·
Okunma
·
Beğeni
·
382
Gösterim
Adı:
Kitaplarla Söyleşi 2
Baskı tarihi:
27 Aralık 2018
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
6059444804
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Post Yayınları
Bu bahçe tenkidle, tanıtımla sulanır. Tanıtanlar, sanatın, edebiyatın, hayatın anlamına sırasında eser kadar katkı yaparlar. Okuma alışkanlığı böyle kazanılır. Nasıl okumak gerektiğine dair ışık da bu yazılardadır. Oğuzhan’ın okuma ve okutma seferberliğinden böyle bir sonucun çıkması gerekliydi. Anlamak tabii ki yaşamaktır. Vâr olsun! (Yağmur Tunalı / Şair-Yapımcı)

Oğuzhan Saygılı, “Kitaplarla Söyleşi 2” adını verdiği bu güzel çalışmasında kitapların dünyasına zarif dokunuşlar ve anlamlı yolculuklar yapar. O, millî eksende düşünen aydın bir kalem… Engin bir birikim ve sağlam bir yöntem ile kaleme aldığı analizlerini, güzel Türkçemizin burçlarına yükler ve bize kitaplarla ilgili “fikir şölenleri” sunar. Kitap tahlillerinde “masalcı idrak tarzı” yoktur. İyilerin çok iyi olduğu “prensesler” veya kötülerin çok kötü olduğu “cadılar” göremezsiniz. Bıçak sırtında vicdanlı, objektif bir kalem… Kutluyorum. (Necdet Ekici / Yazar)
220 syf.
Oğuzhan Saygılı hocamız sadece sınıftaki öğrencilerinin değil, Türkiye'nin gençlerininde öğretmenidir.
Toprak düşen tohumu sabırla bekler; filizlensin ister. Oğuzhan Saygılı hocamızın başlattığı
Kitap Şuuru okuma seferberliğini bu tohumlara benzetiyorum.Gençlerimizin kitap ehli olması, devlete ve millete hayırlı, bilinçli nesiller yetiştirmek için güzel bir projeye vesile olmuş Kitap Şuuru...
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, sevgi emekle çoğalır.
Oğuzhan Saygılı hocamızın https://klasresim.com/i/7YJbq imzalı hediye ettiği ikinci kitabını okudum.
Kitaplarla Söyleşi bilinmeyen kitaplara, yazarlara ışık tutmuş. "Ne okusam" diye düşünenler, yazarlar ve kitaplar hakkında ön bilgi sahibi olabilirler.
Misal ben iki kitabı okuyacaklarım listesine ekledim.
Güzel bir söz okumuştum. "Bazı insanlar, muhteşem yürekleriyle, insanların arasında dolaşan çiçekler gibidir..."
Tıpkı Oğuzhan Saygılı hocamız ve projesi Kitap Şuuru gibi...
Kitapla kalın;
Keyifli okumalar..
220 syf.
Oğuzhan Saygılı, Kitaplarla Söyleşi 2 adlı kitabının sonunda yer alan röportajında: “Bugün onlarca yıldır kitap okumadığı için neredeyse gurur duyan öğretmenler bulunmaktadır. Bu utanç verici bir durumdur.” diyor. Altını çizdiğim satırlardan birisi bu oldu. Hatta aynı minvalde bir hatıram vardır.

Öğretmenliğimin ilk yılı idi. Bir taşra kasabasında çalışıyordum. Okula ilçe milli eğitim müdürü geldi. Toplantı yaptık. Toplantı bitince, bir isteğimiz olup olmadığını sordu. Kendisine, okulumuzda değil kütüphane bir kitaplık bile olmadığını, bir kütüphane oluşturmak için desteklerini beklediğimizi söyledim. Bana, siz bile demeden, “Senin branşın nedir öğretmenim?” demişti. “Sosyal Bilgiler” dediğim zaman, “İyi de, senin branşınla kütüphanenin ne alakası var? Türkçeci misin sen?” demişti. Zihniyet buydu! Tabii ben de sözümü sakınmayıp, kendisine, “Kitapla ve kütüphaneyle ilgilenmek için öğretmen olmak başlı başına yeterli bir kriterdir, branşla ilgisi olamaz.” demiştim.
Kitapsızlık bu coğrafyanın en önemli sorunlarından birisidir maalesef. Oğuzhan Hocam’ın bu cümlesiyle yıllar öncesine gitmiş oldum aslında.

Ancak yıllar öncesinden bugüne dönelim. Oğuzhan Saygılı benim bir dostum, bir arkadaşım. Bununla gurur duyarım. Çünkü kendisi, idealist ve sıradışı her insan gibi istisnai özelliklere sahip bir adam. Gaziantep’ten beri yaptığı kitap okuma/okutma çalışmalarıyla Türkiye’deki pek çok kitapsever tarafından tanınan birisi. Mesela benim de üye olduğum bir whatsapp grubunda onu tanıyan ve mezkur kitap, tıpkı bana olduğu gibi kendilerine de imzalı olarak gitmiş olan dört kişi var.
Oğuzhan Hoca, 2017’de ilkini çıkardığı Kitaplarla Söyleşi adlı eserinin ikincisini çıkarmış. İyi de yapmış. İlk eserde olduğu gibi bunda da “kitapların kitabı” çıkmış ortaya. Toplamda 33 farklı kitabın değerlendirmesi ile bir söyleşi yer alıyor eserde. Kitaplar hatırat ya da biyografik eserler olarak ön plana çıkıyor. Tarih ile edebiyatın iç içe geçtiği bir derleme olmuş. Benim gibi ortalamanın üstünde okuyan birisi bile bu kitaplardan sadece 3’ünü okumuş. ( Cengiz Aytmatov – Çocukluğum, Abdulvahap Kara – Cengiz Dağcı ve M. Nuri Yardım – Romancılar Konuşuyor ) Bu ise şuna işaret ediyor, söz konusu 33 kitabın hepsinin okumak mümkün değilse de Oğuzhan Hoca sayesinde son derece ilginç bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Beni de misafir ettikleri ve doyumsuz bir söyleşiye imza attığımız TÜRKAV binasında, yani Gaziantep’te yanan ilk kıvılcım, ülke sathına yayılıyor. Bana ise, umudumu yitirdiğim bu dönemde iyi ki halen böyle güzel insanlar var bu ülkede demek düşüyor.
220 syf.
·5 günde·10/10 puan
Her ay okuma listesi hazırlarken "bu dünyadan göçüp gideceğim arkamda okunmamış yüzlerce kitap kalacak" diye düşünürüm. Ve bu durum "her bulduğunu mu okumalı yoksa alanında yetkin kitapları mı seçmeli?" Sorusunu sormama neden olur. Eğer "alanında yetkin kitapları" diyorsak bu soruya, bunun yolu inceleme kitaplarından geçiyor. Size onlarca kitap sunup seçimi size bırakıyor. Bu tarz kitaplara bakışımı şekillendiren kişi Oğuzhan Saygılı hocam oldu. İncelediği kitaplar sayesinde okuma yelpazemi genişlettim.
"Kitaplarla Söyleşi 2" kitabını ele alacak olursak;
kitabımızın geneli anı, günlük, nehir söyleşi, mülakat, belgesel roman tarzında yazılmış kitapların incelemesinden oluşuyor.Bunlardan sadece biri öykü kitabı. Kitabımız üç bölüm ve otuz üç inceleme yazısından oluşuyor. Kitapta kimler yok ki! Cengiz Aytmatov, Yahya Kemal, Arif Nihat Asya, H. Nihal Atsız, Ara Güler, Neşet Ertaş, subaylar, yavarler... Liste uzuyor da uzuyor. Ayrıca kitapta Elif Yavaş hanımın Oğuzhan hocamla yaptığı söyleşiye de yer verilmiş. Bu söyleşi de OĞUZHAN SAYGILI hocamın "hediye kitap", "okuduğumuzu anlatıyoruz" gibi etkinliklerini bulabilir, sizlerde bu zincirde bir halka olabilirsiniz.
İyi okumlar.
220 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
Esere geçmeden önce Oğuzhan Saygılı Hoca’dan biraz bahsetmek faydalı olacaktır. Oğuzhan Hoca, TÜRKAV (Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı) Gaziantep Şubesi’nde geleneksel hâle getirdiği ‘’Okuduğumuz Kitapları Anlatıyoruz’’ etkinliği ve her hafta düzenli olarak sürdürdüğü ‘’Hediye Kitap’’ çekilişleri ile hem Gaziantep özelinde hem de ülkemiz genelinde kitap okumayı sevdiren isimdir. Bu cümlede mübalağa ettiğimi zannetmiyorum, çünkü Oğuzhan Hoca’nın Gaziantep’te başlattığı akım farklı illerde de karşılık bulmuş ve ‘’Kitap Şuuru’’ ismiyle kitap okuma ve anlatma grupları teşekkül etmiştir.
Kitap üç kısımdan oluşmakta ve en sonda da Elif Yavaş hanımefendinin Oğuzhan Hoca ile gerçekleştirdiği söyleşi yer almaktadır. Kitaptaki bölümler ise şunlardır:
1. On Yıllık Savaş Devri (1912-1922): Bu bölümde on eserin değerlendirmesi yer almaktadır.
2. İmparatorluktan Cumhuriyete: Bu kısımda sekiz adet kitabın değerlendirmesi bulunmaktadır.
