Kısa Dünya Tarihi İnsanın Dünya Üzerindeki Macerası

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
204 gösterim
İnsan atalarımız iki milyon yıl boyunca bu gezegende sürdürdükleri uğraşıları bir kenara bırakıp neden tarih yapmaya, başka deyişle, bitki ve hayvanları evcilleştirmeye, toprağa yerleşmeye, devletler ve ordular kurmaya, tapınaklar inşa etmeye ve yazı yazmaya başladılar? Tarih neden farklı şekilde gerçekleşmedi ve Aztekler Avrupa’yı değil de ispanyollar Güney Amerika’yı fethetti? insan tarih diye bir şey yapamayabilir miydi? Bugün dünyayı neden Batılılar yönetiyor?

Kısa Dünya Tarihi’ni diğer dünya tarihi kitaplarından farklı kılan şey, genel okura bu önemli soruların yanıtını sunması ve bu sunuşu oldukça zengin ve renkli bir içerikle donatması.

Bu kitabın sayfalarını çevirirken yazar Michael Cook’un rehberliğinde jeolojik zamanları, tarihsel çağları, coğrafi kıtaları ve başlıca kültürel iklimleri bir bir dolaşacak, Orta Amerika takvimleri, Hint tapınak fahişeleri ve Avustralya yerlilerinin çetrefil akrabalık yapıları gibi son derece ilginç konular hakkında oldukça şaşırtıcı bilgiler edineceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  6050201123
 • Çeviri:
  Melahat Fındık
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammed Y. Altun 
 05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitabın orjinal adı "A Brief History of the Human Race". Türkçeye çevirince "İnsan Irkının Kısa Bir Tarihçesi" oluyor. Say Yayınları tarafından ise malum isimle satılıyor. Ayrıca özgün İngilizce baskısında basit bir insan çizimi varken Türkçesinin kapağında Fatih Sultan Mehmed, Napolyon, tank resimleri vs. var. Durum böyle olunca insan kitapta dinlerin, tarihteki önemli savaşların, bunların sebeplerinin, önemli kişilerin vs. kısa kısa anlatıldığını düşünüyor ama anlatılanlar çok daha farklı. Genel olarak insanın oluşumunu, nasıl kültür sahibi bir varlık haline geldiğini, bu kültürü nasıl geliştirdiğini farklı coğrafyalarda nasıl kimliklerin ortaya çıktığını, geçen bin yılların sonunda nereye gelindiğini anlatıyor. Tabi bunların kitabı kötü yaptığı yok. Şahsen çok istifade ettim ama kitaba başladığımda ne okuyor olduğumu daha doğru bilseydim daha iyi olabilirdi.