Kısa Türkiye Tarihi 1800 - 2012

6,8/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
779 gösterim
Avrupa'da yaşanan değişim rüzgarları... XIX. yüzyılda ve XX. yüzyıl başlarında yaşanan sosyal ve ekonomik değişimlere Osmanlıların ayak uydurma çabaları; yeni bir ordu Nizam-ı Cedid, Tanzimat Fermanı ve daha nice ıslahat çalışmaları... İmparatorluğun çok-uluslu yapısı ve milliyetçilik akımıyla beraber gelen çözülme... Tüm bu gelişmelerin ardından başlatılan bir modernleşme hareketi ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlıların küllerinden doğan yeni bir Türk ulusu ve Milli Mücadele'nin getirdiği Cumhuriyet...

Cumhuriyet'le birlikte literatürümüze giren demokrasi ve laiklik kavramları, çalkantılı seçim dönemleri, Tek Parti döneminin ardından gelen Çok Partili Hayata Geçiş sürecinde ortaya çıkan muhalefet partileri, yeni anayasalar ve seçimlerle örülü bir Türk demokrasi tarihi ve iki askerî darbe, üç muhtıra, yedi darbe girişiminden oluşan bir Kısa Türkiye Tarihi okuması...

Hepsi Prof. Dr. Kemal H. Karpat'ın değerli kaleminden!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786050807561
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
serdar şahin 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · 63 günde · Puan vermedi

Kemal Karpat'ın "Osmanlı'dan Günümüze Edebiyat ve Toplum" isimli kitabını beğenmiş olarak bu kitabı büyük bir heyecanla elime aldım. Detaylarını çok merak ettiğim toprağımızın son 200 yüzyıllık macerasını objektif bir kalemden görebilmekti hedefim. İlk önce demeliyim ki kitabı 2 aya yaygın bir sürede okuduğum için kitaptaki olayların birbirleri ile olan neden-sonuç ilişkilerini kurmada zorluklar çektim. Bu sebeple kitabın mümkünse bir hafta içerisinde okunması önemli bence. Kitaptan çok büyük beklentilere girmiştim, maalesef kitap bittiğinde bu beklentimi karşılamadığını gördüm. Bazı olaylara yer verilirken, bazı önemli olaylar parantez aralarında geçmiş. Marshall yardımları, 6. filo olayları, Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile ilgili tatmin edici bilgi neredeyse yok. Bunun benzeri birçok olayla ilgili kısıtlı bilgiler verilmiş. Diğer taraftan, küçük bir kitaba bu kadar bilginin sığdırılmasının zor olduğunu ben de biliyorum. Ama yakın tarihimizle ilgili çarpıcı tespitlerin ve analizlerin yapıldığı bir kitap bulmayı çok arzu ederdim duayenden. Bütün bu karalamalarıma rağmen yine de herkesin okumasını tavsiye edeceğim önemli bir kitap.

Kitaptan 8 Alıntı

Ömer Özer 
04 Şub 18:09 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Demokrat Parti'nin iktisadi politikasının başarısında kısmen yabancı ülkelerden, bilhassa Amerika'dan gelen ekonomik yardım da etkili olmuştu. Bu yardım ise hükümetin dış politikasının bir sonucudur. CHP ile DP arasında dış politika açısından büyük bir görüş farkı olmadığı için, bu alandaki uygulama çekişmelere mahal vermeden yürütülmüştür. "

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 170 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 170 - Timaş Yayınları)
Ömer Özer 
04 Şub 17:58 · Kitabı okudu · 7/10 puan

1.Dünya Savaşı
" Böylece İttihatçılar, tarihte ilk defa Osmanlı ordularını yabancı bir devletin emrine sokmuş bulunuyorlardı. "

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 95 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 95 - Timaş Yayınları)
Ömer Özer 
04 Şub 18:29 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Türkiye 1938-45 yılları arasında tek parti rejimiyle, 1945-50'de şefli çok partili rejimle ve 1950-60'ta çok güçlü bir genel başkan(Menderes) tarafından çok partili rejimle yönetilmiştir."