3. Söz Sanatçıların: Bu kısımda on beş eserin değerlendirmesi yer almaktadır.
Her bir değerlendirme yazısında o eserin künyesi (eğer müellifi yabancı ise tercümesi ile beraber) dipnotta verilmiştir. Ayrıca söz konusu eserle ilgili diğer başvurulabilecek kaynaklar da dipnotta yer almıştır. Bu tanıtım yazısında değerlendirilen her bir eserden bahsedersek yazımız epey uzun hale gelecektir. Bu sebeple ben her bölümde beni en çok etkileyen eserlerden birkaç cümle ile bahsetmek istiyorum.
1. bölümde Oğuzhan Hoca’nın ‘’bilgisine sahip olamadığınız coğrafyalara hükmedemezsiniz.’’ başlığı ile duyurduğu İngiliz İstihbarat Subayı J. Childs’in Samsun’dan Halep’e uzanan keşif gezisini konu alan ve tam ismi ‘’Yürüyerek Anadolu: Samsu-Halep 1911-1912’’ olan kitap beni etkiledi. Kitap dilimize Füsun ve Tunç Tayanç tarafından çevirilmiş ve 2017 senesinde Kitap Yayınevi tarafından neşredilmiştir. Bu eserde yazar, güzergahı üzerinde yer alan şehir, kasaba, köyler hakkında görüşlerini sunar. Her uğradığı yerleşim biriminde tarihi mekanları, pazarları ve varsa misyonerlik merkezlerini ziyaret eder. O bölgenin sosyo-ekonomik, demografik, etnik durumuyla ilgili bilgiler verir. Oğuzhan Hoca böyle bir eserden Türk okuyucusunun ancak 100 yıl sonra, 2017’de haberi olduğunu ve başlıkta da ifade ettiği gibi bilgisine sahip olamadığımız coğrafyalara hükmedemeyeceğimizi belirtir. Oğuzhan Saygılı bir önceki cümlede yer alan hüküm ifadesini 1 Kasım 2017’de Türk Edebiyatı Vakfı’nda Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın verdiği konferansta Oğuzhan Karaduman tarafından kaydedildiğini ifade eder. Beni de derinden etkileyen kısmı bu cümle olmuştur.
2. bölümde ise ömrünün bir kısmında Kurtuluş Savaşımızda askerlerin tedavisi ile ilgilenen Dr. Mecit Barlas’ın hatıraları ise –naçizane- en çok ilgimi çeken eser oldu. Eser Emre Barlas tarafından ‘’Dr. Mecit Barlas’ın Anıları’’ isminde kitap haline getirilmiş, ve Cinius Yayınları tarafından da neşredilmiştir. Eserin başında Dr. Mecit Barlas, neden doktor olmak istediği ve tıp eğitimi sırasında karşılaşmış olduğu sıkıntılardan bahseder. Daha sonra ise mezuniyetinin ardından Etfal Hastanesi’nde başladığı meslek hayatından söz etmeye başlar. I. Dünya Savaşı esnasında Gaziantep’de verilen sağlık hizmeti ve koşullarını gözler önüne serer. Ayrıca şehrin işgale karşı verdiği mücadeleyi anlatması bakımından da değerlidir. İlerleyen sayfalarda ise Cumhuriyet ilanından sonra başına gelen hadiseleri aktarmaktadır. İlerleyen ksımlarından okuyucuların merakını söndürmemek adına bahsetmemenin daha iyi olacağını düşünüyorum.
Son kısımda ise edebiyat, musiki, fotoğraf gibi alanlarda iz bırakmış şahsiyetler hakkında bahseden kitapların değerlendirmesi yer almaktadır. Bunlar arasında beni en çok etkileyen, yüreğimi sızlatan ise, daha evvel de farklı kaynaklardan okumuş olduğum Türk edebiyatının mümtaz kalemlerinden Cengiz Aytmatov’un babası Törekul Aytmatov’un mezarının bulunması ile ilgili hadisedir.
Eseri ana hatları ile tanıtmaya çalıştım. İlgilileri için kitap Post Yayınevi’nin internet kitap satış mağazalarında yer almaktadır.
İyi okumalar diliyorum.
220 syf.
·Beğendi·10/10 puan
#KitapŞuuru ailesi #KitapŞuuruİnsanlıkŞuurudur bilinciyle yola çıkan sadece kitap okumayı değil, okuduğunu inceleyip yazmaya ve kitlelere anlatmayı da destekleyen, yurdumuzun dört bir yanına hediye kitap ve dergi ulaştıran bir ilim meclisidir. Oğuzhan Saygılı Hocamız, Öğretmenliğinin yanı sıra iyi bir okuyucu, gözlem yeteneğini ve sağlam bilgi birikimini uzman bir yazar edasıyla aktarma kabiliyetine sahip hakiki bir kitap sever. Eserini imzalı olarak gönderme nezaketinde bulunduğu için teşekkür ediyorum ve bu ilim meclisini bana tanıttığı için var olsun diyorum...

