Kitaplar ve Sigaralar

7,4/10  (37 Oy) · 
87 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.889 gösterim
"Kitaplar, gerçekten de okuyucuların yakınmalarına neden olacak kadar pahalı mıdır?" Sıkça sorulan bu sorunun cevabını bu kez George Orwell arıyor. İşe elindeki kitapların envanterini çıkararak başlıyor ve sigaraya harcanan parayla kitaba harcanan para arasında bir kıyas yapıyor. Cevap sizce ne?
Kitaplar ve Sigaralar, eleştirmenlik ve sahaflık da yapmış olan Orwell`ın sansürden başlayıp eleştirmenliğin çelişkilerine uzanan geniş bir yelpazede edebiyat camiasına ilişkin gözlemlerinden oluşan makalelerini bir araya getiriyor. Edebiyat dünyasına ve bu dünyadaki ilişkileri yöneten ve yönlendiren etiğe ilişkin özgün bir bakış açısı sunan Orwell, yazar, eleştirmen ve okurların panoramasını dönemin politik atmosferi eşliğinde değerlendiriyor.

"Sahafta çalışırken -eğer sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay- beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı; ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; ama en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu. Örneğin 1897`de çok hoş bir kitap okumuş olan, kendisi için o kitabın bir nüshasını bulup bulamayacağınızı soran sevgili yaşlı hanımefendi. Ne yazık ki kitabın adını ya da yazarını hatırlamıyor, tıpkı hangi konuyla ilgili olduğunu da hatırlamadığı gibi; fakat kırmızı bir kapağının olduğunu unutmamış."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789755706344
 • Orijinal Adı:
  Books v. Cigarettes
 • Çeviri:
  Levent Konca
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ahsen B. 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hayvan Çiftliği ve 1984'ü okuduktan sonra Orwell nasıl biridir çok merak ediyordum ve bu kitap sayesinde onu biraz tanımış oldum diyebilirim.
Kurgu kitapları ile kıyaslandığında denemelerden oluşan bu kitabı biraz sönük kalıyor gibi dursa da aslında Orwell'ın hayatını ve düşüncelerini bize açtığı için oldukça önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum.

melih erdoğan 
 12 May 09:43 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabı George Orwell'in mortgage kredilerini kapatmak için yazdığını düşünüyorum. Çok beğendiğim bir diğer kitabı Paris ve Londra'da Beş Parasız'dan esintiler olsa da yetmiyor. Umarım kredini kapatırsın Orwell Usta canın sağolsun..

Özlem Özkan 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okumakta çok geç kaldığım Orwell'in okuduğum ilk kitabıydı. Farklı gazete ve dergilerde çıkmış olan makalelerinden oluşan bu kitapta yazar, gözlem ve tespitlerini okuyucu ile paylaşıyor. Kitabın arka kapağında da yer alan 'sahaf sahnesi', kitabı okumamda en önemli etken olmuştur. Ayrıca, yazarın bir dönem eğitim aldığı St Cyprian's isimli okuldan bahsettiği kısım da gayet etkileyiciydi. Güçlü gözlem yeteneği ve muhteşem tespitleriyle iz bırakan Orwell'in tüm kitaplarının okuması gerektiğini düşünüyorum.

Yağmur 
20 Şub 20:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarı daha yakından tanıma fırsatı bulduğum bir kitap.Hediye olarak bugün geldi.Çok sevdiğim,kitap okumayı seven ve kitap hakkında tartışmayı seven komşumdan hediye geldi.Yazarın eleştirmenlik ve sahaflık yapmış olması,sansürlükten başlayıp eleştirmenliğe ve eleştirmenliğin çelişkilerinden bahsettiği bir kitap.Sahaflıkla ilgili yaptığı tasvir çok hoşuma gitti.Keyifli okumalar.

Sevda k. 
 22 Mar 03:27 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 9/10 puan

Orwell'ın okuduğum 8. Kitabı ve bunu da diğerleri kadar çok sevdim.
Kitabın ismine bakarak sadece kitaplardan bahsedildiği düşünülmesin. Evet denemelerden ilkinde yazar bir sahafta çalıştığı dönemleri anlatıyor. Bunun dışında her türlü konuya değiniyor. Beni en çok etkileyen çocukluk yıllarını anlattığı kısım oldu.
Okunmaya değer bir kitap..

