Kırmızı Pelerinli Kent

7,4/10  (35 Oy) · 
105 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.299 gösterim
Dünya okurlarınca "geleceğe kalacak elli yazar" arasında sayılan Aslı Erdoğan'ın Türkiye'de olduğu kadar Avrupa'da da ses getirmiş kitabı: Kırmızı Pelerinli Kent. Bir kentin karanlık sokaklarında, kuytu köşelerinde kendi izini süren bir yalnızlık öyküsü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789752893580
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet pak 
 06 Tem 21:17 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Bastırılmış, dışlanmış, yalnızlaştırılmış,erkek egemen toplumda metalaştırılmış kadınların; seslerini daha zor duyuranların,ön yargıların gölgesinde yaşama tutunmaya çalışanların,ötekileştirilmişlerin,işçilerin, emekçilerin,yoksulların,küçük burjuva yaşamına hapsedilmişlerin,sessiz çığlığı Aslı Erdoğan...Takdiri hak eden gözlem kabiliyeti,tadına doyum olmaz cümleleri , işlediği bütün konularda, sınırları zorlayan özgürlüğü, Aslı Erdoğan'ı daha çok sevmeme neden oluyor. Irkçılığa ve kadınların ezilmişliğine karşı tavrını net bir şekilde ortaya koyan,'' ölümün karşısına yaşamı koydum'' diyen Aslı Erdoğan'ın barışçı tutumu takdiri hak ediyor.Karanlıkta bırakılanların kalemi...

Rio de Janeiro, danslarıyla, eğlenceleriyle, festivalleriyle meşhur olan bu kenti okurken kendisine yakışır bir şekilde gördüğünüz bu değil diyerek karanlıkta bırakılan her şeyi aydınlatan Aslı Erdoğan, madalyonun bir de öteki yüzüne bakın dercesine,uyuşturucu çetelerini,fuhuşu,yoksulluğu, sokak çocuklarını, cinayetleri,gözünüze soka soka, her an bir serseri kurşunun vınlamasını kullaklarınızda, gölgesini ensenizde hissedeceksiniz. Ölüm ile yaşam arasındaki çizgi hiç bu kadar incelmemişti.Aslı Erdoğan şuan da Rio'da yaşıyor olsaydı bir de orada yargılanırdı.Ya da Hrant Dink gibi serseri bir kurşunun kurbanı olurdu.Faili belli olsa da ,faili meçhule kurban giderdi.Belli mi olur belki de Uğur Mumcu gibi arabasına konulan kalleşçe bir bombanın kurbanı olurdu.Bak aklıma geldi işte Metin Gökte'pe gibi, katil sürüsü polisler tarafından dövülerek te öldürülebilirdi de. Hiç bir şey yapamasalar da 17 yaşında yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren gibi darağacına da gönderilebilir... Karanlıkta bırakılanları aydınlatmak, karanlığı yaratanları her zaman rahatsız etmiştir.İlk anda fişleri çekilecekler arasındadır bu insanlar. Ya serseri bir kurşuna,ya hedef gösterilerek linç edilmeye,ya da devlet babamız tarafından darağacına gönderilmeye,yada Nazım gibi hücrelere hapsedilmeye, az daha unutuyordum bak Musa Anter gibi jitemin kurşunlarına...Tek suçlu Uğur Mumcu'yu katleden kişi mi ? . Hemen hemen her gün nefret söylemleriyle halkı galeyana getiren medyanın, siyasilerin hiç mi suçu yok?

'' Bir gün önce hiç uyumadığım için öğlen saat üç gibi uyuyordum.Yatakta ve yarı çıplaktım.Bir tek cümleyle hayatım değişti. ' aç kapıyı polis, aç kıracağız'Giyinmem için bir dakika bile vermediler.Yarı çıplak bir şekilde kapıyı açtım,zor sığdılar kapıdan içeriye çelik yelekleriyle, otomatik silahı anında göğsüme dayadılar. Ev çevrelenmiş, kuşatılmış; keskin nişancılar evin etrafına yerleştirilmiş,en az elli ile yetmiş beş arasında kar maskeli tim... Beni idam cezasıyla yargılıyorlar şu anda. Ne yapmışım ?'' Ne mi yaptın sevgili Aslı Erdoğan kalemini satmadın...Kendini güce peşkeş çekmedin. Ezilenin,sömürülenlerin,katledilenin,kadınların,emekçilerin,işçilerin sesi oldun. İşkencecileri ifşa ettin. Hapishaneleri,tecriti anlattın. Ortalık nefret söylemleriyle pirim yapmaya çalışan kuyrukçular ile doluyken, sen barışçı kimliğinle gönüllere taht kurdun.En önemlisi halka gösterilmeyenleri gösterdin.

