Kırmızı Pelerinli Kent

7,6/10  (66 Oy) · 
184 okunma  · 
51 beğeni  · 
1.945 gösterim
Dünya okurlarınca "geleceğe kalacak elli yazar" arasında sayılan Aslı Erdoğan'ın Türkiye'de olduğu kadar Avrupa'da da ses getirmiş kitabı: Kırmızı Pelerinli Kent. Bir kentin karanlık sokaklarında, kuytu köşelerinde kendi izini süren bir yalnızlık öyküsü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789752893580
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
mısra 
 14 Oca 2017 · Kitabı okudu

Aslı Erdoğan, belleğimize görkemli karnavallarıyla yer etmiş ünlü Rio de Janeiro’yu değil “….. insan acısından lif lif dokunmuş kırmızı peleriniyle benliğini sarıp sarmalayan, keskin dişlerini karnaval maskelerinin ardına gizleyen Rio de Janerio’yu?” insanı en can alıcı yerinden vuran o kendine özgü anlatımıyla anlatmış.

Kentin keskin dişleri; arka sokaklardaki sıradanlaşmış soygun, tecavüz, ölüm, cinayet, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, çete hesaplaşmaları, açlık, sefalet, cinsellik, fuhuş batağında olan çocuklar, salgın hastalıklar, nemli, boğucu sıcaklar…

Sokakta her an kafanıza dayanan silahla ya da kör bir kurşunla öldürülebileceğiniz gerçeği, sokakta yatan evsizler, vücudu darp, işkence izleriyle kaplı dilenen aç çocuklar, veremli, trahomolu, AIDS’li ilkokul çağındaki çocuklar, ruhu elinde alınan Rio’nun melez kadınlarının anlatıldığı betimlemelerde kentin acımasız, karanlık yüzleri tüm çıplaklığıyla, şiddetiyle kitabın satırlarına serilmiş.

İstanbul’dan Rio de Jenario’ya okumak için gelen iyi bir ailenin hayata kafa tutan kızı Özgür’ün kentin olumsuzluklarıyla baş edebilmek için Kırmızı Pelerinli Kenti yazmaya başlar. Kitapta Özgür’ün kendi yaşamını anlattığı bölümler ile onun yazdığı romandan bölümler iç içe. Betimlemeler oldukça fazla, bölümler arası geçişlerde okuma bütünlüğünü korumakta zorlandığım anlar oldu. Anlatılanlar iç açıcı değil. Ancak yazar dış dünyayı gözlemlemede ve kâğıda dökmekte oldukça başarılı. Cümlelerindeki derinlikleri keşfetmek güzeldi. Anlatılan olaylardan beni hiç mutlu eden bir bölümün olmadığını düşünürken Özgür’ün romanının en içten bölümü diye nitelendirdiği bölüm aklıma geldi, bu hariç.

Kırmızı Pelerinli Kente gitmek isteyenlere (Kitabı okuduktan sonra gitmek isteyen olur mu bilmiyorum.) yazarın önerilerini eklemek istiyorum. “Rio’nun AIDS ve suç rekorlarının bir an bile akıllarından çıkarmamalarını, hiçbir koşulda tek başlarına dolaşmamalarını, saat, altın ya da altına benzer bir takı takmamalarını, kentin kanının üzerlerine sıçramaması için her türlü akılcı önlem almalarını öneririm. Ayrıca Corcovado’dan (şu ünlü, devasa İsa heykelinin bulunduğu tepe) günbatımını izlemelerini, -tropiklerde etkileyici, ama çabucak olup biten bir gösteridir- ve kesinlikle taze papapya suyunu denemelerini…''

