Kırmadan İncitmeden

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.081
Gösterim
Adı:
Kırmadan İncitmeden
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058245365
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aşina Yayınevi
Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte, yeni bir imtihanlar silsilesiyle daha karşı karşıya kaldık.Vakit israfından yanlış içerikli paylaşımlara, gereksiz kavgalardan gıybet ve dedikoduya kadar, teknoloji geniş ve sınırsız bir günah alanı sunuyor hepimize.Bütün bu tuzaklara düşmemenin yolu ise, birbirimize iyiyi, güzeli ve doğruyu hatırlatmaktan geçiyor.
Taha Kılınç bu kitabında, bir ömrün topladığı tüm birikimin damıtılmış hâlini sunuyor. Özün de özü. Gündelik hayatta karşılaşabileceğimiz sahici meselelere karşı bir duruş önerisi. Belki dönüp dönüp tekrar okumak isteyeceğiniz, ruha dinginlik veren bir kitap: Kırmadan, incitmeden.
184 syf.
·9/10
Kitapta yaşamdan kısa kısa hikayeler, örnekler, tavsiyeler vardı. Hem Keyif alarak okuyacağınız hem de ders çıkaracağınız bir kitap. Daha iyi bir insan, daha iyi bir kul olmak adına güzel tavsiyeler de mevcut. Kitabın ismi de ayrıca güzel..
Ve en önemlisi de;
"Kırmadan, İncitmeden" ayrılalım şu dünyadan...
184 syf.
Daha önce hiç duymadığım bir isimdi ancak kitabın bölümlerine bakınca dikkatimi çekti aldık ancak okuma fırsatı bulduk. İstifade edilmesi gereken ünlü Matrix filminin bir fügüranı olmadığımızı aslında gerçek bir hayatımız olduğunu ve bu hayat sonunda da gerçek bir karşılık alacağımızı ama nasıl istiyorsak onu alacağımızı göstermeye çalışmış yani bir bakıma bize özünüze dönün mesajı veriyor. Toplumsal ve dini argümanların temelde insanı hem dünya hem sonsuz hayatında mutluluğa ulaştıracak basit kolay ve zevkli yolları rahatlıkla keyifle geçmemizin mümkün olduğunu örneklerle ve kimi zaman da tarihi olaylarla kişilerle göstermeye çalışmış akıcı ve sürükleyici bir eser.
184 syf.
Taha Kılınç, toplumsal uzlaşı ve tartışma kültürünün unutulduğu günümüze bir panzehir ve ilaç sunuyor: Kırmadan incitmeden.

Herkesin bir hayatı var ve insanlar dünyaya bir kez geliyor. Birlikte yaşıyoruz ve her geçen gün heybemizden eksiliyor. Ve Müslümanlar olarak bu dünyanın geçiciliğine inanıyoruz. Asıl olan dünyanın ise bu dünyada yapıp ettiklerimizden oluşacağına inanıyoruz. Fakat bütün bunlara rağmen hala ikili ilişkilerimizde kaba ve kırıcıyız.

İşte Taha Kılınç tam olarak bu noktadan hareketle ismiyle müsemma, kırmadan incitmeden bir hayatın nasıl yaşanabileceğinin tarifini yapıyor. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ve anektodların kitaplaştırılmış halini elimizde tutuyoruz, Kırmadan İncitmeden’de.

Günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz gerçek meselelere ufak dokunuşlar yapıyor Kılınç. Yüzümüzdeki tebessümden karşımızdakine selam vermeye varan küçük fakat etkili, hepimizin bildiği fakat yaşadığımız dünyada unuttuğumuz hasletleri hatırlatıyor. Pratik, kolay fakat yararlı birçok öğüdü böylece paylaşıyor bizimle.

