Kırmızı Kahverengi Defter

9,1/10  (16 Oy) · 
64 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.786 gösterim
Yayınlayanın Notu

Evet, kimi günlüklerin, mektupların yayını, "netameli" bir iştir. Tecrübeyle sabit. Gülseli'nin de belirttiği gibi, "yığınla spekülasyon/eleştiri" bizi hiç şaşırtmayacak. Bunlar dile getirildikçe, açıktan tartışıldıkça, kuşkusuz, bizim de söyleyeceklerimiz olacak.

Şimdilik, açıklamamız okurlara: Nilgün Marmara'nın günlüklerinde yer alan, okuduğu kitaplardan yaptığı alıntılar ve mektup taslakları dışında, her satır, her harf, elinizdeki kitaptadır. Üzerlerinde, düzeltme dahil, en küçük bir redaksiyon müdahalesi yapılmamış; defterlerde nasıl yazılmışsa, -günlükler, insanların "çalakalem" iç dökmeleridir, yayına hazırlanan metinler değil. Doğal olarak, harf hataları, tümce düşüklükleri görülebilir. Kitaplaştırırken, bunları olduğu gibi bırakmayı yeğledik (Joh Ellis, İngeborg Bachmann... gibi)- yani, bir okur, defterlerin yaprağını çevirdikçe neler görecekse, o şekilde aktarılmıştır.
Acaba?
Defterler, ilgilenenlerin tetkikine açıktır.
(Yayınlayanın Notu'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2000
 • Sayfa Sayısı:
  121
 • ISBN:
  2012020022823
 • Yayınevi:
  Telos Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mete Özgür 
28 Ağu 03:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

UYARI!
İntihara meyyal arkadaşlar uzak dursun.

Nilgün Marmara, Ece Ayhan deyimiyle "Dünya'yla yaralı" bir kadın.

Kitap, ismini Nilgün Marmara'nın yıllarca herkesten gizli tuttuğu kırmızı ve kahverengi kaplı günlüklerinden alıyor. Günlükler Marmara'nın kişisel notlarından ve film, kitap-dergi alıntılarından oluşuyor. Ayrıca kitapta bu günlüklerden kendi el yazısıyla yazılmış parçalar da yer alıyor.

Nilgün Marmara, intihar notunda "Daktiloya Çekilmiş Şiirler"in basılabileceğini belirtiyor. Fakat yine günlüklerinden bahsetmiyor. Yani Nilgün Marmara günlüklerini, intihara yürüyen Cesare Pavese'nin "Yaşam Uğraşı" ve Tezer Özlü'nün "Kalanlar"ının aksine kitaplaştırmak için yazmamış. Bu da "Kırmızı Kahverengi Defter"i çok daha önemli bir hale getiriyor. Büyük tartışmalardan sonra kitaplaştırılmaya karar veriliyor. Durumun etik olup olmadığı tartışılabilir. Ama Nilgün Marmara'yı tanımak açısından oldukça önemli.

Nilgün Marmara'nın kitaplarını okuduktan sonra; "Dünya'nın bütün arka bahçelerini gören", 'dünyayla yaralı bir kadın'ın, 29 yıllık kısa yaşamı boyunca bir intihar için yeterince argüman biriktirdiğine siz de şahit olacaksınız. Kırmızı Kahverengi Defter bunlardan en önemlisi.

elif dinç 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu dünyanın ve edebiyatın erken kaybettiklerinden Nilgün Marmara'yı tanımak iç dünyasını anlamak için çok ama çok özel bir eser....kısacık cümlelere sığan koca bir yürek

Erhan Adsay 
28 Tem 03:56 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

" Hayat, hep yüzünle seviştik, tersinin hatırı kaldı."

Nilgün Marmar'ın kitabın ismiyle sanki özdeşleşmiş Kırmızı, kan, vahşet, ölümleri çağrıştırması bir kenara, okurken açıkçası tam olarak yazarın zihninin ne kadar karışık bir yapboz oluşunu seyredebiliyorsunuz. Bu biraz değil, baya bir soru işaretini bırakması bir kenara, sizi ürkütücü bir iç-bunaltısına sürüklüyor. Ölümü adeta bir kurtuluş gören yazar, yaşamanın acısını kağıtlara resmen kusuyor, ancak onun penceresinden bakıp, yaşamın anlamsızlığı, saçmalığı ve sistemin gerzekliğini düşünecek olursak, okuduğunuz bu kitap yalnız bir " Ölüm Senfonisi " haline geliyor. Kulağınıza çalınan bu eser, gerçek anlamda Ece Ayhan'ın deyimiyle " O yaralı bir kuştu. " bu yaralı kuşun aslında tedavi olmak için çırpınışlarını ve hiçbir yardım bulamamayışının ardından ölüme doğru, ölümü süsleyişini izliyoruz...

Sanırım O yaralı kuş, ölümünün ardından tedavi oldu ve özgürce uçuyor. Bu yüzdendir ki " Kuşlara iyi bakınız " diye vasiyet ediyor. Ah güzelim kuş... Burada da uçabilirdin özgürce! Keşke, seni anlayan biri çıksaydı konduğun yerde. Kanatsız uçmaya kalkmazdın 5. kat yükseklikten...

Şu an 59 yaşında olurdun ve bizler ne güzel dinler, anlardık seni.

ozakiabi 
22 Oca 17:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bulunması zor bir kitap olduğu için kütüphaneden ödünç alarak okumuştum yıllar önce. Yıllar sonra tekrar aynı yöntemle okudum ve aynı duyguları tekrar yaşadım.

Ümit Korkmaz 
14 Tem 03:06 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Başkaldırmış düşünce bedenin aşık olduğundan başka ne ?"
Paniğini kukla yapmış hasta bir çocuktu o. "Bir de körler var kuşkusuz, kuşsuz. Hep karanlıkta düşünürler" demişti.Şimdi kendisi karanlıkta . Yoluna kuş koysunlar güzel kadın.

Kitaptan 45 Alıntı

elif dinç 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kentlerin havaalanlarından çok düşalanlarına gereksinimi var. Yeni düşalanları yapılmalı, olanlar restore edilmeli ya da tümden yokedilmeli.

Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün MarmaraKırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara
Mete Özgür 
26 Ağu 19:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Azımsanmayacak kadar ölmüşüm!
Azımsanmayacak denli ölüyüm!

Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara (Sayfa 43)Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara (Sayfa 43)
Mete Özgür 
28 Ağu 10:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

K.
"Hayat yine de üzülmeye değer!"
N.
"Hayatın neresinden dönülse kârdır!"
.
.
.

Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara (Sayfa 34 - Telos Yayınları)Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara (Sayfa 34 - Telos Yayınları)
tabula rasa 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anıların müthiş bir dirençliliği var; kişi anmak istediğinde her şeyin içinden geçip An'ı şimdiyi aşıp ancak istediği anıya dönebiliyor, çıplak ve savunusuz
çocuklar gibi. Anıların her gün her an ırzına geçilebilir. Bir tür sıçrama ve hiç bir şey elde edememe.

Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün MarmaraKırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara
5 /