Parmaklıların önü ve arkası birbirine çok benzedi,parmaklıların ya o yanındayız ya bu yanındayız diyen Aslı Erdoğan' dan,eminim ki bomba gibi bir hapishane kitabı gelecektir.

mısra 
 14 Oca 02:23 · Kitabı okudu

Aslı Erdoğan, belleğimize görkemli karnavallarıyla yer etmiş ünlü Rio de Janeiro’yu değil “….. insan acısından lif lif dokunmuş kırmızı peleriniyle benliğini sarıp sarmalayan, keskin dişlerini karnaval maskelerinin ardına gizleyen Rio de Janerio’yu?” insanı en can alıcı yerinden vuran o kendine özgü anlatımıyla anlatmış.

Kentin keskin dişleri; arka sokaklardaki sıradanlaşmış soygun, tecavüz, ölüm, cinayet, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, çete hesaplaşmaları, açlık, sefalet, cinsellik, fuhuş batağında olan çocuklar, salgın hastalıklar, nemli, boğucu sıcaklar…

Sokakta her an kafanıza dayanan silahla ya da kör bir kurşunla öldürülebileceğiniz gerçeği, sokakta yatan evsizler, vücudu darp, işkence izleriyle kaplı dilenen aç çocuklar, veremli, trahomolu, AIDS’li ilkokul çağındaki çocuklar, ruhu elinde alınan Rio’nun melez kadınlarının anlatıldığı betimlemelerde kentin acımasız, karanlık yüzleri tüm çıplaklığıyla, şiddetiyle kitabın satırlarına serilmiş.

İstanbul’dan Rio de Jenario’ya okumak için gelen iyi bir ailenin hayata kafa tutan kızı Özgür’ün kentin olumsuzluklarıyla baş edebilmek için Kırmızı Pelerinli Kenti yazmaya başlar. Kitapta Özgür’ün kendi yaşamını anlattığı bölümler ile onun yazdığı romandan bölümler iç içe. Betimlemeler oldukça fazla, bölümler arası geçişlerde okuma bütünlüğünü korumakta zorlandığım anlar oldu. Anlatılanlar iç açıcı değil. Ancak yazar dış dünyayı gözlemlemede ve kâğıda dökmekte oldukça başarılı. Cümlelerindeki derinlikleri keşfetmek güzeldi. Anlatılan olaylardan beni hiç mutlu eden bir bölümün olmadığını düşünürken Özgür’ün romanının en içten bölümü diye nitelendirdiği bölüm aklıma geldi, bu hariç.

Kırmızı Pelerinli Kente gitmek isteyenlere (Kitabı okuduktan sonra gitmek isteyen olur mu bilmiyorum.) yazarın önerilerini eklemek istiyorum. “Rio’nun AIDS ve suç rekorlarının bir an bile akıllarından çıkarmamalarını, hiçbir koşulda tek başlarına dolaşmamalarını, saat, altın ya da altına benzer bir takı takmamalarını, kentin kanının üzerlerine sıçramaması için her türlü akılcı önlem almalarını öneririm. Ayrıca Corcovado’dan (şu ünlü, devasa İsa heykelinin bulunduğu tepe) günbatımını izlemelerini, -tropiklerde etkileyici, ama çabucak olup biten bir gösteridir- ve kesinlikle taze papapya suyunu denemelerini…''

esraaltunerrr 
 01 Şub 09:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aslı Erdoğan'ın ilk okuduğum kitabı Kabuk Adam'la Kırmızı Pelerinli Kentin ortak yanları oldukça fazla. Zannediyorum ki Aslı Erdoğan iki kitabı yaşattığı iklimlerden dışarı çıkamamış birinde karakter birinde mekan baskın olmakla birlikte "Deniz Kabuğu /İnsanın Dış Kabuğu" ekürisinden de kopmamıştır. Kırmızı Pelerinli Kent dış kapağı kırmızı -insan ruhunda tehlikeyi andıran kırmızı- kitabın içeriğinde anlatılan Rio şehrinin illegal işlerini, tehlikeli sokaklarını, girilip de çıkılamayan köhne darlıklarını, insanların her öğün yemek yer gibi uyuşturucuya bağımlılıklarını, kuralsızlıklar dizisini Aslı Erdoğan'ın insanı etkisi altına alan entellektüel anlatımıyla elinizden düşüresiniz gelmiyor. Entellektüel anlatım -benim tabirimle- o şehrin içine girerek, bir yabancı bile olsa o o şehrin hikayesini kendine has karekteristik kimliğe bürünerek, o şehirle o şehirde yaşayan insanlar gibi düşünerek, giyinerek, sevişerek, yolsuzluğuna karışarak, illegalleşerek, oranın kültüründen beslenip kendi oryantalist havasını da unutmayarak işliyor eserini. Bunu başaran ender yazarlardan Aslı Erdoğan'ın diğer kitaplarını da okumuş biri olarak bu sentez insanın iliklerine kadar işliyor. Ve bu anlatımın kendine has değerleriyle bu tarzını koruyor.

