·
Okunma
·
Beğeni
·
13155
Gösterim
Adı:
Kitle Psikolojisi
Baskı tarihi:
27 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057995087
Çeviri:
Kamuran Şipal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Toplum Psikolojisi
"... Bireysel psikolojiyle toplum ya da kitle psikolojisi arasında ilk bakışta bize pek önemli görünebilecek karşıtlık, konuyu biraz derinliğine ele aldığımız zaman enikonu yitirir sivriliğini. Gerçi bireysel psikoloji tek insan üzerine eğilir ve onun içgüdüsel gereksinimlerine hangi yollardan doyum sağlamaya çalıştığını araştırır.
136 syf.
Öncelikle bu kitap; arkadaşlarımla Türkiye'de bir çok olay sonrası '' kitle psikolojisi '' , '' sürü pskilojisi '' olarak adlandırma yaptığımız , bir gün kitap siparişi verecekken karşıma çıkan ve sipariş verdiğim bir kitap . Bu kitap aslında Türkiye gibi ülkede yaşayan bizlerin şahit olduğu olaylarla bağlaştırarak ve ilişkilendirerek okuyabileceğimiz bir kitap . Freud'a göre ; bir toplumda çoğunluğu oluşturan insanların psikolojisi üzerinde durduğu hususları , kitap içerisinde anlatımından doğan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bazında değerlendirmektedir . Belirtmek gerekirse Freud kendi değerlendirmeleri ve bakış açısının dışında Le Bon'un görüş ve fikirlerinide bizlere vererek farklı yollar sunmuş . Kitap kendi ülkemizle veya bildiğimiz başka ülkelerle harmanlayarak , düşünürsek ve okursak keyif alarak insan ve kitle psikolojisi / hareketleri üzerine fikir sahibi olabileceğimiz bir kitaptır.
136 syf.
toplum yozlaştırır. insan, toplum arasında ve yalnız kaldığı anlar arasında bir kıyas yaptığında hiç şaşmadan her insanda bu durum gözlenir. çünkü toplum etkileşim ve iletişimi oldukça sığdır. bu sığlık ego ve kibri doğurduğu gibi içgüdüleri de mantığının önüne geçer. yani insan toplum içinde hayvanlaşır. bir başınayken daha üst düzeyde bir düşünce ve duruş sergileyen insan malesef türdeşleri arasına karıştığında barbarlaşır. ve freud kitleleri yönlendirmek için bizlere kolay yöntemler sunuyor. toplum içinde düşüncelerinin mantıklı olmasına gerek yoktur. yapılan işi gereğinden fazla abartmak, yıkılmaz imajlar yaratmak ve aynı şeyi sürekli tekrarlamak, yeterlidir toplumu yönetmeye. bunu yazan freud'u yıllar sonra Joseph Goebbels haklı çıkaracaktır. ve tarihin unutulmaz bir deneyimini kendi insanları üzerinden tüm dünyaya gösterecektir. ben bu durumu şuna da benzetiyorum; adam diriliş ertuğrul dizisini seyrediyor, basit ve içgüdüsel söylemler, sığ karakterlerle insanların ''olabilecekleri şey'' imajı verdikten sonra malum dizi severlerin evlerinde kılıç kalkanla diziyi izlemeye başlaması durumu. sanırım freud için ülke insanı oldukça ideal bir örnek.
136 syf.
Efendim merbalar ilk önce. Esere eleştiriyle başlamak istiyorum. Evvela ele aldığımız bu kitap kitle ve kitle psikolojisini ele alacağına daha çok farklı konulara deginmistir diyebilirim. Elbette ki kitabın ana teması kitle ruhunun ele alınması. Ama bunun yanında bireysel tutum ve davranışların ele alınması çokça ele alınması sanırım kitabı kısırlaştırmıștir.

