Adı:
Kısa Süren Saltanat
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755707112
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Short Reign of Pippin IV
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kısa Süren Saltanat
Pippin IV
Kısa Süren Saltanat
John Steinbeck, bu yegâne siyasi hicvinde Fransız Devrimi'ni adeta ters yüz ediyor. Cumhuriyetin sürekli olarak krize girmesinden bıkan Fransızlar, çözümü kadim kralların soyundan gelen amatör astronom Pippin Héristal'i kral ilan etmekte bulurlar. Yeni kral ve ailesi bir anda magazin basını, saray görevlileri, yağmacı soylular ve didişip duran siyasetçiler arasında kalır. Fransa Kralı IV. Pippin kendisinden neler beklendiğini anlamaya çalışırken karısı Maria, kafasını Versailles Sarayı'nın temizliğine takmış, Hollywood yıldızlarıyla eğlenen kızı Clotilde ise gönlünü Amerikalı Yumurta Prensi'ne kaptırmıştır. 

Steinbeck, kraliyet ailesi ve çevresindeki renkli karakterlerin maceraları üzerinden Fransa, Amerika, demokrasi ve siyasi kurumlar ile birlikte büyük şirketler ve kapitalizmin eleştirisine ustalıkla girişiyor.
(Tanıtım Bülteninden)
150 syf.
·9/10
Dikkat Spoiler İçermektedir !
Merhabalar John Steinbeck Kısa Süren Saltanat eseri neden Fareler ve İnsanlar,Gazap Üzümleri gibi sadece popüler olanlar bilinirde yazarın külliyatında yer alan diğer eserler bilinmez.Siyasi hiciv tarzında yazılmıştır.Bu eserinde özellikle demokrasi ve kapitalizmi eleştirmektedir.Toplumsal bir analiz niteliği de taşımaktadır.Siyasi hiciv gibi görünen bu eser insan psikolojisini ve doğasınıda değinmektedir.Kitabı yer yer gülümseyerek ve düşünerek okuyacaksınız.Ayrıca kitabın konusuna geçmeden önce şunu da belirtmek isterim eserde yer alan resimler de farklı bir hava katmış.Kitabın konusuna gelecek olursak başkahramanımız Pippin Arnolf Heristal isminde astronomiyle ilgilenen eşiyle ve kızıyla yaşayan biridir.Çok sevdiği astronomi de kendini o kadar göktaşı yağmuruna kaptırmış ki gözü hiçbir şeyi görmemektedir.Ülkesi olan Fransa da Cumhuriyet rejimi hükümet kuramadığı için rejim değişikliğine gitmesiyle krallığa tekrardan geri dönerler ve astronomiyle ilgilenen Pippin 4.Pippin olarak kral seçilir.Pippin hiç bilmediği ve hiç girmediği ortamlara girer başkahramanımız kendi olarak mı yoksa 4.Pippin olarak mı devam edecek ? Var olana uyacak mı ? Yoksa idea düzeni kendi bulup ona mı uyacak ? Bu vb soruların cevaplarını bulacaksınız.
Keyifli Okumalar Dilerim
150 syf.
·4 günde·7/10
Yine bir John Steinbeck kitabı yine ben

Merakla başladığım kitabın başında ilerlemekte çok zorlandıysam da ilerledikçe konuya adapte oldum.
Steinbeck kapitalizm ve sınıfsal ayrıma olan eleştirilerini ustaca gözler önüne sermiş.
Kitap kralların soyundan gelen, kendi halinde kızı ve karısıyla yaşayan, evinde astronomi ile ilgilenen Pippin Arnult Héristal'ın kendisinden habersiz kral oluşunu konu alıyor.
150 syf.
·6 günde·9/10
John Steinbeck ve yine ben :)
John Steinbeck Amerika edebiyatının kesinlikle en usta kelami "tek siyasi hicvi" olarak nitelendirdiği kitabı. Fransa'da geçen bir hikâyeyle romanlaştırıyor.

Cumhuriyetin sürekli hükümet krizine girdiği bir ortamdan bunalan Fransız halkının ve elitlerinin tercihini tekrar krallıktan yana kullanmasıyla doğan ve ardından, kendi halinde yaşamını sürdüren bir küçük burjuvanın, ailesiyle birlikte çok farklı dünyalara savrulduğu bir hikâye burada anlatılan. Pippin Arnulf Hêristal, kendi halinde yaşayan amatör merak bir astronom. Bu hikâyeyle John Steinbeck, yarattığı müthiş bir karamizah ve ironi ile birlikte, siyasetin gerçek yüzünü göstermeyi amaçlıyor bize.

