Kitaplar ve Sigaralar

7,3/10  (34 Oy) · 
74 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.805 gösterim
"Kitaplar, gerçekten de okuyucuların yakınmalarına neden olacak kadar pahalı mıdır?" Sıkça sorulan bu sorunun cevabını bu kez George Orwell arıyor. İşe elindeki kitapların envanterini çıkararak başlıyor ve sigaraya harcanan parayla kitaba harcanan para arasında bir kıyas yapıyor. Cevap sizce ne?
Kitaplar ve Sigaralar, eleştirmenlik ve sahaflık da yapmış olan Orwell`ın sansürden başlayıp eleştirmenliğin çelişkilerine uzanan geniş bir yelpazede edebiyat camiasına ilişkin gözlemlerinden oluşan makalelerini bir araya getiriyor. Edebiyat dünyasına ve bu dünyadaki ilişkileri yöneten ve yönlendiren etiğe ilişkin özgün bir bakış açısı sunan Orwell, yazar, eleştirmen ve okurların panoramasını dönemin politik atmosferi eşliğinde değerlendiriyor.

"Sahafta çalışırken -eğer sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay- beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı; ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; ama en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu. Örneğin 1897`de çok hoş bir kitap okumuş olan, kendisi için o kitabın bir nüshasını bulup bulamayacağınızı soran sevgili yaşlı hanımefendi. Ne yazık ki kitabın adını ya da yazarını hatırlamıyor, tıpkı hangi konuyla ilgili olduğunu da hatırlamadığı gibi; fakat kırmızı bir kapağının olduğunu unutmamış."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789755706344
 • Orijinal Adı:
  Books v. Cigarettes
 • Çeviri:
  Levent Konca
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ahsen B. 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hayvan Çiftliği ve 1984'ü okuduktan sonra Orwell nasıl biridir çok merak ediyordum ve bu kitap sayesinde onu biraz tanımış oldum diyebilirim.
Kurgu kitapları ile kıyaslandığında denemelerden oluşan bu kitabı biraz sönük kalıyor gibi dursa da aslında Orwell'ın hayatını ve düşüncelerini bize açtığı için oldukça önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Özlem Özkan 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okumakta çok geç kaldığım Orwell'in okuduğum ilk kitabıydı. Farklı gazete ve dergilerde çıkmış olan makalelerinden oluşan bu kitapta yazar, gözlem ve tespitlerini okuyucu ile paylaşıyor. Kitabın arka kapağında da yer alan 'sahaf sahnesi', kitabı okumamda en önemli etken olmuştur. Ayrıca, yazarın bir dönem eğitim aldığı St Cyprian's isimli okuldan bahsettiği kısım da gayet etkileyiciydi. Güçlü gözlem yeteneği ve muhteşem tespitleriyle iz bırakan Orwell'in tüm kitaplarının okuması gerektiğini düşünüyorum.

Yağmur 
20 Şub 20:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarı daha yakından tanıma fırsatı bulduğum bir kitap.Hediye olarak bugün geldi.Çok sevdiğim,kitap okumayı seven ve kitap hakkında tartışmayı seven komşumdan hediye geldi.Yazarın eleştirmenlik ve sahaflık yapmış olması,sansürlükten başlayıp eleştirmenliğe ve eleştirmenliğin çelişkilerinden bahsettiği bir kitap.Sahaflıkla ilgili yaptığı tasvir çok hoşuma gitti.Keyifli okumalar.

Cansu S. 
10 Oca 22:21 · Kitabı okudu · 7/10 puan

George Orwell beklentimin aksine kitapları büyük ölçüde atlamış. Oysa direk kitaplar üzerine bir inceleme olmasını hayal etmiştim sanki. Beklentimi yanlış yönde yaptığım için ufak bi hayalkırıklığı yaşadım, puanı ordan kırdım. Yoksa Orwel'in anlatımı yerli yerinde.

Kitaptan 55 Alıntı

“İnsanın tekrar tekrar okuduğu, aklının demirbaşları arasında yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta sonra unuttuğu kitaplar da.”

Kitaplar ve Sigaralar, George OrwellKitaplar ve Sigaralar, George Orwell
Aysu Mutlu 
26 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Örneğin, dua kitabı tanrıyı sevmenizi ve ondan korkmanızı söylüyordu; fakat korktuğunuz birisini nasıl sevebilirsiniz ki?"

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107 - Sel Yayınevi)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107 - Sel Yayınevi)
Seda 
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Kitap tüketimimiz bu kadar düşük olmaya devam ederse, en azından bunun nedeninin kitapların satın alındıkları ya da ödünç alındıklarında çok pahalı olmalarında değil okumanın köpeklere, sinemaya ya da pub'a gitmeketen daha az heyecan verici bir meşgale olmasında yattığını itiraf edelim."

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 12)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 12)
M.Ali BARAN 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dua kitabı tanrıyı sevmenizi ondan korkmanızı söylüyordu; fakat korktuğunuz birisini nasıl sevebilirsiniz ki? Kişisel duygularınız söz konusu olduğunda aynısı geçerliydi. Ne hissetmeniz gerektiği genelde yeterince açıktı, ama doğru duygu emredilemezdi.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107)
Seda 
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Sahafta çalışırken -sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay- beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. Dükkanımızın olağanüstü ilginç bir kitap stoku vardı, ancak müşterilerimizin yüzde onunun bile iyi kitabı kötü kitaptan ayırt edebildiğinden şüpheliyim. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı ama ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; yine de en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu."

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 13)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 13)
volkan şentürk 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günah, işlediğin bir şey olmak zorunda değildi; başına gelen bir şey de olabilirdi.

Kitaplar ve Sigaralar, George OrwellKitaplar ve Sigaralar, George Orwell
M.Ali BARAN 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapçılar kışları çoğunlukla korkunç derecede soğuktur, çünkü fazla sıcak olursa camlar buğulanır; oysa kitap satıcıları vitrinlerinden geçinirler. Kitaplar, şimdiye kadar icat edilmiş diğer her şeyden daha fazla ve daha fena bir toz yapar ve her kurt sineğinin ölmek için tercih edeceği yer kitabın üstüdür.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 18)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 18)
Simge 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Filmler ve radyo yapımları muhtemelen romanları ve öyküleri tedavülden kaldıracak.Belki de insan inisiyatifini minimuma indiren bir çeşit üretim bandı sürecinin ürettiği düşük kalitede duygusal bir kurmaca var olmayı sürdürecek.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 40)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 40)
Yağmur 
20 Şub 20:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğam gereği topluluk içinde bulunmaktan hoşlanmadığım doğru.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 90 - Sel Yayıncılık)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 90 - Sel Yayıncılık)
M.Ali BARAN 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın babasını sevmesi gerektiği eşit derecede açıktı, ama sekiz yaşımdan önce hemen hemen hiç görmediğim ve benim gözümde sadece sürekli ‘’yapma’’ diyen boğuk sesli bir ihtiyar olan babamdan hoşlanmadığımı biliyordum.

Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107)Kitaplar ve Sigaralar, George Orwell (Sayfa 107)