Kış Gecesi Ejderhaları (Ejderha Mızrağı Destanı 2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1202
Gösterim
Adı:
Kış Gecesi Ejderhaları
Alt başlık:
Ejderha Mızrağı Destanı 2. Kitap
Baskı tarihi:
Mart 2005
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799759427510
Kitabın türü:
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Ejderha Mızrağı destanı, New York Times tarafından defalarca "en çok satan" kitaplar listesine girdi. Tüm dünyada şu ana kadar 10 Milyon adetten fazla satan Ejderha Mızrağı serisi, Almanca, Fransızca, Japonca, İspanyolca, İtalyanca, Türkçe ve İbranice'ye de çevrilmiştir.
(Arka Kapak'tan)
%32 (127/408)
·Puan vermedi
Krynn'de renkli renkli ejderhalar var; komik olmaya çalışan cüceler, komik kenderler, asil elfler var, ve ikizler, büyücüler . Krynn'de hikâyeler yok ama, ilgi çekebilen hikâyeler yok, birinci kitaptaki hikâyesi yavanlıkla sürüyor hissi veren bir tekrar hissi var. Bu kitabı belki bu yaşta değil, ergen yaşta, ilk genç yaşta okumak gerek. Başka bir evrende her şeyin bu kadar tanıdık gelmesi hissini yenememek de bundan tabi. İlk kitapta acemisiydim, gençken okumamıştım; ama şurası kesin, drizzt do'urden'ın yakınından, kenarından köşesinden geçemez bu karakterlerin hiç biri. Drizzt dediğim de, ilk üç kitabını diyorum. Gerisini okumaya çalıştığımda her yanı kılıç sesleri, bitmek bilmeyen kavgalar sarmıştı, ilk üç kitaptaki özgünlük, derinlik kaybolup gitmişti. Galiba witcher'a dönmek gerek.
448 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Kendi türü arasında sürükleyici olmamakla suçlanan bu serinin hikayesi ve içinde barındırdığı duygu bence çok fazla. ilk kitaptan bi süre sonra başlayan hikayemiz(aradaki zamanı da başka bir kitapla kapatmışlardı ancak ülkemizde yeni baskısı yok "Cüce Derinlikleri Ejderhaları" olması lazım) Sakin ama ilgi uyandırıcı şekilde başlıyor. Kitap boyunca sürekli bir aksiyon olmadığı gibi sürekli bir sakinlik de yok. Hatta aksiyon olacak dediğiniz an bir şey olmadan da bitebiliyor. Hikaye tahmin edilebilir değil ve en önemlisi kitabı okurken gözünüzün önünde film gibi canlanıyor(en azından bende öyle oldu). Kitabın en can alıcı noktası ise sonu idi. Resmen iyi bir şey var ama sevinemiyorsun aksine üzülüyorsun. Ve de o bırakılan bilinmemezlikler, şimdi ne olacak?, ona ne oldu acabalar ile büyük bir dizinin sezon finali gibi bitiyor. İlk kitabı daha sürükleyici olmakla beraber şunu belirtmeliyim ki Ejderha Mızrağı serisi içerdiği hikayeler ve duyguyu anlayarak okunmalı; sürekli bir aksiyon veya "e hadi bişeyler olsun" havasında okunmamalı. --Huzur içinde yat cesur şovalye--
408 syf.
·6 günde·8/10
Kitabın konusuna gelirsek ilk kitapta ki olayların bir ay sonrasından başlıyor, konuya hızlı bir giriş yapılıyor ve olaylar gelişiyor. İlk sayfalar hızlı ve olaylı başlayınca tüm kitabın aksiyon dolu olacağını düşünmüştüm fakat pek öyle olmadı. Olaylar genel olarak ilk kitaptaki gibi gelişti, zaman zaman durağan zaman zaman aksiyon dolu.
Genel olarak kitap güzeldi, bir çok olay yaşadı ve bir çok şey ortaya çıktı. Hatta bir detay bayağı şaşırtıcıydı ki hiç beklemiyordum. Sona doğru olaylar ivme kazandı ancak beklediğim gibi olmadı, serinin son kitabını merak ediyorum, olaylar nasıl ilerleyecek son bulacak? Özellikle Raistlin'in hikayesini öğrenmek istiyorum.
http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ejderha-mzrag-2.html
408 syf.
·Puan vermedi
Bu seride hiçbir karakteri sevememe durumum artarak devam etti. Sözde baş eleman Tanis kitap boyunca aşk derdindeydi. İlk defa fantastik bir seride bu kadar duygusallık okuyorum ve hiçç hoşuma gitmiyor. Hiçbir sürpriz yok. Finalde bir ölüm yaşandı ama ben ona da sevindim. Çünkü en sıkıcı bulduklarımdan biriydi. Ayrıca rasitline hastalık hiç yakışmıyor. Sürekli öksürsüğünü okumaktan bıktım.
408 syf.
