Kıyamet Aşısı

9,2/10  (19 Oy) · 
57 okunma  · 
19 beğeni  · 
932 gösterim
Bu kitaptaki yazılar, 7. sayfadaki Kıyamet Aşısı adlı yazıdan 71. sayfadaki Oruç ve Diriliş adlı yazıya kadar, Haftalık Büyük Doğu Dergisi`nde, 1967 yılında; Oruç ve Diriliş adlı yazı, İslâm Düşüncesi Dergisi`nin Aralık 1967 sayısında; diğerleri, Ekim 1969`dan Ocak 1971`e kadar Diriliş Dergisi`nde, Zülküfül Makamında Bir Sütun başlığı altında yayınlanmıştır. Cuma`nın Anlamı adlı yazı, Dergide M.B.Y. imzasıyla çıkmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  2880000104919
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Üstad Sezai Karakoç'tan çok güzel, ruhunuza ışık, yolunuza meşale olacak bir eser daha. Sezai Karakoç'un 34 tane yazısından oluşuyor kitap ve bu yazıların çoğu Necip Fazıl'ın Büyük Doğu Dergisinde yazmış olduğu yazılar. Özellikle son okuduğum İnsanlığın Dirilişi kitabına göre daha sade sizi yormayacak bir kitap. Her zamanki gibi ufkunuzu açan, bilgi veren, nasihat eden bir kitap. Özellikle Bir Taş da Sen At ve Kurt ve Lamba yazısı muhteşemdi.

Derya (Bahir) DENİZ 
31 Mar 00:14 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Vay anaaaaam derdine yan ne diye bekletirsin bu kitabı ne derin bir pişmanlıktır bu...

Okudukça nie bekletmişim diye hayıflanıp durduğum kitap...  Sezai KARAKOÇ öyle hafif bir dille öyle güzel anlattı ki her şeyden kısa ve öz bahs etti kıyamet dedi ölüm dedi iman dedi ne duruyorsun daha tevbe et dedi. Her müslüman bir sancaktır dedi girdiği her ortamda kendini belli eder dedi.

 Diğer kitaplarını bir an önce okumak istiyorum doğrusu bazı dini kitaplara kıyasla çok anlaşılır ve net bir dille sanki nasihat eder gibiydi.

En sevdiğim bir kaç alıntıda şuraya bırakayım;

* Kalb üzerine biraz kafa yordum bugünlerde: kalb üzerine kafa yordum, hayal yordum, kalb yordum. Ve gördüm ki, insanda fiziğin de gelip da yandığı yer orası, ruhun da, ya üstünde, yanında, ya içinde, ya altında. Sanki, fizik, bütünü ile (kalb) e kadar geliyor ve orada bitiyor; ruh ise, (kalb) ten başlıyor. Bir yanda kan, bir yanda beyin köprüdür. Kan, ne kadar sade ve ne kadar karanlık! Beyin ne kadar açık, ne kadar derin! Kalb ve
ruh sırlarının ipuçlarıdır bunlar, kan ve beyin.

*Şimdi çağa ve insana bakıyorum: evet, doğuda, batıda birçok insanın kalbi, fızik bakımından sağlam. Sağlam bir tulumba gibi kanı vücuda sıkıyor, sonra onun kirlenmişini toplayıp arıtıyor. Tekrar, çeliğe su verir gibi vücuda kan veriyor.
Ama ya ruha kan veren kalp? İşte o yalnız müslümanların kalbi.

* Acaba içinden geçerek gelecek zamanların kalbinin avlanacağı bir tarih aralığı, bir vakit boşluğu var mıdır? Bizim için çalışan tarih çizgisi, bir toplum rengi, bir sosyal doku imkânı kalmadı mı? Tarihin yaprakları hep şeytanın sarartıcı soluğuyla mı çevrilip duracak? Makinelerden, kandan ve tabiatın sadece döllendirici yanına, sayı ve hacimce artış durumuna ayarlanmış bedenlerden yükselen şarkı arasında başka bir sese, ruhun sesine yer kalmadı mı? Neredeyse kendine mahsus bir zekâ ve ruh kazanacak bir duruma gelen teknik, insanoğlunun iyice yorduğu ve ihtiyarlattığı Arz’ın karşısına kıskanılacak rakipler olarak ay ve yıldızları mı çıkarmak için uzayın yolunu tuttu? En küçük dünyaya, atomların içine ve büyük dünyaya fezaya inerek ve çıkarak, bu dünyanın daha bir yerine oturmasını mı sağlamak istemekte, yoksa artık bu dünya verim alınamayacak kadar kullanılmış da kendisine yeni bir yer mi aramaktadır insan ve insan bilgisi?

《Acemice bir inceleme bir kusur olduysa af ola》 zaman ayırıp okuduğunuz içinde teşekkür ederim :)

Zeynep Gülen 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her cümlesinin içinde ki naiflikle size, kim olduğunuzu hatırlatıyor. Nereden nasıl geldiğinizi, hangi yolda nasıl dikkatli yürümeniz gerektiğini. Kelimelerinin olgunluğunu yüreğinize bir kuş yordamıyla bırakıyor. Önce bir sessizlik, sonra kıyamet gibi sarıyor; ellerinizde hatta yüreğinizde biriktirdiğiniz günahların hacmini. Durup düşünmekten çok, menekşe kokularını hissediyorsunuz yüreğinizde. Okudukça, okuyor. Hissedikçe hissediyorsunuz.

Hümeyra Eroğlu 
24 Oca 00:40 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

KIYAMET AŞISI - Kitaptaki denemeler yazarın çeşitli dergilerde yayınlanmış yazılarından oluşuyor. Yazar söylemek istediklerini bazen şiirsel bazen de gerçek anlamda düz bir şekilde anlatıyor. Gayet samimi niyetlerle yazılmış ve o şekilde de okunmasını öneririm. Kitabın son yazısı çok çok etkiliydi. O yazı bana İsmet Özel’in Taşları Yemek Yasak kitabının son yazısını çağrıştırdı. Bir üstadda diğer üstadı bulmak der ve sözü ayımızın kahramanı üstada bırakırım. Tam da bugünün anlamına binaen;
“ Şehit O’nu daha yakından görme uğruna, ana kaynaktan akan suyu kana kana içmek için baş veren bir aşk kurbanıdır. “

Kitaptan 76 Alıntı

salih 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Çünkü sabır, başarının tohumudur.

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)
salih 
 18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Müslüman geldi, insan insan oldu.
Müslüman gitti, insan yok oldu

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 14 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 14 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)
salih 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Kalb, yumuşadıkça sağlamlaşır.

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 60 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 60 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)
Âlem-î Sagîr 
11 Ağu 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Allah'ı kaybetmiş insan neyi aramaktadır? Allah'ı aramayan insan, neyi bulacaktır?

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 41)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 41)
salih 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Kuş seslerindeki bülbülün ötüşündeki sırdan payını alana ne mutlu.

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 137 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 137 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)
Derya (Bahir) DENİZ 
30 Mar 22:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ocakta ateş mi var?
Yakında sönecektir, bilirler.

Yol tepeye mi çıkıyor?
Biraz sonra inecektir yamaçtan, farkındadırlar.

Kıyamet Aşısı, Sezai KarakoçKıyamet Aşısı, Sezai Karakoç
salih 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Peygamberler masal kahramanı değildir.

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 121 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 121 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)
salih 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Yüreklerinde ilahi sözün ateşini ve aydınlığını duymayan kişiler, ölüdürler. Asıl ölüler mezardaki ölüler değil, bu ölülerdir.

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 107 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 107 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)
salih 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Sanki ceplerimizdeki saat, kıyametin kalbi gibi her an atıp durmaktadır. İşitip duyana ne mutlu!

Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 8 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)Kıyamet Aşısı, Sezai Karakoç (Sayfa 8 - Diriliş Yayınları 15. Baskı 2017)