·
Okunma
·
Beğeni
·
2736
Gösterim
Adı:
Kitaplıkta Bir Ceset
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
162
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şilliler Yayınevi
Baskılar:
Cesetler Merdiveni
Cesetler Merdiveni
Kitaplıkta Bir Ceset
The Body in the Library
176 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Cesetler Merdiveni / Agatha Christie
Çok uzun zamandır Agatha okumadığımı fark ettim.
En merak ettiklerim arasından CesetlerMerdiveni mi okumaya başladım ama malesef ki sınavlar yüzünden biraz uzun sürdü.
Yine mükemmel bir Jane Marple Polisiyesiydi.
Bautryler'in evinin kütüphanesinde genç bir kadının ceseti bulunur.
Araştırmalar sonucu kkurbanın Ruby Keele olduğu kuzeni Josie tarafından tespit edilir.
Kitabın başlarında herkes filmci Basil Blake'den şüphelenmektedir.
Ruby zengin bir adam olan Conway Jefferson ile iyi anlaşmaktadır.
Gelini ve damadı ile yaşayan Conway Ruby'i evlatlık alıp ona 50000 sterlin bırakmıştır.
Burada bal şüphelilere gelin ve damatta eklenmiş olur.
Vee her şeyi karıştıran bir olay daha olur. Yanmış bir arabada izci bir öğrenciye ait bir ceset bulunur.
Ve en sonunda tabi ki katile Jane Marple ulaşır.
176 syf.
·4 günde·7/10
Okudum bitti. Her ay bir gerilim polisiye etkinliğimizde. Bu ay Agatha Christie vardı. Ben cesetler merdiveni seçtim. Yazarın kalemini seviyorum lakin bu kitabını çok beğenemedim. Okurken hele de son sayfalara doğru şaşırdım hiç beklemiyordum ama benim şaşırdığım nokta katil değildi. İki olay arasında ki bağlantı oldu. Evet kitap kütüphanede bulunan bir cesetle başlıyordu. Ev sahipleri ölen kişiyi tanımıyordu. Peki cesedin orada ne işi vardı? Kim cesedi olaya getirdi. Evin sahiplerini ahbabı olan Miss Marple'yi çağırıyorlar. Miss Marple birkaç delillerle katilin kim olduğunu buldu ama kanıt olmadığı için kimseye demedi. Miss Marple her karakteri kendi yaşadığı yerdeki insanlarla benzetti kişileri daha kolay analiz etti. Bu arada ikinci bir cinayet daha oldu arabanın içinde yanmış bir ceset. Peki bu iki ceset arasında bağlantı var mıydı? Asıl can alıcı noktalar burada başlıyor çok fazla spoiler vermek istemiyorum. Agatha Christie'nin on küçük zenci favorim olduğu için çok beğenemedim. Yoksa kurgu falan güzeldi. Evet kimler okudu? Sizin en sevdiğiniz Agatha Christie kitabı?
176 syf.
·8/10
Agatha Christie’nin okuduğum ilk romanı. Kalemi ve kurgusu gerçekten güzel, her sayfasında kendimi Miss Marple yerine koyup olayı çözümlemeye çalıştım kitabı çabucak bitirdim. Kitap bittiğinde tüm cinayet romanlarını okumak istedim ve diğer kitaplarını sipariş verdim.
176 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Liseden beri tesadüfen tanıştığım Agatha Christie'nin hayranı olduğumu belirteyim. Polisiye yazarlarının kraliçesi lakabınında hakkını veriyor. Zekice kurgulanmış kitaplarına her zaman hayranım. Fazla söze gerek yok benim için çok değerli bir yazar. Puanımsa hep 10. Her neyse iyi okumalar :)
176 syf.
·8/10
Bir Jane Marple romanı.
