Kırmızı Kahverengi Defter

9,3/10  (11 Oy) · 
43 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.548 gösterim
Yayınlayanın Notu

Evet, kimi günlüklerin, mektupların yayını, "netameli" bir iştir. Tecrübeyle sabit. Gülseli'nin de belirttiği gibi, "yığınla spekülasyon/eleştiri" bizi hiç şaşırtmayacak. Bunlar dile getirildikçe, açıktan tartışıldıkça, kuşkusuz, bizim de söyleyeceklerimiz olacak.

Şimdilik, açıklamamız okurlara: Nilgün Marmara'nın günlüklerinde yer alan, okuduğu kitaplardan yaptığı alıntılar ve mektup taslakları dışında, her satır, her harf, elinizdeki kitaptadır. Üzerlerinde, düzeltme dahil, en küçük bir redaksiyon müdahalesi yapılmamış; defterlerde nasıl yazılmışsa, -günlükler, insanların "çalakalem" iç dökmeleridir, yayına hazırlanan metinler değil. Doğal olarak, harf hataları, tümce düşüklükleri görülebilir. Kitaplaştırırken, bunları olduğu gibi bırakmayı yeğledik (Joh Ellis, İngeborg Bachmann... gibi)- yani, bir okur, defterlerin yaprağını çevirdikçe neler görecekse, o şekilde aktarılmıştır.
Acaba?
Defterler, ilgilenenlerin tetkikine açıktır.
(Yayınlayanın Notu'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2000
 • Sayfa Sayısı:
  121
 • ISBN:
  2012020022823
 • Yayınevi:
  Telos Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
elif dinç 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bu dünyanın ve edebiyatın erken kaybettiklerinden Nilgün Marmara'yı tanımak iç dünyasını anlamak için çok ama çok özel bir eser....kısacık cümlelere sığan koca bir yürek

ozakiabi 
22 Oca 17:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bulunması zor bir kitap olduğu için kütüphaneden ödünç alarak okumuştum yıllar önce. Yıllar sonra tekrar aynı yöntemle okudum ve aynı duyguları tekrar yaşadım.

Kitaptan 19 Alıntı

elif dinç 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kentlerin havaalanlarından çok düşalanlarına gereksinimi var. Yeni düşalanları yapılmalı, olanlar restore edilmeli ya da tümden yokedilmeli.

Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün MarmaraKırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara
tabula rasa 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anıların müthiş bir dirençliliği var; kişi anmak istediğinde her şeyin içinden geçip An'ı şimdiyi aşıp ancak istediği anıya dönebiliyor, çıplak ve savunusuz
çocuklar gibi. Anıların her gün her an ırzına geçilebilir. Bir tür sıçrama ve hiç bir şey elde edememe.

Kırmızı Kahverengi Defter, Nilgün MarmaraKırmızı Kahverengi Defter, Nilgün Marmara
2 /