Kırım Kan Ağlıyor

8,5/10  (6 Oy) · 
30 okunma  · 
7 beğeni  · 
833 gösterim
Kırım Türkleri, İkinci Dünya Savaşı'nın vahşetiyle birlikte iki dehşeti birarada yaşadı. Hem faşizmin korkunç yüzünü gördüler, hem de komünizmin... Önce Sovyet Kızılordusunun işgaline uğradılar, ardından Hitler Almanyasının... İki açmaz arasında kaldılar. Ezildiler. Sürüldüler. Gaz odalarında tüketildiler. Zulümden kaçıp Türkiye'ye ulaşmayı başaranları ise, başka bir sürpriz bekliyordu...Sovyetler Birliği'ne iade edileceklerdi. Bir ikindi vakti, sınırı çizen derenin üzerindeki Boraltan köprüsünden Sovyetler Birliği tarafına geçmeye zorlandılar. Köprünün ortasını bulmadan Sovyet askerlerinin silahları ölüm kusmaya başladı.Ahmed Cahid'in yüreğine dört mermi birden saplandı. Muallim Bekir Sami'ye baktı. O da yaralıydı. Elini uzattı:"Elveda Sami..." "Elveda ağabey."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 1997
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789754080421
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysesozenaycan 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sonu ağlamaklı malesef acıklı bitmesini istemezdim ama gerçek tarih bu olduğuna göre diyecek bir şey yok. Anlatımı acıklı hikayeye rağmen çok güzel.

BEHÇET AKGÜN 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Beni kitap okumaya teşvik eden ve artık bırakmama müsade etmeyen kitapların başında geliyor :)

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kırımlı da yaşayan insanların nasıl sürğ ün edildiklerini anlatan bir kitap. Trenlerde zehirli gazlara tabi tutulan bir millet.

Kitaptan 3 Alıntı

Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1783 yılında Kırım Hanlığının talihi dönmüş,kötü kaderin başlangıcı bu tarih olmuştu.Rusya Kırım'ı o tarihte istila etmişti.Ezilmişliğin,horlanmışlığın zehir acılılığındaki tadı o tarihten sonra tanımaya başlamıştı Kırımlı.Rusya'da Çarlar değişmişti.Rusya'da idareler değişmişti,idare şekilleri değişmişti,hatta rejim bile değişmişti de Kırım'ın kaderi bir türlü değişmemişti.

Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 195)Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 195)
Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz barışçıyız aslında, Nikolay." dedi astsubay Melikov. "Barışcıyız ama şu Türklerle barışmak imkansız. Herifler yeminli azizim. Savaşmaya yemin etmişler. Kur'an'a el basarak hem de. 'Kanımızının son damlasına kadar savaşacağımıza' falan, filan...

Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 53)Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 53)
Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yoldaşlar" diye konuşmaya başladı. "Sovyet anayasasını okudunuz mu, bilmiyorum?Okudunuzsa herkese eşitlik getirdiğini de görmüştürsünüz. Bir Rus ile bir Türk arasında hiç bir fark gözetmez. Aynı insanca muameleyi yapar. Bizim dışımızdaki ülkelerde açlık vardır, sefalet vardır, baskı vardır,işkence vardır. Öhö, biz henüz geçiş döneminde olmakla birlikte bir çok meseleyi önemli ölçüde halletmiş bulunuyoruz. Pek tabi bazı zorluklar çıkacak."

Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 42)Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 42)