Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb

9,5/10  (11 Oy) · 
39 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.850 gösterim
Kırk Ambar "bütün eserleri"ni yayımladığımız Cemil Meriç'in dokuzuncu ve -belki de- en önemli kitabı. Adeta bir "mefhumlar kamusu", "dağınık ve derbeder bir ansiklopedi". Üstâda göre, "kurmak istediği abidenin birkaç sütunuyla birkaç odası". "Bütün eserleri" yayına hazırlayan Mahmut Ali Meriç, bu "abide"yi önemine binaen iki ayrı cilt halinde yeniden düzenledi. Kırk Ambar'ın ilk cildinin başlığı "Rümuz-ül Edeb". Bu cilt, dünya edebiyatından yola çıkarak klasiğe, hümanizmden edebiyat sosyolojisine, romanın romanından edebiyat tarihinin tarihine uzanıyor. Cemil Meriç, bu uzun edebî yolculukta okuru düşünmeye davet ediyor. Kırk Ambar'da yolculuğumuz "pek yakında", ikinci cilt "Lehçe-t-ül Hakayık"la devam edecek...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  463
 • ISBN:
  9789754706376
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Dar manada hümanizm, insanın büyük değerini ve insan tabiatındaki sonsuz imkânları tasdik demektir.Hıristiyan­lık, ona her tek tanrılı din gibi, ebediyete uzanan bir kader çizer. Evet, insanoğlu günahkârdır, hata işler. Ama mutlak bir değeri de vardır. İnsanın necatı, hudutlarını aydınlık olarak bilmesinden ve kendi hiçliğini idrak etmesinden ge­çer. Gerçek hümanizm güç bir muvazenedir. Çok defa teh­likeye düşen, daima yeni baştan fethedilmesi gereken bir muvazene.(Denge)

Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 95 - İletişim)Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 95 - İletişim)

"Beyinle kol, nazariye ile aksiyon el ele vermedikçe, toplum sıhhate kavuşmaz".

Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 454 - İletişim)Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 454 - İletişim)

Batı olayı,300 yıl kuluçka hayatı yaşadıktan sonra 19.asırda patlayıverdi.Bu olayın temelinde rasyonalizm ve ilim vardı.17.asırda kekeleyen ,18.asırda konuşan,19 asırda bağıran ilim!!

Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil MeriçKırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç