Kitab-ı Zuhur

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
397 gösterim
"Kitab-ı Zuhur" bir ilk roman. Ancak edebiyatla içiçe bir yazarın, uzun süredir edebiyat eleştirmenliği yapan Bülent Yıldız'ın birikimini sergilediği bir ilk roman. "Kitab-ı Zuhur" tartışmasız olarak cesur bir roman. Roman gerek içeriğiyle, günümüz Türkiye'sini konu edinirken bu cesaretini ortaya koyuyor.

Gerekse de üslup, kurgu gibi estetik ve biçimsel yönleriyle alışıldığın çok dışına çıkarak bu cesaretini dışavuruyor. "Kitab-ı Zuhur" postmodern bir roman. Başta olayların içine girerken okurun yaşadığı şaşkınlık, bir süre sonra bir bulmaca çözme keyfine yerini bırakıyor. Tüm bu açılardan romanın edebiyat dünyasında yankı yaratması şaşırtıcı olmayacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9786055513177
 • Yayınevi:
  Nota Bene Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve Yerlikaya 
 13 Şub 18:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapalı,karışık..
Kitabı kısaca özetle deseniz herhalde bu iki kelime ile özetleyebilirim ancak.Ankara'ya giderken kafam karman çorman..
Uzun süredir roman okuyamama rehaveti vardı üzerimde.Kafamı veremiyordum sanırım.Sonra kitaba başlıyorum.30 sayfa geçmiyor ki Muhlis Arı kim,Boyoz gercek mi hayal mi,Cıbır neyci nereden çıktı? Güngörmezler Ülkesi ve Domuzların Ahırı kitabı gerçekten var mıydı? Ta Cemiyeti dediği Türkiye Cumhuriyeti mi? Hepimiz Hay'ız derken kastettiği Aslında Hepimiz Ermeniyiz miydi? Allahım ne çok soru birikmişti öyle..Ne kapalı bir anlatımdı ne çok Metafor vardı böyle..Kafamda birikmiş sorulara cevap bulurum Belki diye diye kitap da bitti.Sonunda yine ayrı bir şaşırma,ayrı bir sağ gösterip soldan vurma..Neydi şimdi bu böyle? Zaten karısık olan Kafam hepten karıştı anlayacağınız..Hani yazarın yaşadığı dönemleri az çok bilirsem veya eğitimi ne bileyim belki dedim belki bulurum.O bile çare olmadı işte..

Eğer kitabı okumuşsanız Veya okuyacaksanız hani bir resim vardı bi resimde resim yapan bir ressam..Aynen böyleydi kitabı okurken Kafamda kurduğum.Kitabın içinde ayrı bir kitap daha..Yazarın kendisini bile kitap kahramanı olarak görmeniz de cabası üstelik.Bazı yerlerinde karakterlerin farklılığından dolayı ve geçişlerin keskinliği itibariyle çoklu kişilik bozukluğu teşhisi bile koymuş olabilirim kendimce yazara..Diğer bir değinmek istediğim konu ise Kitabın okunma sayısının şaşırtıcılığı..Kıyıda köşede kalmış kitaplardan birinin daha etkileyiciliğine değinelim hazır buraya yolumuz düşmüşken..Olamaz mı olabiliiir!

Kısa kes de aydın abası olsun derler ya öyle yapayım.Uzun süredir roman okuyamayan ben duman oldum iyice sizin anlayacağınız.Güzel kitaptır,hoş kitaptır sizi alır başka alemlere götürür.Okuyunuz efendim vallahi bakın Inceptiona dönecek olay demedi demeyin.Şimdiden okuyacak olanlara keyifli okumalar :)

Edit:Kitabın kapağına nedense hiç dikkat etmemişim ve kitabın kapağına eğer dikkatli bakarsanız kitap için ipucu olabilir.Bana olmamıştı ama size olmayacak diye bir şey yok dimiii? Evet evet,bence de :)