Kırmızı Karanfil (Toplu Şiirler 1956 -1971)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,9bin
Gösterim
Adı:
Kırmızı Karanfil
Alt başlık:
Toplu Şiirler 1956 -1971
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750808541
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Kırmızı Karanfil
Toplu Şiirler 1
"Şiir, insanla insan, insanla dünya arasındakini seçerek birbaşka düzleme aktarır ve yeniden kurar. Bir özel dil olmakla birlikte şiir bir iletişim aracıdır. Nesnel dayanağı olan coşkulu bir söylemdir. Kimi kez doğru giden bir oktur. Yeniden düzenlemesi gereken yaşama, dünyaya usla karşı çıkıştır. Başkaldırıdır."
-Gülten Akın
..
(Arka Kapak'tan)
160 syf.
Şiir okumak bazı insanlar için basit bir şeymiş gibi görünse de şiir okumak aslen zor bir iştir. Sıkıştırılmış dosya gibidir şiir okumak. Okursun, her kelime açıldıkça açılır, hep bir anlam ve duygu yükü alır götürür seni, düşsel diyarlara...
Gülten Akın, bence okunması ortalama zorlukta olan şairlerden. Okurken bazı yerlerde durdum, bekledim. Bir daha okudum. Yoruldum bazen. Ama yine de zihnimde derin bir iz bıraktı, teşekkür ederim tüm bu duygular için.
164 syf.
·Puan vermedi
Üniversite ikinci sınıftaydım. Şiir incelemeleri dersimizde hocamız herkese bir şair veriyordu ve herhangi bir şiirinin incelenmesini istiyordu. Sıra bana gelince sana Gülten Akın'ı veriyorum dedi. O güne kadar hiç Gülten Akın şiiri okumamıştım. Dersten hemen sonra kitapçıya gittim ve toplu şiirleri bulunduğu için "Kırmızı Karanfil" kitabını aldım. Okudum o gece bütün şiirlerini. Şimdiye kadar nasıl da okumamışım diye hayıflandım. Şiirlerdeki kadın ve çocuk temaları dikkatimi çekti. İnternetten araştırdım, üzerine yazılan tezleri okudum. Okudukça daha bir özümsedim. Şiirde erkek egemenliği bitiren kadındı o. Toplumda emekçi, örselenen, ikinci plana itilen, görülmeyen bütün kadınları şiire dahil etmişti. İncelememi de doğal olarak bu yönüyle yapmalıydım. "Kestim Kara Saçlarımı" şiirini seçip sayfalarca yazmıştım. Ödevimi teslim etmiştim. Bir gün derste hocamız geldi ve bir incelemeyi okuyacağını söyledi. Kağıdı çıkardı ve benim ödevimi okudu. Çok beğendiğini söyleyerek bana baktı ve gülümsedi. Gülten Akın artık benim hayatımda büyük bir değer olmuştu. Bir gün ölüm haberini gördüm medyada hiç tanımadığım ama hayatımda derin izler bırakan o kadın için oturup göz yaşı döktüm ve şiir kitabını elime alıp şiirlerini okudum ardından...
Gülten Akın'ı anarak bütün Emekçi Kadınların Gününü Kutlarım.
Şair Didem Madak okuma ve 1000k ya okutturma projem umduğumdan fazla ilgi görünce yeni bir kadın şairin peşine düştüm. Didem Madak okuma sayısı 300 lü sayıdan 1990a çıktı.

Yine biraz feminist takılacağım. Şairimiz Türkiye'de zaten parmakla sayılabilecek kadın şairlerden birisi. Neden okunma sayısı 206. Herkese ve kendime çok kızdım. Neden okumamışız. Neden Şair denince aklımıza hep erkek şairler geliyor. Üstelik Gülten Akın için TÜRK ŞİİRİNİN ANASI denilmiş iken.

Didem Madak kitaplarında yaptığım gibi linkleri veriyorum. Kesinlikle korsan kitap olarak algılanmasın. Elbette ki biz kitap severler her kitaba sahip olmak isteriz. Ancak bazılarımız gerçekten alamıyor. Ve alamama nedeni çoğunlukla para değil. Ben şimdi kalkıp tüm Rizeyi baştan sona dolaşsam bir tane bile Gülten Akın kitabı bulamayacağımdan eminim. Bulamayanlar için link paylaşıyorum. Kitaptan okumanın zevki farklıdır. Kitap alabilme imkanınız varsa ne mutlu size.


