Kırmızı Üniformalılar

7,6/10  (18 Oy) · 
24 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.083 gösterim
Yaşlı Adamın Savaşı serisiyle çağdaş bilimkurgu okurlarının gözünde önemli bir yer edinen John Scalzi, Hugo ve Locus ödüllü romanı Kırmızı Üniformalılar ile dönüyor. Kırmızı Üniformalılar, Uzay Yolu ve benzeri uzay maceralarını seven okurlar kadar, üstkurmaca meraklılarını da tatmin edecek.

Evrensel Birlik'in bayrak gemisi Gözüpek'e atanan Asteğmen Andrew Dahl, çok geçmeden bazı gerçeklerin farkına varır. Her dış görevde uzaylılarla ölümcül bir mücadeleye girilmekte, geminin kıdemli subayları bu mücadelelerden daima sağ çıkmakta ve düşük kıdemli bir tayfa muhakkak ölmektedir. Bu konuyu araştırmaya başlayan Andrew ve meslektaşları, hayatlarını kurtarmak için zaman ve uzayda son derece tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786053753858
 • Orijinal Adı:
  Redshirts
 • Çeviri:
  Cihan Karamancı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaprak Onur 
05 Mar 22:56 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Yazımın aslı ve tamamı --> https://yaprakonur.wordpress.com/...malilar-john-scalzi/

Kırmızı Üniformalılar şu anda tam ihtiyacım olan kitaptı. Scalzi'yle Yaşlı Adamın Savaşı ile tanışıp tarzını çok sevmiştim ve bu kitapta da beklediğimi tam olarak verdi; son derece akıcı, kolay okunana ve eğlenceli bir hikayeydi.

Hikaye uzay filosunun amiral gemisi olan Gözüpek adlı bir gemide geçiyor, gemiye yeni katılan bir grup tayfa kendilerinin de içine dahil olduğu rütbesiz askerlerin dış görevlerde çok sık öldüğünü keşfediyor ve bunun nedenini keşfedip buna bir çözüm bulmaya çalışıyor.

Esma Tezgi 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kırmızı Üniformalılar gerçekten güzel bir bilim kurguydu, okuması çok keyif veren bir kitaptı. Favori bölümüm 24. bölümdü orada çok güldüm, yazar kitabı tamamlayan atışı orada yapmış bence. Son yüz sayfa da tempo biraz düşse de okuması güzeldi. Kitap çok akıcı, zaman bulamadığım için 4 günde okudum, bir günde bitebilecek bir kitap aslında.
Yazarın diğer kitaplarını da merak ediyorum, Yaşlı Adamın Savaşı'nı okuma listeme ekledim bile.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...i-uniformalilar.html

Kübra 
 19 May 21:27 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Yaşlı Adamın Savaşı serisini daha çok merak etsem de John Scalzi'den okuduğum ilk kitap Kırmızı Üniformalılar oldu. Bilimkurgunun en prestijli ödüllerinden Hugo ve Locus ödüllerini 2013 yılında Kırmızı Üniformalılar'la kazanan ve bir dönem de SFWA'e başkanlık yapan Scalzi, 'Military' alt türüne yöneldiği kitaplarıyla 21. yüzyılın önemli bilimkurgu yazarlarından kabul ediliyor.
Kırmızı Üniformalılar'a gelirsek: "O başkarakter, ölmez. Olan da hep yan karakterlere olur?" mottosu üzerine kurgulanmış diyebiliriz. Olay ve macera odaklı bir 'Space Opera'. Kitabı okumamın üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen olaylar zihnimde hâlâ taze çünkü yazar anlatısını çok canlı ve kalıcı bir şekilde kurgulamış. Bunun yanına bir de mizahı eklenince eğlendiren ve heyecanı da azalmayan bir bilimkurgu kitabı buluyorsunuz karşınızda ama bu kadar! Military salt aksiyondan, space opera ise farklı gezegen ve uzay gemilerinden ibaret kalmış. Yazar kitaba ve yöneldiği alt türlere derinlik kazandırmak yerine yüzeyde iyi bir tablo çizmeyi tercih etmiş sanki. Macera ve mizah odaklı yapısı biraz daha felsefe, politika ve birkaç numara daha bekleyen okurlar için anlık keyifli ama genel manada yetersiz bir kurgu olacaktır. Ki ben yazarın aktardığı gelecek senaryosunun siberpunk özelliklerle desteklenseydi istenen etkiyi daha başarılı bir biçimde vereceğini düşünüyorum. Bilimkurgunun altın çağının yaşanıp bittiğini haykıran macera ağırlıklı bir günümüz kitabı daha kısaca. (Son dönem bilimkurgu eserlerden sadece Ted Chiag'ın "Geliş"teki öykülerinde istediğim derinliği yakalayabildim. Bu anlamda umutlu olduğum birkaç yazar-kitap daha var gerçi okunmayı bekleyen.) Umarım Yaşlı Adamın Savaşı'nda aradığımı bulabilirim. Son olarak kitabın incelikten uzak mizahı da bana pek uymadı. Çabalandığı kadar gülebilseydim daha pozitif yâd ederdim herhalde.

