Kıssa, Hisse, Rock'n Roll

·
Okunma
·
Beğeni
·
350
Gösterim
Adı:
Kıssa, Hisse, Rock'n Roll
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059670746
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karakarga Yayınları
Geçmişten günümüze, ünlü rock yıldızlarından samimi itiraflar, keyifli sözler, zekice önermeler ve unutulmaz aforizmalar...
204 syf.
·Puan vermedi
Başucu kitabı diye bir olay vardır. Çok beğenilen kitaplar "başucu kitabı" yapılır ve düzenli aralıklarla şöyle bir karıştırılır. Ben bu olayı gereksiz bulanlardanım. Elbette tam anlamıyla gereksiz değil. Kullanımının yanlış olduğunu savunuyorum sadece. Bir tane aşk romanı alıp başucumuza koyup ne zaman derde düşsek veya boş hissetsek o romanı karıştırmak beynimizi muhallebiye çevirmekten başka bir işe yaramaz. Asıl başucu kitabı olabilecek eser Berk Kuruçay'ın derlediği "Kısa, Hisse, Rock'n Roll" gibi olmalıdır. İnsanı motive edip aynı zamanda ufkunu geliştirmelidir. Zaten bir seferde baştan sona okumalık bir kitap da değildir kendisi. İçinden ihtiyaç duyulan bölüm açılıp tüketilmelidir. Bu şekilde asıl "başucu kitabı" kavramına ulaşır ve bundan gerçek anlamda fayda sağlayabilirsiniz.

Rock'n Roll bir müzik çeşidi değildir. "Rock" öyledir ve dinlenmelidir, bilinmelidir; fakat Rock'n Roll bir yaşam tarzıdır. Bizler de elimizde tuttuğumuz bu minik kitapta, bu yaşam biçimini benimsemiş önde gelen büyük insanların, dolu dolu geçen hayatlarından hatıralarla dolu sözlerini okuyoruz.

Neden okunması gerektiğini düşünüyorum? Çünkü rock müzik ve beraberinde getirdikleri (lütfen alınmayın) günümüzün bomboş, herhangi bir derinliğe ve anlama sahip olmayan ve gençlerimizin beynini yıkayan pop kültüründen daha önemli, daha faydalı. İnsanların güzel şeyler dinlemeye, güzel sözler duymaya ve bunlardan ders çıkarmaya ihtiyacı var. İnsanların John Lennon'dan, Jimi Hendrix'ten haberdar olmaları lazım, Yıldız Tilbe'nin gençler intihar etmesin diye beste yırttığı saçmalığından değil. Ülkedeki müzik kültürünü öldürürseniz, gençliğini de öldürürsünüz. Bunun da nereye çıkacağını hepimiz biliyoruz.

Bu güzel derleme için yayınevini ve Berk Kuruçay'ı tebrik etmek istiyorum. Bu kültürü bilen bilmeyen; benimseyen benimsemeyen herkes tarafından okunması gereken değerli sözleri barındıran "Kıssa, Hisse, Rock'n Roll"u umarım okursunuz. Umarım "başucu kitabı" yaparsınız.
204 syf.
·Puan vermedi
Benim için hayal kırıklığı oldu, şöyle ki kaynak yok kitapta. Sözleri yazıp altına da sahiplerini eklemiş ama o sözü nerede ettiğine dair hiçbir kaynak belirtmemiş. Derdim sözleri toplamak olsaydı internetten de toplardım oysaki.

Bunun dışında yine sözlerin sahiplerinin belli bir sıraya göre dizilmemesi de sinir bozucu. Daha düzgün, daha ciddi bir çalışma olabilirdi. Ne bileyim mesela kitabın sonuna kitapta sözlerine yer verdiği isimleri tek tek yazıp da bu isimlerin sözlerinin hangi sayfalarda geçtiği belirtilebilirdi.

Yani şöyle;

Tom Waits; 7-15-72-86
Bob Dylan; 1-2-5-111-113-114 gibi...

Bunun dışında kitabın belli bölümlere (eğitim, felsefe, politika, müzik...vs. ) ayrılması hoş olmuş. Yine beklediğimden daha fazla söze yer verilmesi de hoş ne var ki aynı isimler etrafında dönüp duruyor kitap. Başta da dedim ya daha ciddi bir çalışma ummuştum açıkçası. Hem ne kadar iyi olursa olsun kaynak olmadığı sürece sadece bir internet derlemesidir benim nazarımda bu tarz bir kitap. Çöp yani.
Eğer insanlar yaptığım şeyden memnun değillerse, onları dinleyecek vaktim olmadığını bilmelerini isterim. Daha onların hoşuna gitmeyecek bir sürü şey yapacağım ve onları da bir şeyler yapmaya davet ediyorum
Kendinizi en derin korkunuza maruz bırakın, o andan sonra, korkunun hiçbir gücü kalmaz ve özgürlüğün korkusu küçülüp kaybolur. İşte o zaman özgürsünüzdür.
"Kuşlar her sabah avazları çıktığı kadar bağırarak bize o korkunç, acımasız gerçeği haykırıyorlar. Maalesef ki biz kuşların dilinden anlamıyoruz." - Kurt Cobain
"Kaç yaşında olduğunu arkadaşlarından hesapla, yıllarla değil. Ne kadar mutlu olduğunu güldüğün anlarla hesapla, parayla değil." - John Lennon

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kıssa, Hisse, Rock'n Roll
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059670746
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karakarga Yayınları
Geçmişten günümüze, ünlü rock yıldızlarından samimi itiraflar, keyifli sözler, zekice önermeler ve unutulmaz aforizmalar...

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Aldaron
  • özlem
  • Mehmet okcu
  • Yusuf Gürkan
  • Utku Turhan
  • Elif
  • F.A
  • Atakan Güneş
  • sinan
  • Brother of da Vinci

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.7 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%33.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0