Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık

8,9/10  (12 Oy) · 
57 okunma  · 
27 beğeni  · 
715 gösterim
Rümuz-ül Edeb’in bir tür edebiyat tarihi olmasına karşın Lehçe-t-ül Hakayık bir tür düşünceler tarihi. Kırk Ambar’ın bu yeni 2. cildi, 1980’de yayımlanan ve tek bir baskı yapan Kırk Ambar’ın ikinci bölümünde ele alınan konuların yeni konularla zenginleştiği, 1981 yılında Ankara’da bir kez basılan Bir Facianın Hikâyesi adlı kitabın içeriğinin de bu konulara eklendiği çok daha kapsamlı ve tamamen gözden geçirilmiş bir hali. Cemil Meriç’in ele aldığı birçok konu bugün de güncelliğini koruyor, bugün de o konuların çeşitliliğinden ve içerdikleri kimi düşüncelerden yararlanmak pekâlâ mümkün. Cemil Meriç okuyucusunu, bir kez daha, "düşünenlerin düşüncesini düşünmeye, sonra da onların tesirinden kurtularak kendi kafasıyla düşünmeye ve hiçbir görüşün esiri olmamaya" davet ediyor. Aydını aydın yapan da "uyanık bir şuur, tetikte bir dikkat ve hakikatin bütününü kucaklamaya çalışan bir tecessüs" değil mi?
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  546
 • ISBN:
  9750504356
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgür Beden 
03 Nis 17:21 · Kitabı okudu · 50 günde · Beğendi · 8/10 puan

İNSAN EN DEĞERSİZ ŞEYİNİ KAYBETTİĞİNDE,
HER ŞEYİNİ KAYBETTİĞİNİ ANLAR.

Cemil Meriç, Türkiye Cumhuriyeti'nin yani kudretli Osmanlı İmparatorluğu'nun en sancılı en korkunç savaşların yaşandığı bir döneme şahitlik etmiş büyük bir fikir adamıdır. Ve bu doğrultuda Türk aydınlarına bu dönemle ilgili bir soru yöneltilir.
Hangi Türk aydınına sorulsa ülkemizin en büyük kaybı nedir bu savaşların neticesinde diye, hemen hemen hepsi topraklarımızı kaybettik der. Fakat Cemil Meriç'e göre Türkiye ruhunu kaybetti. Toprak mı? En değersiz şeyimizdi belki de. En değersiz şeyimizi kaybedince her şeyimizi kaybettiğimizi anladık.

Kitabımızda ilim, irfan ve geçmişimizin derin travmaları anlatılır.

Cemil Meriç
Ülkesinin geçmişini, hâlini ve geleceğini sırtlanan bir aydın...
Tavsiye etmek bile gülünç kalır. Her Türk evladının okuması gereken bir kitap...