Alanında yetkin bir profesör olan Freud bu eserle kitle psikolojisini şerh koyarak aktararak ele almıştır. Eserin bir çok yerinde farklı psikologların görüşlerine atıfta bulunmuş ele almış ve şerh koymuştur. Bunu üzerine de kendi düşüncelerini inşaa etmiş gibidir sevgili Freudddd. Şerh koyduğu psikologların arasında en çok le Bonn a deginmistir. Açıkçası ben le Bonn'un açıklamalarını daha tatmin edici buldum. Freud bireyin kitleden ayrı tutulamayacagi kanısındadir. Ona göre bireysellik dediğimiz şey nihai temelde yine toplumla birlikte ve bağımsız değildir. Ona göre bireyi ve psikolojisini anlamak için ilk önce yaşadığı çevresel faktörleri ele almak gerekir. Bireysellik dediğimiz şey farkında olmadan çevreden kaptığımiz davranışlar ölçüsünde olup bireysellik diyerek hata yapıyoruz belki de. Kitlenin içinde olan bir kişinin zaman içerisinde bireysel psikolojisinin eridiğini yok olduğunu varsayar. Tüm bunlardan ötürü birey giderek kitlenin ortak akıl yapısına uyduğu ve aynılașma sürecine tabi olduğundan dem vurmuştur. Bu nedenlerden ötürü bireysel akıl yürütmenin de git gide azaldığı ölçüsünde uyarılarda bulunmuştur. Bireysel akıl yürütmenin olmaması durumunda üretim de durur. Bu üretim elbette ki domates üretimi patates üretimi değildir. Fikir üretimi. Aslında tüm üretimleri de ele alabiliriz. Çünkü domates üretimi de fikirler doğrultusunda olur. Aynılașmadan ötürü birey yeni ufuklar edinemeyecek hale gelmesinden dem vurmuştur Freud bey. Bu konuda çok haklı bence. Peki birey bunun farkına vardığında ne olacak. Kitleye uyumayıp bireysel düşüncelerle yaşama katkı yapmaya başladığı zaman ne olacak? Sevgili yazarımıza göre birey kendi biraysel akıl ve tutumuyla olayları şeyleri fenomenleri ele aldığı zaman bireysel gruplar düzeyinde dışlanma başlayacak ve zamanla şiddet bile başgösterebilecekrir. Kitle ruhunun bireye yapıştırilmasi Freud a göre bilincli yapılan eylemlerdir. E yahu bu eylemsellik faaliyetleri kimler tarafından icra ediliyor diye sorduğumuzda Freud'tan net bir cvp alamıyoruz. Sadece bu eylemselligin telkin yoluyla yapıldığını anlatıyor. Ve telkin yoluyla kilise ve ordu gibi iki yapay kitlenin oluşturuldugundan dem vuruluyor.

Neyse sevgili okurlar. Eğer ki psikoloji ile ilgili değilseniz kanaatimce almayın bu kitabı. Herhangi bir yerden Freud un kitle hakkındaki görüşlerini İnt üzerinden de okuyabilirsiniz ve belki de daha iyi yapmış olursunuz. Boşuna para harcamayın derim ️ eser biraz derin anlatımlar ve uzun cümleler şeklinde sirayet etmiştir. Anlaşılması biraz zaman alabilir. O yüzden psikoloji meraklıların okunması taraftarıyım. Ama anlatmalari durumunda. Sadece kendileri için okumasinlar ️