esraaltunerrr 
 01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aslı Erdoğan'ın ilk okuduğum kitabı Kabuk Adam'la Kırmızı Pelerinli Kentin ortak yanları oldukça fazla. Zannediyorum ki Aslı Erdoğan iki kitabı yaşattığı iklimlerden dışarı çıkamamış birinde karakter birinde mekan baskın olmakla birlikte "Deniz Kabuğu /İnsanın Dış Kabuğu" ekürisinden de kopmamıştır. Kırmızı Pelerinli Kent dış kapağı kırmızı -insan ruhunda tehlikeyi andıran kırmızı- kitabın içeriğinde anlatılan Rio şehrinin illegal işlerini, tehlikeli sokaklarını, girilip de çıkılamayan köhne darlıklarını, insanların her öğün yemek yer gibi uyuşturucuya bağımlılıklarını, kuralsızlıklar dizisini Aslı Erdoğan'ın insanı etkisi altına alan entellektüel anlatımıyla elinizden düşüresiniz gelmiyor. Entellektüel anlatım -benim tabirimle- o şehrin içine girerek, bir yabancı bile olsa o o şehrin hikayesini kendine has karekteristik kimliğe bürünerek, o şehirle o şehirde yaşayan insanlar gibi düşünerek, giyinerek, sevişerek, yolsuzluğuna karışarak, illegalleşerek, oranın kültüründen beslenip kendi oryantalist havasını da unutmayarak işliyor eserini. Bunu başaran ender yazarlardan Aslı Erdoğan'ın diğer kitaplarını da okumuş biri olarak bu sentez insanın iliklerine kadar işliyor. Ve bu anlatımın kendine has değerleriyle bu tarzını koruyor.

Yazar Kırmızı Pelerini bir suç aletine dönüştürüyor. Suçla yoğrulmuş bir halk, suça boğulmuş insanlar, suç aleti bir kent ve normalleşmiş yaşantıları. Onların arasına karışınca suçlu olmuyorsunuz çünkü bu onların normalleri. "Karanlıkta herkes kördür." sonuçta...
Aydınlığı normalleştirmeniz adına değil bu kitap. Sevdiğiniz bir insanı nasıl ki bütün hatalarıyla, cartlarıyla, curtlarıyla kabul ediyorsanız, Rio'yu da onu anlatan Aslı Erdoğan'ı da Kırmızı Pelerinli Kenti de okuyunca o şekilde kabul edeceksiniz.

Tutku kondu 
 29 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Romanını yazmaya çalışan bir romancının romanını okuyoruz. Bir daha kuramam bu cümleyi.:) Bir miktar postmodernizm etkisi. Bir romanı yazmaya çalışmanın sancıları ve fazlası. Uzun uzadıya şehir betimlemeleri ararsanız o da yok kısa ve vurucu cümleler. Şehrin daha çok çirkinliği. Konu yok, var gibi görünse de zaman belirsiz. Onu güzel yapanda bunlardan bağımsız olması çünkü edebiyat biraz da bu. Onun dışında yine ya seversiniz ya nefret edersiniz öyle bir yazar. Bu yüzden alışkın olmayan bünyelerde fırlatıp atma etkisi yaratabilir. Ama ben beğendimm :))

Seda 
08 Kas 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aslı Erdoğan'ın okuduğum ilk kitabı. Türk yazarların Türkiye'yi anlatmalarına alışmışız hep, bu açıdan yazar Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrini anlatmasıyla beni fazlasıyla şaşırttı. Kitabı bitirdikten sonra yazarın biyografisine baktığımda gördüm ki gerçekten de Brezilya'da yaşamış, yoksa o şehri böylesine iyi bir anlatımla anlatamazdı diye düşünüyorum. Fazlasıyla kasvetli olan kitapta, Rio'nun karanlık yüzünü karakteri Özgür'ün ağzından anlatıyor Aslı Erdoğan. Kesinlikle özgün ve akıcı bir dili var ama kitabın konusunu beğenemedim. İnsanı Rio'dan soğutan, yalnızlık kokan ve şehrin varoşlarını anlatan iç karartıcı bir kitap bu, bu nedenle aynı şekilde depresif bir zamanınızda okumanız belki de daha iyi olacaktır.

Handan Aksu 
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kasvet dolu bir hikaye. Özgür bir kitap. Okurken içimin daraldığını hissettim kitap bitsin istedim ya da zaman kavramı olmadan aksın gitsin. İki uçlu bir kitap hem nefret duyuyor hem seviyorsunuz. Bende hangi yan ağır bastı daha karar veremedim. Siz okuyup hangi yanınıza hitap ettiğini öğrenin derim.

Roman Rio de Janeiro'nun sokak aralarında hiçliğe düşen Özgür'ün dışavurumu ve aynı zamanda da otobiyografik bir roman. Yazarın üslubu çok kuvvetli, çok orijinal hayalleri ve imgelemleri var. Cümleleri lezzetli. Roman, aksiyonseverlerin hoşlanmayabileceği bir roman. Dağınık bir üslup ve çok sesli bir anlatıcı var. Roman anlatıcısı ve Özgür'ün roman içinde yazdığı romanın anlatıcısı iki koldan ilerliyor. Bence, yazar "geleceğe kalacak elli yazardan biri" tanımlamasını hak ediyor. Kabuk Adam ve Mucizevi Mardarin'i de okuyacağım!