Yazar Kırmızı Pelerini bir suç aletine dönüştürüyor. Suçla yoğrulmuş bir halk, suça boğulmuş insanlar, suç aleti bir kent ve normalleşmiş yaşantıları. Onların arasına karışınca suçlu olmuyorsunuz çünkü bu onların normalleri. "Karanlıkta herkes kördür." sonuçta...
Aydınlığı normalleştirmeniz adına değil bu kitap. Sevdiğiniz bir insanı nasıl ki bütün hatalarıyla, cartlarıyla, curtlarıyla kabul ediyorsanız, Rio'yu da onu anlatan Aslı Erdoğan'ı da Kırmızı Pelerinli Kenti de okuyunca o şekilde kabul edeceksiniz.

Tutku kondu 
 29 Nis 14:37 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Romanını yazmaya çalışan bir romancının romanını okuyoruz. Bir daha kuramam bu cümleyi.:) Bir miktar postmodernizm etkisi. Bir romanı yazmaya çalışmanın sancıları ve fazlası. Uzun uzadıya şehir betimlemeleri ararsanız o da yok kısa ve vurucu cümleler. Şehrin daha çok çirkinliği. Konu yok, var gibi görünse de zaman belirsiz. Onu güzel yapanda bunlardan bağımsız olması çünkü edebiyat biraz da bu. Onun dışında yine ya seversiniz ya nefret edersiniz öyle bir yazar. Bu yüzden alışkın olmayan bünyelerde fırlatıp atma etkisi yaratabilir. Ama ben beğendimm :))

Ayşe 
04 May 11:55 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Aslı Erdoğan'dan okuduğum ilk kitap. Aslı Hanım'ın akıcı, insanı içine çeken bir dili var. Ancak kitap çok karanlık bir atmosfere sahip bu sebeple beni rahatsız etti ve ürküttü, ancak dediğim gibi kitap insanı içine almak konusunda oldukça başarılı.

Hayati Gostalak 
26 Nis 09:28 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Aslı Erdoğan'ın adını ilk defa geçenlerde khk'larla tutuklandığı ve daha sonra serbest bırakıldığı zamanlarda duydum. Araştırmaya başladım. Hakkımda yazılan pozitif ve iddialı yorumları okudum. Sonunda kendisiyle Kırmızı Pelerinli Kent'te tanışmaya karar verdim. Roman Rio de Janeiro'nun sokak aralarında hiçliğe düşen Özgür'ün dışavurumu ve aynı zamanda da otobiyografik bir roman. Yazarın üslubu çok kuvvetli, çok orijinal hayalleri ve imgelemleri var. Cümleleri lezzetli. Roman, aksiyonseverlerin hoşlanmayabileceği bir roman. Dağınık bir üslup ve çok sesli bir anlatıcı var. Roman anlatıcısı ve Özgür'ün roman içinde yazdığı romanın anlatıcısı iki koldan ilerliyor. Bence, yazar "geleceğe kalacak elli yazardan biri" tanımlamasını hak ediyor. Kabuk Adam ve Mucizevi Mardarin'i de okuyacağım!

Seda 
08 Kas 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aslı Erdoğan'ın okuduğum ilk kitabı. Türk yazarların Türkiye'yi anlatmalarına alışmışız hep, bu açıdan yazar Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrini anlatmasıyla beni fazlasıyla şaşırttı. Kitabı bitirdikten sonra yazarın biyografisine baktığımda gördüm ki gerçekten de Brezilya'da yaşamış, yoksa o şehri böylesine iyi bir anlatımla anlatamazdı diye düşünüyorum. Fazlasıyla kasvetli olan kitapta, Rio'nun karanlık yüzünü karakteri Özgür'ün ağzından anlatıyor Aslı Erdoğan. Kesinlikle özgün ve akıcı bir dili var ama kitabın konusunu beğenemedim. İnsanı Rio'dan soğutan, yalnızlık kokan ve şehrin varoşlarını anlatan iç karartıcı bir kitap bu, bu nedenle aynı şekilde depresif bir zamanınızda okumanız belki de daha iyi olacaktır.

