Kırık Kanatlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
23,6bin
Gösterim
Adı:
Kırık Kanatlar
Baskı tarihi:
Mart 2020
Sayfa sayısı:
160
ISBN:
9786059645218
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olympia yayınları
Kırık Kanatlar Kavuşamayan her sevgilinin kırıktır kanatları. Bedenin tüm hücrelerinde hissedilen, ruhu saran hazin bir aşk öyküsü. Babasinin eski arkadaşı nin ziyaretine giden genç adamin aşkla değişen hayatı. Verilen söz sebebiyle birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kalpler. Her şeye rağmen vazgeçilemeyen görüşmeler, gelgitler. Genç yaşta hayatını kaybetmeyi göze alan bir kadın. Sevdiği kadına zarar vermekten çekinen bir adam. Yaşananlara rağmen yitirilmeyen umutlar. Kırık Kanatlar, okurken aşk anlayışınızı yeniden şekillendirecek bir kitap Gerçek zarafet; bir kadınla, bir erkeğin ruhları arasındaki ahenkten ortaya çıkan aşktir.Benim ruhum ve Selma'nınki tanıştığımız o gün birbirlerine doğru mu çekilmişlerdi yoksa içimdeki bu hasret mi benim onu dunyanin en güzel kadıniymişcasına görmeme neden olmuştu? Yoksa aslında hiç var olmayan hir seyren hoslanmama sphep nlan gençlik şarabından mi zehirlenmiştim?
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Ben bu kitabın ağırlığının altından nasıl kalkacağını bilmiyorum... Tarif edemiyorum ağladım evet yine ağladım bu hikaye böyle bitmemeliydi dedim. Çok güzeldi, etkileyiciydi okuduktan sonra derin bir nefes aldım ağlamamı kesmek için bilmiyorum. Halil Cibran; 3 kitabını okudum, bütün karakterlerinle gönül bağı kurdum. Çok beğendim!
88 syf.
·2 günde·10/10 puan
Cibranın muazzam hitabet gücü, küçücük kitaplara sığdırdığı kocaman dünyaların bir örneği daha bu kitap..
Kırık kanatlar Lübnan’da geçen bir aşk öyküsü. Babasının eski arkadaşıyla tanışan ve tahminen Cibran’ın kendisi olan kitapta ismi geçmeyen bir genç adamın, yaşlı adamın kızıyla yaşadığı o kalbi sevdanın anlatısı . Selma karami ile cibran sanılan gencin umutsuz sevdası ve aralarında geçen o muazzam şiirsel diyalogları okumak büyük bir keyif . Her cibran kitabında olduğu gibi onlarca yerin altını çizdim alıntılar paylaştım. Mutlaka okunmalı.
80 syf.
·5 günde·8/10 puan
Selma Karami adındaki genç bir kadın ve Halil Cibran olduğunu tahmin ettiğim bir adamın, tesadüfen kaderin onları bir araya getirmesiyle başlayan acı dolu bir aşk hikayesi. Sadece aşk hikayesine indirgemek de doğru olmaz; aynı zamanda dönemin doğulu toplumlarının kadına olan bakış açısı, sosyolojik ve hiyerarşik yapısı gibi konular hakkında da bir bilgi sahibi olabilirsiniz. 1912' de yayımlanan bu romanda kadın değersiz, söz hakkı olmayan ve itaatkar olması zorunlu görülen bir meta olarak tasvir ediliyor maalesef çoğu günümüz doğu toplumlarında bu algıyı yıkma konusunda fazla bir yol kat edilmediğini düşünüyorum.
Aşka, hüzne, acıya, mutluluğa dair hem soyut hem de somut anlatımlar ve teşbihler bu kitapta oldukça güçlü ve etkileyici fakat bu sizi okurken asla sıkmıyor.
Genel olarak söyleyecek olursam beni uzun süredir duygulandıran ve keşke bitmeseydi dediğim birkaç kitaptan biri oldu. Eğer ki duygusal bir aşk hikayesi arıyorsanız kesinlikle okuma listenizde bulunmalı.
78 syf.
·Beğendi
Dün yazmıştım güncelemede silinmiş Tek kelime ile harika. Cibran gerçekten bir uzaylı. Bir yerde şeytanın avukatında al paçinonun şeytan adına yaptığı konuşmaya benzer bir monolog geçiyor. Aşkın tanrıya masum başkaldırısı mazzamdı. Ermiş kadar olmasa da başı sonu bambaşka güzellikteki bu eser de tam bir başyapıt.
88 syf.
·2 günde·10/10 puan
Halil Cibran'ın, din adamlarının yozlaşması ve kadın hakları gibi toplumsal meselelere el attığı, doğulu kadının yüzyıllar boyu gelenek karşısındaki âcizliğini, eşya gibi oradan oraya sürüklenmesine yönelik eleştirel bir tavır ortaya koyduğu bu eser beni derinden etkiledi. Selma Karami.. Unutmak mümkün değil..
147 syf.
·2 günde
Kitabı tavsiye ile okudum gerçekten çok etkileyiciydi. Eserin konusu her ne kadar "Aşk" olsa da toplumda kadının sosyal konumu, ataerkil topluluklarda söz hakkının olmamasını irdeliyor.
Yazar, aşık olduğu Selma'yı yüreğinde öyle bir yere koyuyor ki, insanın içi sızlıyor okurken. Aşkına karşılık bulsa da, sosyal statü ve babasının kızı adına verdiği karar, iki aşığın birbirine hasret ama bir o kadarda yakın olmalarına sebep oluyor. Kitabı okurken imkansız bir aşk hikayesinin yanı sıra hala günümüzde bile süregelen kız çocuklarının istemese de, zorla yaptırılan evliliklerinden dolayı yaşadıkları mutsuzluğun yanı sıra var olan umutlarının da kuş kanatları misali nasıl kırılıp yok olduklarını üzülerek okuyacaksınız.