İyi okumalar. Esenlikle
136 syf.
·11 günde·9/10
Her satır o kadar yüksek ve kaliteli psikanalizler içeriyor ki anlatamam bunu. Freud yine bu eseriyle, saygıdan kaynaklı öyle bir eğdi ki belimi doğrulmak ne hacet!
Ortaya konulan analizlerin ardından zihnimde oluşan o deyim yerindeyse konunun bel kemiği olan kısımlara bizzat kendisi benim yerime soru yöneltmiş, ve yine ustalıkla yanıtlamış.. Bu sayede de beni güzelce eğiten bir kitap olmuştur.
Okuduğunuz takdirde edineceğiniz yegâne şey güzel ve yüksek bir eğitim. İyi okumalar diliyorum.
126 syf.
·Puan vermedi
Kitle psikolojisi denince akla ilk gelen isim freudun yeğenidir çünkü kendisi freudun yazdığı her eseri özenle okumuş sonrasında toplum üzerinde dahiyane bir şekilde uygulamaya sokmuştur.Edward Bernays insanı asıl ve en gerekli ihtiyaçlarının dışına itecek zeka işi metotlar üretmiştir bunu yaparken de tabiki freudun eserlerinden yararlanmıştır yazdığı her eseri kendisine göndermesini isteyen edward bunlardan yaptığı çıkarımlarla toplumla adeta oynamış bunu yaparkenden baya bir zengin olmuştur. Gelgelelim kitaba kitapta ortaya koyulan analizlerin neredeyse çoğunun doğru olduğu zaten günümüze kadar kanıtlanmış psikolojiye farklı bir açıdan bakan freud sanki her insanın içine girerek herkesin penceresinden yazmış gibi. Bide bunun toplum boyutu var insanlar bir amaç için bir araya geldiklerinden toplum psikolojisi peşinden de ezbere tavırlar geliyor herkes birbirini takip ettiğinden aslında sadece birbirlerine bakıp aynısını yapıyorlar sorgulamıyor düşünmüyorlar. hitler zamanı bunun en basit örneği.Toplum içindeyken değişen psikoloji ve bunun getirisiyle nasıl kolayca yönetilebilecekleri konusuna güzelce değinmiş freud.
140 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitle Psikolojisi - Sigmund Freud
“Bir ordu ya da mezhep gibi kolektif oluşumları bir arada tutan duygusal bağlar nelerdir?” Kitle psikolojisi belli bir ideoloji çevresinde toplanan insanların ortak davranış özelliklerini ele alır. Bireysel psikoloji daha başından itibaren toplum psikolojisi kimliğini de içinde taşır. İnsan, toplumsal varlığıyla ve kurduğu ilişkilerle bütünlenir ancak bu haldeyken bile kişiliği yok olmaz, birey olmaya devam eder. Kitle kavramıysa bu açıdan topluluklardan ayrışır. İçine katılanları tek amaç uğruna, tek potada eriterek kolektif ruh kazanır. Bu aşamadan sonra kitle içine katılan kişi, kendi bireysel psikolojik özelliklerini kaybeder. Kitlenin bir parçası, organizmanın bir hücresidir artık.
”Trotter'in "insan bir sürü hayvanıdır" sözünü, insan daha çok "insan sürüsünün bir hayvanı, önder tarafından yönetilen sürünün bireyidir" şeklinde düzeltme cesaretini kendimizde görmekteyiz.”
”Kitle bireylerinin normalde birbirlerini kollayıp gözetmeleri, panik durumunda silinip gider.”
Avusturyalı Nörolog ve psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un kitaplarını okumaya başladım. Size de tavsiye ederim.
136 syf.
·13 günde·8/10
Freud kitapta kitleye ve kitledeki bireye bakış açısını anlatmaya çalışıyor. Kitabın dili biraz ağır, kitabı okurken terimleri anlamak için arkadaki notlar ve açıklamalar bölümden faydalanmak mümkün. Bölümler arası not alarak ve belirli süreler ara vererek okumayı tercih ettim böyle yapmak sizinde daha rahat anlamlandırmanızı ve algılamanızı sağlayabilir. Kitlenin bazı bildiğimiz ve bazı bilmediğimiz özelliklerini detaylıca öğrendiğim bir eser oldu, bireyin farklı kitlelerde uğradığı farklı değişimleri, Le Bon ve McDougall'dan alıntılar yaparak bunları kendi bakış açısıyla ve psikanaliz bakış açısıyla değerlendirerek açıklamaya çalışıyor. Kitleleri anlamak ve birçok kitlenin bir şekilde mensubu olduğumuz toplumda biraz daha aydınlanmamıza fayda sağlayabilecek bir kitap. Tavsiye olunur. Keyifli okumalar.
136 syf.
·4 günde·6/10
Freud'un psikolojiye bakışı, dehası, bilgisi, yorumları, nevrozları, psikanalizleri ve daha bir sürü bilgisi... Kitaplarını seviyorum ama bana gerçekten ağır gibi geliyor bazen bir sayfayı iki üç defa okuduğum oluyor. Örnegin kitle psikolojisi hakkında birşeyler yazıyor sayıp döküyor kanıtlıyor irdeliyor açıyor ama anlatısı ne ders kitabı niteliği taşıyor ne kişisel gelişim ne de başkası. Özgün bir tarzı var. Kopuk ve kanıtlı anlamak ise geniş zaman istiyor. yine de beğenmedim diyemeyeceğim.
Teorik kavram çok fazla amatör okuyucular için anlaşılması zor bir kitap... Profesyonel kişiler tarafından daha rahat okunur fakat olmayanlar için kavramları anlayıp yorumlamak biraz zor. Hatta baya bir zor :)
140 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
İdeal bir yaşantı ve grup oluşunun temel ,yakından var olan; ego , cinsellik, narsizim , libido , psikanalitik yapılar ve nevrozik yapıların kişisel ve grupsal olarak net bir şekilde ifade edildiği ve aslında bir grubun parçası olduğumuzu bizlere hissettiren bir kitaptı. Farklı bir aydınlatma yaşattı.
136 syf.
·Beğendi
İnsanlar belli bir amaç için bir araya geldiklerinde, kitle ruhu dediğimiz güç etkisiyle bireysel özelliklerinden sıyrılıp yeni bir kimliğe bürünmüş biri gibi davranışlar sergileyebilir. Bir tür hipnoz hali gibi. Adına sinerji deyin, kollektif hareket etme deyin ve yahut ne derseniz deyin ama kitle içindeki insanın tamamıyla kendisi olarak kalabildiğini söyleyemezsiniz.

