Kırlangıç Dönümü

8,8/10  (15 Oy) · 
26 okunma  · 
18 beğeni  · 
562 gösterim
Kendi benliğine güzellikler katmak için âşık olmak isteyen kişi aşkın ne olduğunu bilemezdi. Aşk hiç ummadığınız, hiç beklemediğiniz bir anda buluverirdi sizi. İnsan âşık olmayı seçmezdi. Aşk onu seçerdi. Sadece varlığını kaybetmeye hazır olan insan o kapıdan içeri girebilirdi. Bu mucizevi duygu, her gün yeniden ölen Tanrı'nın kendisine inanmamız için gösterebildiği tek delildi. O sabah Ali için de öyle oldu. Aşk birdenbire, güneşin altında parıldayarak, yüzlerce tesadüfün gizemli uyumuyla kapıdan içeri girdi. Güllerin arkasında karanfiller, morlu beyazlı şebboylar ve isterliçeler… Başka türlü seven, başka türlü gören, kimselere benzemeyen Ali…Hapisten çıkan Ali… Karıncaları izleyen Ali… Tuhaf ve mutlu gülen Ali… Verda'ya âşık olan Ali… Renkler birbirine karışırken, bulutlar pamuk pamuk azalıp çoğalırken Verda'nın kalbine düşen Ali… Bir elmada iki diş izi… Kırlangıç Dönümü, incelikli bir aşk hikâyesi... Sinan Sülün, hayata tutunmaya çalışan genç bir aşkın dünyayla imtihanını anlatıyor. Her şeyin esası farklılık mı benzeşmek mi? Farklı olan dünyaya sığmıyor mu?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  257
 • ISBN:
  9789750518652
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Suat Çelik 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Okurken çok keyif aldım. Mutlaka herkesin okuması gerekir. Aşka dair, sevgiye dair, insanlığa dair vede hayata ve yaşamaya dair herşeyi içinde bulabileceğiniz bir kitap. Okuyan herkesi mutlaka yüreğinin bir köşesinde yakalayacak bir kitap.

Derins 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İçten ve samimi bir kitap okumak istiyorsanız , işte size Harika bir eser, güldürecek , ağlatacak ama en çok kızdıracak Ali’nin hikayesi....ah Ali,m hayat işte...

Elif 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Merhaba uzun süredir elimde olan bir kitaptı Kırlangıç Dönümü ve beklentimin üstünde güzel buldum. Ana karakterimiz Ali üniversitede olaylara karışır ve haksız yere hapse atılır. 10 sene sonra hapisten çıktığında kesinlikle aynı Ali değildir. Anne babası gibi sevdiği ablası ve eniştesinin yanına geri döner. Eniştesine çiçekçi dükkanında yardım etmeye başlar. Ve bir gün dükkanın yanındaki kafede Verda'yı görür, o anda aşık olur. Önceden yaşadığı olayların ve geçirdiği hastalığın tesiriyle dışarıdan biraz aklı noksanmış gibi bir izlenim verdiği için başta kendisini hafife alırlar fakat Verda zamanla Ali'yi tanımaya ve sevmeye başlar. Yazar, Ali ile Verda'yı anlatırken zaman zaman okuyucuyu alıp Ali'nin eski hatıralarına götürüyor, karmakarışık rüyaları ile bilinç altındakilere de tanık ediyor. Hikaye güzeldi. Yazarın anlatımı daha ilk andan itibaren kendisine bağlıyor, böylelikle kitap akıcı bir şekilde okunuyor. Hele o son beni mahvetti! Yıkıldım. Tam 250.sayfa olması lazım, ana karakterle birlikte bir anda her şeyi idrak ediyor ve şok oluyorsunuz! Çok şaşırdım ve üzüldüm. Etkileyiciydi. Özellikle hakkında iyi ya da kötü bir şey bilmeden, beklentisiz başladığım için beni epey etkiledi. Sevgi, sevgisizlik, kırgınlıklar, yaşanmışlıklar üzerine yaşamın ta içinden tavsiye edebileceğim bir kitap.

