Kısa Süren Saltanat

8,0/10  (12 Oy) · 
22 okunma  · 
8 beğeni  · 
849 gösterim
John Steinbeck, bu yegâne siyasi hicvinde Fransız Devrimi'ni adeta ters yüz ediyor. Cumhuriyetin sürekli olarak krize girmesinden bıkan Fransızlar, çözümü kadim kralların soyundan gelen amatör astronom Pippin Héristal'i kral ilan etmekte bulurlar. Yeni kral ve ailesi bir anda magazin basını, saray görevlileri, yağmacı soylular ve didişip duran siyasetçiler arasında kalır. Fransa Kralı IV. Pippin kendisinden neler beklendiğini anlamaya çalışırken karısı Maria, kafasını Versailles Sarayı'nın temizliğine takmış, Hollywood yıldızlarıyla eğlenen kızı Clotilde ise gönlünü Amerikalı Yumurta Prensi'ne kaptırmıştır. 

Steinbeck, kraliyet ailesi ve çevresindeki renkli karakterlerin maceraları üzerinden Fransa, Amerika, demokrasi ve siyasi kurumlar ile birlikte büyük şirketler ve kapitalizmin eleştirisine ustalıkla girişiyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9789755707112
 • Çeviri:
  Belkıs Dişbudak Çorakçı
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Reşat Karakaş 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde

John Steinbeck ve yine ben :)
John Steinbeck Amerika edebiyatının kesinlikle en usta kelami "tek siyasi hicvi" olarak nitelendirdiği kitabı. Fransa'da geçen bir hikâyeyle romanlaştırıyor.

Cumhuriyetin sürekli hükümet krizine girdiği bir ortamdan bunalan Fransız halkının ve elitlerinin tercihini tekrar krallıktan yana kullanmasıyla doğan ve ardından, kendi halinde yaşamını sürdüren bir küçük burjuvanın, ailesiyle birlikte çok farklı dünyalara savrulduğu bir hikâye burada anlatılan. Pippin Arnulf Hêristal, kendi halinde yaşayan amatör merak bir astronom. Bu hikâyeyle John Steinbeck, yarattığı müthiş bir karamizah ve ironi ile birlikte, siyasetin gerçek yüzünü göstermeyi amaçlıyor bize.

John Steinbeck kesinlikle kapitalizmi güzel ve sert eleştiren yazar. Özellikle kitabın son bölümleri harikaydı diyebilirim... John Steinbeck'i okuyun okutun.. Keyifli okumalar

Burak Akgün 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kendi halinde gözlemleriyle uğraşan amatör bir astronom kraliyet soyundan geldiği için hiç haberi olmadan kendini tahtta bulur. İşte bu adamın ve ailesinin hikayesi aynı zamanda güzel bir kapitalizm eleştirisi.

Kitaptan 7 Alıntı

"İnsanın kendi içindeki günahı ayırıp izole etmesi zor," diye bir gözlemde bulundu. "Başkalarındakini görmek kolay, ama kendimizde olunca, günahlar hep bir ihtiyaç temeline ya da iyi niyet temeline oturur."

Kısa Süren Saltanat, John Steinbeck (Sayfa 87 - Sel yayınları)Kısa Süren Saltanat, John Steinbeck (Sayfa 87 - Sel yayınları)

kral
"Bana kalırsa bütün insanlar, ilgi göstermedikleri alanlarda dürüsttürler. İlgi gösterdikleri alanlarda da çoğu insanlar hassastırlar. Benim inancıma göre bazı kimseler, ilgilerine rağmen dürüsttürler. Bu durumda insanların zayıf noktasını arayıp bulmak ve sömürmek iğrenç bir hareket."

Kısa Süren Saltanat, John Steinbeck (Sayfa 80 - Sel yayınları)Kısa Süren Saltanat, John Steinbeck (Sayfa 80 - Sel yayınları)

"İnsan bazen hayalinde bir seyler canlandırır,"dedi. "Özellikle de yorgun olduğu zamanlar."

Kısa Süren Saltanat, John Steinbeck (Sayfa 36 - Sel yayınları)Kısa Süren Saltanat, John Steinbeck (Sayfa 36 - Sel yayınları)
Hasan Çelik 
26 Oca 22:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hükümetteki karışıklıkların hoş görülmekle kalmayıp neden özellikle teşvik edildiğini artık biliyorum. Öğrendim. Kafası karışmış bir halk açık seçik isteklerde bulunamaz.

Kısa Süren Saltanat, John Steinbeck (Sayfa 110)Kısa Süren Saltanat, John Steinbeck (Sayfa 110)

Kitapla ilgili 1 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..