Kırım Kan Ağlıyor

8,6/10  (12 Oy) · 
44 okunma  · 
12 beğeni  · 
944 gösterim
Kırım Türkleri, İkinci Dünya Savaşı'nın vahşetiyle birlikte iki dehşeti birarada yaşadı. Hem faşizmin korkunç yüzünü gördüler, hem de komünizmin... Önce Sovyet Kızılordusunun işgaline uğradılar, ardından Hitler Almanyasının... İki açmaz arasında kaldılar. Ezildiler. Sürüldüler. Gaz odalarında tüketildiler. Zulümden kaçıp Türkiye'ye ulaşmayı başaranları ise, başka bir sürpriz bekliyordu...Sovyetler Birliği'ne iade edileceklerdi. Bir ikindi vakti, sınırı çizen derenin üzerindeki Boraltan köprüsünden Sovyetler Birliği tarafına geçmeye zorlandılar. Köprünün ortasını bulmadan Sovyet askerlerinin silahları ölüm kusmaya başladı.Ahmed Cahid'in yüreğine dört mermi birden saplandı. Muallim Bekir Sami'ye baktı. O da yaralıydı. Elini uzattı:"Elveda Sami..." "Elveda ağabey."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 1997
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789754080421
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emre Kiraz 
17 Eyl 15:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İkinci dünya savaşında Avrupa yı kasıp kavuran Hitler ve Nazi salgının en ihtiraslı döneminde bir öksüz Türk eli Kırım... Savaşın en hararetli yıllarında bir yanda Rus elinde Komünizm ve Bolşevizme , öte yandan Hitlerin elinde Nazizm ve Faşizme karşı verilen bir özgürlük mücadelesi. Her anlamda soluksuz okuduğum bir kitap. Şiddetler tavsiye ederim . Hele ki benim gibi İkinci dünya savaşı Ve Hitlerin Nazi Almanya'sı dönemine dair merakınız varsa bambaşka bir boyut açacaktır size Kırım...

Serdar Poirot 
31 Mar 16:30 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Yazardan son derece güzel bir tarihi roman. İkinci Dünya Savaşında Almanlar Kırım'ı ele geçirir ancak Kırımlıların özerklik taleplerine red cevabı verirler. Yıllar geçince Almanlar yenilmeye başlar ve Kırım Akmescit'te tekrardan NKVD ve Kızıl Ordu askerlerinin çizmeleri duyulmaya başlar. Zulüm artmaktadır. Dursunbey köyünün ileri gelenlerinden avukat Ahmet Cahit, Haydar Hoca, Hoca Salih, kurdukları Türk Mukavemet Teşkilatı ile halkı örgütlemeye çalışır. Ancak burada da bazı hainler çıkacaktır. Bu arada Kızıl Ordu askerlerinden olan Nikolay, sevgilisi Katya ile kaçmak zorunda kalır. Komünizm'i sorgulayan bu asker yakın arkadaşı Melikov ile karşılaşacaktır. Acaba bu üçü ve Kırım Türkleri özgürlüklerine kavuşabilecek midir? Kırım eski güzel günlerine geri dönecek midir? Komünizm insanlara vaat ettiklerini yerine getirebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Aysesozenaycan 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sonu ağlamaklı malesef acıklı bitmesini istemezdim ama gerçek tarih bu olduğuna göre diyecek bir şey yok. Anlatımı acıklı hikayeye rağmen çok güzel.

BEHÇET AKGÜN 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Beni kitap okumaya teşvik eden ve artık bırakmama müsade etmeyen kitapların başında geliyor :)

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kırımlı da yaşayan insanların nasıl sürğ ün edildiklerini anlatan bir kitap. Trenlerde zehirli gazlara tabi tutulan bir millet.

Kitaptan 3 Alıntı

Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1783 yılında Kırım Hanlığının talihi dönmüş,kötü kaderin başlangıcı bu tarih olmuştu.Rusya Kırım'ı o tarihte istila etmişti.Ezilmişliğin,horlanmışlığın zehir acılılığındaki tadı o tarihten sonra tanımaya başlamıştı Kırımlı.Rusya'da Çarlar değişmişti.Rusya'da idareler değişmişti,idare şekilleri değişmişti,hatta rejim bile değişmişti de Kırım'ın kaderi bir türlü değişmemişti.

Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 195)Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 195)
Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz barışçıyız aslında, Nikolay." dedi astsubay Melikov. "Barışcıyız ama şu Türklerle barışmak imkansız. Herifler yeminli azizim. Savaşmaya yemin etmişler. Kur'an'a el basarak hem de. 'Kanımızının son damlasına kadar savaşacağımıza' falan, filan...

Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 53)Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 53)
Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yoldaşlar" diye konuşmaya başladı. "Sovyet anayasasını okudunuz mu, bilmiyorum?Okudunuzsa herkese eşitlik getirdiğini de görmüştürsünüz. Bir Rus ile bir Türk arasında hiç bir fark gözetmez. Aynı insanca muameleyi yapar. Bizim dışımızdaki ülkelerde açlık vardır, sefalet vardır, baskı vardır,işkence vardır. Öhö, biz henüz geçiş döneminde olmakla birlikte bir çok meseleyi önemli ölçüde halletmiş bulunuyoruz. Pek tabi bazı zorluklar çıkacak."

Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 42)Kırım Kan Ağlıyor, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 42)