Umut Çalışan 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Kitabın ilk birkaç bölümü, klasik bilim kurgu romanlarından klişelerle dolu. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan uzay gemileri, galaktik savaşlar, ucubik yabancı gezegen yaşam formları ve elbette aklımızın almayacağı kadar ileri teknoloji ürünü ıvır zıvır aletler… Hepsi ve daha fazlası bu kitabın ilk satırlarında. Ancak kısa bir süre sonra ciddi bir ilerleme kaydederek benzerlerinden ayrılıyor ve sanatseverlerin “4. duvarı yıkmak” dediği türden bir hikâyeye bürünüyor. Ancak tüm bu başarısı, zekice kurgusu, bir ara iyice artan temposuna rağmen, kitap vasatın üzerine çıkmakta zorlanıyor. http://ucalisan.blogspot.com.tr/...lar-john-scalzi.html

Mustafa izmirli 
20 Nis 09:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Star Trek hayranlarının aşina olduğu bir ekip ve çok ötesinde bir macera daha ilk bölümde kişiyi sarsıp sonuna doğru absürt bir yola sapıyor. Okuması eğlenceli çatır çatır yan karakter katleden bir eser:):):)

Bu Kitap Sadece -kesinlikle- Bilimkurgu Değil. Arka Kapağı ve Başlangıcı Size Yine Bir Amerikan Uzay Macerası Klişesi İçinde Olduğunuz Hissini Yaşatabilir. İlerledikçe Sizi İçine Alacak ve O Zaman Kitap Hakkında Yanlış Düşünmüş Olduğunuzu Farkedeceksiniz.

Seda 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Scalzi'nin okuduğum bu ilk kitabı okurlara ilginç ve keyifli bir bilim-kurgu, komedi karışımı yolculuk sunuyor. Okurken çok eğlendim ve yer yer kahkahalara boğuldum. Star Trek sevenlerin de ayrıca bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum.

Ediz Özatik 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aslında kitap kötü değil.
Verdiğim puanı dikkate almayın.
Sadece hem çok farklı hem de çok bilindik bir şeyi denemiş.
O yüzden herkesin yaklaşımı farklı olacaktır.

Kitaptan 2 Alıntı

Esma Tezgi 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir şeyin niye var olduğunu bilmiyorsan o şey hakkında hiçbir şey bilmiyorsun demektir.

Kırmızı Üniformalılar, John ScalziKırmızı Üniformalılar, John Scalzi
Esma Tezgi 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sence aşk hep böyle midir?" diye sorar Samantha. "Tek bir kişiye mi aşık olursun?"
"Bilmiyorum" der Bryan. "Dünyadaki herkes için öyle olduğunu hiç sanmıyorum. İnsanlar aşka farklı farklı bakarlar. Bence bazıları birini sevebilir ve o kişi öldüğünde aynı sevgiyi başka birine karşı da besleyebilir."

Kırmızı Üniformalılar, John ScalziKırmızı Üniformalılar, John Scalzi

Kitapla ilgili 1 Haber

Bilim kurgu yazarı Scalzi’ye 3,4 milyon dolar kazandıran 13 romanlık anlaşma
Bilim kurgu yazarı Scalzi’ye 3,4 milyon dolar kazandıran 13 romanlık anlaşma Amerikan bilim kurgu yazarı John Scalzi, Tor yayıncılık ile 10 yıllık, 13 kitaplık anlaşma imzaladı. Bu anlaşma yazara 3,4 milyon dolar getirecek.