Benim okuduğum bazı kitaplara taktığım isimler vardır, aslında bir çeşit onları sınıflandırmak gibi... Misal Oğuzhan Hocamızın kitabı "masraf çıkaran kitaplar" kategorisinde sağlam bir yer edindi kendine...
Masraf çıkartmaktan kasıt; " Kitaplarla Söyleşi" 33 muazzam eserin 3 bölüm altında incelenmesinden oluşuyor, son bölümde birde yazarın 2018 yılında yapmış olduğu söyleşi mevcut ki özellikle titizlikle okunası bir bölüm. 33 eser olunca kalem kağıt ele alınıp; olurda hoşumuza giden, merakımızı çelen veyahut ta mutlaka okumalıyım diyebileceğimiz bir eser vardır diye tedbirli oluruz. Oğuzhan Hocamız bu eserleri bize tanıtırken/didiklerken eserlerle ilgili olabilecek bağlantılar, makaleler ve ek destekleyici kaynaklarda sunmaktadır. Eser içinde bir atıfta bulunulup alıntı yapılan bir çok kitabı da not almış bulunuyorum yani anlayacağınız kitap severler masraflı ve acaba ne okusam telaşı olmayan gayet size yardımcı olacak bir eser var karşınızda.
Yazar eserleri değerlendirirken kesinlikle tenkit veya iyi-kötü ayrımı gözetmeden bir kitaptan alınabilecek bilgi ve maksimum verimi sade, akıcı üslubuyla bize hissettiriyor. Söylemeliyim ki kendine has bir tarzı var ve değerlendirmede bulunduğu eser sizin ilgi alanınız olmasa dahi yazarın tarzı, tavrı ve bilgi aktarımıyla insanın içinde bir merak uyanıyor ve o konuya yönelebiliyorsunuz.
Kısaca 3 bölümü tanıtayım sizlere; 1.On Yıllık Savaş Devri (1912-1922) başlığı altında birbirinden kıymetli 10 eser değerlendirmesi mevcut. Tarih şuuru benim için mukaddes bir değerdir ve mutlaka doğru şekilde öğrenilmesi gereken bir vazifedir. Geçmişini bilmeyen her türlü fitnenin maşası olur. Bu minvalde tanıtılan eserler çok kıymetli ve bu on eserin bir arada sunulması gayet verimli bir çalışma olduğunun işaretidir.
2.İmparatorluktan Cumhuriyete başlığı altında 8 kıymetli eserin değerlendirmesi mevcut. Bu bölümde bir çok okuyucuyu etkilediği gibi beni de etkisi altına alan, daha önceleri de bir çok tarih üzerine sohbetlerde aşina olduğum bir bilgi mevcut. Endonezya ve Pakistan taraflarında çocuklara "Enver Paşa" ve "Mustafa Kemal Paşa" isimlerinin verilmesi. Her zaman deriz ki 'Türk Cumhuriyeti Devleti' bayrağının gölgesi cihanı kapsar. Ve bende şöyle diyorum gidemediğimiz yer, giremediğimiz gönül bizim değildir. Biz şanlı mazimiz sayesinde çok şükür gönüllerdeyiz, kutlu atimizi de bu şiar ila inşa edebileceğimize inancım tamdır. Bu değerleri tanıtılan 8 eserde hissedeceksiniz, yazarın ilave olarak verdiği bilgi ve ek kaynaklar ilginizi tarihi gelişmelere yönlendirecektir.
3.Söz Sanatçıların başlığı ile 15 eser değerlendirmesi mevcuttur. Bu bölümde bulunan yazar, şair ve sanatçıların tümü takip ettiğim ve gıpta ile örnek aldığım şahsiyetlerden... Hüseyin Nihal Atsız, Cengiz Aytmatov, Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş, Kadrajına hayran olduğum Ara Güler, Cengiz Dağcı ve bir çok şiiri ve fikri beyanları hafızamda kayıtlı olan Yahya Kemal Beyatlı ve pek kıymetli şahsiyetlerin eserlerine dair bir o kadar kıymetli, verimli değerlendirmeler okuyucuya sunulmuştur.
Oğuzhan Saygılı hocamızın "Kitaplarla Söyleşi-2" isimli eseriyle bize sunduğu çeşitlilik ve kıymetli değerlendirmeler "acaba ne okusam?" sorusuna çok güzel bir cevap ve 33 eser değerlendirmesinden de eminim bir çok kitabı okuma listenize ekleyeceksiniz.