John Steinbeck kesinlikle kapitalizmi güzel ve sert eleştiren yazar. Özellikle kitabın son bölümleri harikaydı diyebilirim... John Steinbeck'i okuyun okutun.. Keyifli okumalar
150 syf.
·2 günde·9/10
“19.. yılının şubat ayında yumuşak huylu, meraklı yaratılışlı bir adam, Marigny Caddesi’ndeki küçük bir evde kızıyla, iyi huylu karısıyla, balkonu ve teleskopuyla, yağmur lastikleri, şemsiyesi ve evrak çantasıyla sakin bir hayat sürmekteydi. Dişçisi vardı, sigortası vardı, Credit Lyonnais’de bir hesabı, Auxerre’de bir bağı vardı...
Birdenbire, hiçbir uyarıda bulunmaksızın bu adam alınmış, kral yapılmıştı. Kral kanı taşımayanlarınız nereden bilebilir Reims’de kraliyet tacı başına konurken ona neler olduğunu? Paris acaba kralın gözüne de, amatör gökbilimcinin gözüne gözüktüğü gibi mi görünür? “Fransa” kelimesi bir kralın kulağına nasıl gelir? “Halk” sözü nasıl gelir kralın kulağına? “

Yaptığım bu alıntı kitabın küçük bir özeti gibi. Bizleri alıp bugün kral yapsalar, ne düşünürdük? Ne yapardık? Bu değişime ayak uydurabilir miydik?

Steinbeck, alışılmış üslubunun biraz dışına çıkmış bu kitapta. Akıcı, kara mizah barındıran, eleştiri seviyesi yüksek, üst düzey bir eser olmuş.

Okumanızı tavsiye ederim.

Keyifli okumalar.
150 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
John Steinbeck'in alışık olduğumuz tarzının biraz dışında ama yine de çok güzel bir kitap. Fransız Devriminin hicvini çok etkileyici ve düşündürücü bir şekilde yapmış yazarımız. Kitapta 4. Pippin'in başına bela edilen kraliyet olayının ardında gelişen olaylar komik ama bir o kadar da düşündürücü şekilde işlenmiş. Yazarın kafasına ve düşünce biçimine bir kez daha hayran oldum bu kitapla beraber.Okunması gereken bir kitap. Steinbeck'in yalın ama akıcı anlatımı her zaman övgüye değer.
Tavsiyemdir. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
150 syf.
·4 günde·7/10
Steinbeck'in bu kitabı diğerlerine göre biraz daha farklıydı. Yani şöyle ki kendi halinde gözlem yapan bir astronom, kendisinden habersiz Fransa Kralı seçiliyor ve kitap bu süreci konu alarak ilerliyor.
Gördüğüm kadarıyla kitabı beğenmeyen çok. Hatta ben de okurken ilk sayfalarda basit, yüzeysel buldum . Ancak ilerledikçe kesinlikle bırakamıyor insan.
Aslında burada kitaba genel anlamda odaklanmak yerine kurulan cümlelere bakmak gerek. Steinbeck, kapitalizme ve sınıfsal ayrımlara dair eleştirilerini çok güzel ifade etmiş.
Dürüst, ahlaklı, ayrım gözetmeden herkesin hakkının korunduğu bir ülke istiyor Pippin Hèristal. Bunu hepimiz istiyoruz aslında .. Ama malesef
150 syf.
·2 günde·Puan vermedi
John Steinbeck çok fazla sevdiğim yazarlardan biridir. Bu kitabına da çok büyük bir merakla başladım. Fakat ilk sayfalarda çok fazla kitabın içinde bulamadım kendimi. Bunda çok fazla yabancı kelimenin olması da etkili olabilir, benim adapte olamamış olmam da etkili olabilir.
Fakat ilerledikçe ortalarda, daha fazla konuya hakim hale geldim ve kitaptan gerçek anlamda keyif almaya başladım. Yani demek istediğim başlarda size biraz zorlayıcı gelirse pes etmeden devam edin bence.
Konusundan bahsetmek gerekirse; olay Fransa da geçiyor. Kendi halinde bir kız çocuğu sahibi üç kişilik bir aile var. Baba astronomi ile ilgileniyor ve en büyük keyfi gece gökyüzünü izlemek, yeni oluşumları keşfetmek. Fakat bir gün kendini Fransa kralı olarak buluyor. Işte kitabı elinizden bırakamadığınız anlar da bu noktada başlıyor. Aralarda ufak hikayelerle insan psikolojisine değinen ve çokca kapitalizm eleştirisi yapan güzel bir Steinbeck eseri.
Sanırım yazar bir gün acaba ben kral olsam nasıl olurdu diye düşündü ve bu kitabı yazdı.
Hepinize keyifli okumalar diler, youtube kanalıma göz atmanızı rica ederim.
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
150 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Fransa krallığı üzerinden siyaseti, krallığı, halkı, özgürlük ve çakma hakimiyeti çok güzel anlatmış. Ülke yönetimi ile şirket yönetimini, demokrasi ile komünizmi karşılaştırıyor ve gerçekte ne kadar benzer ve absürdlüklerle dolu olduklarını gösteriyor. Gerçekte insanların aslında ne istediğini ve yönetimlerin nasıl evrildiklerini anlamaya yardımcı oluyor. Çok akıcı da bir dilde yazmış sayın Steinbeck.
150 syf.
·Puan vermedi
Steinbeck bu romanında bizi 9. yüzyılda yaşayan ve neredeyse bütün avrupa hanedanlarının bir şekilde babası kabul edilen Charlemagne'nin soyundan gelen bir amatör astronom ile tanıştırıyor. Kahramanımız mütevazı hayatında yıldızları ve galaksileri incelemekle meşgulken siyasi otoritelerin uzlaşması sonucu kendisinin Fransa Kralı seçildiğini öğreniyor. Ülkedeki istikrarsızlığa çareyi monarşiye geri dönmekte bulan siyasi otoriteler kahramanımızı kral ilan etseler de gücü ve otoriteyi elden bırakmayı da kesinlikle düşünmüyorlar.
Steinbeck bu hicviyle sistemi olduğu kadar insanların ahlak görüşlerini ve kapitalizmi de sert bir şekilde eleştirmiştir. Ayrıca kitap yoğun bir dönem tarihi bilgisi ile yazılmış. Kısa bir kitap olmasından dolayı bir oturuşta bitirilebileceğini düşündüğüm bu romanı okumanızı şiddetle tavsiye ediyor ve kesinlikle pişman olmayacağınızı da garanti ediyorum.