Naz A. 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Sinan Sülün'ü keşfettiğim kitap ki yazarın ikinci kitabı olur Kırlangıç Dönümü. Kırlangıç Dönümü, hikayesi anlatımı ve karakterleriyle okunası bir kitap. Ali ile tanışıp iç dünyasına yolculuk etmeli, Verda ile olan arkadaşlığına tanıklık etmeli ve ikilinin yaşadığı naif aşka dokunmalısınız.

Bu yıl çok fazla kitap okuyamadım fakat okuduklarım arasında en iyisi Kırlangıç Dönümü idi. Akıcı yazım dilini sevenler, yeni ve farklı bir şeyler okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Kitaptan 6 Alıntı

Nisanur 
07 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir elmada iki diş izi...
Kendi benliğine güzellikler katmak için âşık olmak isteyen kişi aşkın ne olduğunu bilemezdi. Aşk hiç ummadığınız, hiç beklemediğiniz bir anda buluverirdi sizi. İnsan âşık olmayı seçmezdi. Aşk onu seçerdi. Sadece varlığını kaybetmeye hazır olan insan o kapıdan içeri girebilirdi.

Kırlangıç Dönümü, Sinan SülünKırlangıç Dönümü, Sinan Sülün
Dilek 
17 May 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Kimi şeyler vardır o an yazilamaz. BEHÇET AYSAN.

Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 243 - İletişim yayınları)Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 243 - İletişim yayınları)

"Ne istiyorsun?" diye sordu. Bir sorudan daha çok yalvarır gibiydi.
"Bir elmada iki diş izi olmak istiyorum seninle," dedi Ali.
O an, sihirli bir gün ışığı Verda'nın kalbinin üzerine düştü.

Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 65)Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 65)
Hande Nur Çelik 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

'Gerçek devrimcilik herkesi en keskin eyleme zorlamak değil, en mütevazı katkıları içerebilmektir,' derdi. John Holloway gibi beton bloklar arasındaki küçük balkonunda inadına çiçek büyüten ihtiyarı, derelerinin özelleştirilmesine karşı çıkan köylüleri ya da işe gitmeyip parkta kitap okuyan kızı da devrimciler kadrosuna yazardı.

Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 184 - iletişim)Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 184 - iletişim)
Elif 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Hiç yıldız yok, dedi Ali gökyüzüne bakıp.
"Işıklardan gözükmüyorlar," dedi Verda.
"Ne tuhaf değil mi? dedi Ali. "Dünyayı aydınlatmak için yıldızları kararttık."

Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 161)Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 161)
Elif 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayatta neyin neye yol açacağı asla bilinmiyordu. Şu an için kötü olan bir şey iyi bir olayın başlangıcı olabiliyordu. İnsan ancak geriye doğru bakınca geleceği görebiliyordu.

Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 164)Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 164)

Kendi benliğine güzellikler katmak için aşık olmak isteyen kişi aşkın ne olduğunu bilemezdi. Aşk hiç ummadığınız, hiç beklemediğiniz bir anda buluverirdi sizi. İnsan aşık olmayı seçmezdi. Aşk onu seçerdi. Sadece varlığını kaybetmeye hazır olan insan o kapıdan içeri girebilirdi. Bu mucizevi duygu, her gün yeniden ölen Tanrı'nın kendisine inanmamız için gösterebildiği tek delildi.

Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 39)Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 39)
Elif 
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Babaannem her insanın içinde iyinin ve kötünün olduğunu söylerdi," dedi. "İçindeki kötüyü yok edersen iyi bir insan olursun. Fakat iyi insan olmak yetmez. Çünkü iyilik bile içinde kibir barındırır. Eğer bir şey olacaksan, iyiyi de yok edip hiç olmalısın."

Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 183)Kırlangıç Dönümü, Sinan Sülün (Sayfa 183)