Kitabı okurken işte bu kadar kolay dediğimiz şeyler, aslında yapmadan önce bizlere zor gelen şeyler oluyor. Sırf bu gerçek bile adım atmak için bizlere kolaylık. Kırmadan İncitmeden göz ardı ettiğimiz adabı ve tartışma üslubunu da böylece yeniden hatırlatıyor.
184 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kitabımız Taha Kılınç'ın sosyal medya hesabından paylaştığı gönderilerinin kitaplaştırılmış hali.Şahit olduğu problemler ve yaşadığı olaylar karşısında ayet ve hadisler ışığında nasıl #kırmadanincitmeden başetmiş anlatıyor ve bizlere de yol gösteriyor.
184 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Taha Kılınç'ın zaman zaman yazmış olduğu anektodlardan oluşan kitap çok istifadeli bölümler içeriyor. Okuyanı yormayan, günlük dille yazılı bir üslûb sergilenmiş.
184 syf.
·68 günde·Beğendi·10/10
Şimdi bu yıl okuduğum ve çok beğendiğim üç deneme kitabını peşpeşe paylaşacağım. Niyeyse kitapların yazarları farklı olmasına rağmen birbirlerine çok benzetiyorum.
Zannediyorum üç kitap türü de aynı olduğu için.
Üçü de çok ufuk açıcı, düşündürücü, fark ettirici ve kalbe dokunan kitaplar.
Diyeceğim o ki okuyunuz.
İlk kitabımız Taha Kılınç abinin Facebook yazılarından oluşuyor. O yüzden güzel bir hesap keşfetmişsiniz de sayfasını aşağı iniyormuşsunuz hissiyatı oluşuyor. Çoğunluğu kısa yazılar. Günübirlik yazıldığı için bir çok konuya değinme imkanı oluşmuş. Siz de okurken bir nevi beyin Jimlastiği de yapmış oluyorsunuz. Şahsen ben okurken akşamları azar azar okudum. Sebebi; değinilen konuyu daha iyi düşünmek içindi. İşe yaradı. Beğendiğim yerleri zaten çizdim ve not da ettim hatta kağıda yazıp, okunabilecek yerlere de yapıştırdım.
Böyle yalın, derdi olan, tabiri caizse tirübünlere oynamayan kitapları seviyorum.
Tabi bu tür kitaplarda okuduğunuz yazar çok önemli. Fikirlerinize katkı sağlayan, düşününce bakış açınızı genişleten kitaplar olduğu için düzgün düşünen insanların kitaplarını okumalısınız. Bu çok önemli. Ya da ayırt edebilecek alt yapıya sahip olmalısınız.
Güzeldi. Kesinlikle. Hemen okuyunuz. Tavsiye ediyorum.
184 syf.
Kalbimiz ne zaman karardı böyle ?
Dilimiz ne ara zehir kusmaya başladı?
Aklımız , kalbimizden ne ara uzak düştü?
Bizler ne ara düştük birbirimize?
Neyi bölüşemez olduk?

Halbuki ki dünya da herkese yetecek kadar iyilik ve güzellik var . Biz neden göremiyoruz? Cevabı çok net . Ayrı düştük...
Kalbimizden...
Kendimizden...
Özümüzden..
Kuran'dan ve yüce Allah'tan.
Bu sebepledir ki kavgalarımız , küslüklerimiz ; kinlerimiz ve nefrerlerimiz hiç bitmedi. Kırarak, inciterek hatta bunda garip bir haz alarak egomuza ve kibrimize hizmet ettik. Hatta bazı zamanlar dozu kaçırıp ezdik geçtik.

Modern hayatın ve hızla sekülerleşen dünyanın kirli yüzüne o kadar çok aldandık ki , hem aldattık hem aldandık. Artık kelimelerimiz özensiz kirli ve paslı , davranışlarımız taklit ve kof. Kendimize has olan hiç birşey yok elimizde. Sözcüklerimiz bile zaman zaman bize ait değil. Peki ya Kalbimiz...kalbimiz hep kış.Baharı bekleyen, sokakta üşüyen kuşlar kadar ürkek ve korkak. Dokunmaya oraya ,ulaşmaya korkan gerçekle yüzleşmeye gücü yetmeyen firari bir kaçak gibi.

Kitap bize ;son zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz unuttuğumuz o inceliği , zarafeti yalın abartı ve gösteristen uzak bir dille anlatıyor .