Handan Aksu 
10 Mar 19:08 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kasvet dolu bir hikaye. Özgür bir kitap. Okurken içimin daraldığını hissettim kitap bitsin istedim ya da zaman kavramı olmadan aksın gitsin. İki uçlu bir kitap hem nefret duyuyor hem seviyorsunuz. Bende hangi yan ağır bastı daha karar veremedim. Siz okuyup hangi yanınıza hitap ettiğini öğrenin derim.

doğukan tan 
18 Mar 00:21 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslı erdogan dan okuduğum ikinci kitap ve ilki kadar sevmedim kabuk adam daha iyi di bence okurken sıkıldım hikaye özge adında bir kurgusal karakter üzerinden rio yu anlatıyor ama anlıyoruz ki bazı olaylar yazarımızın anılarından oluşturulmuş kurgu ve gerçekler iç içe sokulup harmanlanmis rio nun gerçek yüzünü okuyucuya sunuyor ve bu kadar iğrenç bir yer olduğunu bilmezdim gitmek isteyenler mutlaka okumalı karar degistiriceklerine eminim :D

mosca 
28 Haz 13:31 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Aslı Erdoğan'ın güçlü kaleminin ve zekasının iyice anlaşılabilmesi için kesinlikle okunması gereken güzel bir kitap. Oldukça akıcı bir üslubu var ve insanı içine çekiyor. Birkaç saatte keyifle bitirilebilir.

2 /

Kitaptan 93 Alıntı

"Yalnızlığımız çok fazla can yaktığında, acıyı kaptan kaba aktarıyor, aslında zerre kadar anlam içermeyen hayata ne derinlikler yüklüyoruz. "

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Everest Yayınları)
mehmet pak 
23 Haz 13:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yazdım, çünkü insan hayatına on ile dört yüz dolar arasında değer biçen bu kentte,ölüme karşı başka bir siper bulamadım.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 147 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 147 - Everest Yayınları)
Tutku kondu 
25 Nis 00:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kİme benzemek isterdin?
Benzemek isteyebileceğim denli.. iyi birini tanımadım.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 26 - everest)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 26 - everest)
mehmet pak 
21 Haz 13:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Şu koca dünyada nereye ayak bastıysam, karşıma hep yüzeysellik çıktı,ama burada bir sanata dönüşmüş ."

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 30 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 30 - Everest Yayınları)
mehmet pak 
22 Haz 14:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tenin çağrısı söz konusu olduğunda, gerçektende sınıfsal ve ırksal ayrımlar yok sayılabiliyordu bu kentte ; ama yalnızca teni doyurmak adına.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 125 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 125 - Everest Yayınları)
mehmet pak 
21 Haz 13:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Rahat koltuğuna gömülmüş ve dünyanın en risksiz işine,okumaya dalmış,kentli,iyi eğitimli, hiç açlık sanrısı görmemiş birine açlığı hangi sözcüklerle betimleyebilirdi?Kimin sözcükleriyle ?

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 30 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 30 - Everest Yayınları)
mehmet pak 
23 Haz 11:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Büyük Sır orada,o kör noktada işte:Yaşam iki göz kırması arasında görülen bir düştür. Yalnizca bir düş...

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 144 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 144 - Everest Yayınları)
Tutku kondu 
26 Nis 00:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Cehennemin bir fersah ötesi cennet,
Cennetin bir adım ötesi cehennem.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 76 - everest)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 76 - everest)
mehmet pak 
21 Haz 13:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yazmak ve anlatmak zorundayım.
Bu kent beni öldürüyor anne,her gün,her an, her fırsatta,her şekilde öldürüyor.Yavaşça, sinsi sinsi ...Derinden...Elimde avucumda ne varsa teker teker çalıyor.Hem içeriden,hem dışarıdan kuşatılmış durumdayım.Rio'yu yazmak zorundayım.

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 34 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 34 - Everest Yayınları)
mehmet pak 
21 Haz 19:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çoktan unutulmuş bir ilkgençlik aşkının, on yıl sonra bile hafifçe can yakan acısı... Ama sanki o acının ortasında bile bir mutluluk vardı. Bir zamanlar, yeryüzünde bir kişi tarafından sevilmiş olmanın mutluluğu...

Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 73 - Everest Yayınları)Kırmızı Pelerinli Kent, Aslı Erdoğan (Sayfa 73 - Everest Yayınları)