Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık

7,6/10  (12 Oy) · 
53 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.998 gösterim
Erdal Atabek, duygularımızı korumak, geliştirmek ve açıklamak için daha çok başkaldırı gerektiğini anlatıyor: "Elimizi sevdiğimizin elinin üstünekoymaktan korkmamalıyız. Elimizi hayatın elinin üstüne koyalım. Seni seviyorum, diyelim."
(Arka Kapak)
GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Erkek bir yazar olması ve bu kadar noktasal objektif tespitlerde bulunması etkilemişti okuduğum yıllarda.

Kitaptan 6 Alıntı

"Kendine güvenmeye alıştırılmamış, başkasına güvenmesi de korkularla engellenmiş kadının duyduğu ''sürekli güvensizlik'' davranışlarını olumsuz etkilemeyecek midir? Böylece ortaya '''baskıcı toplumun güvensiz kadını ''' çıkmayacak mıdır?"

Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 49)Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 49)
Selen Seyhan 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açık söyleyeyim, yeni kadınları beğeniyorum, çok beğeniyorum. Kadın kimliğini aramalarını beğeniyorum, erkek üstünlüğüne kafa tutmalarını beğeniyorum, atılganlıklarını beğeniyorum.
Sert buluyorsunuz değil mi, aşırı buluyorsunuz. Sertler de ondan, aşırılar da ondan. Öyle olmaları gerekiyor. Anlamanız gereken bu.
Bu öyle uzun sürmüş bir ezilme ki, anlamanız gerekiyor.
Öyle uzun sürmüş bir öfke ki, öyle uzun sürmüş bir baskı ki. Yıllar, yıllar, yıllar boyu sürmüş bir sıkıntının birikimi. Anlamanız gerekiyor.

Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal AtabekKışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek
Tuncay YILDIRIM 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadın
''Çarpıcı güzellikte bir kadın'' erkeklerin başını döndürür, doğrudur. Ama, kalıcı etkiyi ''erkek için anlamlı kadın'' yaratır.

Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 218)Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 218)
Birsen Ergün 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" 'Hayatın tıkandığı', 'yaşamın tükendiği' duygusuna karşı insanın özlemi başkaldırır. Bu özlemin adı da 'Hayatını Yaşamak 'tır."

Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 98)Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 98)
Tuncay YILDIRIM 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk
Aşk, insanı bazen Tanrı yapar, bazen gereksiz bir böcek. Ama sevgi insanı insan yapar.

Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 194)Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 194)