Keyifli okumalar
184 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Unuttuğumuz incelikleri hatırlamak,
Doğru bildiğimiz yanlışları farketmek adına helede şu devirde ahh be eskiden böyle miydi diyenlere naçizane tavsiye :) .
184 syf.
·7/10
Kitabın ilk 50-60 sayfası çok ilgimi çekmedi daha doğrusu bilindik şeylerdi oku geç tarzında farklı bir etki yaratmadı üstümde. Bu yüzden uzun süre elime almadım ancak devam ettiğimde çok hoş hatırlatmalar ve anektodlar çıktı karşıma. Peygamber Efendimiz (sav) döneminden, yazarın kendi tecrübelerinden yahut çevresinden aktardığı parça/hatırlatmalardan oluşan güzel bir kitaptı. Ufkunuzu ekstra genişletmez ama küçük dokunuşlar bazen umulmadık derecede etkili olabilir kalp üzerinde -ruh halimizle orantılı olacaktır bu etkilenme tabii- Ben okurken güzel vakit geçirdim hem de yoğun okuma yaptığım bir dönemde dinlendirici oldu benim için sohbet havasında gidiyor zira. Tavsiye ederim. (Yalnız hoşlanmadığım bir durumu söylemeden geçemeyeceğim; iç tasarımda sayfanın sağ sol üst al vs bir köşesinde büyük puntolarla sayfadan alıntı cümlelerin vurgulanması hoşuma gitmiyor bence rahatsız edici. İnsanı bir yere odaklanmaya itiyor ister istemez ya da içeriğin yeterince dolu olmadığını düşündürüyor bana. Keşke kitaplarda buna dikkat edilse.)
184 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Taha Kılınç'ın daha önce yapmış olduğu sosyal medya paylaşımlarından kısa kısa bölümlerin olduğu bir kitap. En çok ihtiyaç duyduğumuz meselelere, kırmadan incitmeden değindiği sohbet tadında akıcı. Altını çizebileceğiniz bolca cümle bulunuyor.
184 syf.
Ve bir kitap daha biter, yazarın okuduğum ilk kitabı ama son kitabı olmayacak elbette geçmiş zamandan ve günümüzden güzel mesajlar içeren bir kitaptı okuyun sizlere de çok şey katacak eminim.
184 syf.
İbadetler bir yana, Müslüman olmak için hacı hoca olmak gerekmediğini, hayatın içinden minik hatırlatmalarla anlatan güzel bir kitap. Bazı şeylerin farkına varabilmek için bazen birilerinin hatırlatması gererek, ders verici, düşündürücü, aynı zamanda o kadar mükemmel olmadığımızı ve hatalarımızı bize fark ettiren bir dost demek istiyorum bu kitabın yazarı için. Güzel bir eserdi.
“Allahım!
Senden senin sevgini,
seni sevenlerin sevgisini ve
beni senin sevgine yaklaştıracak
amelin sevgisini istiyorum!”
Dışarıdan bakıldığında İslam’la hiç alakası olmadığı zannına kapılabileceğimiz bir hanımın,
havaalanında ihramlı gençleri görünce;
‘Efendimize selam götürün deyişi...
Ve o anda kalpten geçen,
‘Allah’ın kulları hakkında suizanna kapılmamalı;
sen kimsin de hüküm veriyorsun ?uyarısı...
"Allah'ım, senden senin sevgini, seni sevenlerin sevgisini ve beni senin sevgine yaklaştıracak amelin sevgisini istiyorum!"
Taha Kılınç
Sayfa 68 - Aşina Kitap
İslam, namaz ve abdestten ibaret değildir. İslam inceliktir, insan ilişkilerinde özendir, kibarlıktır, nezakettir, empatidir...
"Allah gönlüne göre versin" duası bazen beddua da olabilir bizim için. Ya gönlümüzdeki Allah'ın istemediği ya da hakkımızda hayırsız olacak bir şey ise?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kırmadan İncitmeden
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058245365
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aşina Yayınevi
Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte, yeni bir imtihanlar silsilesiyle daha karşı karşıya kaldık.Vakit israfından yanlış içerikli paylaşımlara, gereksiz kavgalardan gıybet ve dedikoduya kadar, teknoloji geniş ve sınırsız bir günah alanı sunuyor hepimize.Bütün bu tuzaklara düşmemenin yolu ise, birbirimize iyiyi, güzeli ve doğruyu hatırlatmaktan geçiyor.
Taha Kılınç bu kitabında, bir ömrün topladığı tüm birikimin damıtılmış hâlini sunuyor. Özün de özü. Gündelik hayatta karşılaşabileceğimiz sahici meselelere karşı bir duruş önerisi. Belki dönüp dönüp tekrar okumak isteyeceğiniz, ruha dinginlik veren bir kitap: Kırmadan, incitmeden.

Kitabı okuyanlar 105 okur

  • GÜLCE
  • Zynp
  • Esra SOLMAZ İPEK
  • Zübeyde Kara
  • Pars Ongunu
  • Tenzile Yüksel
  • Nazlı Dursun
  • Neslihan AYDIN
  • Mercan Yıldırım
  • Nurşen Rüzgar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (21)
9
%12.2 (6)
8
%22.4 (11)
7
%14.3 (7)
6
%2 (1)
5
%4.1 (2)
4
%2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0