Kırk Güzeller Çeşmesi

8,1/10  (28 Oy) · 
102 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.225 gösterim
Sen burada, bugün artık kaybettiğimiz değerlerimizle ilgili (nezaket, hayâ, tevekkül, merhamet, sabır, tefekkür, sadakat, dua, kanaat, gözyaşı vs.) kırk öğüt bulacak ve bunları şiirsel ilhamlarla okuyacaksın. Belki yazının içindeki öğüdü alacak, kıssadan hisse damıtacak, belki de unutuvereceksin. Ama ben sevgili okuyucu, bu yazıları, Efendim, "Her kim benim hadislerimden kırk tanesini belleyip başkalarına da öğretirse, kıyamet gününde Allah onu bilginler ve fakihler arasında diriltsin!" buyurduğu için yazdım. İsterim ki, sen de öyle okuyasın ve zihninde birkaç gün gezdiresin. Hem kim bilir, bugün dün olduğunda, belki de seninle ikimiz, O'nun meclisinde buluşur, bunları yeniden söyleşiriz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2004
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9789758950010
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kırk hadisi, kendi üslubunca yorumlamış İskender Pala. Şiirimsi bir anlatım ve 40 gül damlası... Mutlaka okunmalı, kırk tane hadisten, kırk tane güzellikten haberdar olunmalı... İskender Pala klasiği...

bugünkü kaybolan değerlerimizin şiirsel anlatımıyla 40adet öğütü yer alıyor(arka kapak neticesi) ..kısaca mühim sözlere değinip güzel açıklamalar yaptığına inandığım üstadın yine mükemmel kitabı..! tez bitireceğime ve zihnimde bilgi olarak gezdireceğime inancım tam ! Ya bismillah !
Tam anlamıyla öğreneceğiniz pek çok şey mevcuttur ,çok iyiydi !

Şükran Güngör 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitapta insanlık adına hatırla(t)mamız gereken değerlerden öğütler buluyoruz ve yazarın da dediği gibi tüm bunlar şiirsel bir anlatımla karşımıza çıkıyor. Her okurun -bir bölüm de olsa- kendi hayatından bir şeyler bulacağını düşünüyorum. Kitabın ayrıca kelime dağarcığınıza büyük katkılar sağlayacak yönüne de değinmek gerekir. Konuyu dağıtmadan ama bir o kadar da süsleyerek bizlere sunması kitabı okunmaya değer kılan yönlerdendir.

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Kırk hadisin şiirsel anlatımla açıklamak ancak İskender Pala'ya özgüdür. Tekrar okumak isteyeceksiniz.

sevgili!...
aşkın şiirini yazmak isterdim sana; sana aşkı şiir ile yazmak isterdim... aşkı seninle tanımlamak ister, aşkı sende tanımak isterdim. ay ikiye bölündüğünde yanında olmak isterdim.

senem reis 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Nezaket, tefekkür, doğruluk, haya, tevekkül, selam, kadının kıymeti, oruç, iyilik, sabır, bayram, rüya, dua, gülümseme, edep, tarih, çocuklar, terbiye, hasta ziyareti, sıla-i rahim, hediyeleşmek, kurban, okumak-öğrenmek, dünya sevgisi, cimrilik-cömertlik, kadere inanmak, aşk, peygamber aşkı, yıldızlar (sahabeler) mutlak güzellik (Allah) anne, merhamet, kanaat, şiir, gözyaşı konularını şiir tadında anlatıyor İskender Pala...

Kitaptan 48 Alıntı

ihtiyar 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir tutsaklıktır başlar, biz doğunca; dünya denir adına. Bir telaş, bir koşturmaca, dursuz duraksız.

Kırk Güzeller Çeşmesi, İskender PalaKırk Güzeller Çeşmesi, İskender Pala
Fatma 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

havaî fişek diye bakıyor çocuklar artık bomba yalımlarına, kuyruklu yıldız niyetine seyrediyorlar füze ışıklarını.

Kırk Güzeller Çeşmesi, İskender PalaKırk Güzeller Çeşmesi, İskender Pala
mehmet tekiner 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tıraşı uzamış deliler ve dünyayı değiştirmeye ahdetmiş delikanlılar da ölür dostum, turfanda düşler gören kızlar da dingin, durgun ve dargın ihtiyarlar da... Borç senetleri elimizde ve bankalar kapalı, uzun yolculuklara hüküm giymiş kefenlerin cebini bulamadan... Gelimli, gidimli dünya; doğumlu, ölümlü dünya; su ve toprak ve rüzgâr ve ateş... Ah vefasız dünya!

Kırk Güzeller Çeşmesi, İskender PalaKırk Güzeller Çeşmesi, İskender Pala

Biyolojik savaşlarda ölmez bir çocuk
Asıl sevgisiz kalınca ölür.
Ve 'git başımdan çocuk!' tan sonra
Binip giderler uçan halılarına çocuklar.

Kırk Güzeller Çeşmesi, İskender PalaKırk Güzeller Çeşmesi, İskender Pala
Sevcihan Baysal 
07 Şub 13:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyaya karşı ilgisizlik, kalbi ve bedeni rahatlatır. Dünyaya rağbet ise, üzüntü ve sıkıntıyı artırır.

Kırk Güzeller Çeşmesi, İskender Pala (Sayfa 87)Kırk Güzeller Çeşmesi, İskender Pala (Sayfa 87)

Ne bitmez arzularımız vardır bizim, ne doymaz isteklerimiz. Her vardığı durakta bir sonraki durağı özleyerek geçen fani bir ömür. Temenniler emele, emeller ihtirasa karışır gitgide ve bir avuç toprak doyurur en son gözümüzü. Boş kuruntular ve olmayacak istekler peşinde hep unuturuz görevlerimizi, hep unutturur bize nefsimiz ebedî güzellikleri. Fani olanın peşinde baki olanı hep ıskalar da insaniyetimiz, acılarla emzirdiğimiz gecelerde savrulur durur arzular.

Kırk Güzeller Çeşmesi, İskender PalaKırk Güzeller Çeşmesi, İskender Pala

Ne bitmez arzularımız vardır bizim, ne doymaz isteklerimiz. Her vardığı durakta bir sonraki durağı özleyerek geçen fâni bir ömür...

Kırk Güzeller Çeşmesi, İskender PalaKırk Güzeller Çeşmesi, İskender Pala
5 /