Kısa Surelerin Sınırsız Dünyaları Kur'an Okumaları 5

9,0/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
251 gösterim
Bakara gibi, Nisâ gibi onlarca sayfayı bulan Kur`ân sûreleri arasında, bir kısmı tek bir satırdan ibaret kısa sûreler de vardır. Kısalığı dolayısıyla her mü`minin ezberleyip namazda okuduğu, bu yüzden `namaz sûreleri` diye anılan sûreler...

Uzun Kur`ân sûreleri arasında, bu kısa sûrelerin de varoluşunun hikmeti nedir? Fâtiha başta olmak üzere, mü`minlerin her gün namazlarında okuduğu kısa sûrelerin her biri, bize neler söylemektedir?
Elinizdeki kitap, Kur`ân ülkesinde yolculuklar yaşamaya çalışan bir mü`minin bu kısa sûrelerin sınırsız dünyalarından devşirdiği notları içeriyor...
Kısa Sûrelerin Sınırsız Dünyaları, sizi zenginleştirecek. Bu kitapla, bu sûreleri anlama gayreti de taşıyarak okuma, yaşadığınız hayatı bu sûrelerle yüzleştirme ve bir istikamete kavuşturma imkânı bulacaksınız...
"Kısa sûreler, insanın her zaman ihtiyaç duyduğu manevî gıdaları içeren bitimsiz anlam bahçeleri veya denizleri hükmündedir. Bu kısa sûrelerle en temel manevî gıdalardan bizi hiçbir zaman mahrum bırakmaz âlemler Rabbi.
Kur`ân`da Bakara`yla birlikte Kevser, Âl-i İmran`la birlikte İhlas, A`râf `la birlikte Asr da birer sûre ise sebebi, rahmet yüklü bu ilâhî hikmettir. Rahmân-ı Rahîm, en temel manevî gıdaları, hâfızası en zayıf mü`minin de ezberinde tutup günde beş vakit namazında okuyabildiği bu kısa sûrelere dercetmiştir."
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786051314556
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Çünkü, nefsin gözü miyoptur;ileriyi görmez, ahireti düşünmez.Arkasini da görmez; nereden geldiğini , ne için yaratıldığını düşünmez.Düşünmek de istemez. Sadece hazir zamanu görür, hazır zevklerin peşinde koşar ve dünyanın yalnız fani yüzüne muhatap olur.


Yazarin en cok begendigim kitabi ilk kitabi Kalbimizin Bahari ve son kitap bu kitap..

Kısa Surelerin Sınırsız Dünyaları, Metin Karabaşoğlu (Sayfa 97)Kısa Surelerin Sınırsız Dünyaları, Metin Karabaşoğlu (Sayfa 97)

Bir Rabbi tanimayan insanlar, birbirine kendi rab ligini kabul ettirme savaşına girisirler. Hicbir nefis kendisini kul görmek istemedigi icin de bu savas surer gider.

Vucudunu sahiplenen birinin kalbiin teklemesine disinin dokulmesine sacinin agirmasina ani olmasi gerekirdi . ama insanin benim dedigi tum seyler avucunun icinde kayip gider. Gitmesin diye daha sıkı sarmasi , yalnizca elindeki ve gonlundeki yaralari derinlestirir. Onlar yine elden gider .ihtiyar olmayip hep genc kalmayi basaran, omur ilerledikce sesinin kisilmasina ve hafizasinin zayiflamasina engel olan tek insan yoktur?

Metin Karabosoglu/ Kisa surelern sınırsız dünyaları

Kısa Surelerin Sınırsız Dünyaları, Metin KarabaşoğluKısa Surelerin Sınırsız Dünyaları, Metin Karabaşoğlu