Kitabın değerini bilen herkese öneriyorum.. Anlayarak okuyanı bol olsun...
220 syf.
·Beğendi·10/10 puan
TÜRKAV Gaziantep ve Oğuzhan SAYGILI Hocamla sosyal medya üzerinden tanışmamız yaklaşık iki sene önce oldu. Bizi tanıştıran da ikimizin ortak yönü olan “kitap okuma” alışkanlığımız. Yalnız onunla aramızda çok büyük bir fark var. Ben sadece beğendiğim bir kitabı alıyorum, okuyorum. Kitaplığımda saklıyorum.. Öğrendiklerimi gerekirse kullanmak üzere depoluyorum. Ama Oğuzhan Hoca öyle değil. Ya nasıl derseniz.. Anlatayım. Oğuzhan Hoca okuyor, hediye ediyor, okutuyor, anlattırıyor. Bununla da kalmıyor. Okunan kitapların da değerlendirilerek kendisine geri dönüş yapılmasını istiyor. Yani hoca, gönderdiği kitapların okunduğundan emin olmak istiyor. Değerlendirme yapıp geri dönmeyenlere bir daha da kitap göndermiyor.. Hepsinden önemlisi Oğuzhan Hoca “kitaplarla” adeta “söyleşiyor”. Kendisi öğretmenliğin yanında çeşitli dergi ve gazetelerde kitap değerlendirme yazıları yazıyor. Bu değerlendirme yazılarını “Kitaplarla Söyleşi” adı altında toplayıp kitap haline getiriyor.. Kendi kitaplarını ve başka birçok kitabı ücretsiz olarak isteyen herkese ulaştırıyor. Sağ olsun bana da gönderdi. Hem de imzalı olarak..   Konunun detaylarını kitabın sonunda bulunan “söyleşi” bölümünde okuyabilirsiniz..
Belki emekli olduktan sonra ben de aynı yolu takip edebilirim.. Şimdiden bilgisayarımda Oğuzhan Hoca sayesinde yedi tane değerlendirme yazısı birikti bile..  Tabii ki bu, işin esprisi..
Hocanın “Kitaplarla Söyleşi 2” adlı kitabı 3 bölümden ve bir söyleşiden oluşuyor. Birinci bölümde ülkemizin 1912-1922 arası savaş yıllarını anlatan kitaplar değerlendirilmiş. Bu kitaplar genellikle, o yıllarda Anadolu’yu gezen yabancı seyyahların, savaşlara katılan yerli veya yabancı askerlerin yazdıkları günlük, mektup ve seyahat notlarından oluşmaktadır. Bu bölümde tanıtılan kitap sayısı 10’dur..
İkinci bölümde imparatorluktan cumhuriyete geçişi anlatan 8 kitap değerlendirilmiş.. Bu bölümde tanıtımı ve değerlendirmesi yapılan kitapların ekserisi de dönemin ünlü simalarının hatırat, mektup ve günlüklerinden oluşmaktadır..
Üçüncü bölüm; her biri birbirinden değerli sanatçıların biyografilerinin ya da eserlerinin değerlendirildiği “Söz Sanatçıların” bölümü. Bu bölümde genelde “yazan” sanatçıların biyografi, mektup, hatırat, sohbet, hikaye ve söyleşilerinden oluşan 15 kitabın tanıtımı var..
Kitabın sonunda ise Elif YAVAŞ Hanımın kitabın yazarı Oğuzhan SAYGILI ile yaptığı söyleşi var. Bu söyleşiye Oğuzhan Hoca kendini tanıtarak başlıyor. Sonra yaptığı çalışmaları tüm ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu yorucu ve meşakkatli işi yaparkenki duygularından bahsediyor.
Kitap değerlendirmelerinin hemen hemen hepsinde tanıtılan eserden çarpıcı ve ilgi çekici bir bölüm sayfa numarası da verilerek alıntılanmıştır.
Her yazının sonunda yazarın kendi görüşü ve okura tavsiyeleri vardır..
Dipnotlarda; bahsedilen konuyla ilgili yazarın görüşü ya da konu hakkında başka bir eserden edindiği bilgiler yer almaktadır.. Dipnotlarda tanıtılan kitabın yazarı veya çevirisini yapan kişi hakkında da bilgiler vardır..
Değerlendirmelerde tanıtılan kitapların müellifleri hakkında da doyurucu bilgiler mevcuttur..
Her değerlendirmenin sonunda ; yazarın bu değerlendirmesinin hangi tarihte, hangi gazete veya dergide yayınlandığı da belirtilmiştir..
Son olarak yazar kitabında sade ve yalın bir dil kullanmıştır. Akıcı ve duru bir Türkçeyle yazmıştır. Cümleler anlaşılır ve nettir. Uzun, karmaşık, anlaşılması zor cümle ve terkipler yoktur.
Son söz : İmparatorluğun son yılları ile cumhuriyetin ilk yıllarını merak eden ve bilgi sahibi olmak isteyen kitap kurtlarına en azından okuyabilecekleri kitapları seçmek için okumalarını şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap.. Ben şahsen tanıtılan kitaplardan birkaç tanesini sepetime ekledim bile..
İYİ OKUMALAR…
220 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazarın Kitaplarla Söyleşi adı altında çıkardığı 2. Kitabıdır. Sadece okuma amacı gütmeyen aynı zamanda okuma amacında güden Yazarımız, şu anda Türkiye de bir çok kişinin ilham kaynağı olmuş olup aynı zamanda bir çok kişiye kitap okumayı sevdirmiştir. Kitabında başka kitapların analizini sade ve anlaşılır bir dil ile yaparak okuyucuya kitabı sevdirmiştir. Nice yeni kitaplara dileyerek başarılarının devam etmesini diliyorum.
220 syf.
·Beğendi·10/10 puan
BU KİTABA BAŞLAMADAN ÖNCE KALEM, KAĞIT HAZIRLAYIN!


