Kırmızı Üniformalılar

7,5/10  (10 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
993 gösterim
Yaşlı Adamın Savaşı serisiyle çağdaş bilimkurgu okurlarının gözünde önemli bir yer edinen John Scalzi, Hugo ve Locus ödüllü romanı Kırmızı Üniformalılar ile dönüyor. Kırmızı Üniformalılar, Uzay Yolu ve benzeri uzay maceralarını seven okurlar kadar, üstkurmaca meraklılarını da tatmin edecek.

Evrensel Birlik'in bayrak gemisi Gözüpek'e atanan Asteğmen Andrew Dahl, çok geçmeden bazı gerçeklerin farkına varır. Her dış görevde uzaylılarla ölümcül bir mücadeleye girilmekte, geminin kıdemli subayları bu mücadelelerden daima sağ çıkmakta ve düşük kıdemli bir tayfa muhakkak ölmektedir. Bu konuyu araştırmaya başlayan Andrew ve meslektaşları, hayatlarını kurtarmak için zaman ve uzayda son derece tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786053753858
 • Orijinal Adı:
  Redshirts
 • Çeviri:
  Cihan Karamancı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Kitabın ilk birkaç bölümü, klasik bilim kurgu romanlarından klişelerle dolu. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan uzay gemileri, galaktik savaşlar, ucubik yabancı gezegen yaşam formları ve elbette aklımızın almayacağı kadar ileri teknoloji ürünü ıvır zıvır aletler… Hepsi ve daha fazlası bu kitabın ilk satırlarında. Ancak kısa bir süre sonra ciddi bir ilerleme kaydederek benzerlerinden ayrılıyor ve sanatseverlerin “4. duvarı yıkmak” dediği türden bir hikâyeye bürünüyor. Ancak tüm bu başarısı, zekice kurgusu, bir ara iyice artan temposuna rağmen, kitap vasatın üzerine çıkmakta zorlanıyor. http://ucalisan.blogspot.com.tr/...lar-john-scalzi.html

Esma Tezgi 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Kırmızı Üniformalılar gerçekten güzel bir bilim kurguydu, okuması çok keyif veren bir kitaptı. Favori bölümüm 24. bölümdü orada çok güldüm, yazar kitabı tamamlayan atışı orada yapmış bence. Son yüz sayfa da tempo biraz düşse de okuması güzeldi. Kitap çok akıcı, zaman bulamadığım için 4 günde okudum, bir günde bitebilecek bir kitap aslında.
Yazarın diğer kitaplarını da merak ediyorum, Yaşlı Adamın Savaşı'nı okuma listeme ekledim bile.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...i-uniformalilar.html

Seda 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Scalzi'nin okuduğum bu ilk kitabı okurlara ilginç ve keyifli bir bilim-kurgu, komedi karışımı yolculuk sunuyor. Okurken çok eğlendim ve yer yer kahkahalara boğuldum. Star Trek sevenlerin de ayrıca bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum.

Ediz Özatik 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aslında kitap kötü değil.
Verdiğim puanı dikkate almayın.
Sadece hem çok farklı hem de çok bilindik bir şeyi denemiş.
O yüzden herkesin yaklaşımı farklı olacaktır.

Kitaptan 2 Alıntı

Esma Tezgi 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir şeyin niye var olduğunu bilmiyorsan o şey hakkında hiçbir şey bilmiyorsun demektir.

Kırmızı Üniformalılar, John ScalziKırmızı Üniformalılar, John Scalzi
Esma Tezgi 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sence aşk hep böyle midir?" diye sorar Samantha. "Tek bir kişiye mi aşık olursun?"
"Bilmiyorum" der Bryan. "Dünyadaki herkes için öyle olduğunu hiç sanmıyorum. İnsanlar aşka farklı farklı bakarlar. Bence bazıları birini sevebilir ve o kişi öldüğünde aynı sevgiyi başka birine karşı da besleyebilir."

Kırmızı Üniformalılar, John ScalziKırmızı Üniformalılar, John Scalzi

Kitapla ilgili 1 Haber

Bilim kurgu yazarı Scalzi’ye 3,4 milyon dolar kazandıran 13 romanlık anlaşma
Bilim kurgu yazarı Scalzi’ye 3,4 milyon dolar kazandıran 13 romanlık anlaşma Amerikan bilim kurgu yazarı John Scalzi, Tor yayıncılık ile 10 yıllık, 13 kitaplık anlaşma imzaladı. Bu anlaşma yazara 3,4 milyon dolar getirecek.