·6/10
İkinci kitapla birlikte, ilk defa Ejderha Mızrağı serisinden birini okuyan okuyucu için Krynn’e olan yabancılık atılmış oluyor. Seri kitapların bir diğer avantajı da bu. Eğer kurgu aynı dünyada, coğrafyada işlenmeye devam ediyorsa ikinci kitap okur için genellikle daha rahat oluyor. İlk kitaptaki acemiliği atıp, olaylara daha fazla yoğunlaşabiliyorsunuz. Kış Gecesi Ejderhaları da aynı şekilde ele alınabilecek bir eser. Ansalon üzerindeki yerler, gerçekleşen olaylar okur için daha anlaşılabilir hale geliyor. Bununla birlikte okuma anlamında diğer kitapla aynı ritimde olduğunu söyleyebilirim. Margaret Weis ve Tracy Hickman her zamanki tempoyla okurun karşısında. Yoğun olay örgüsü, harika senaryo ve ejderhalar. Evet, ejderhalar ve bu sefer mavi olanları bizimle. Ve tabi ki Ejderha Mızrakları. Koskaca bir seriye isim vermiş silahlar gün ışığına çıkıyor
408 syf.
·Beğendi·9/10
Özellikle finali beni benden almıştır. Sanki bir dizinin sezon finali yapması gibiydi. Çok hızlı ilerleyen olaylar, iyi işlenmiş kurgu ve duygu yüklü bir final. Müthiş.
408 syf.
·7/10
Raistlin'im iki gözüm koskoca büyücü adamsın şu öksürüğüne bi çare bul ya. Köh köh ciğerini kusuyorsun koca Krynn'de iki otu bulup karıştırıp kaynatamıyor musun? Ejderhaya ecinniye hokusu pokusu basıyorsun kahır kahır öksürüyorsun da iki büyü at gırtlağına bi fireball bas olmadı okunmuş üflenmiş ıslak atlet giy biirşey yap ayıptır ya. Lafa görüntüye gelince gözler cayır cayır pelerinler şekiller o biçim iki nefes alamıyosun belin bükülüyor öksürükten ne artizlik yapıyosun. Yerim senin wizardlığını yani.
408 syf.
·16 günde·6/10
Öncelikle ilk kitaptan daha sıkıcı olduğunu söyleyerek başlayabilirim. Yazar bana göre çok fazla gereksiz detaya inmiş. Okurken çok sıkıldım. Son 100-150 sayfası fena değildi. İçerik hakkında spoiler vermeden bilgi vericek olursam da, ilk kitapta birlikte hareket eden kahramanlarımız bu kitapta istemeden, zorunlu olarak birbirlerinden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Arada sırada bazıları buluşabilse de genel olarak yazar karakterleri parça parça anlatıyor. Kitabın sonlarına doğru sürpriz bir isimle karşılaşıyoruz. Kitabın yazış tarzını beğenmesemde karakterleri benimsedim. Üzüldüğüm anlar da oldu. Güldüğüm anlar da oldu. Şans verilebilecek bir seri olduğunu düşünüyorum..
...”Ve ejderhalar insanları öldürürken ağladı. Daha önce ağlayan erişkin bir insan görmemiştim. Ejderhalar gelip bizi evimizden ettiğinde bile biz ağlamamıştık. Galiba artık ağlamayı unuttuk.”
Ağacın eğrilip bükülmüş dalları ruhunun can çekişirken bükülmüş kollarıydı. Aç gözlü kökleri, kaçıp kurtulmak için toprağı boşu boşuna avuçluyordu. Canlı ağaçların özleri gövdelerindeki koca yaralardan akıyordu. Yaprakların hışırtısı, acı ve dehşet içindeki çığlıklardı. Silvanesti ağaçları kan ağlıyordu.
Tipik bir insan gibi davranıyorum diye düşündü yarıelf. Elinin altında olanı reddedip kaybettiği zaman feryat etmeye başlıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kış Gecesi Ejderhaları
Alt başlık:
Ejderha Mızrağı Destanı 2. Kitap
Baskı tarihi:
Mart 2005
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799759427510
Kitabın türü:
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Ejderha Mızrağı destanı, New York Times tarafından defalarca "en çok satan" kitaplar listesine girdi. Tüm dünyada şu ana kadar 10 Milyon adetten fazla satan Ejderha Mızrağı serisi, Almanca, Fransızca, Japonca, İspanyolca, İtalyanca, Türkçe ve İbranice'ye de çevrilmiştir.
(Arka Kapak'tan)

Kitabı okuyanlar 228 okur

  • diğdem
  • Onur Torun
  • Nihat Çilingir
  • Kenan Özbayın
  • nynawea
  • Burak Aktaş
  • İbo
  • Murat Can Ekşi
  • Ebit
  • coşkun baytaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%31.7
35-44 Yaş
%31.7
45-54 Yaş
%11.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25.7
Erkek
%74.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.8 (23)
9
%32.5 (26)
8
%18.8 (15)
7
%13.8 (11)
6
%6.3 (5)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0