Kişisel Ataleti Yenmek

7,9/10  (65 Oy) · 
220 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.559 gösterim
Bir şeyi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Onu niçin yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

İsterseniz nasıl yapacağınızı biliyorsunuz.

Yapmamakla neler kaybettiğinizi ve

yaparsanız neler kazanacağınızı biliyorsunuz.

Ama yine de hiçbir şey yapmıyorsunuz.

Sizi durduran nedir?

Atalet!
Atalet, isteksizlik ile yorgunluğun, tembellik ile depresyonun, yavaşlıkla yılgınlığın, hayal kırıklığı ile kayıtsızlığın, tükenmişlik ile tepkisizliğin 'ortaya karışık' halde bir inşanın ruhunu ele geçirmesidir.

'Üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etme' ve 'yumurta kapıya gelmeden harekete geçmeme" halleri tipik atalet göstergeleridir.

Bu kitap, ataletli ruh halinden kurtulmak isteyenler içindir. Atalet halini analiz eden ve ataletle başa çıkma yollarını gösteren, Türkçede ilk ve tek kitaptır.

"Tanrı bize iki yuvarlak organ verdi: biri oturmak, diğeri düşünmek için.
Başarımız hangisini daha çok kullanacağımıza bağlı.'"
-Ann Landers-
(Tanıtım Bülteninden)
Tesla Yunus 
18 Haz 11:03 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle atalet kavramını kitaba başlamadan ne olduğunu bilmediğimi dürüstçe söylemek istiyorum. (Bu arada atalet kelime anlamıyla​ eylemsizlik hali, tembellik kısaca yapılması gerekeni yapmamak demektir.) Hediye edilmiş bir kitaptı. Bu kadar güzel kitap olacağını tahmin etmemiştim. Oldukça akıcı bir şekilde okudum. Okudukça ataletin ne olduğunu nasıl ortaya çıktığını yada nasıl başaçıkılacağını öğrendim yazar gerçekten güzel bir şekilde dile getirmiş. Kitap kısa ve net mesajlar veriyor. Yazar, hepimizin içinde neyin nasıl yapacağımızı bildiğimiz halde neden yapmıyoruz konusu üzerine yoğunlaşıp burda etkili sinyaller veriyor. Ayrıca kitabın bir kere okunup bir kenara atılacak kitaplardan olmadığını söylemek istiyorum. Tam anlamıyla kişisel atalete hakim olmak için en kısa zamanda tekrar okumayı düşünüyorum. Bir şeyleri başarmak isteyipte bir türlü harekete geçirmeyip yapamayan arkadaşlara ısrarla tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.

Mustafa 
24 May 01:27 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin mutlaka kütüphanesinde sürekli bulunması gerektirilen bir kitap olduğunu düşünüyorum, Atalet, tembellik üzerine yazılmış olan en iyi kitap olduğunu ve mutlaka herkesin bu kitaptan öğrenip uygulaması gerektiren bir çok bilgiyi bizimle paylaşan Mümin Sekman'a teşekkürlerimi ve minnettar olduğumu belirtmek istiyorum.Teşekkürler Mümin Sekman.

Her hangi bir sağlık sorununuz yok depresyon da filan da değilsiniz ama siz siz yine de sürekli bir şeyleri erteliyor ve bugünün işini yarına bırakıyorsanız sizde atalet (tembellik) problemi var demektir ve eğer üzerinizde ki bu uyuşukluğu yenmek istiyorsanız size yardım eli uzatabilecek, gerek basit anlatımı ve örnekleriyle destekleyici bulacağınız bir kitap. Bununla birlikte yazarın Her şey Seninle Başlar kitabını da okumanızı tavsiye ederim. Çünkü kitabın özü eğer inanır ve isterseniz ataleti yenersiniz. yani her şey sizinle başlar.

Elvan ÖZTÜRK 
27 Ağu 00:45 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Tavsiye üzerine ve konusu için kitabı okudum. Yazar tembelliği ve çalışarak başarı elde edileceği üzerine uzun uzun, adım adım yazmış ama ne bileyim yine de ben çok etkilenmedim gerçi insanın içinde yoksa kitap napsın...

Aydın Nasuh 
21 Mar 22:12 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her şey seninle başlar'da temel nokta olarak yapılandırdığı "atalet hali"nde kalmayı ve bu durumdan nasıl çıkılacağını detaylı bir biçimde anlatıyor Sekman bu kitabında. Okuduğunuz ana odaklı bir farkındalığı yaratsa da bu etki kişisel gelişim kitaplarının genel özellliği olarak sadece birkaç hafta sürüyor.

Aslında işin üzü varlık kaygısı, öz saygı bilincini ve sizde var olan potansiyel gücü keşfedebilmekte ama bunu kişisel gelişim kitapları ile yakalamanız mümkün değil. Tüm bu görüş ve izlenimlerime rağmen okuduğum onca kişisel gelişim kitabından asla pişman olmadığımı da belirtmeliyim.

