Kitapları Fazla Seven Adam

5,8/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
7 beğeni  · 
732 gösterim
Gerçek bir suç hikâyesinin, insanların kitaplarla kurduğu samimi, karmaşık ve bazen de tehlikeli ilişkinin, nadir kitap dünyasının ve bu kitapları satan, biriktiren ve çalan insanların öyküsü.
Pişmanlık nedir bilmeyen kitap hırsızı Gilkey, ülkenin dört bir yanındaki kitapçılardan bir servet değerinde nadir kitaplar çalmıştır. Ancak çoğu hırsız para kazanma amaçlı hırsızlık yaparken, Gilkey bir sevgi uğruna çalar: kitap sevgisi. Kendini göreve adamış 'bibliyohafiye' Ken Sanders da onu yakalama konusunda belki de Gilkey kadar takıntılıdır. Bu ilginç kedi-fare öyküsünü merak, sezgi ve mizah unsurlarıyla harmanlayan Allison Hoover Bartlett, okuyucuyu kitaplara karşı beslenen fanatik şehvet dünyasının derinliklerine daldırıyor ve insanları sevdikleri bir kitabı ele geçirmek için her yolu mübah görmeye neyin ittiğini inceliyor.

İlgi uyandırıcı bir gerçek suç öyküsü.
-The Washington Post-

Kitapları Fazla Seven Adam, tatlı kaçık bir üçkâğıtçının çevirdiği kredi kartı sahtekârlıklarının sürükleyici öyküsü ama aynı zamanda koleksiyon yapma dürtüsüne dair bir meditasyon ve antika kitap satıcılarının gösterişli ve birbirine sıkı sıkı bağlı dünyasının muhteşem bir tanıtımı.
-Michael Dirda, Pulitzer ödüllü eleştirmen; Classics for Pleasure ve An Open Book kitaplarının yazarı-

Kitaplara duyulan sevginin bazen öldüren cazibeye dönüşebildiği tuhaf, takıntılı bir dünyaya büyüleyici bir yolculuk.
-Simon Worall, The Poet and the Murderer kitabının yazarı-

Bartlett'in kitabı, kitapların meditasyon ve arzu nesnesi, hatıraların mihenk taşı ve neredeyse sihirli güçler taşıyan muskalar oldukları bir dünyayı didik didik araştırıyor.
-The Boston Globe-

Bibliyofillik/bibliyomani dünyasına yaptığı muhteşem katkıdan ötürü Allison Bartlett'e şapka çıkarıyoruz. John Gilkey ile 'bibliyohafiye' Ken Sanders'ın hikâyesi, mutlaka anlatılması gereken bir hikâyeymiş; Bartlett de bunu zarafetle ve sağlam bir biçimde yapmış. Gerçekten çok başarılı.
-Nicholas A. Basbanes, A Gentle Madness kitabının yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786058597051
 • Çeviri:
  Seda Çıngay
 • Yayınevi:
  Paloma Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bloğumdan alıntılanan yapıyorum.Spoi içerir.Bilgilerinize.

Kitap çalmayı büyük bir keyifle yapan Gilkey bu işten hiç pişman olmuyor.Ve bence dünyanın en güzel işini yapıyor olabilir.Kitapta birçok alıntılama mevcut.Hem Gilkeyin maceraları hemde edebiyat,hukuk içeren güzel bir kitap.Gilkey'in her şeyden kolayca kurtulması da anlatılıyor.

Sizleri sadece fazla alıntılama yapılmadı ve olay örgünü bölen alıntılar rahatsız edebilir.Ama genel olarak güzeldi.

Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Sidar Sadık 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitap tutkunlarını anlamak için ilginç bir röportaj.

Kitaptan 9 Alıntı

Kitapları Fazla Seven Kadın 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların neyin koleksiyonunu yapmayı seçtikleri, onlar hakkında çok şey anlatır.

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 83 - Paloma)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 83 - Paloma)
Kitapları Fazla Seven Kadın 
 03 Oca 17:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuyamıyorsanız bile, her durumda kitaplara iyi davranın, sevgiyle yaklaşın onlara.

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 88 - Paloma)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 88 - Paloma)
Kitapları Fazla Seven Kadın 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şahsa ait bir kitaplığı gezmek birisinin aile albümlerini karıştırmaya benziyor biraz.

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 89 - Paloma)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 89 - Paloma)

Asırlık Beddua...
''Bu kitabı sahibinden çalan veya ödünç alıp iade etmeyen... işte o kişiye inme insin, kavrulup kalsın bütün organları.. Kitap kurtları kemirsinler içinde ne varsa ne yoksa, ölmeyen o kurt adına. Ve o kişi nihayet gittiğinde son cezasına, cehennemin ateşleri yutsun onu, sonsuza dek.''
( Barcelona'daki San Pedro Manastırı'ndaki Ortaçağ'dan kalma bir el yazmasındaki beddua)

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 13 - Paloma Yayınevi)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 13 - Paloma Yayınevi)
Kitapları Fazla Seven Kadın 
 16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir koleksiyoncu ne kadar kitap toplarsa toplasın, daha fazlasını ister.

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 84 - Paloma)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 84 - Paloma)
Kitapları Fazla Seven Kadın 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

... hatta belki ondan da daha hüzünlü tek şey, kitabı bitirmem oldu.

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 28 - Paloma yayınevi)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 28 - Paloma yayınevi)
BirGaripOkur 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplar bir insan hakkında çok fazla şeyi açığa vurabilirler. Bu, özellikle de koleksiyoncular için geçerlidir, çünkü onların kitap rafı yalnızca ne okuduklarının değil, kim olduklarının da derinlemesine bir ifadesidir. Edebiyat eleştirmeni Walter Benjamin, 'Mülkiyet, insanların nesnelerle kurabileceği en mahrem ilişkidir. Nesneler kişide canlandığı için değil, kişi nesnelerde canlandığı için' yazmış.

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 59)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 59)
Kitapları Fazla Seven Kadın 
 15 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Küf, kitabı harap edebilir, adamakıllı bir koklama da kitabın hasar görme tehlikesi altında olup olmadığını anlamanın güvenli bir yoludur.

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 30 - Paloma)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 30 - Paloma)

Kitapla ilgili 1 Haber