Oğuzhan Saygılı hocamın "Kitaplarla Söyleşi 2" kitabını henüz bitirdim. Daha önce serinin ilk kitabını çok beğenerek okumuş, tanıtmaya çalışmıştım. Serinin ikinci kitabı da tüm güzellikleriyle karşımızda... Kitabımızın içeriğine bir göz atalım.

İlk eserde olduğu gibi kritiği yapılan kitaplar toprağın altında çıkarılmayı bekleyen birer cevher biz okuyucular için. Kitabın asıl değeri kanımca buradan gelmektedir. Oğuzhan Bey'in titiz ve kapsamlı çalışmaları aracılığıyla güz yüzü gören güzelim kitapların kritiği...

Kitap kritikleri ham değil de ince elenip sık dokunmuş. Eserde yalnızca kitapları tanımakla kalmıyor kitapların temas ettiği konulara da dipnotlar aracılığıyla ışık tutmuş oluyorsunuz.

Elbette yazarımızın akıcı üslubuyla...
220 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Oğuzhan Saygılı'nın bu kitabında farklı farklı kitap tanıtımlarının olması, "acaba hangi bölüm bana hitap ediyor?" diye başta düşündürmüyor değil.
Kitabı okudukça karar vermek daha kolay oluyor.
Kitabın 132. sayfasındaki alt yazıda ( Nazi kamplarında zulüm gören Türklerden hiç bahsedilmediğinden ) söz edilen olayları merak ettim doğrusu.
Kitapta 3. bölümdeki "Söz Sanatçıların" kısmı sürükleyici ve benim için ilgi çekici.
Elif Yavaş'ın yazarla kitap söyleşisinde, yazarın kitap okunması adına çabaları gerçekten çok anlamlı. Umarım böylece kitap okuyan sayısı artar ve daha bilinçli bir toplum olma yönünde katkınız kat be kat artar.