Toplu şiirler 1. kitabında 1956 1976 yılları arasında çıkan, isimlerini yazdığım kitaplar mevcut. Bu linkle Hepsini beraber hepsini okumuş olacaksınız.

Rüzgar Saati

Kestim Kara Saçlarımı

Sığda

Kırmızı Karanfil

Maraş'ın ve Ökkeş'in Destanı

Ağıtlar ve Türküler

Kitap Linki : https://yadi.sk/i/rWwfDNtf3QpF43
251 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Şiir severler mutlaka okumalı...
Bir arkadaş vasıtasıyla okudum.
Şiirle pek alakam yok ama okuyunca hoşuma gitti.
Tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim...
251 syf.
Gülten Akın'ı daha önce Deli Kızın Türküsü şiiri ve özellikle şiirdeki "Başlar biter kendi kendine o türkü” dizesiyle tanıyordum. Hâlbuki
"Ah, kimselerin vakti yok
Durup ince şeyleri anlamaya." diyen şairi durup anlamak için vakit ayırmaya geç bile kalmışım. Toplu şiirleri bizi şiire doyuracak türden. Tüm incelikleri anlamak için sadece keyifli birkaç saat ayırmak yeterli :)
160 syf.
Dost kimdi kardeş kimdi yâr kimdi
Tüm unutsam dedim unutsam
Onları unutmam ölümdü

Bir sıcak rüzgâr geldi sallandı
Dalların acı yeşili sallandı
Oturup ağlasam dedim ağlasam
Yeşile ala karşı elâleme karşı

20 Mayıs 954'te
Kurtuluş istasyonundan tren dolusu
Güneye gidenlere el ettim
Güneyde doğuda bu şehirde
Yepyeni bir yaşamada hepsi
Çoktan unutmuşlardır beni
Affettim

Bu perişan halime sebeptir
Senin unutmuşluğunu affetmeyeceğim

Şimdi dünyanın yarısı uyuyor
Ölüm bıçak gibi kıl gibi
Elleri insanların elleri kaç defa
Ölüme değiyor

Bu yaralı kırgın halime
Bu perişanlığıma sebeptir
Bu sarı saçları alnında
Uyuyanlar için son şiir
(Sayfa 30)
251 syf.
·2 günde·4/10 puan
İlk kez Gülten Akın okuyorum ve ne yazık ki memnun kaldığımı söyleyemeyeceğim. Son zamanlarda çok güzel şiir kitapları okuduğumdan mıdır bilinmez bu kitabı gerçekten sevemedim. Normalde kitap biter bitmez Gülten Akın’ın bir diğer kitabı olan “Toplu Şiirler 2” yi okumayı düşünüyordum. Ancak şu an kararsız kaldım. Umarım okuyacak olanlar keyif alır. İyi okumalar.
160 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Gulten Akın Kırmızı Karanfil siir kitabinın arka kapağında şöyle demistir.
"Şiir,insanla insan ,insanla dunya arasındakini seçerek bir başka düzleme aktarır ve yeniden kurar.Bir özel dil olmakla birlikte şiir bir iletisim aracıdır.Nesnel dayanagı olan coşkulu bir söylemdir.Kimi kez doğru giden bir oktur.Yeniden duzenlenmesi gereken yaşama,dünyaya usla karşı çıkıştır.Başkaldırıdır."

Kırmızı Karanfil yazardan okudugum ikinci kitap.Ilki Agitlar ve Türküler adlı siir kitabıydı ki cok ama cok begenmistim.
Kırmızı Karanfil 4 bölümden olusmakta.Ruzgar Saati,Kestim Kara Saçlarımı,Sığda(1964,TDK Siir Ödülü) ve Kırmızı Karanfil yer alıyor.
Iste size kitaptan bir kac mısra

✏Yaz geldi sevdigim naftalinli giysilere
Küflenmis turşulara,bozulmuş reçellere
Otura otura kokmuş bilinc uzmanlarina
_Ey kendini kimya sanan o geçersiz kimya_
Aptalıyla aşıgıyla dertlisiyle
Kalem kaşlısıyla,başı bitlisiyle
Naylon çoraplısı uyuz atlısıyla
Yaz geldi Anadolu'ya
Anadolu'ya
Ey kendini kimsa sanan o geçersiz kimya
Sen otur yerinde,sakın kıpırdanma
Bir toplumcu Isa gibi uğra arada bir
Kıyıda dur,ortada bulunmak için sırasında
Mayıs kendi sularından iner Anadolu'ya
Mayıs kendi dağlarından iner Anadolu'ya
Sevdigim,yaz geldi yine
160 syf.
·7/10 puan
Şiirlerini okurken sürekli aynı şeyleri okuyormuş hissi verdi. Aynı tema farklı ritimde ve çeşitli sözcükler ile anlatılabilirdi. Deneme yazmış da sonradan biri onları şiire çevirmiş gibiydi. Bana göre şiir bir davayı anlatacaksa bile ahenkli ve tekdüzelikten uzak olmalı.
251 syf.
·Puan vermedi
Kütüphanecimiz DUA'nin verdiği linkler sayesinde okumuş olduğum çok güzel şiirler topluluğudur. Kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum. isim etiketlemeyi bilmediğim için yapamadım. Gülten Akın siyasiden kadınlığa her konuda şiirler yazmış. bu kitabı okuduğum için mutluyum.
164 syf.
Sıddık Akbayır kendisi için; "fotoğraflarında devrimci bir mahcubiyet saklıydı" der. Bu kitapta bulunan şiirlerinde de şairin "devrimci" yanını ve aynı zaman da toplumsal şiirin enerjisini, imgesel zenginliğini ve kadın olmanın duyarlığını şiirinde buluşturduğu aşikardır. Kitapta beni derinden etkileyen satırları ise: "Beni sorarsan, kış işte !.."
160 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
"Ah, kimselerin vakti yok durup ince şeyleri anlamaya" diyen "İnce Şeylerin Annesi" Gülten Akın'ın 1956 ile 1971 yılları arasında yayımlanmış dört farklı şiir kitabının birleşiminden meydana gelen bir kitap Kırmızı Karanfil.

"İnsanı tüm gösteren aynalardan" bahseden usta şair bir özel dil olan şiir aracılığıyla bizi bize anlatıyor. Dönüp dönüp tekrar okunmayı hak eden şiirler mevcut. Ağır ağır, sindire sindire okudum.
Çocuklan koyver, nereye gitseler ne yapsalar
Nasılsa füzeler bombalar onlan buluyor

Nergisten ben sorumluydum, ışgından ve çocuklardan
Yanlış mı belledim, insan sorumluluktur.
Büyü de baban sana
Büyü de
Acılar alacak
Büyü de baban sana
Büyü de
Yokluklar alacak
Büyü de baban sana büyü de
Bitmez işsizlikler açlıklar alacak
Büyü de
büyü de baban sana
Baskılar işkenceler alacak
Kelepçeler gözaltılar zındanlar alacak
Büyü de
Büyüyüp on yedine geldiğinde
Büyü de baban sana
idamlar alacak
Bir şeye hiç dayanamıyor. Sevdasız yaşamaya. Aç, susuz, uykusuz nelersiz olabiliyor. Bunu kanıtladı. Sevdasız olamıyor. Kendi kişiliği içinde çözemediği bir o var.
Gülten Akın
Sayfa 162 - Sevda İçinde
İnsan insanın bununa yetişmeli.
İçi ısındı ayaktakinin. Ölecek diye oğlu, eriyip bitiyordu.
Yüreği ışıdı. "İnsan" diye düşündü.
-İnsandır. insanda umut vardır umut vardır.
Öyle özgür, öyle özgürlüğe sevdalı
istese-dağları eritirdi soluğuyla
Kıyamet dudağının iki ucundaydı
Mapusta öldü

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kırmızı Karanfil
Alt başlık:
Toplu Şiirler 1956 -1971
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750808541
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Kırmızı Karanfil
Toplu Şiirler 1
"Şiir, insanla insan, insanla dünya arasındakini seçerek birbaşka düzleme aktarır ve yeniden kurar. Bir özel dil olmakla birlikte şiir bir iletişim aracıdır. Nesnel dayanağı olan coşkulu bir söylemdir. Kimi kez doğru giden bir oktur. Yeniden düzenlemesi gereken yaşama, dünyaya usla karşı çıkıştır. Başkaldırıdır."
-Gülten Akın
..
(Arka Kapak'tan)

Kitabı okuyanlar 566 okur

  • fatih şahin
  • red john
  • Ece
  • Gözde Zengin
  • Hande
  • Gamzze
  • İdil eylem
  • Melisa Zorlu
  • Şükran Orak
  • Çiğdem Kral Aksoy

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.4
13-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%24.1
25-34 Yaş
%41.4
35-44 Yaş
%24.1
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66
Erkek
%34

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.6 (27)
9
%11.5 (15)
8
%23.7 (31)
7
%14.5 (19)
6
%3.8 (5)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0