Marple, dostlarının kütüphanesinde kimliği belirsiz bir ceset bulununca, iş başa düştü deyip, kollarını sıvıyor. Katil adayları kalabalık olmasına rağmen cinayet saatinde hepsinin bahanesi olması kafaları karıştırıyor. Her tanıştığı kimseyi köydeki tanıdıklarına benzeterek basite indirgeyen ihtiyar kız, gene nokta atışıyla olayları sonuca bağlıyor.
176 syf.
·3 günde·9/10
Cesetler merdiveni, orjinal adi kütüphanedeki ceset. Kitabı çok beğendim. Zengin olmak isteyen kişiler, ünlü olmak isteyen genç kızlar, paranın çekiciliği, gençler ve yaşlıların birbirlerini anlayamamaları, önyargı, insanların başkalarının kıyafetine bakıp karar vermesi ve Miss. Marple nin dikkati sayesinde çözülen iki acımasız cinayet.
176 syf.
·Beğendi·9/10
Son derece güzel bir Jane Marple polisiyesi. Bayan Bantry'nin evinde kütüphanede bir ceset bulunur. Yapılan araştırmada kuzeni olan Josie kızın Ruby Keene olduğunu tespit eder. En başta yakınlarda evi olan filmci Basil Blake'den şüphelenilmektedir. Ancak Ruby bir dansözdür ve Majestik otelinde çalışmaktadır. Burada zengin bir adam olan Conway Jefferson ile iyi anlaşmaktadır. Gelimi Adelaide ve Mark ile kalan Conway kıza vasiyetinde 50000 sterlin bırakmıştır. Bu arada yanmış bir arabada bir ceset bulunur. Bunun da izci bir öğrenci olan Pamela Green'e ait olduğu düşünülmektedir. Sir Henry Clithering, başmüfettiş Harpee, müfettiş Slack bu işi çözmek için çalışmaktadır. Ancak doğru sonuca ve katile her zaman olduğu gibi yine Jane Marple ulaşacaktır. Keyifle okunan bir roman.
176 syf.
·6/10
Agatha Christie sayesinde polisiyeyi sevmeye basladim. Ayrica bu kitapta Miss Marple ile tanistim ve kendilerinin kivrak zekalarini sevdim. Yaz okuma senliginde bilmeden 3 Agatha kitabi ekledigim icin mutluyum.
176 syf.
Kızlarımın kütüphanesinde olan kitapları okuma kararı aldım. Parasını nasıl olsa ben ödüyorum. Kendi alanında klasik olmuş Agatha Christie romanları lakin bana göre değil. Güzel bir kurgusu vardı, okudum işte... Kendim için satın alıp okumam bunu da belirteyim...
176 syf.
·Beğendi·7/10
Agatha Christie nin kitaplarını çok seviyorum. Polise türünü sevenlerin de okumadan geçmemesi gereken bir yazar bence. Kitap güzeldi. Aslında Miss Marple ve Poirot karakterlerinin olduğu kitaplarını pek sevmiyorum Agatha nın. Ama en azından hikaye bütünlüğü ve işleyişi güzeldi. Kitabın sonuna kadar Miss Marple ve merhum kızımız dışında herkesi katil belledim :)) keyifliydi. Hızla 1 günde okunacak kitaplardan.
"Ah, ne korkunç değil mi? İnsanın pazar gazetelerinde okuduğu olaylara benziyor. Bunları okursunuz ama o olaylar size hiçbir zaman gerçekten olmuş gibi gelmez."
"Dünyada bundan daha kuşku uyandıracak bir şey de olamaz! Hiçbir masum insan cinayet saatinde nerede olduğunu kanıtlayamaz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kitaplıkta Bir Ceset
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
162
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şilliler Yayınevi
Baskılar:
Cesetler Merdiveni
Cesetler Merdiveni
Kitaplıkta Bir Ceset
The Body in the Library

Kitabı okuyanlar 447 okur

  • 1HEROSHAN-HİSTORY MASTERPİECE-TAŞADAM HEYKELBEY
  • Sanane
  • Kitapruhum
  • hakan
  • Nuran Kibman

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (1)
9
%0
8
%0.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0