Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık

9,0/10  (9 Oy) · 
52 okunma  · 
23 beğeni  · 
658 gösterim
Rümuz-ül Edeb’in bir tür edebiyat tarihi olmasına karşın Lehçe-t-ül Hakayık bir tür düşünceler tarihi. Kırk Ambar’ın bu yeni 2. cildi, 1980’de yayımlanan ve tek bir baskı yapan Kırk Ambar’ın ikinci bölümünde ele alınan konuların yeni konularla zenginleştiği, 1981 yılında Ankara’da bir kez basılan Bir Facianın Hikâyesi adlı kitabın içeriğinin de bu konulara eklendiği çok daha kapsamlı ve tamamen gözden geçirilmiş bir hali. Cemil Meriç’in ele aldığı birçok konu bugün de güncelliğini koruyor, bugün de o konuların çeşitliliğinden ve içerdikleri kimi düşüncelerden yararlanmak pekâlâ mümkün. Cemil Meriç okuyucusunu, bir kez daha, "düşünenlerin düşüncesini düşünmeye, sonra da onların tesirinden kurtularak kendi kafasıyla düşünmeye ve hiçbir görüşün esiri olmamaya" davet ediyor. Aydını aydın yapan da "uyanık bir şuur, tetikte bir dikkat ve hakikatin bütününü kucaklamaya çalışan bir tecessüs" değil mi?
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  546
 • ISBN:
  9750504356
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 65 Alıntı

Avrupalılaşma
Bir kıta, bir medeniyet camiası hüviyetini nasıl değiştirir,
daha doğrusu değiştirebilir mi?
Asya Asya’dır,
Avrupa Avrupa.

Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 31 - iletişim yayınları)Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 31 - iletişim yayınları)

Azgeliş­mişlik.
Asırlık hezimetlerin önünü almak için uydurulmuşa benzeyen bu sefil kelime müstariplerimiz tarafından hararetle benimsendi.
Neden azgelişmiş, niçin azgelişmiş, kime göre azgelişmiş?

Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 32 - iletişim yayınları)Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 32 - iletişim yayınları)

Çağdaşlaşma
Bulanık suda balık avlamak isteyen alafranga aydınlarımızın uydurdukları bir kelimedir. Kimine göre mukaddeslerimiz çağ dışıdır, kimine göre kapitalizm.

Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 34 - iletişim yayınları)Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 34 - iletişim yayınları)

Sosyalizm Avrupalılaştırmanın son silahıdır.
Sosyalizm Avrupalılaştırmanın son silahıdır, manevî planda muzaffer olmaya başlayan bir silah. Batı’nın teslim alamadı­ğı bir tek kale İslâmiyet, yani ikbal devirlerinde ise Şark’ın zaferini ve üstünlüğünü sağlayan, idbar devirlerinde ise büsbütün yok olmasını önleyen manevî güç.

Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 44 - iletişim yayınları)Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 44 - iletişim yayınları)

Bilen de bilmeyen de "böyle yapmamalıydınız" diyor; herkesin reçetesi elinde. İstiyor ki padişah yalnız kendi reçetesini kabul etsin ve uygulasın.

Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 158 - İletişim)Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 158 - İletişim)

"Bir iflasın ifadesidir Avrupalılaşma, bir inkâr çılgınlığı, bir intihar kararıdır."

Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 14 - İletişim)Kırk Ambar 2: Lehçe-t-ül Hakayık, Cemil Meriç (Sayfa 14 - İletişim)