuyorum." Karanlığı en güzel Mafalda tanımlamış ve yine karanlıkla en güzsl ve cesur bir şekilde Mafalda mücadele etmiş.Stargardt hastalığıyla görme yetimi kaybedeceğimi öğrenseydim Mafalda kadar umutlu,sevgi dolu ve cesur olabilir miydim bilmiyorum.
Ben bu kitabı kısmen de olsa küçük kızımla birlikte okudum ve mutlaka büyük kızıma da okutacağım.Bu kitabı her yaştan herkes okumalı,Mafalda'dan öğreneceğimiz çok şey var.
208 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mafalda ,
yavaş yavaş gözlerini kaybetmesiyle sonuçlanacak bir hastalığı olan 10 yaşında bir kız çocuğu..
Hastalığı günden güne ilerlerken, yaşadığı zorlukları ve korkarak beklediği karanlığa kendini hazırlama çabalarını yürek burkan bir olgunlukla karşılayışını boğazda bir yumru ile okuyorsunuz.
Âşık olduğun zaman gözlerin daha iyi görmüyor belki ama bir yerlerde çarpmaktan daha az korkuyorsun.
+ Sen de mi korkunç hikayeleri seviyorsun?
- Evet!
+ Neden?
- Bilmem. Sen neden seviyordun?
+Çünkü korktuğum zaman yaşadığımın farkına varıyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe
Baskı tarihi:
1 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050829013
Kitabın türü:
Çeviri:
Esma Fethiye Güçlü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
 Genç Timaş Yayınları
Durup kiraz ağacını selamlıyorum. Babamla birlikte her gün geçtiğimiz sokaktan bakınca onu uzaktan -ama sadece biraz uzaktan- görebiliyorum. Aslında karşımda gördüğüm şey renkli bir leke ama ben onun ağaç olduğunu, yani hayallerimdeki gibi iyi yürekli bir devin saçları olduğunu biliyorum. Tamamen bulanık, ama orada.

***

Yazarın kendi yaşam hikâyesinden esinlenerek, küçük bir kızın görme yetisini kaybetmesiyle ilgili kaleme alınmış olan bu roman her yaştan okur için. Küçük Prens, İçimdeki Müzikgibi kitapların hayranları için çok özel bir yeri olacak…

Mafalda, dokuz yaşındaki bir kız çocuğu ve bildiği bir şey var: Gelecek altı ay içinde, görme yetisini tamamen kaybedecek. Mafalda, görünürdeki bu karanlık gelecekte yolunu bulabilecek, okula gidebilecek, futbol oynayabilecek ve kedisine bakabilecek mi?

Ailesi ve arkadaşlarının yardımıyla Mafalda, kendisi için önemli olan şeyleri keşfetmeye çalışır. Görme yetisini kaybetse de yapabileceği şeylerin listesini çıkarır…

İlham veren bir cesaret ve kararlılık hikâyesi.

Kitabı okuyanlar 113 okur

  • Güliz Ertekin
  • zeyneps
  • okuyan_fil
  • REYHAN ZİŞAN
  • Esra Çetin
  • Zeynep Buyuksan
  • mahinev sude
  • Aslı Karasakal
  • Sevde Öztürk
  • Mişa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45.3 (24)
9
%15.1 (8)
8
%26.4 (14)
7
%7.5 (4)
6
%0
5
%0
4
%1.9 (1)
3
%0
2
%0
1
%3.8 (2)

Kitabın sıralamaları