Kırık Rapsodi

8,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
361 gösterim
Bütün kuşları kafese kapatabilirsiniz ama bazılarını orada tutamazsınız.


Rüya, dünyanın çeşitli ülkelerine yayılmış geniş ailesinin bir araya geldiği kalabalık doğum günü partisinin ardından gelişen olaylar sonucunda büyük büyükannesi Alexandra’nın hayatıyla ilgili bir roman yazmaya karar verir.
Yirminci yüzyılın başlarında soylu bir Macar ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Alexandra, ikiz kız kardeşi Magda ve ağabeyi Károly’la birlikte harika bir çocukluk geçirir. Ne var ki Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve babalarının cepheden bir daha geri dönmemesiyle büyük bir yıkım yaşarlar. Ama akıp giden zaman tüm yaraları sarar ve üç kardeş, yürüdükleri yolda kendi hayatlarına devam ederler. Kardeşlerin evden uzaklaşmasıyla kendisini yalnız hisseden Alexandra, deliler gibi âşık olduğu nişanlısı Rudi’nin bir türlü evlenmeye yanaşmaması yüzünden ani bir karar alır ve Osmanlı’nın son sadrazamlarından birinin torunu olan Aziz Bey’in evlenme teklifini kabul ederek İstanbul’a taşınır. Artık onu yabancı bir ülkede bilmediği bir hayat beklemektedir.
Göründüğünden çok farklı bir karakteri olan Aziz’in aşırı kıskançlığından bunalan Alexandra, özgürlüğünün kısıtlanmasına dayanamayarak Budapeşte’ye dönmeye karar verir. Fakat İkinci Dünya Savaşı başlamış ve İstanbul’da kapana kısılıp kalmıştır. Önce bebeğinin sonra da kız kardeşi Magda’nın ölümüyle de dünyası tamamen kararır. Alexandra için artık intihardan başka bir çıkış yolu gözükmemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789752114067
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Sevde Soyaslan 
 31 Oca 23:59 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

İçinde aynı anda bir çok duyguyu barındıran insanı dinlendiren yormadan okunacak bir kitap olmuş. Genelde bilmediğim yeni yazarları okumamayı tercih ediyorum bir kitapçıdan arka kapağını okuyarak almıştım. Beni pişman etmediğine sevindim açıkçası. Yazarla ilk tanışmam gayet olumlu oldu belki ilerleyen zamanlarda bir kaç kitabını daha okuyabilirim. Sizi dinlendirecek ve dinlenirken keyif alabileceğiniz bir kitap okumak isterseniz önerebilirim.

Kitaptan 2 Alıntı

Sevde Soyaslan 
27 Oca 14:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Neden gidiyoruz?"
"Savaştan dolayı Alex.Artik Macarları İtalya'da istemiyorlar."
"Savaş ne demek?"
"Kavga demek kızım. Büyük kavgalar. Ülkelerin kavgası."
..." Ama kavga etmek kötü bir şey." ..." Károly arkadaşlarıyla kavga ettiğinde çok kızıyorsunuz ona.Kavga eden ülkelere kızan büyükleri yok mu?"

Kırık Rapsodi, Neslihan Stamboli (Sayfa 25 - Altın kitablar yayınevi)Kırık Rapsodi, Neslihan Stamboli (Sayfa 25 - Altın kitablar yayınevi)
Sevde Soyaslan 
27 Oca 19:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Elde edeceğiniz konumunuzu, sorumluluklarınızı yerine ettirmek için degil de, yersiz kibrinizi körüklemek için kullandığınız takdirde sadece gülünç duruma düşmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi kandırarak gerçekten üstün olduğunuza inanmaya başlar ve etrafınizdakilerle birlikte felakete sürüklenirsiniz."

Kırık Rapsodi, Neslihan Stamboli (Sayfa 69 - Altın Kitaplari Yayınevi)Kırık Rapsodi, Neslihan Stamboli (Sayfa 69 - Altın Kitaplari Yayınevi)