1000Kitap Logosu
Kırk Hadis

Kırk Hadis

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.5
81 Kişi
378
Okunma
113
Beğeni
5,2bin
Gösterim
232 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 6 sa. 34 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Büyüyenay Yayınları · Haziran 2016 (İlk yayınlanma: 1992) · Ciltli · 9786059268431
Diğer baskılar
Yaşadığı asırda ilmî ve irfanî vasıfları kendinde toplayan büyük âlimlerimizden biri de İmam Nevevî'dir. Eserleri ve örnek kişiliğiyle yüzyıllardır ümmetin her kesimine etki etmiş, müslümaların sorunlarına yeni bir yaklaşımla nebevî çözüm yolları sunmuştur. Onun bu anlayışını asırlara taşıyan muhalled birçok eserinden biri de hacmi küçük, mânası ve tesiri büyük el-Erba'ûn-Kırk Hadis isimli eseridir. Yüzyıllar boyunca müslüman camianın her tabakasında baştâcı edilmiş bu eseri, son asrın büyük mütefekkir/âriflerindenBabanzâdeAhmed Naim Efendi nefîs bir üslup ve incelikle Türkçe'ye tercüme etmiştir. Bir tercüme olarak bu eserin, hadis gibi İslâm'ın ana kaynaklarından birine bin yıllık medeniyet birikimiyle, tabiri caizse İstanbul'dan nasıl bakıldığını ve nasıl anlamlandırıldığını görmek hususunda rehberlik etmesini diliyoruz. Yaşadığımız ilmî, içtimâî, kültürel ve hatta siyâsî inkıraz ve çıkmaza, dinin temel kaynaklarına ve onların yorumlarına yüzyılları bulan bir medeniyet birikimiyle bakan âlim/ârif seleflerimizin yaklaşımlarını keşfederek bir çözüm önerisinde bulunulabileceğini düşünüyoruz. Böyle bir yol tutarak gelenekten günümüze, kadîmdencedîde bir köprü kurmak, dinî kaynakların ve disiplinlerin tevhid nazarıyla ve sahih bir şekilde yeniden anlamlandırılması bu faaliyetin temellerini oluşturacaktır.
9.5
10 üzerinden
81 Puan · 11 İnceleme
Amine
Kırk Hadis'i inceledi.
160 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Efendimiz (sas)'in hadis-i şerifleri, kişisel gelişim kitapları okumak isteyenler için en ideal kitaplardan. O'nun (sas) ahlâkı, Kur'an ahlakı. Beşeriyete sunulabilecek en kusursuz örnek.
Kırk Hadis
9.5/10
· 378 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11
Emre Bulut
40 Hadis'i inceledi.
96 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Nevevi den 40 Hadis
İmam Nevevi , 13.yy da yaşamış Arap Hadis ve Fıkıh alimi.Şam'ın güneyinde bulunan Neva köyünde doğduğundan adı Nevevi yani Nevalı dır.İslam hukuku ve hadis alanlarında önemli bir kişi.44 yaşında ölmüş, 40 dan fazla eser yazmıştır.En kıymetli eseri Riyazü's-Salihin dir.Bu kitabında hadisleri konu başlıklarına göre değerlendirmiştir. 40 Hadis kitabına gelecek olursak; benim okuduğum kitabı Beyan yayınları basmış.Kalın karton kapak ve midi boy.Sayfa çevirmek zor.Sayfa kalitesi ve emek başarılı.Beyan yayınları kitabı birçok önemli eseri yaptığı gibi yarısı Arapça, yarısı Türkçe olarak basmış ve yayınlamış.Çevirmen Halil Günenç e gelecek olursak : Birkaç hadiste anlam bozukluğu vardı ama doğru çevirilmiş hallerini internetten buldum.Biraz daha dikkat edebilirdi.Bilindiği üzere ayetlerden sonraki en önemli ana kaynak hadisler.Peygamberimiz(sav) 40 hadis ezberleyenlere büyük mükafatlar müjdelemiş.İmam Nevevi de bu vesile ile yola çıkmış ve çoğu Buhari, Müslim gibi sahih olan hadislerden ya da hasen hadislerden birçok örneklerle 42 tane hadis yazmış ve kendisine düşen görevi yerine getirmiş.Allah(cc) bizleri de mükafatlanlananlardan eylesin.Amin. Kitaba puanım 8.
40 Hadis
9.5/10
· 378 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
119
Zeynep Gülcan
Kırk Hadis'i inceledi.
175 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Her müslümanın okuması ve gönül toprağına hıfz etmesi gereken bir hayat pusulası bu hadisler... Rabb'im anlamayı, yaşamayı ve yaşatmayı nasip etsin.Güzel okumalar temenni ediyorum. “Aşkın lezzetine ermeyeceksem, Ruhumu yoluna sermeyeceksem, Mahşer günü seni görmeyeceksem, Kör olsun bu gözler Ya Rasûlallah.”(sav)
Kırk Hadis
9.5/10
· 378 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10