Kırmızı Bisiklet

Kırmızı Bisiklet

alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
kamera
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
ara-kalin
7.8
10 üzerinden
329 Puan · 52 İnceleme
330 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
... Yıllar önce belki de ortaokul yıllarında okuma fırsatım olmuştu bu kitabı.. Ama o zaman içindeki örnekleri çok anlayamamış olduğum için muhtemelen, sevememiştim kitabı... (gecmis ve günümüze dair yaşananları, ülkemizin geçtiği ya da geçemediği ! sınavları.... ) Yıllar sonra bugün tekrar okuduğumda (şuan bi anne olmasam da) çok sevdim... ️ Baba - çocuk - torun üç nesli düşünmeyi... Babamı, çocukluğumu ve torun oluşumu.... Baba adaylarının ve babaların okumasını tavsiye ederim. Ve mümkünse çocuklarına ileride okuyabilecekleri günlükler bırakmalarını... :)
kamera
Kırmızı Bisiklet
yildiz
7.8/10 · 1.564 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
Puan vermedi
Konu : tekerlek üzerinde seyretmesiyle uyanan, "Hangi okula göndermeli, tarihi nasıl anlatmalı, doğumu nasıl öğretmeli, beladan nasıl esirgemeli?" gibi kaygılarla, giderek bir yol arkadaşına dönüşen oğluyla ilişkisini anlatıyor. Yorum : babalık sorumluluğu üzerine yazılmış, her baba ve baba adayının okuması gereken can dündar'ın eşsiz eseri.
kamera
Kırmızı Bisiklet
yildiz
7.8/10 · 1.564 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
169 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kitap dede-baba-çocuk üç kuşak arasında dönüyor. Kimi hikayesinde babaların dertlerinden bahsetmiş, kimi hikayesinde kendini çocukların yerini koyup çocukların sorunlarından bahsetmiştir. Özellikle anne-babaların okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Peki, nedir bu çocukların sorunları? Masum diye adlandırılıp anlatılan bütün o masalların aslında hangi hikayelerden hangi kötülüklerden geldiğini bilmemek mesela. Kırmızı Başlıklı Kız, Alice Harikalar Diyarında ve daha nicesi... Peki gercekten çocuklara anlatılması gereken masallar mı bunlar?    Tarihi, coğrafyayı ezbere dayalı bir sistemle ve kitaplardan okuyarak mı öğrenmeli bu çocuklar? Belgeseller izleyerek, müze gezilerine katılarak, ebevenylerinden dinleyerek, zamanla ilmek ilmek öğrenmek varken çözüm binbir zorlukla taşınan kalın ve ağır kitaplardan ezberletmek mi olmalı?  Ya da oyun oynayarak, kitap okuyarak, ailesiyle vakit geçirerek değil de çizgi filmler eşliğinde, o kurstan bu kursa koşarak, bütün saatleri planlı programlı ve ayrıca sınavlar eşliğinde mi büyütmeli çocukları? En güzel zamanlarını bilinçsizce, sevgisizce, yalnız mı geçirmeli çocuklar/gençler? Can Dündar'ın deneme-inceleme türünde yazdığı kitap, sizi çocukluğunuza götürüyor. Yalın, sade ve çarpıcı bir dille yazılan "Kırmızı Bisiklet" toplumsal sorunlardan, büyürken/büyütürken yaptığımız yanlışlardan, zamanın kıymetinden bahsediyor bize. Çocuğun çocuk, yetişkinlerin ise yetişkin olarak kalması gerektiğini, sevdiklerimizle sohbetlere, paylaşımlara, aktivitelere daha fazla işimize, televizyona, telefona, kapalı kapılar ardında kalmaya ise daha az zaman harcamamız gerektiğini düşündürtüyor.
kamera
Kırmızı Bisiklet
yildiz
7.8/10 · 1.564 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
240 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
“Çok akıllı olmadım hiç. Yanlış atlara çok oyunlar oynadım. Kulağımdan kar suları eksik olmadı. Sürüden ayrılan koyunları sevdim hep...Bir de kendi bacağından asılmayanları. Kendimle yaşadım en büyük kavgalarımı... İçimdeki çocuklar tahterevalli oynadı hayatla; ben seyrettim.” Yolu kitaptan geçen çoğu kişinin aşina olduğu, yazarlardan biridir Can Dündar. Türkiye'nin çeyrek asrına kalemiyle ayna tutmuştur. Kırmızı Bisiklet'te de; nasıl mutlu bireyler yetiştirileceğini ve günümüz ebeveynlerinin farkında olmadan yaptıkları hataları, neden yapmamaları gerektiğini kendinden ve oğlundan örnekler vererek, içten bir dille anlatmış. Anılarındaki yaşanmışlığı hissettim âdeta ve kendimi çocukluk özlemlerimin içinde buldum zaman zaman... Kendi yaşadıklarının yanı sıra başkalarının deneyimlerine; günümüz çocuklarının, gençlerinin ve anne babalarının sorunlarına da yer veren yazar, ailelerin çocuk yetiştirmedeki yaklaşımları, çocuklara verilen eğitimler, oynadıkları oyunlar ve izledikleri üzerine düşünmeye sevk ediyor insanı. Kitabin ana teması babası ve oğlu olsa da, Ülkemizin dününe de değiniyor usta yazar... Hangi birini yazsam eksik kalır, bu nedenle o kısımlarla ilgili hiç detaya girmemeyi daha uygun buldum. Okumanızı öneririm. ... Kitaplarla kalın
kamera
Kırmızı Bisiklet
yildiz
7.8/10 · 1.564 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
53 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;