Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi

9,3/10  (12 Oy) · 
28 okunma  · 
13 beğeni  · 
451 gösterim
Bireysel psikoloji ile kitle psikolojisi ve aralarındaki çelişki, yapay kitle, sürü içgüdüsü, ego, telkin ve kolektif ruhsal yaşamın büyük bir cesaretle derinlemesine ele alındığı bu kitapta Sigmund Freud, bireyi ve bireylerden oluşan toplumu ahlaki değerleriyle birlikte çözümleyerek dev aynada sergiler...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  93
 • ISBN:
  9789753854344
 • Çeviri:
  Elif Yıldırım
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Toplumsal psikoloji ile bireysel psikoloji arasında ki avantajların,dezavantajların ortaya net bir şekilde koyulduğu tespitlerin teorilerin ve denemelerin Freud tarafından yorumlandığı bir kitap.Anlatım gücü kesinlikle çok yüksek, psikolojik terimler kullanmak yerine herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmış.Kitlesel oluşumlarda ki toplumsal psikoloji ortak paydalar barındırıyor olsa da genelde duygusal ağırlıklı olduğu ve mantıktan yoksun oluşu çok güzel anlatılmış bu bile ''Çoğunluk haklıdır'' tezini çürütmeye yetecek bir tespit diye düşünüyorum.Bireyin kendi başına düşünme gücünün daha yüksek olduğu,kişisel yararını daha çok düşünüp buna göre hareket edebilmesi de bu görüşünü destekliyor zaten.Tabi bununla doğru orantılı olarak zaman zaman bu durumun ego ile sonuçlanması da ortaya çıkabiliyor.
Psikoloji'ye karşı ilgisi,merağı olan herkesin okuması gereken bir kitap bence, kısa olmasına rağmen gerçekten çok önemli ve güzel bilgiler barındırıyor.

okurumizlerim 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Terimleri bilmeyenler için arkada minik bir sözlüğü var. Kitleyi, Freud'un düşüncelerini nelere göre temellendirdiğini anlamak istiyorsanız ya da alana ilgiliniz varsa ve en önemlisi günümüzü anlamlandırma çabasındaysanız okuyunuz. Ancak bir roman ya da ders kitabı gibi değil, anlamaya çalışarak, hatta konuya ilişkin bilgi birikiminiz varsa karşı çıkarak okuyunuz.

Rabia Çelikhası 
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Freud ve psikanaliz ... Benim ilgi duyduğum bi alan olduğundan değil sanırım bu kitabın ögretilerinin güzelliği. Bizim basit olarak gördüğümüz günlük yaşantıdaki bazı aktivitelerin analizi o kadar sade ve güzel ki anlamak için daha önce piskoloji ile ilgilenmiş olmamıza hiç gerek yok. Freud a saygım sonsuz ve bize davranışlarımızın sebeplerini öğrettiği için teşekkürler.

Çağla 
07 Şub 23:28 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Her ne kadar Freud'dan çok Le Bon'un düşünceleri ile şekillenmiş olsa da sürü psikolojisinin kök nedenlerini bulup çürütebilmek acısından faydalı:)

Hazal Başak Vural 
 07 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Okullarda adını sıkça duyduğumuz Freud kimdir?Ne anlatıyor bu adam? Niçin bu kadar önemlidir? Merak edip okumak isteyenler için; oldukça derin analizlerinin olmasının yanında, sorgulayıcı bakış açısı ve kendinizi bulma arayışınızda ne kadar derine inebileceğinizi gösteren ve çevrenizdekilerle olan iliskilerinizi tekrar yapılandırmanıza büyük fayda sağlayan farkındalık ürünü... En nihai arayışımız olan "kendimizi" bulmanıza daimi ışık olan kuramları oldukça anlaşılır sadelikte ifade eden ve Freud'a önyargılı yaklaşanlara bile kendini sevdirecek bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Kitaptan 5 Alıntı

Aykut 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Pavlus
Her ne kadar insanların ve meleklerin dilleriyle konuşuyor olsam da sevgiden yoksun bulunsaydım şayet çın çın öten bir bozuk paradan ya da şıngırdayan bir zilden başka bir şey olmazdım.

Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund FreudKitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud
okurumizlerim 
 10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sürü ve İlk İnsan Topluluğu
Kitlenin önderi hala ilk insan topluluğundaki korkulan ilk-babadır, kitle hala sınırsız bir güç tarafından egemenlik altında tutulma eğilimindedir, otoriteye hayli düşkünlüğü vardır, Le Bon'un deyişiyle itaate susamış durumda yaşar.

Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 97 - Say Yayıncılık)Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 97 - Say Yayıncılık)
T.D. 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu

Kitlelerde kolektif zeka engellemesi diye bir tezin varlığını McDougall da tartışmaz. Fazla zeki olmayanların üstün zekaya sahip kişileri kendi seviyelerine indirgediklerini söyler. Duyguların genel olarak yoğunlaşması parlak düşünsel çalışmalar açısından arzu edilmeyen koşullar yarattığı için üstün zekalılar,eylemlerinde bir engelleme ile karşılaşırlar. Dahası,bireyler,kitle tarafından sindirilmiş durumda ve ayrıca her bireyin, yapmış olduğu işe karşı hissettiği sorumluluk duygusunda da bir azalma görülür.

Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund FreudKitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud
T.D. 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu

Sevilen objeye sanki kendi egosuymuş gibi muamele ettiğini dolayısıyla da aşık olduğumuz zaman hatırı sayılır miktarda narsisistik libidonun sevilen objeye aktarıldığını görmekteyiz. Sevgi objesinin seçiminde izlenen yolların pek çoğu objenin bizim erişememiş olduğumuz kendi ideal egomuzun bir ikamesi işlevini gördüğünü daha da açık bir biçimde ortaya koymaktadır. Objeyi,bizim kendi egomuz için elde etmeye çalıştığımız kusursuzluklarından ötürü sever ve böylelikle de dolambaçlı bir yoldan kendi narsisizmimizi tatmin etmeye çalışırız

Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund FreudKitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud
ercanscgn 
 20 Oca 12:35 · Kitabı okudu

İnsan kitleleri, birbirinin eşiti bireylerden oluşan bir kümenin ortasında üstün güce sahip tek bir kişiden oluşan tabloyu sergilemektedirler, aynı zamanda ilk insan topluluğuna yönelik olarak kafamızda canlandırdığımız fikri de içeren bir tablodur bu(...) bilinçli bireysel kişiliğin giderek kaybolması, düşünce ve duyguların müşterek bir yöne odaklanması, ruhun duygusal yanının ve bilinçsiz ruhsallığın ağırlık kazanması, istek ve niyetleri ortaya çıktıkları anda derhal yerine getirme eğilimi bunların tümü de bilhassa ilk insan topluluğuna mal etmek isteyeceğimiz türden, ilk ruhsal eylemlere bir geri dönüş haliyle ilişkilidir.
Dolayısıyla da kitle bize ilkel insan sürüsünün yeniden dirilişi gibi görünmektedir. Tıpkı ilkel insanın her bir bireyde potansiyel olarak varlığını sürdürmesi gibi, ilkel sürü de tesadüfi bir insan yığınından bir kez daha doğabilir.

Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 72 - Oda Yayınları)Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi, Sigmund Freud (Sayfa 72 - Oda Yayınları)