Almira 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslı erdogan dan okuduğum ikinci kitap ve ilki kadar sevmedim kabuk adam daha iyi di bence okurken sıkıldım hikaye özge adında bir kurgusal karakter üzerinden rio yu anlatıyor ama anlıyoruz ki bazı olaylar yazarımızın anılarından oluşturulmuş kurgu ve gerçekler iç içe sokulup harmanlanmis rio nun gerçek yüzünü okuyucuya sunuyor ve bu kadar iğrenç bir yer olduğunu bilmezdim gitmek isteyenler mutlaka okumalı karar degistiriceklerine eminim :D

Eftalikus 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Aslı Erdoğan'ın kendine has bir dili var. İnsan okurken hem karakter ile sohbet ediyor hem de kendi iç sesinden, taa derinlerde bir yerlerde kendi ile konuşuyor. Mekan tasvirleri oldukça yüksek bir eser. Teknik açıdan yazım olarak zayıf görsemde Aslı Erdoğan geleceğin yazarları arasında şimdiden yerini aldı.

mosca 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Aslı Erdoğan'ın güçlü kaleminin ve zekasının iyice anlaşılabilmesi için kesinlikle okunması gereken güzel bir kitap. Oldukça akıcı bir üslubu var ve insanı içine çekiyor. Birkaç saatte keyifle bitirilebilir.

Kismet Parpar 
08 Oca 17:47 · Kitabı okudu · 8 günde

Aslı Erdoğan'ın dünya çapında yankı uyandıran ikinci romanı Kırmızı Pelerinli Kent çok sesli kurgusu, virtüöz performansıyla sunulan alegorileri, atmosferi ve üstkumaca stratejileri ile Bilge Karasu'nun Gecesiyle kıyaslanmıştır diyor kitap arka kapağında. Ama ben sevemedim bu kitabı.Ne kurgusu, en anlatımı, içine giremediğim ve atlayarak okuduğum bir kitap oldu.

2 /

Kitaptan 104 Alıntı

"Yalnızlığımız çok fazla can yaktığında, acıyı kaptan kaba aktarıyor, aslında zerre kadar anlam içermeyen hayata ne derinlikler yüklüyoruz. "

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Everest Yayınları)
Tutku kondu 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kİme benzemek isterdin?
Benzemek isteyebileceğim denli.. iyi birini tanımadım.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 26 - everest)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 26 - everest)
Sâirfilmenâm 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sana gözlerinin benzersiz olduğunu söyledim."
...
"Onun gözleri benimkilerden daha güzel."
"Ben 'güzel' sözcüğünü kullanmadım ki. 'Benzersiz' dedim."

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 66 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 66 - Everest Yayınları)
Tutku kondu 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Cehennemin bir fersah ötesi cennet,
Cennetin bir adım ötesi cehennem.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 76 - everest)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 76 - everest)
Sâirfilmenâm 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gırtlağıma takılıp kalan çığlığın bedeli ödenmeli.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 119 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 119 - Everest Yayınları)

Fırtına öncesi gibi değil de, sanki fırtınayı da içeren bir sessizlik...

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 110 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 110 - Everest Yayınları)
mısra 
08 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

İç içe geçmiş sonsuz sayıda Matruşka bebeği vardı önünde; ne yaparsa yapsın, en dipteki dünyaya, öze, gerçeğin çekirdeğine erişemiyordu.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 96)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 96)
Güler 
14 Haz 2017 · Puan vermedi

...
Adım başı aç bir çocuk yanında bitiyor ve onu şu soruyla baş başa bırakıyordu: "Insanlıktan çıkıyor muyum? Yoksa insan olmak bu mu?"

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 79 - Everest)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 79 - Everest)
Güler 
 14 Haz 2017 · Puan vermedi

"Insanı tanımak için uzaklara gitmek gerekir," demişti bir yazar. Oysa Özgür, ancak uzaklara geldikten sonra Latinleri anlayabiliyordu. "No ire foras..." " Uzaklara gitme, gerçeklik senin içindedir."

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı ErdoğanKırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan