Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?

2,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
485 gösterim
Genç okurların daha çok Türkçe üzerine yazdığı titiz yazıları ve kitaplarıyla tanıdığı, oysa son dönem öykücülüğümüzün ve romancılığımızın en önemli temsilcilerinden biri olan Feyza Hepçilingirler'in Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar? adlı bu romanı, 12 Eylül'ün sıcak günlerinde sürgün edilen bir öğretim görevlisinin kendisiyle hesaplaşmasının arka planında dönemi, bütün çıplaklığıyla ve belgesel gerçekliğinde anlatmakta.
Edebiyatının ana malzemesini gerçek yaşamdan alan Feyza Hepçilingirler, güçlüklerle kurulmuş yaşamların bile ellerden alınmak istendiği böylesi dönemlerde yapılmak zorunda kalınan zor seçimler aracılığıyla bireysel varoluşları yeniden sorguluyor. 12 Eylül döneminin karanlık günlerinde hem kadın hem de aydın olarak öteki olmanın ağırlığının dile getirildiği Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?, bir 12 Eylül romanı ve bir kadın romanı olmanın yanı sıra bir yol romanı olarak da okunabilir.

Usta kurgusu, titiz dili ve gerçekçi anlatımıyla Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?, yakın tarihimizi en iyi ele alan romanlardan biri...

"İzmir'deki kalıbım parçalandığı, hiç değilse zedelendiği için yeni bir tane aramıyor muyum kendime? Şimdi, burada. Ne yapıyorum? Eski kalıbıma az çok benzeyen bir yenisini örmek için çabalıyorum. Başka bir insan olmak için iyi kötü değerlendirilecek bir fırsatı, yeniden eskisi gibi olmayı sürdürmek için ziyan ediyorum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  250
 • ISBN:
  9789752895812
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Birsen Erol 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yakın tarihimizde birçok kişinin yaşadıklarından bir kesit sadece. Elbette kendi yaşamından yola çıkmış Hepçilingirler. İç konuşmalar, bazı nesne/varlığa yüklenen anlamlar romanın psikolojik yönünü yogunlastırıyor. Yazar olayları anlatmaktan çok hissettiklerini kurguya dönüştürmüş. Ötekileştirilirken, yalnızlaştırılırken, uzaklaştırılırkenki hislerini.

Kitaptan 1 Alıntı

Hiçbir ömür şarkının sunulduğu kişiyle geçmez. Gerçek ömrünüzü geçireceğiniz kişiye şarkı falan sunmazsınız. Ona gelir durumunuzdan söz etmeniz daha uygundur, ideallerinizden, ne kadar büyük bir adam olacağınızdan, sizden daha önemli ve nitelikli bir kişiye öyle her yerde rastlayamayacağından, sizi elinden kaçırırsa yaşamındaki en büyük fırsatı kaçırmış olacağından.

Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar?, Feyza HepçilingirlerKırmızı Karanfil Ne Renk Solar?, Feyza Hepçilingirler