Kitlelerin Ayaklanması

7,3/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
598 gösterim
I. Dünya Savaşı'ndan sonra İspanya'da kültür ve edebiyatı yeniden canlandırma hareketini yönlendiren önemli aydınlar arasında yer alır. Madrid Üniversitesi'nde felsefe öğrenimi görmüş, Berlin, Leipzig ve Marburg'da çalışmalarını sürdürmüştür. Ülkesine döndükten sonra Madrid Merkez Üniversitesi'ne atanmış, iç savaş sırasında İspanya'dan ayrılana dek metafizik kürsüsünde dersler vermiştir. En ünlü yapıtlarından biri olan Kitlelerin Ayaklanması yazarın 1920'lerde başlayan ve yaklaşık olarak on yıl süren çalışmalarının ürünüdür. Kitabı oluşturan kimi parçalar daha önce gazete yazısı olarak yayımlanmıştır. Eserinin başka dillere yapılan çevirilerini göz önünde tutan yazar 1937'de "Fransızlar için Önsöz"ü, 1938'de "İngilizler için Sondeyiş"i kitabına eklemiştir. Yazarın en önemli eserlerinden Sistem Olarak Tarih de yayıma hazırlanmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789944889612
 • Çeviri:
  Neyyire Gül Işık
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
saerdem 
 15 Eyl 11:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ortega, kitapta insanların kitle olarak isyanlarını biraz karışık olarak yazmış olsa da, Camus'ye göre "Nietzsche'den sonra belki de en büyük Avrupalı yazar" dır. Sanırım bunun sebebi; bilimsel olarak ispatı uzun zaman alacak ama önemli tespitlerinin çokluğu ve değerine olan inancı. "artık sonraki bilim adamlarını tespitlerinin doğruluk oranını tespit eder" diye mi düşündü, her ne düşündü bilemiyorum tabi ama bana böyle gibi geldi. bu da bir yol seçiştir hayatta; yani politikadır. bireysel bir siyaset. ve dedikleri şimdi ve sonraları eleştirecek olsa da, dinlemeye, anlamaya ve değerlendirmeye değer.

Kitaptan 22 Alıntı

__rogue__ 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Olaylar karar verir" sözü yanlıştır, tersine olaylar karar verme zorunluluğumuzdan ortaya çıkmış olan çıkmazdır. Aslında karar veren karakterimizdir.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 45 - Babil yayınları)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 45 - Babil yayınları)
__rogue__ 
 28 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitlelerdeki birey, bir problem karşısında, kafasında bulduğu ilk şeyi düşünmekle tatmin olur. Seçkin insan ise bunun tersine, aklına gelen şeyi önemser fakat bunun üzerine büyük çabalarla kurulan gelişmiş düşüncenin değerini kabul eder.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 58 - Babil yayınları)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 58 - Babil yayınları)
Ali Aysberg 
06 Mar 00:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

,,,yazar uzun uzadıya incelemiş olduğu bir konu üstüne yazmak üzere kalemi eline aldığında şunu düşünmek zorunda: O konuyla hiç uğraşmamış bulunan vasat okur, eğer yazdığını okuyorsa, ondan bir şeyler öğrenmek için değildir, tersine, kendi kafasındaki sıradan düşüncelerle örtüşmediğinde eleştirmek içindir. Şayet kitleyi oluşturan bireyler kendilerini özel yeteneklerle donatılmış sansalardı, ancak kişisel bir hata karşısında kalırdık, ama toplumsal bir ayaklanma söz konusu olmazdı. Oysa yaşadığımız anın özelliği sıradan ruhun, kendi sıradanlığını bile bile, sıradanlık hakkını ileri sürmesi ve onu her yerde dayatmasıdır.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 46 - İşkültür yay. 1.baskı)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 46 - İşkültür yay. 1.baskı)
Ali Aysberg 
29 Mar 19:44 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Halk, devlet denilen ve aslında bir düzenekten, bir makineden ibaret olan şeyi besleyen ete, una dönüşür. İskelet onu sarmalayan eti kemirir. İnşaat iskelesi evin sahibi, sakini olur çıkar.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 154 - İşkültür yay. 1.baskı)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 154 - İşkültür yay. 1.baskı)
saerdem 
07 Ağu 23:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

 Bakmasını bilen gözler için dünyada her şey garip ve şaheser.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 16)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 16)
Ali Aysberg 
 06 Mar 00:11 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kalabalık birdenbire görünürlük kazanmış, toplumun tercihli mevkilerinde yer tutmuş bulunuyor. Daha önce mevcuttuysa da varlığı fark edilmiyordu, toplum sahnesinin dibinde yer alıyordu; şimdi ön plana geçti, başoyuncu oldu. Başkişiler yok artık: Yalnız koro var.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 41 - İşkültür yay. 1.baskı)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 41 - İşkültür yay. 1.baskı)
__rogue__ 
 27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...şu an insanın inanılmaz bir yaratma kapasitesi olduğuna inandığı, fakat ne yaratacağını bilmediği bir zamanda yaşıyoruz. Bu insan her şeyin efendisi fakat kendi kendisinin efendisi değildir. Kendi yarattığı bolluğun ortasında kaybolmuş gibi hissetmektedir. Kendi emri altında her zamankinden daha çok araçla, daha çok bilgi ve teknikle öyle görünüyor ki bugün dünya, daha önceki berbat dünyayla aynı yolda ilerlemektedir; yani akıntıya kapılmış, sürüklenip gitmektedir.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 40 - Babil yayınları)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 40 - Babil yayınları)
Ali Aysberg 
19 Mar 11:52 · Kitabı okudu · 8/10 puan

idealden gerçeğe
İlkin ideal olan bir şey gerçeğin parçasına dönüştüğünde, ideal olmaktan çıkması kaçınılmazdır. İdealin özellikleri olan, idealin insandaki etkisi olan, insana birtakım girişimlerde bulunma yetkisini bahşeden o nüfuz ile o büyü uçup gider. Cömert demokratik esinin armağan etmiş olduğu eşitleyici haklar, başlangıçta emel ve idealken, giderek bilinçsiz iştahlara ve sanılara dönüşmüş bulunuyor.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 51 - İşkültür yay. 1.baskı)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 51 - İşkültür yay. 1.baskı)
Ali Aysberg 
26 Şub 18:38 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Soyluluk çaba gereksinimiyle, zorluklarla tanımlanır, haklarla değil.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 17 - iş kültür yayınları)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 17 - iş kültür yayınları)
3 /