Kitlelerin Ayaklanması

2,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
492 gösterim
I. Dünya Savaşı'ndan sonra İspanya'da kültür ve edebiyatı yeniden canlandırma hareketini yönlendiren önemli aydınlar arasında yer alır. Madrid Üniversitesi'nde felsefe öğrenimi görmüş, Berlin, Leipzig ve Marburg'da çalışmalarını sürdürmüştür. Ülkesine döndükten sonra Madrid Merkez Üniversitesi'ne atanmış, iç savaş sırasında İspanya'dan ayrılana dek metafizik kürsüsünde dersler vermiştir. En ünlü yapıtlarından biri olan Kitlelerin Ayaklanması yazarın 1920'lerde başlayan ve yaklaşık olarak on yıl süren çalışmalarının ürünüdür. Kitabı oluşturan kimi parçalar daha önce gazete yazısı olarak yayımlanmıştır. Eserinin başka dillere yapılan çevirilerini göz önünde tutan yazar 1937'de "Fransızlar için Önsöz"ü, 1938'de "İngilizler için Sondeyiş"i kitabına eklemiştir. Yazarın en önemli eserlerinden Sistem Olarak Tarih de yayıma hazırlanmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789944889612
 • Çeviri:
  Neyyire Gül Işık
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

__rogue__ 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Olaylar karar verir" sözü yanlıştır, tersine olaylar karar verme zorunluluğumuzdan ortaya çıkmış olan çıkmazdır. Aslında karar veren karakterimizdir.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 45 - Babil yayınları)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 45 - Babil yayınları)
__rogue__ 
 28 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitlelerdeki birey, bir problem karşısında, kafasında bulduğu ilk şeyi düşünmekle tatmin olur. Seçkin insan ise bunun tersine, aklına gelen şeyi önemser fakat bunun üzerine büyük çabalarla kurulan gelişmiş düşüncenin değerini kabul eder.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 58 - Babil yayınları)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 58 - Babil yayınları)
__rogue__ 
 27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...şu an insanın inanılmaz bir yaratma kapasitesi olduğuna inandığı, fakat ne yaratacağını bilmediği bir zamanda yaşıyoruz. Bu insan her şeyin efendisi fakat kendi kendisinin efendisi değildir. Kendi yarattığı bolluğun ortasında kaybolmuş gibi hissetmektedir. Kendi emri altında her zamankinden daha çok araçla, daha çok bilgi ve teknikle öyle görünüyor ki bugün dünya, daha önceki berbat dünyayla aynı yolda ilerlemektedir; yani akıntıya kapılmış, sürüklenip gitmektedir.

Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 40 - Babil yayınları)Kitlelerin Ayaklanması, José Ortega y Gasset (Sayfa 40 - Babil yayınları)