#kitapşuuru Kitap Şuuru
220 syf.
·4 günde·10/10 puan
Kitaplarla Söyleyişi 2
''Kitap şuuru insanlık şuurudur.'' diye çıkılan bu yolda Sn. Oğuzhan Saygılı Hocama verdiği emeklerden dolayı çok müteşekkirim. Ne okumalıyım diyen okur için bulunmaz bir kitap. Kılı kırk yararak bir eleştirme değil de bir söyleyişi içerisinde sohbet edasıyla okunanların ustaca kaleme alındığı eser. Tarafsız , objektif görüşle yazılmış. Dokunulması, görülmesi, bilinmesi gereken yerler dile getirilmiş. Edebiyatımızda unutulmaya yüz tutmuş (Şevket Arı vb.) usta yazarlar, tanıdığımızı sandığımız bilmediğimiz yazarlarımızı, tabiri caizse elin gavuru diye tabir ettiğimiz kendi tarihimizi kendi yaşantımızı bizden daha iyi bilen askerin, gazetecinin vs. yazdığı , hakkımızda bildiği yazıları gün yüzüne çıkarmıştır. Türkçe'nin doğru kullanımı , eserin akıcılığı son derece tatmin ediciydi. Kitaplarla Söyleyişi serisinin devam etmesini temenni ediyorum. Bir Türk evladı olarak okumam gereken kitaplara bir nebze de rehber olduğu için hocama ayrıca bir teşekkürü borç bilirim.
@oguzhan-saygili
220 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu türde okuduğum ilk eser, serinin ilki olan "Kitaplarla Söyleşi – 1"idi. Henüz elimizi değmediğimiz kitaplar hakkında fikir edinme lezzetine 1. Eserde varmıştık. Şimdi serinin 2.eseriyle tabiri caizse ağzımıza bal çalındı, umarım şahsen şimdiden merakla beklediğim serinin 3 – 5 – 10. Sayılarına da kavuşuruz.
Eser 3 bölümden oluşuyor, toplamda 33 esere dair değerlendirme yazısı bulunmakta ve peşi sıra Oğuzhan hocamızın http://www.edebi.net ‘te 2018’de yayımlanan söyleşisi ile son bulmaktadır.
İlk bölümde “On Yıllık Savaş Devri 1912-1922” adıyla Filistin’den Çanakkale’ye, Suriye’den Sarıkamış’a, Enver Paşa’dan Teğmen İbrahim Naci’ye, Gazi Mustafa Kemal Paşa’dan Ali Çavuş’a ve nicesine dair eserlerden fikir ediniyoruz.
İkinci bölümde “İmparatorluktan Cumhuriyete” adıyla iki Arap Gazeteciden Mustafa Kemal Paşa’yı dinleyerek başlıyor, Münevver Ayaşlı’nın hatıralarıyla devam edip, son Osmanlılılara Tekke’den Meclis’e diyerek bitiriyoruz.
Üçüncü bölüm ise “Söz Sanatçıların” başlığını taşıyor. Yahya Kemal Beyatlı, Cengiz Aytmatov, Cengiz Dağcı, Arif Nihat Asya, Tanburî Cemil Bey, Neşet Ertaş, Ara Güler, Yahya Akengin, Hüseyin Nihal Atsız, Kemalettin Tuğcu gibi fikriyatımızda önemli yerleri olan sanatçı ve yazarların biyografi ve anılarını okuyoruz.
Kitaplarla Söyleşi – 2’yi; muhabbeti gönülden etmeyi bilen, emeğe saygıyı yürekten hisseden herkese tavsiye ediyorum ve kitaptan edindiğim, mihenk taşım olan bir cümle ile değerlendirmeme yavaş yavaş son veriyorum. “Hayatta mağlup olmamanız için mesleğinizin ehli olmalısınız." Syf 57, sözün geçtiği eser “İbrahim Sorguç-Bu Defa Niçin Harp Edeceğimi Biliyorum: Filistin Cephesi ve İstiklâl Savaşı Anıları”

Şimdi “Kitaplarla Söyleşi – 2”mizden fikir edinip okumaya heveslendiğimiz kitapların peşine düşeceğiz. Değerli hocamın mürekkebi sonsuz, okuyucusu bol olsun…
220 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Yazarımız kitabında daha önce çeşitli süreli yayınlarda yazdığı kitap tanıtım ve yorumlarını toplamış. Sadece kitapları değil, yazarlarını ve haklarında daha önce söylenenleri, yorumları da aktarıyor, sonunda da kitapla ilgili kendi değerlendirmelerini biz okurlara aktarıyor. Adı gibi kitaplarla söyleşiyorsunuz, onların dünyalarına adım atıp, tanışıyorsunuz. Kitabı bana kitap dostu, kitap okutmaya gönül vermiş değerli yazar Oğuzhan Saygılı, Kitap Şuuru- Gaziantep Hediye Kitap Kampanyasından gönderdi. Teşekkürler, başarıları daim olsun. #oğuzhansaygılı #kitapşuuru
Önemli olan bir günde birkaç kitap bitirebilmek mi yahut bir kitabı birkaç güne yayarak, irdeleyip yorumlayarak okumak mı daha kalıcıdır ?
...Arap âlemi Türklerin bağımsızlık için verdiği mücadeleyi nasıl karşılamıştır? Milli Mücadele'ye katkıları olmuş mudur? Olmuşsa ne kadardır? İstiklal Savaşı'nın önderi Mustafa Kemal Paşa, Arap aydınlarınca nasıl algılanmıştır?
"... Allah sanki onu vatanını kurtarması için yaratmış ve onu bu zorlu gün için saklamıştır, onların bozduklarini onun eliyle ıslah etmiş, yıktıklarini imar etmiştir.Nitekim işi çok çetin olduğundan iki kat çaba harcamak zorunda kalmıştır. "
Kim 500 Milyar İster Yarışması'nı zaman zaman izliyoruz. Bu program bizim kültür seviyemizi net olarak gösteriyor. Bilgi Üniversitesi mezunu bir arkadaşımız " Çin Seddi hangi ülkededir? " sorusunu bilemedi.Aynı üniversitesinin Kamu Yönetimi'nde okuyan bir kızımız TBMM' bin meclisin diğer adının "Parlamento" olduğunu bilemedi. Bilemediği gibi de bu konuda sosyal medyadaki tepkilere verdiği cevap özrü kabahatinden büyüktü : " "Ben Atatürkçü oldugum için üzerime geliyorlar. Ne var bunda bilmeyebiliriz."
Hilafetin bu çağda geçerliliğini yitirdiğini, geri gelmesinin mümkün olmadığını, mümkün olsa bile bunu kimsenin ciddiye almayacağını, Abdülhamid' in torunu Osman Ertuğrul Efendi belirtir.
" Birçok bakımdan Türkler dünyada geçinmesi en kolay insanlardır. Yalnızca onlara adil ve efendice davranın, dinlerine küfretmekten kaçının, savaşçı bir soyun geleneklerine sahip olduklarını ve kendilerini cihangir bildiklerini animsayın; o zaman sizin için hemen hemen herşeyi yaparlar. Ancak, tehdit edilmeyi ve resmi görevlilerin katı yöntemlerini sakince kabul etmezler. Dik başlılıktan inatla vazgeçmezler, halledilmek üzere belleklerine kazıdıkları çok şey vardır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kitaplarla Söyleşi 2
Baskı tarihi:
27 Aralık 2018
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
6059444804
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Post Yayınları
Bu bahçe tenkidle, tanıtımla sulanır. Tanıtanlar, sanatın, edebiyatın, hayatın anlamına sırasında eser kadar katkı yaparlar. Okuma alışkanlığı böyle kazanılır. Nasıl okumak gerektiğine dair ışık da bu yazılardadır. Oğuzhan’ın okuma ve okutma seferberliğinden böyle bir sonucun çıkması gerekliydi. Anlamak tabii ki yaşamaktır. Vâr olsun! (Yağmur Tunalı / Şair-Yapımcı)

Oğuzhan Saygılı, “Kitaplarla Söyleşi 2” adını verdiği bu güzel çalışmasında kitapların dünyasına zarif dokunuşlar ve anlamlı yolculuklar yapar. O, millî eksende düşünen aydın bir kalem… Engin bir birikim ve sağlam bir yöntem ile kaleme aldığı analizlerini, güzel Türkçemizin burçlarına yükler ve bize kitaplarla ilgili “fikir şölenleri” sunar. Kitap tahlillerinde “masalcı idrak tarzı” yoktur. İyilerin çok iyi olduğu “prensesler” veya kötülerin çok kötü olduğu “cadılar” göremezsiniz. Bıçak sırtında vicdanlı, objektif bir kalem… Kutluyorum. (Necdet Ekici / Yazar)

Kitabı okuyanlar 100 okur

  • Şeyda Nur
  • Yavuz Çetin
  • Serkan Özer
  • Turgay Başören
  • Hüseyin Kuci
  • Hatice Hüreyre
  • Elif Karacaoğlu
  • RIFAT EMRE AKSU
  • GK
  • Harun Tepe

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%79.1 (53)
9
%10.4 (7)
8
%4.5 (3)
7
%1.5 (1)
6
%1.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%1.5 (1)
1
%1.5 (1)