Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb Bütün Eserleri 9

9,4/10  (8 Oy) · 
29 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.795 gösterim
Kırk Ambar "bütün eserleri"ni yayımladığımız Cemil Meriç'in dokuzuncu ve -belki de- en önemli kitabı. Adeta bir "mefhumlar kamusu", "dağınık ve derbeder bir ansiklopedi". Üstâda göre, "kurmak istediği abidenin birkaç sütunuyla birkaç odası". "Bütün eserleri" yayına hazırlayan Mahmut Ali Meriç, bu "abide"yi önemine binaen iki ayrı cilt halinde yeniden düzenledi. Kırk Ambar'ın ilk cildinin başlığı "Rümuz-ül Edeb". Bu cilt, dünya edebiyatından yola çıkarak klasiğe, hümanizmden edebiyat sosyolojisine, romanın romanından edebiyat tarihinin tarihine uzanıyor. Cemil Meriç, bu uzun edebî yolculukta okuru düşünmeye davet ediyor. Kırk Ambar'da yolculuğumuz "pek yakında", ikinci cilt "Lehçe-t-ül Hakayık"la devam edecek...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  463
 • ISBN:
  9789754706376
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

"Edebiyatlar, ya Avrupa için yazıya geçirilmiş, ya Avrupalılar tarafından."

Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 18 - İletişim Yayınları, 14.Basım)Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 18 - İletişim Yayınları, 14.Basım)

"Fransa bakımından, Voltaire'in evrenselliği düpedüz bir 'conquistador' (istilâcı) edebiyatı: kaynağında bir tanıma cehdi yok, bir sömürme arzusu var."

Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 26 - İletişim Yayınları, 14.Basım)Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 26 - İletişim Yayınları, 14.Basım)

"Marx nasıl Fransız sosyalizmini, İngiliz iktisadını ve Alman felsefesini yoğurarak insanlığa sunmuşsa, Balzac da dünya romanının bütün araştırmalarından, bütün başarı ve başarısızlıklarından yararlanarak bir edebiyat türüne son biçimini vermiştir."

Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 129 - İletişim Yayınları, 14.Basım)Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç (Sayfa 129 - İletişim Yayınları, 14.Basım)

Batı olayı,300 yıl kuluçka hayatı yaşadıktan sonra 19.asırda patlayıverdi.Bu olayın temelinde rasyonalizm ve ilim vardı.17.asırda kekeleyen ,18.asırda konuşan,19 asırda bağıran ilim!!

Kırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil MeriçKırk Ambar 1: Rümuz-ül Edeb, Cemil Meriç