Kış Güneşi Göç 1. Kitap

6,6/10  (5 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
112 gösterim
Onlar, Osmanlının Ruslarla her kapışmasında ortada kalan ve Osmanlının yenilgisiyle sonuçlanan savaşların mağdurlarıydı. Dağıstan, Kırım, Ahıska gibi bölgelerde yaşayan Kafkas halkları peş peşe gelen sürgünlerde ve zorunlu göçlerde sahip oldukları her şeyi geride bıraktılar. Kış Güneşi, canlarını kurtarmanın derdine düşen bu insanların ölüm kalım savaşını, sürgünlerin yarattığı psikolojik travmaları, göçtükleri yerlerde yaşama yeniden tutunma mücadelesini tarihî gerçeklere uygun olarak, duru bir dil ve akıcı üslupla, roman çerçevesinde ele almaktadır. "Kış Güneşi" bizim yurt coğrafyasında az tanıdığımız bir bölgede geçiyor. 19. Yüzyıl ve 20. Yüzyıl dönemecindeki Türkiye tarihinin hareketliliği içinde bu bölgenin nelere tanık olduğunu pek öğrenemedik. Belki bundan yarım asır önce Şevket Süreyya Aydemir'in "Suyu Arayan Adam" adlı eserinde Birinci Cihan Savaşı'ndaki Doğu Anadolu ve Kafkaslar birlikte tasvir edildikten sonra bu tip bir edebiyatın noksanlığı hep hissedildi. Ümran Dağaşan Özlük'ün "Kış Güneşi" böyle bir aile göçünü, ortam değişimini anlatıyor. Tarihi sadece kuru tarih çalışmalarından öğrenemeyiz ve Türkiye halkının dramı henüz edebiyatın konusu oluyor. - İlber Ortaylı
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786059915458
 • Yayınevi:
  Kanes yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Öztemel 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Oğul,senin ömür dediğin bir semaverlik muhabbettir; ırmak kıyısında söylenen yanık bir türküdür..Yarım kalan tatlı bir düştür yarı uykulu gözlerinde; tekrar göremeyeceğin bir kuştur ucup giden ve yakalayamayacağın.."
.
.
.Yürek burkan bir göç hikayesi bu..Dağıstan halkından zorunlu göç eden iki aile "Otacılar ve Orhangiller" in hikayesi..İnsan okurken zor dayanıyor o göç yollarındaki eziyetli hallerine..Peki ya onlar nasıl dayanmışlar..? Sevgilerine tutunarak ve bir gün belkide memleketlerine geri döneceklerinin hayali ile..Kitap öyle bir yerde bitti ki insan elinin altında hemen 2.cisini arıyor..Recep sağsalim geri dönüp Safiye Sultana kavuştumu.? Oltuya yerleşen Otacılar ne durumda.? Durak bey sağlığına kavuşacabilecekmi.? Peki Orhangillerden neden hiç haber gelmiyor.? Vs vs bin türlü soru havada kaldı..Kitabın bazı yerleri tekrar ve fazla ayrıntıydı benim için..Bir de kitabın sonunda ki fotoğraf albümü belli ki 2.kitaptaki karakterlere ait, keşke onlar da bu kitapta olmasaymış çünkü sürekli arkaya baktım karakterlerden biri bu fotoğrafların arasında mı diye..