Kişisel Ataleti Yenmek

8,1/10  (37 Oy) · 
154 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.311 gösterim
Bir şeyi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Onu niçin yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

İsterseniz nasıl yapacağınızı biliyorsunuz.

Yapmamakla neler kaybettiğinizi ve

yaparsanız neler kazanacağınızı biliyorsunuz.

Ama yine de hiçbir şey yapmıyorsunuz.

Sizi durduran nedir?

Atalet!
Atalet, isteksizlik ile yorgunluğun, tembellik ile depresyonun, yavaşlıkla yılgınlığın, hayal kırıklığı ile kayıtsızlığın, tükenmişlik ile tepkisizliğin 'ortaya karışık' halde bir inşanın ruhunu ele geçirmesidir.

'Üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etme' ve 'yumurta kapıya gelmeden harekete geçmeme" halleri tipik atalet göstergeleridir.

Bu kitap, ataletli ruh halinden kurtulmak isteyenler içindir. Atalet halini analiz eden ve ataletle başa çıkma yollarını gösteren, Türkçede ilk ve tek kitaptır.

"Tanrı bize iki yuvarlak organ verdi: biri oturmak, diğeri düşünmek için.
Başarımız hangisini daha çok kullanacağımıza bağlı.'"
-Ann Landers-
(Tanıtım Bülteninden)

Her hangi bir sağlık sorununuz yok depresyon da filan da değilsiniz ama siz siz yine de sürekli bir şeyleri erteliyor ve bugünün işini yarına bırakıyorsanız sizde atalet (tembellik) problemi var demektir ve eğer üzerinizde ki bu uyuşukluğu yenmek istiyorsanız size yardım eli uzatabilecek, gerek basit anlatımı ve örnekleriyle destekleyici bulacağınız bir kitap. Bununla birlikte yazarın Her şey Seninle Başlar kitabını da okumanızı tavsiye ederim. Çünkü kitabın özü eğer inanır ve isterseniz ataleti yenersiniz. yani her şey sizinle başlar.

Ozan Sezer 
22 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Fazlasıyla sıkıcı bir kitap.Yazar kişinin tenbelliğini eleştiren sert bir dil kullanmış ki bu bende babamdan azar işitiyormuşum gibi bir his yaratıyor.Başarıya giden yolu adım adım anlatmış ve tenbellik konusunda çok iyi noktalara değinmiş fakat uslübü pek uygun değil.

Memmedaga Memmedov 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın okuduğum ikinci kitabı ve bunda da güzel anlatımı ve tespitleriyle beğenimi kazandı. Bir doktor nasıl hastasının önce rahatsızlığını tespit edip sonrasında tedavisi için ilaç yazıyor, bu kitapta da tembellik ve erteleme alışkanlığı konusunda yararlı bilgiler ve çözüm yolları anlatılmış.
Hatta son bölümlerinde "haydi ne duruyorsunuz, herekete geçin!" ifadesini okuyunca Kemal Sunal'ın "Dokunmayan Şabanıma" filmindeki çapkınlık kitabını okuduğu sahne aklıma geldi. Kitabın bitirdikten sonra arasından çıkacak küçük bir notu beklemedim değil :)

Kitaptan 9 Alıntı

seher 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beyninizi pozitif bilgilerle besleyin. Okuduğunuzda size güç ve enerji veren kitapları ''denk geldikçe'' değil sistematik olarak okuyun. Çünkü her gün beyninize milyonlarca negatif veri giriyor, beyninizi kirletiyor. Beyninizi pozitif şeylerle beslemezseniz o negatif veriler size egemen olacak, pozitif düşünme refleksleriniz kaybolacaktır.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 80)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 80)
Bahar Öztan 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başara"bilmek" için "bilmek" gereklidir; ancak tek başına yeterli değildir. Bildiklerini yapabilmek de gerekir. Doğru olana göre hareket etmek, yani bildiklerini uygulamak da şarttır.
Joe Baker'ın deyişiyle:
Eylem olmadığında vizyon bir rüyadır.
Vizyonu olmayan eylem ise boşa zaman geçirmektir.
Eyleme sahip bir vizyon dünyayı değiştirebilir.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin SekmanKişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman
seher 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... Sigarayı bırakma ve çocuklarınıza daha fazla zaman ayırma konusunda en az bir milyon kez söz verip tutamayacaksınız... Gazetelerin haftasonu eklerinde aslında serüvenci bir kişiliğe sahip olduğunuzu görüp sevineceksiniz... Saçını boyayan erkeklere hak vermeye başlayacaksınız... Şehir dışında yaşamak konusunda ciddi ciddi planlar yapacaksınız... Çocuklarınızın âşık olduğunu görüp bu garip ruh hallerini bir yerlerden hatırladığınızı fark edeceksiniz... Eşinizin doğum günlerini son anda hatırlayacak, evlilik yıldönümlerini ise kesinlikle unutacaksınız... Eski dostlarla oturup siyasi meseleleri tartışırken üçüncü kadehte çoktan memleketi kurtarmış olacaksınız... Velhasıl hayat, insanı insan yapan bütün renkleriyle her zamanki gibi akıp gidecek ve bazı şeyler hiç değişmeyecek.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 1 - Tansaş ın milenyum mesajı)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 1 - Tansaş ın milenyum mesajı)
Bahar Öztan 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oblomov ne yapabileceğini nasıl yapabileceğini bilir ama sonuçta eyleme geçip hiçbir şey yapmaz.Hiçbir şey yapmama durumundan çıkmayı ister ama bunu da yapamaz.

Başarı güçlü bir istekle yürür.

Dale Carnegie'nin deyişi ile "başarı yolunda sürat, isteğin şiddeti kadardır."

Bir insan bir konuda harekete geçmiyor ise, o konuda yeterince istekli olmadığındandır.Olduğunuz gibi kalarak olmak istediğiniz yere varamazsınız.Ataletin paslı dünyasında yaşayan bir kişinin hayatında eksik olan üç şey vardır.Hareket, heyecan ve hız.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin SekmanKişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman
seher 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların yapabileceklerinin limitini eğitim ve yetenek düzeyleri, yaptıklarının limitini ise moral ve motivasyon seviyeleri belirler

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 77)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 77)
Memmedaga Memmedov 
28 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bülent Eczacıbaşı şirketini çevik bir şekilde çalıştırmak isteyen yöneticilere şunu öğütlüyor: "Hiçbir şey yapmayana verdiğiniz ceza, yanlış yapana verdiğinizden fazla olsun!"

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 79)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 79)
Burcup 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Karar verdiğiniz bir periyotta düzenli olarak yazılar yazın. Hatta "sevgili günlük" diye başlayan günlükler bile işe yarar! Yazmak insanlara duru düşünme yeteneği ve zihnini toplama imkanı kazandırdığı için yararlıdır.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 181)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 181)
Memmedaga Memmedov 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dedem bir defasında bana iki çeşit insan vardır, demişti. İşi yapanlar ve yapılanlardan kendine pay çıkaranlar. Birinci grupta yer almaya çalışmamı öğütledi; orada rekabet daha azmış!

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 190 - Indira Gandhi)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 190 - Indira Gandhi)