Not: Kitapla alakalı olmasa da Charlie Chaplin'in "The Great Dictator" filmine düşünce olarak benzettim. Bu harika filmi de kitap bittikten sonra izlemenizi tavsiye ederim.
Kısa Süren Saltanat John Steinbeck
150 syf.
·7/10
John Amcanın tarzının dışında bir kitap olmuş bu. Sanki başkası yazmışçasına üslup farkı vardı. Üstelik ilk defa ironik bir eser yazmış. Yine de başarılı bir roman çıkmış ortaya. Okunup geçilecek bir kitap değil, üzerinde düşünmek gerekir.

Vesselam...
150 syf.
Söylenmek istenenin açık açık söylendiği roman ve hikayelerden pek de keyif alamadığımı, bu nedenle kitabı okurken zorlandığımı itiraf etmeliyim. Zira kitapta kapitalizm ve krallık eleştirisi doğrudan ve açık açık yapılmakta. Bunun yerine okuyucuya sunulan hikayenin yanında daha soyut ve keşfedilmeyi bekleyen alt metinde bu eleştiri gerçekleştirilse daha keyifli bir okuma mümkün olurdu kanaatindeyim.
150 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kendi halinde gözlemleriyle uğraşan amatör bir astronom kraliyet soyundan geldiği için hiç haberi olmadan kendini tahtta bulur. İşte bu adamın ve ailesinin hikayesi aynı zamanda güzel bir kapitalizm eleştirisi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kısa Süren Saltanat
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
150
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755707112
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Short Reign of Pippin IV
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kısa Süren Saltanat
Pippin IV
Kısa Süren Saltanat
John Steinbeck, bu yegâne siyasi hicvinde Fransız Devrimi'ni adeta ters yüz ediyor. Cumhuriyetin sürekli olarak krize girmesinden bıkan Fransızlar, çözümü kadim kralların soyundan gelen amatör astronom Pippin Héristal'i kral ilan etmekte bulurlar. Yeni kral ve ailesi bir anda magazin basını, saray görevlileri, yağmacı soylular ve didişip duran siyasetçiler arasında kalır. Fransa Kralı IV. Pippin kendisinden neler beklendiğini anlamaya çalışırken karısı Maria, kafasını Versailles Sarayı'nın temizliğine takmış, Hollywood yıldızlarıyla eğlenen kızı Clotilde ise gönlünü Amerikalı Yumurta Prensi'ne kaptırmıştır. 

Steinbeck, kraliyet ailesi ve çevresindeki renkli karakterlerin maceraları üzerinden Fransa, Amerika, demokrasi ve siyasi kurumlar ile birlikte büyük şirketler ve kapitalizmin eleştirisine ustalıkla girişiyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 170 okur

  • Caner
  • Mehmet can bulut
  • Mert Kaya
  • Haşim
  • Rukiye ER
  • emrah yvz
  • Dilara Özkan Süngü
  • Dağ Ceylanı
  • Sude Günay
  • Eray Güçlü

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (11)
9
%15.4 (10)
8
%23.1 (15)
7
%24.6 (16)
6
%7.7 (5)
5
%4.6 (3)
4
%0
3
%1.5 (1)
2
%0
1
%0