Kırmızı Bisiklet

8,0/10  (108 Oy) · 
495 okunma  · 
86 beğeni  · 
3.023 gösterim
Önce ürkerek bastı pedallara... Kırmızı bisikletin dengesi bozuldu. Fark ettirmeden seleden tutup düzelttim.
Acemi sürücüyü iltifatlar ve ıslıklarla yüreklendirdim. 
Şimdi bazen arkasından tuttuğumu bilmeden bisikleti kendisinin sürdüğünü sanıyor, bazen ise tuttuğumu sanıp gerçekten kendisi sürüyordu.
Zamanla bisikleti kimin yönettiğini ayırt edemez oldu. 
Oysa ben farkındaydım: 
Kırmızı bisiklet uçmaya hazırlanıyordu.

Kırmızı Bisiklet'te Can Dündar "baba olma" serüvenini, kendi yaşadıkları üzerinden okurlarla paylaşıyor. Kendi babasıyla ilişkisini, "babba" kelimesini ilk duyduğunda yaşadığı coşkuyu, başlardaki uykusuz gecelerde hissettiklerini ve onu takip eden, "Hangi masalı okumalı, hangi oyuncağı almalı?" gibi endişeleri, bütün içtenliğiyle dile getiriyor. 

Ve kırmızı bisikletin iki tekerlek üzerinde seyretmesiyle uyanan, "Hangi okula göndermeli, tarihi nasıl anlatmalı, doğumu nasıl öğretmeli, beladan nasıl esirgemeli?" gibi kaygılarla, giderek bir yol arkadaşına dönüşen oğluyla ilişkisini anlatıyor. 

Can Dündar, Kırmızı Bisiklet'in 20. baskısını hazırlarken kitabı elden geçirerek yeniledi. Kendi yaşadıklarının yanı sıra başkalarının deneyimlerine; günümüz çocuklarının, gençlerinin ve anne babalarının sorunlarına da yer veren yazar, kitabın yeni halini, yakın zamanda kaybettiği babasına vedasını anlattığı yazılarla sonlandırdı.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789750714719
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Harun Inan 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Evde öylece duruyordu. Ben de hiç Can Dündar okumamıştım. Bir okudum "adam ne kadar haklı" dedim kendimce...

Bu kitabı babasına ithafen yazan Can Dündar, çocuk büyütmeyi " Babamın oğluydum eskiden; Oğlumun babası oluverdim birden..." sözüyle anlatmış. Anlatırken o dönemdeki bazı toplumsal hatalara da değinmeden geçememiş.

Kitabın dili çok akıcı ve sade. Okumanızı tavsiye ederim.
Saygılar, iyi okumalar. =))