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 193 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 193 - Timaş Yayınları)
Ömer Özer 
04 Şub 18:23 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Adnan Menderes
1950-60 dönemine Adnan Menderes'in kişiliği ve politikaları damgasını vurmuştur. Nitekim kendisini toplumun maddi ilerlemesine adamış, Türk köylüsünün kültürel ve ekonomik özlemleri hakkında iyi bir sezgisel anlayışa sahip bir lider olmasıyla dikkatleri üzerine çekmekteydi. Politikalarını köylülerin ve alt sınıfların maddi ilerleme ve ruhsal beslenme arzularını tatmin etmeye( ve kendi lehine onlardan istifade etmeye) adamıştı.Birçok Türk lideri gibi o da karakteri gereği otoriterdi ve dahası tek parti döneminde yetişmişti.

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 186 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 186 - Timaş Yayınları)
Ömer Özer 
04 Şub 18:38 · Kitabı okudu · 7/10 puan

26 Ocak 1970'te Odalar Birliği eski başkanı Prof.Necmettin Erbakan idaresinde kurulan Milli Nizam Partisi ticari ahlaka önem vermiş ve kendini milliyetçi ve mukaddesatçı olarak tanıtmış. Bu parti, Anadolu'da küçük imalatçı ve esnafın dostu olarak kurulmuştur. Büyük sanayici, tüccar, sermayedar ve toprak sahiplerine cephe alan, devlet müdahalesinden yana olan ve serbest piyasaya karşı çıkan Milli Nizam Partisi,20 Mayıs 1971'de mahkeme kararı ile hiçbir seçime giremeden kapatılmıştır. Kapatılma nedeni dini siyasete alet etmek olarak gösterilmiştir.

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 201 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 201 - Timaş Yayınları)
Ömer Özer 
05 Şub 22:19 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Türkiye'de AK Parti'yi İslamcılık ve laik düzeni bozmakla itham edenler, AK Parti'nin demokrasiyi şeklen kabul ederek, uygun zamanda demokrasiye son verip dogmatik İslami bir rejim kuracağını ileri sürmüşlerdi. AK Parti programına ve on senelik icraatına rağmen, pozitivist laikçiler AKP ve Erdoğan'ın din yolu ile Türkiye'yi İslamlaştırdığını durmadan önce sürmekteydiler. Mesela türban yasağı gibi ne Türkiye geleneklerine ne de mantığına uyan basit bir konuyu bir rejim meselesi yapanlar, halkın türbanlıyı ve türbansızı ayırt etmediğini unutmaktaydılar. Türban yasağının yalnız kamu alanında geçerli olmasının ise devlet ve vatandaş arasındaki farkları derinleştirmekten başka bir etkisi olmamıştır.

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 253 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 253 - Timaş Yayınları)
Ömer Özer 
04 Şub 17:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bedelli Askerlik
"Silahlı kuvvetler; Hassa(birinci), Dersaadet, Rumeli, Anadolu ve Arabistan orduları olmak üzere 5 orduya ayrılmıştır. 1885'te çıkarılan bir kanunla o zamana kadar yalnız Müslümanlar tarafından görülen askerlik hizmeti bütün tebaayı içine alacak şekilde genişletilmiştir.Böylece Osmanlı Devleti din ve dil farkı gözetmeksizin herkesin eşit şekilde hizmet göreceği bir ülke haline getirilmek istenmekteydi.Ancak Hristiyanlar çeşitli sebeplerle Avrupa devletlerinden de destek görerek askerlik hizmetine itiraz etmişler ve neticede bu hizmetten muaf tutulmuşlardır.Buna karşılık kendileri için "bedel-i askeriye" adıyla yeni bir vergi ihdas edilmiştir. "

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 48 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 48 - Timaş Yayınları)
Ömer Özer 
04 Şub 18:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin ani bir karar ile ortaya çıktığını iddia etmek, yalnız tarihi gerçekleri inkar etmek değil, Türklerin benliklerini ve kimliklerini de inkar etmek demek olur.

Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 103 - Timaş Yayınları)Kısa Türkiye Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 103 - Timaş Yayınları)