Büşra Özbek 
19 May 20:00 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Aslında aklımda 1984’ünü okumak olsa da kısa sürede biten bu eseriyle başlamış oldum. Başlarken kitaplar üzerine başlayıp bitişi evden uzakta verilen eğitimin ona kattıkları ve kaybettirdikleriyle yaptı. Neden kitap alamıyoruz? Kitaplar pahalı mı yoksa önceliklerimiz mi farklı? Çok güzel ve klasik bir örnekle başlıyor: Sigara içen birisi sigaraya yaptığı yıllık harcamayı kitaplara yapsa aslında çok da pahalı gelmiyor insan gözüne kitaplar; tabi ayrıca kitaplardan ücretsiz yararlanabileceğiniz yerler de var; halk kütüphaneleri gibi. Geriye sadece ne istediğini bilmek kalıyor.
Daha sonraları totaliter rejimle ilişkilendirmeye çalışıyor kitapları, okumayı, bilgilenmeyi. Totalitarizmin istediği tek tip insan sanırım; rejim istediğinde istediği yönde kendini geliştirip istemediğinde geliştirmeyen insan tipi. Başında diktatörlüğün olduğu, kendine ait fikirlere sahip olanların pek önemsenmediği ve istenilen doğrultuda ilerlemeyi alışkanlık edinmiş bir millet düşünün; bu durumda kitap okuma isteğinin belireceğini pek sanmıyorum.
Sonlara doğru ise çocukluktan burs kazanabilmek için verildiği bir eğitim kurumu ve bu kurum aracılığıyla var olan eğitim anlayışı üzerinde duruyor. Sınıfsal ayrılıkların yansıtılmaya, olumsuz davranışların şiddetle yok edilmeye çalışıldığı, üzerinde psikolojik baskı kurularak özgür düşünmenin engellendiği ve yatılı olarak verilen bir eğitim söz konusu. Yatılı okuldaki mevzulardan (yemekhanelerde çeşitli yemek yapılmaması, ek öğün verilmemesi, sağlıklı besinlerle beslenilmemesi) bahsederken kendimi ve lisedeki arkadaşlarımı görmeye başlayıp yazara yakın hissetmiştim. Söz konusu durumların çoğundan biz de muzdarip olmuştuk fakat o zamanlar bu tür durumların idare ve devlet sistemi ile ilgili olduğunu kavrayamamıştım. Ülkenin yönetildiği rejimle alakalı olabileceği, bizi düşünür görünüp aslında kendilerini düşündükleri, bizim için o şekilde yararlı olabileceğinden değil de kendi çıkarları doğrultusunda bu şekilde olacağı gelmemişti aklıma. Tabii bir de eğitimin verilme şekli var. Her ne kadar yönetilme şekli bağlantısız gibi görülse de bu sistemin de öğretmenlerden ve öğrencilerden beklentileri, uygulatmak istedikleri bazı yöntemler, belli bir düşünceye bağlı olmamız için şekillendirdikleri düşüncelerimiz var, olmaya da devam ediyor lakin her geçen gün özgür iradeyi kısıtlayıp, düşünce özgürlüğüne gem vurarak.
İşte böyleyken şöyleydi derken bitiyor kitap ve ben nedense yaşanmışlıklarla birlikte bir şeylerin daha farkına vararak kapatıyorum kapağını.

Cansu S. 
10 Oca 22:21 · Kitabı okudu · 7/10 puan

George Orwell beklentimin aksine kitapları büyük ölçüde atlamış. Oysa direk kitaplar üzerine bir inceleme olmasını hayal etmiştim sanki. Beklentimi yanlış yönde yaptığım için ufak bi hayalkırıklığı yaşadım, puanı ordan kırdım. Yoksa Orwel'in anlatımı yerli yerinde.

Kitaptan 62 Alıntı

“İnsanın tekrar tekrar okuduğu, aklının demirbaşları arasında yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta sonra unuttuğu kitaplar da.”

Kitaplar ve Sigaralar, George OrwellKitaplar ve Sigaralar, George Orwell
Aysu Mutlu 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Örneğin, dua kitabı tanrıyı sevmenizi ve ondan korkmanızı söylüyordu; fakat korktuğunuz birisini nasıl sevebilirsiniz ki?"

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107 - Sel Yayınevi)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107 - Sel Yayınevi)
Seda 
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Kitap tüketimimiz bu kadar düşük olmaya devam ederse, en azından bunun nedeninin kitapların satın alındıkları ya da ödünç alındıklarında çok pahalı olmalarında değil okumanın köpeklere, sinemaya ya da pub'a gitmeketen daha az heyecan verici bir meşgale olmasında yattığını itiraf edelim."

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 12)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 12)
BARAN 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dua kitabı tanrıyı sevmenizi ondan korkmanızı söylüyordu; fakat korktuğunuz birisini nasıl sevebilirsiniz ki? Kişisel duygularınız söz konusu olduğunda aynısı geçerliydi. Ne hissetmeniz gerektiği genelde yeterince açıktı, ama doğru duygu emredilemezdi.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107)
Seda 
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Sahafta çalışırken -sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay- beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. Dükkanımızın olağanüstü ilginç bir kitap stoku vardı, ancak müşterilerimizin yüzde onunun bile iyi kitabı kötü kitaptan ayırt edebildiğinden şüpheliyim. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı ama ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; yine de en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu."

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 13)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 13)
volkan şentürk 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günah, işlediğin bir şey olmak zorunda değildi; başına gelen bir şey de olabilirdi.

Kitaplar ve Sigaralar, George OrwellKitaplar ve Sigaralar, George Orwell
Sevda k. 
19 Mar 21:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanrılar kıskançtır ve şansınızın yaver gittiğini onlardan saklamanız gerekir.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 72 - Sel)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 72 - Sel)
BARAN 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapçılar kışları çoğunlukla korkunç derecede soğuktur, çünkü fazla sıcak olursa camlar buğulanır; oysa kitap satıcıları vitrinlerinden geçinirler. Kitaplar, şimdiye kadar icat edilmiş diğer her şeyden daha fazla ve daha fena bir toz yapar ve her kurt sineğinin ölmek için tercih edeceği yer kitabın üstüdür.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 18)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 18)
Kıvılcım Y. 
 26 Nis 00:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve her ne kadar hala ayaktayken ölmek daha iyi olsa da, kendi yatağında ölmek muazzam bir şeydir.

Kitaplar ve Sigaralar, George OrwellKitaplar ve Sigaralar, George Orwell
Yağmur 
20 Şub 20:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğam gereği topluluk içinde bulunmaktan hoşlanmadığım doğru.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 90 - Sel Yayıncılık)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 90 - Sel Yayıncılık)