Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın

7,9/10  (12 Oy) · 
27 okunma  · 
9 beğeni  · 
894 gösterim
Papirüsten elektronik dosyalara, kitabın beş bin yıllık tarihinde bir yolculuğa çıkıyoruz. İki kitapâşığının, semiyolog, düşünür ve yazar Umberto Eco ile sinemacı ve dramaturg Jean-Claude Carrière'in sohbeti çarpıcı anekdotlarla, hiç duymadığınız ayrıntılarla dolu. Zamanda ve mekânda gezinirken, gerçek kişiler roman kahramanlarına karışıyor, budalalık kutsanıyor; koleksiyoncuların takıntıları, neden bazı dönemlerin çok sayıda şaheser doğurduğu, hafızamızın nasıl çalıştığı, kütüphanelerin nasıl düzenlenmesi gerektiği anlatılıyor. Hatta "tavukların karşıdan karşıya geçmeyi neden bir asırda öğrendiğini" ya da kitabın neden tekerleğe benzediğini böylece öğreniyoruz. Kısacası bu iki çılgın edebiyat tutkunu, her adımda hem şaşırtan hem de bilgilendiren neşeli sohbetlerine bizi de ortak ediyorlar.


Nietzsche'nin deyimiyle "neşeli bilgi" var bu kitapta!
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789750711848
 • Çeviri:
  Sosi Dolanoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Umberto Eco ve Jean-Claude Carrièrin söyleşisi. Söyleşide kitabın başlangıcından günümüze hikayesi anlatılıyor. Kitaplardan kurtulabileceğinizi sanmayın bu nedenle raflarınızda yeni kitaplara yer açın... :)

Halil TUTAR 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

İki farklı sanatseverin bilgi,birikimlerinden faydalanıp kitapların çağlar önceki halinden günümüzdeki internet ortamına kadar basamak basamak,farklı sosyal bilgilerle beraber günümüze kadar uzanıyor. Kitap da verilen sosyal bilgileri araştırma yaptığınız taktirde tarihi çağlar ,tarihi karakterler ve olaylar hakkında da detaylı bilgi sahibi oluyorsunuz. Araştırmayı seven okuyucular için önemli bir kitap olabileceğini düşünüyorum. takibi bazı sayfalarda farklı kültür tarihleri hakkında bilgiler yorucu olabilmekte.

Oblomov 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın kitabı, Umberto Eco ve senarist, dramaturg ve yazar olan Jean-Claude Carrière arasında kitaplar hakkında geçen güzel bir sohbeti içeriyor.

Kitaptan 23 Alıntı

mehmet aysu 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri, ödevlerini yapmak için ihtiyaçları olan malumatı internetten alacaklar, bu malumatın doğru olup olmadığını bilmeyecekler. Peki, nasıl bilebilirler? Bu durumda öğretmenlere, ödev verdiklerinde, öğrencilerinden şu araştırmayı yapmayı istemelerini öğütlüyorum: Verilen konu hakkında on farklı bilgi edinme kaynağı bulun ve bunları karşılaştırın. Burada mesele, internet karşısında eleştiri anlayışını çalıştırmak, her şeyi geçer akçe olarak kabul etmemeyi öğrenmek.

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto EcoKitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco
Ebru Ince 
 Dün 00:56 · Kitabı okuyor · Beğendi

Terazi neredeyse dengede kalır. .
"Īnsan kendine özgü bir şekilde olağandışı bir yaratıktır"
"Ateşi keşfetti, şehirler inşa etti ,muhteşem şiirler yazdı, dünyaya çeşitli yorumlar getirdi,,mitolojik imgeler yarattı vs. Fakat aynı zamanda,hemcinslerine savaş açmaktan ,yanılgıya düşmekten, çevresini yok etmekten vs bir türlü vazgeçmedi "

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 13 - Terazinin bir kefesine yüksek zihinsel meziyeti, öbür kefesine bayağı salaklığı koyduğunuzda)Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 13 - Terazinin bir kefesine yüksek zihinsel meziyeti, öbür kefesine bayağı salaklığı koyduğunuzda)
Ebru Ince 
Dün 00:09 · Kitabı okuyor · Beğendi

Seni seviyorum Eco..
"Kültür dediğimiz şey gerçekte uzun bir ayıklama ve eleme sürecidir "

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 12 - Can yayınları)Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 12 - Can yayınları)
Ebru Ince 
Dün 02:09 · Kitabı okuyor · Beğendi

Şüphesiz. .
"Her halukarda 20.yüzyılın görsel ve işitsel hafızası devasa bir elektrik kesintisi sırasında ya da başka herhangi bir şekilde silinirse, kitap halâ ve daima bizimle olacak..
Bir çocuğa okumayı öğretmenin bir yolunu daima bulacağız. ."

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 31 - Can yayınları)Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 31 - Can yayınları)
Ebru Ince 
Dün 02:01 · Kitabı okuyor · Beğendi

E-book ,cd room,dvd
"Elektrik.olmazsa ,herşey geri dönüşü olmayacak bir şekilde kaybolur.Buna karşılık görsel -işitsel miras yok olup gittiğinde gündüz vakti ya da gece mum ışığında kitap okuyabiliriz hâlâ "

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 30 - Can yayınları)Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 30 - Can yayınları)
Ebru Ince 
Dün 01:05 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bir ara insanlar "yazı "yı icat etti ...
"Yazının elin uzantısı olduğunu ve bu bakımdan neredeyse biyolojik olduğunu düşünebiliriz. Doğrudan doğruya vücuda bağlı iletişim teknolojisidir yazı. Bunu icat ettiginiz zaman artık bundan vazgeçemezsiniz..."

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 19 - Can yayınları)Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 19 - Can yayınları)
Ebru Ince 
 Dün 01:47 · Kitabı okuyor · Beğendi

J.CC :
Büyük ıskender ,sonuçları hesap edilemez bir karar almanın arefesindedir bir kez daha.Geleceği kesin olarak haber veren bir kadın var diye anlamışlardır ona .Sanatını kendisine de öğretsin diye kadını çağırtır. .
Kadın büyük bir ateş yakılması ve çıkan dumandan ,kitaptan okur gibi ,geleceği okumak gerektiğini söyler. Ancak fatihi uyarır.
"Dumana dikkatlice bakıp incelerken ,ne olursa olsun bir timsahın sol gözünü aklının ucundan bile geçirilmelidir "Olsa olsa sağ gözünü düşünebilir icabında ama sol gözü asla...
Bunun üzerine İskender geleceği öğrenmekten vaz geçer ..Neden ???
"Çünkü sizi birşeyi düşünmekten kaçınmaya zorladıklarında ,o şeyden başkasını düşünemez olursunuz..
Timsahın o sol gözünü düşünmemek mümkün değildir ..hatta hayvanın gözü hafızanızı, zihninizi ele geçirmiştir..

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 25 - Can yayınları)Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco (Sayfa 25 - Can yayınları)
mehmet aysu 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ateşi keşfetti, şehirler inşa etti, muhteşem şiirler yazdı, dünyaya çeşitli yorumlar getirdi, mitolojik imgeler yarattı vs. Fakat aynı zamanda, hemcinslerine savaş açmaktan, yanılgıya düşmekten, çevresini yok etmekten vs. bir türlü vazgeçmedi. Terazinin bir kefesine yüksek zihinsel meziyeti, öbür kefesine bayağı salaklığı koyduğunuzda terazi neredeyse dengede kalır. Dolayısıyla, aptallıktan bahsetmeye karar vermekle, bu yarı-dâhi yarı-ahmak yaratığa saygılarımızı sunuyoruz bir anlamda

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto EcoKitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco
mehmet aysu 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şu güzel bilimkurgu hikâyesini bilirsiniz muhakkak: Pentagon’un, gelecek yüzyılda, artık yalnızca bilgisayarların bizim yerimize düşündüğü bir toplumda, çarpım tablosunu hâlâ ezbere bilen birini nasıl keşfettiğini anlatır. Askerler oybirliğiyle, onun bir çeşit dâhi olduğu, özellikle savaş zamanında, dünyanın küresel bir elektrik kesintisine kurban gideceği gün çok değerli olacağı kanısına varırlar.

Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto EcoKitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın, Umberto Eco
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı!
Can Yayınları Umberto Eco kitaplarının indirimli fiyatlarını açıkladı! Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, Umberto Eco’nun ölümünün ardından aldığı bir kararla, yazarın kitaplarında indirim yapacaklarını duyurmuştu. Yayınevi bugün kitapların yeni satış fiyatlarını açıkladı.