Ozan Sezer 
22 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Fazlasıyla sıkıcı bir kitap.Yazar kişinin tenbelliğini eleştiren sert bir dil kullanmış ki bu bende babamdan azar işitiyormuşum gibi bir his yaratıyor.Başarıya giden yolu adım adım anlatmış ve tenbellik konusunda çok iyi noktalara değinmiş fakat uslübü pek uygun değil.

aysu gürbüz 
17 Nis 13:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzeldi.Harikaydı.Beni ve herkese faydalı oldum.Çok güzel yazmış.İçindekiler önemli ve yardımcı olmak için var.Ama okuyaca da birşeyler katmak ve ileriyi daha güzel yaşama hazırlıktır...

ASLI ÇIRAKOĞLU 
08 Mar 10:25 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

''Ataletli olduğumuz için harekete geçmiyor değiliz,harekete geçmediğimiz için ataletli oluyoruz.''Öyleyse ÜŞENMEYİN,ERTELEMEYİN.VAZGEÇMEYİN.

Serdar Baday 
21 Ağu 02:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Atalet kelimesini belki ilk defa duyacak çoğu kişi ilk duyduğumda ben de ilk defa duymuştum :-) Ama kitabı açıp okumaya başladığımda söyle bir doğruldum. Ve kitap bana :"Istediğin bir şeyi yapsan ne kazanacağını biliyorsun yapmazsan ne kaybedeceğini biliyorsun o halde neden harekete geçmiyorsun." diyor ve buna Atalet yani "eylemsizlik durumu" diyordu. Okudum ve Atalete geçtim.

Memmedaga Memmedov 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın okuduğum ikinci kitabı ve bunda da güzel anlatımı ve tespitleriyle beğenimi kazandı. Bir doktor nasıl hastasının önce rahatsızlığını tespit edip sonrasında tedavisi için ilaç yazıyor, bu kitapta da tembellik ve erteleme alışkanlığı konusunda yararlı bilgiler ve çözüm yolları anlatılmış.
Hatta son bölümlerinde "haydi ne duruyorsunuz, herekete geçin!" ifadesini okuyunca Kemal Sunal'ın "Dokunmayan Şabanıma" filmindeki çapkınlık kitabını okuduğu sahne aklıma geldi. Kitabın bitirdikten sonra arasından çıkacak küçük bir notu beklemedim değil :)

2 /

Kitaptan 40 Alıntı

Tesla Yunus 
18 Haz 10:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat ederseniz başarılı insanlar önce acı çeker, sonra hazzını yaşarlar. Başarısız insanlar ise önce hazzını yaşar, sonra acı çeker.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 114 - ALFA)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 114 - ALFA)
Tesla Yunus 
 18 Haz 10:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güzel tespit ve güzel öneri;
"Kurnaz insanlar okumayı küçümser. Basit insanlar ona hayran olur. Akıllı insanlar ise ondan faydalanır." diyen Bacon, nasıl okumak gerektiğini şöyle anlatıyor: "Yalanlamak ve reddetmek için okuma. İnanmak ve herşeyi kabul etmek için de okuma. Konuşmak ve nutuk çekmek içinde okuma. Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 138 - ALFA)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 138 - ALFA)
Mustafa 
18 May 12:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Anatole France
Mantıklı düşünüp mantıksız davranmak insan yapısının özelliğidir.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 9 - Alfa Yayınları,Mumin Sekman,Kişisel Ataleti Yenmek)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 9 - Alfa Yayınları,Mumin Sekman,Kişisel Ataleti Yenmek)
Aslan Bey 
11 Ağu 00:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şeyi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Onu niçin yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz. İsterseniz nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Yapmamakla neler kaybettiğinizi ve yaparsanız neler kazanacağınızı da biliyorsunuz. Ama yine de hiçbir şey yapmıyorsunuz. Sizi durduran nedir? ATALET !

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin SekmanKişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman
Tesla Yunus 
18 Haz 10:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne yazıkki durum bu;
İnsanların küçük bir azınlığının inancı ve imkanı vardır. Büyük bir çoğunun ise, inancı varken imkanı yoktur yada imkanı varken inancı.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 36 - ALFA)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 36 - ALFA)
Mustafa 
24 May 01:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Victor Hugo
Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 192 - Alfa Yayınları)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 192 - Alfa Yayınları)
Mustafa 
19 May 11:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Shakespeare
Tembellik vücudun aptallığı,aptallık da zihnin tembelliğidir.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 39 - Alfa Yayınları)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 39 - Alfa Yayınları)
Tesla Yunus 
18 Haz 07:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yazar Ann Landers, 'Tanrı bize iki yuvarlak organ verdi. Biri oturmak, diğeri düşünmek için. Başarımız hangisini daha çok kullanmamıza bağlı.' diyor. Bende bu fikre katılıyorum. Üst yuvarlağınızı ( kafanız) kullanarak, alt yuvarlağınızı (kalçanız) rahat koltuklardan kaldırabilirseniz, başarılı bir hayat sizleri bekliyor."

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 9 - ALFA)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 9 - ALFA)
seher 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beyninizi pozitif bilgilerle besleyin. Okuduğunuzda size güç ve enerji veren kitapları ''denk geldikçe'' değil sistematik olarak okuyun. Çünkü her gün beyninize milyonlarca negatif veri giriyor, beyninizi kirletiyor. Beyninizi pozitif şeylerle beslemezseniz o negatif veriler size egemen olacak, pozitif düşünme refleksleriniz kaybolacaktır.

Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 80)Kişisel Ataleti Yenmek, Mümin Sekman (Sayfa 80)
4 /