"Bu kitabı gözlerini kırpmadan güneşe bakıp,
elleri titremeden ateşi tutabilene; bu kör dünyanın çığlıkları ötesinden Evrensel Ruh'un ezgisine kulak vermeyi bilene; Mary Elizabeth Haskell'a adıyorum!"

"Cibran"

Keyifli okumalar...
88 syf.
·2 günde·Puan vermedi
"Bana mutluluktan söz etme; anısı beni mutsuz ediyor. Bana huzurdan söz etme; gölgesi beni korkutuyor; ama bak bana, sana, Cennet'in kalbimin külleri içinde yaktığı mübarek feneri göstereceğim; seni bir annenin yegane çocuğunu sevdiği gibi sevdiğimi biliyorsun. Aşk seni kendimden dahi korumayı öğretti bana. Beni, seninle birlikte uzak diyarlara gitmekten alıkoyan şey, ateşle temizlenmiş o Aşk'tır. Aşk, senin özgürce ve erdemli bir şekilde yaşamana imkan vermek için, içimdeki arzuyu öldürüyor."

Okuduğum ilk Halil Cibran eseri . Soluksuz okunacak harika bir kitap. Altı çizilecek öyle çok satır var ki ,tadı damağımda kaldı diyebilirim. Her ne kadar klasik bir konuya sahip olsa da , Cibran'ın kaleminden dökülen inci gibi sözler ok gibi saplanıyor insanın yüreğine. Diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlanıyorum.
Keyifli okumalar :)
88 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Cibran'ın kalemine olan hayranlığımı okuduğum dördüncü eserini inceleyerek dile getirmek istedim. Böyle etkili: aşk, ölüm, doğa ve yurt özlemi gibi konuları işleyen bir yazarın, mutlaka bir kitabını kütüphanenize eklemelisiniz.

Cibran bu eserinde; din adamlarının yozlaşmasını, doğu kültürünün altında ezilen ve kadın kelimesinin yalnızca bir kelimeden ibaret olduğu dönemi ele almış. Bir çok geleneğe karşı çıkıp kadın haklarını savunmuş. Belki de o dönemde böyle bir kitap yazmak, bir başkaldırı olarak nitelendirilebilir. #102891881

《Spoiler》

Gençliğin ateşiyle yanmak yetmezmiş gibi kader onun karşısına, Selma Karami'yi çıkarır. #102923480
Ama bu aşk çevre faktörlerinin etkisiyle, geleneklerin boyunduruğu altında kalır ve iki taze çiçek gençliğinin baharında solar. Öylesine masum ve aynı zamanda yasak bir aşk hikayesi... #103410124

Kesinlikle kütüphanemin baş köşesinde olacak eserlerden... Keyifli okumalar diliyorum :)
88 syf.
Çok etkileyiciydi, kavuşulamayan her aşk gibi… Konusuna dahi bakmadan alıp okumanızı öneriyorum. İçinizi ısıtırken kalbinizi kıracak bir kitap. Bir alıntı ile sonlandırıyorum:

“Seni seveceğim Selma, kırların ilkbaharı sevdiği gibi seveceğim. Çiçeklerin güneşin sıcaklığı sayesinde yaşaması gibi, senin sayende yaşayacağım…
Seni hatırlayacağım Selma, bir yabancının sevgili ülkesini hatırlaması gibi, aç bir insanın bir şöleni hatırlaması gibi, tahtından indirilmiş bir kralın görkemli günlerini, bir mahkumun özgür olduğu huzurlu günlerini hatırlaması gibi hatırlayacağım.”
88 syf.
·2 günde·9/10 puan
Gerçekten tadı damağımda kalan bir kitap oldu. Böyle bir aşkın hikayesi bile insanı çok etkiliyor. Böyle aşkların hayali ise bambaşka. Su gibi akan bir kitap herkese keyifli okumalar.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Ah be Cibran'ım! Gencecik yaşında ne derin, ne yakıcı bir sevda yaşamışsın? Boşuna değilmiş o kaleminden dökülen yürek dağlayan, iç sızlatan, zihni yoran kelimeler. 
Ve Selma ile olan aşkınız ne kadar da tükenmez ve ruhunuza işlenen bir sevdaymış. 

Selma Cibran aşkını daha önce duymuş ve okumuştum. Üzülmüş ama bu kitapta okuyana kadar bu denli sarsılmamıştım. Cibran'ın hem  şiirsel dilini okumak hem de yaşanılanın iç yüzünü onun kaleminden öğrenmek müthişti. Bir o kadar da üzücü... 

Burada Halil Cibran ve Selma Karami'nin kavuşmaları imkamsız olmasına rağmen, her geçen gün büyüyen aşklarını anlatmayacağım. Daha da iyisini yapıp bu kitabı mutlaka okuyun diyeceğim. Çünkü Cibran'ın bana göre herkes okumalı, tanımalı. Ondan çok kitap okudum hâlâ da okuyacaklarım var. Ama keşke bu kitabı ilk okumuş olsaydım. O kitapların nasıl bir yürekten çıktığını daha iyi anlardım. 

Bir de Mary konusuna değinmek istiyorum ki, yazar bu kitabı ona adamış. İlk başta anlamamıştım: neden bir erkek kadına olan sevdasını yazdığı kitabı, bir diğer dillere destan sevdasına adamış olsun? Ama sonra düşündüm ki, o da bir incelik göstergesi. Yıllar önce yaşadığı ve ölümüne de tanık olduğu imkansız bir aşkı var, onu yazmalı. Ama birlikte olduğu kadına da verdiği değeri göstermeli... Harikulade bir davranış bence. Hele ki ithaf cümleleri şunlarsa;

"Bu kitabı
gözlerini kırpmadan güneşe bakıp,
elleri titremeden ateşi tutabilene;
bu kör dünyanın çığlıkları ötesinden
Evrensel Ruh'un ezgisine
kulak vermeyi bilene;
Mary Elizabeth Haskell'a
adıyorum!

Cibran" 
Bir ihtiyarın kırışık yüzünde parlayan tek bir damla gözyaşı, genç bir adamın gözkapaklarından dökülen bütün yaşlardan daha dokunaklıdır, çünkü bu gözyaşı yıpranmış bir yürekten gelir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kırık Kanatlar
Baskı tarihi:
Mart 2020
Sayfa sayısı:
160
ISBN:
9786059645218
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olympia yayınları
Kırık Kanatlar Kavuşamayan her sevgilinin kırıktır kanatları. Bedenin tüm hücrelerinde hissedilen, ruhu saran hazin bir aşk öyküsü. Babasinin eski arkadaşı nin ziyaretine giden genç adamin aşkla değişen hayatı. Verilen söz sebebiyle birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kalpler. Her şeye rağmen vazgeçilemeyen görüşmeler, gelgitler. Genç yaşta hayatını kaybetmeyi göze alan bir kadın. Sevdiği kadına zarar vermekten çekinen bir adam. Yaşananlara rağmen yitirilmeyen umutlar. Kırık Kanatlar, okurken aşk anlayışınızı yeniden şekillendirecek bir kitap Gerçek zarafet; bir kadınla, bir erkeğin ruhları arasındaki ahenkten ortaya çıkan aşktir.Benim ruhum ve Selma'nınki tanıştığımız o gün birbirlerine doğru mu çekilmişlerdi yoksa içimdeki bu hasret mi benim onu dunyanin en güzel kadıniymişcasına görmeme neden olmuştu? Yoksa aslında hiç var olmayan hir seyren hoslanmama sphep nlan gençlik şarabından mi zehirlenmiştim?

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları