Kitapları Fazla Seven Adam

3,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
613 gösterim
Gerçek bir suç hikâyesinin, insanların kitaplarla kurduğu samimi, karmaşık ve bazen de tehlikeli ilişkinin, nadir kitap dünyasının ve bu kitapları satan, biriktiren ve çalan insanların öyküsü.
Pişmanlık nedir bilmeyen kitap hırsızı Gilkey, ülkenin dört bir yanındaki kitapçılardan bir servet değerinde nadir kitaplar çalmıştır. Ancak çoğu hırsız para kazanma amaçlı hırsızlık yaparken, Gilkey bir sevgi uğruna çalar: kitap sevgisi. Kendini göreve adamış 'bibliyohafiye' Ken Sanders da onu yakalama konusunda belki de Gilkey kadar takıntılıdır. Bu ilginç kedi-fare öyküsünü merak, sezgi ve mizah unsurlarıyla harmanlayan Allison Hoover Bartlett, okuyucuyu kitaplara karşı beslenen fanatik şehvet dünyasının derinliklerine daldırıyor ve insanları sevdikleri bir kitabı ele geçirmek için her yolu mübah görmeye neyin ittiğini inceliyor.

İlgi uyandırıcı bir gerçek suç öyküsü.
-The Washington Post-

Kitapları Fazla Seven Adam, tatlı kaçık bir üçkâğıtçının çevirdiği kredi kartı sahtekârlıklarının sürükleyici öyküsü ama aynı zamanda koleksiyon yapma dürtüsüne dair bir meditasyon ve antika kitap satıcılarının gösterişli ve birbirine sıkı sıkı bağlı dünyasının muhteşem bir tanıtımı.
-Michael Dirda, Pulitzer ödüllü eleştirmen; Classics for Pleasure ve An Open Book kitaplarının yazarı-

Kitaplara duyulan sevginin bazen öldüren cazibeye dönüşebildiği tuhaf, takıntılı bir dünyaya büyüleyici bir yolculuk.
-Simon Worall, The Poet and the Murderer kitabının yazarı-

Bartlett'in kitabı, kitapların meditasyon ve arzu nesnesi, hatıraların mihenk taşı ve neredeyse sihirli güçler taşıyan muskalar oldukları bir dünyayı didik didik araştırıyor.
-The Boston Globe-

Bibliyofillik/bibliyomani dünyasına yaptığı muhteşem katkıdan ötürü Allison Bartlett'e şapka çıkarıyoruz. John Gilkey ile 'bibliyohafiye' Ken Sanders'ın hikâyesi, mutlaka anlatılması gereken bir hikâyeymiş; Bartlett de bunu zarafetle ve sağlam bir biçimde yapmış. Gerçekten çok başarılı.
-Nicholas A. Basbanes, A Gentle Madness kitabının yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786058597051
 • Çeviri:
  Seda Çıngay
 • Yayınevi:
  Paloma Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
06 Tem 09:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bloğumdan alıntılanan yapıyorum.Spoi içerir.Bilgilerinize.

Kitap çalmayı büyük bir keyifle yapan Gilkey bu işten hiç pişman olmuyor.Ve bence dünyanın en güzel işini yapıyor olabilir.Kitapta birçok alıntılama mevcut.Hem Gilkeyin maceraları hemde edebiyat,hukuk içeren güzel bir kitap.Gilkey'in her şeyden kolayca kurtulması da anlatılıyor.

Sizleri sadece fazla alıntılama yapılmadı ve olay örgünü bölen alıntılar rahatsız edebilir.Ama genel olarak güzeldi.

Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Sidar Sadık 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitap tutkunlarını anlamak için ilginç bir röportaj.

Kitaptan 1 Alıntı

BirGaripOkur 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaplar bir insan hakkında çok fazla şeyi açığa vurabilirler. Bu, özellikle de koleksiyoncular için geçerlidir, çünkü onların kitap rafı yalnızca ne okuduklarının değil, kim olduklarının da derinlemesine bir ifadesidir. Edebiyat eleştirmeni Walter Benjamin, 'Mülkiyet, insanların nesnelerle kurabileceği en mahrem ilişkidir. Nesneler kişide canlandığı için değil, kişi nesnelerde canlandığı için' yazmış.

Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 59)Kitapları Fazla Seven Adam, Allison Hoover Bartlett (Sayfa 59)

Kitapla ilgili 1 Haber