Freud bu kitabında kitleler içindeyken insanın nasıl bir psikilojiye büründüğünü, kitle olmanın bireylere etkisini, kitlelerin avantajlarını, dezavantajlarını ve kitlelerin hangi yöntemlerle nasıl yönlendirilebileceği gibi pek çok konuya kuramsal temelde açıklık getirmiş. Günlük hayatta karşılaşılan pek çok kitlesel olay bu bilgiler çerçevesinde gözlemlenecek olursa teori ile uygulamanın aslında ne kadar örtüştüğü görülecektir.
Herkesin âşık olduğu derinlik, tamamen duyusal arzusu ile zıt olarak, engellenen hassasiyet içgüdüsü tarafından alınan payın büyüklüğü ile ölçülebilir.
Sigmund Freud
Sayfa 94 - Olimpos yayınları 1. Baskı
Doğanın ve kültürün uzlaştırılması imkânsızdır, çünkü herhangi bir medeniyetin değeri insanın içgüdüsel dürtülerinin gerekli bir şekilde engellenmesiyle ortaya çıkan suçluluktur.
Sigmund Freud
Sayfa 31 - Olimpos yayınları 1. Baskı
Kitleyi inandırabilmek için önderin kendisi güçlü bir inancın (düşüncenin) büyüsüne kapılmış, iradesiz kitleye benimseteceği güçlü ve etkileyici bir iradeyle donanmış olmalıdır.
Sigmund Freud
Sayfa 15 - Bozak Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kitle Psikolojisi
Baskı tarihi:
27 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057995087
Çeviri:
Kamuran Şipal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Kitle Psikolojisi
Toplum Psikolojisi
"... Bireysel psikolojiyle toplum ya da kitle psikolojisi arasında ilk bakışta bize pek önemli görünebilecek karşıtlık, konuyu biraz derinliğine ele aldığımız zaman enikonu yitirir sivriliğini. Gerçi bireysel psikoloji tek insan üzerine eğilir ve onun içgüdüsel gereksinimlerine hangi yollardan doyum sağlamaya çalıştığını araştırır.

Kitabı okuyanlar 913 okur

  • özge tenay sarı
  • Hiraa
  • e
  • Sevde
  • Tuğçe Petek
  • Semih Adak
  • bilal özdemir
  • Tuncay ölmez
  • ESRANUR TATAR
  • Mustafa Bekir YILDIZ

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (2)
9
%2.8 (6)
8
%4.2 (9)
7
%1.4 (3)
6
%0
5
%0.9 (2)
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları