Kısa Felsefe Tarihi

8,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
592 gösterim
Hakikat nerede? Bilimde mi, dinde mi, sanatta mı? İnsan aklında mı, Tanrı kelamında mı? Hakikat tek midir yoksa birçok hakikat mi vardır? Gerçekten hakikat diye bir şey var mıdır yoksa bir hayal midir bu? Bir masalsa eğer, hangi ihtiyaca cevap veriyor?
Filozoflar sürekli bu soruları sormuşlardır. Bu nedenle bu sorular, Platon'dan günümüze, düşünce yolculuğunun ipuçlarıdır. Kısa Felsefe Tarihi, hakikatin bu maceralarını yirmi bölümde, açık seçik ve eğlenceli bir biçimde anlatıyor... Epikuros, Machiavelli, Descartes, Spinoza, Voltaire, Rousseau, Kant, Marx, Nietzsche...
Bu kitabın amacı, lise öğrencisinden çağımızın sıradan insanına kadar herkese felsefe tarihi konusunda geçerli ve kalıcı bir yaklaşım kazandırmaktır. Bilgiçlik taslamadan, bağnazlığa kaçmadan...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050202076
 • Çeviri:
  İsmail Yerguz
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan Taşpınar 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Antik çağdan günümüze kadar görüşleriyle, analizleriyle damgasını vuran Platon, Aristoteles, Machiavelli, Montaigne, Voltaire, Descartes, Rousseau Kant, Hegel, Marx ve Nietzsche ve diğer çok önemli filozofların felsefeleri, çok detaya girmeden ana hatlarıyla yazar tarafından okuyucuyu sıkmadan aktarılmıştır.Kitabın en çok beğendiğim ve yararlandığım tarafı ise bu önemli filozofların görüşlerinin kronolojik sırayla bölüm bölüm ve bağlantılı bir şekilde ifade edilmesidir. Bu anlamda ayrı ayrı kitaplarda okunan ve felsefeleri değerlendirilen bu filozofların aynı kitapta ama birbiriyle bağlantılı şekilde birarada olmasının okur açısından daha etkili ve yararlı olduğu kanaatindeyim. Ayrıca yazar,filozofların ana tema olarak işlenen 'hakikat anlayışları'nı her filozofla ilgili giriş ve sonuç bölümlerinde pekiştirecek şekilde ifade ederek, düşünürlerin görüşlerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamıştır.Sonuç okarak Kısa Felsefe Tarihinin kütüphanenizde bulunmasının yararlı olacağı görüşündeyim.

Ali Ünal 
 17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Adının hakkını başarı ile veren bir felsefe tarihi özeti. Muadillerinden ana farkı bütün felsefi düşünceleri en başından kısa kısa vermek yerine dünya düşünce tarihine etkisi anlamında sadece ana dönüşüm noktalarına odaklanıyor. İyi de yapıyor. Bütün felsefi ekoller içinde boğulmak yerine birbirini takip eden, etkileyen akımları bağlantılı şekilde sunuyor. Bir sonrakini bir öncekinin üzerine koyarak ayrıntılarda kaybolmadan tepeden genel bakış sunuyor. Kitapla ilgili en güzel benzetme profesyonele değil amatöre seslenmesi (amatör negatif anlamda değil, zaten kitabın başarısıda burada. Konuya uzak insanları bile kendine çekme potansiyeli var).

üryen Uğur kem 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mutlu olabiliriz mutluluk ulaşılamayacak bir amaç değildir her insan mutluluğu bulabilir Yeter ki gereksiz korkulardan yanlış düşüncelerden yanılgılardan 5 alışkanlıklardan kurtulalım mutluluğa ulaştıran en önemli yol felsefedir felsefe yaşam patolojilerinin en etkili ilacıdır Bu ilaç gerektiği gibi alındığı takdirde uzun basit ve mutlu bir yaşam sürebiliriz

Kitaptan 11 Alıntı

Gökhan Taşpınar 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Machiavelli'ye göre hakikat, iktidarın ele geçirilmesi ve korunmasına bağlıdır; bir ahlak sorunu değil temsil, imaj, gösterilen ya da gizlenen tutkulardır, ideallerden çok gerçek etkinliktir.

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 81)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 81)
Gökhan Taşpınar 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu anlamda Montaigne bizi zaaflarımızla barıştırır ve kendimizi olduğumuz gibi sevmeye teşvik eder.'En amansız hastalığımız kendimizi hor görmemizdir'. Bu nedenle herkes mecbur olduğu dostluğu geliştirmeli ve üzüntülerden kurtulmak için dostluktan yararlanmalıdır... Üzüntü herzaman zararlı, herzaman bir hastalık, bir çılgınlıktır, korkaklıktır, alçaklıktır aşağılık bir şeydir.

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 100)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 100)
Gökhan Taşpınar 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Montaigne'i çok okumuş ve ona çok şey borçlu olan Nietzsche'nin onun için şu övgü dolu sözleri niçin söylediği anlaşılıyor: "Bir insanın hakikat konusunda yazdıkları dolayısıyla bu dünyada yaşamaktan daha fazla zevk alıyoruz."

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 100)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 100)
Gökhan Taşpınar 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aristoteles'e göre en büyük mutluluk insanın kendini bilgiye adamasıdır ama dostluğun gücünü ve aile yaşamının zevklerini de gözardı etmez bu filozof. Ayrıca bilgenin mutlu olmak için sadece erdeme değil sağlığa, belli ölçüde rahatlığa ve belli bir saygınlığa ihtiyacı olduğunu da bilir.

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 41)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 41)
Gökhan Taşpınar 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Descartes, Sokrates ya da Aristoteles gibi mutlu olmak için ahlaklı olmayı önermez. O daha çok erdemli bir yaşam sürebilmek için mutlu, yüce gönüllü olmayı önerir.

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 113)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 113)
Gökhan Taşpınar 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir aydınlanma düşünürü olan Kant aynı zamanda barış düşünürüdür ve aklın savaştan kesinlikle nefret ettiğine inanmıştır.

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 200)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 200)
Gökhan Taşpınar 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Platon'a göre hakikat sürekli değişkenlik gösteren, çoğu zaman her insanda farklılıklar gösteren duyumlarda değildir. Hakikat, filozofların farklı biçimlerini düşünebilecekleri idealar dünyasında ebedi ve değişmez biçimde bulunur. Buna göre filozofların amacı toplumu bu ideal modele uygun olacak biçimde değiştirmektir.

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 32)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 32)
Gökhan Taşpınar 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dolayısıyla 'ahlaki değerler' denen sözde hakikatlerin tartışmaya açılması gerekir. Nietzsche burada da ebedi ve evrensel olanın, duygulanımların, heyecanların ve arzuların arkasındakileri göstermek ister. Herkesin eşit olmasını isteyen egemen olamaz. Böyle birinin adalet arzusu doğanın daha güçlü biçimde donattığı insanlardan intikam alma öfke ve hıncını gizleyen bir maskeden başka bir şey değildir.

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 240)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 240)
Gökhan Taşpınar 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Öte yandan Marx, proletaryanın sefaletini, Londra gecekondularındaki sağlıksız ve insan onuruna yakışmayan koşulları, çocukların çalıştırılmasını, yok olan yaşamları, yaralanan bedenleri, sanayileşme ve kapitalizmin gözler önüne serdiği genel anlamda insanlıktan uzaklaşmayı anlatırken bilimsel bir analizden çok ahlaksal bir protestoda bulunmaktadır.

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 232)Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit (Sayfa 232)
üryen Uğur kem 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Aziz ve filozof mümkün müdür bu hem rasyonel bir düşünüp hem inanç ve hiristiyan erdemleri modeli olmak mümkün müdür augustinusun özellikleri anlaşıldığında Anında bu soru gelir akla Katolik kilisesi tarafından aziz ilan edilen ve din bilgini olan augustinus Hristiyanlığın
büyük figürüdür ve Hristiyanlığın en önemli sorunlarından biridir aynı zamanda bakıp herkes iç düşüncesinde önemli yazarlarından biridir

Kısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol DroitKısa Felsefe Tarihi, Roger-Pol Droit
2 /