Kız Erkekle Buluşur

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
457 gösterim
Anthea ve Imogen (Midge) Gunn, günümüz İskoçya'sında yaşamlarını kurmaya çalışan iki kız kardeştir. Midge büyük bir şirkette reklam yazarıdır. Daha hayalperest olan ve düzene uymakta zorlanan Anthea, aynı şirkette işe başladığı günlerde şirket aleyhine duvarlara sloganlar yazan Robin'le karşılaşır, ikisi ilk görüşte âşık olurlar. Bunu kovalayan günlerde, Midge ve Anthea, kendileriyle, gerçek duygularıyla yüzleşip mutluluğa kavuşacakları adımları cesaretle atar, onları özgürlük ve mutluluğa ulaştıracak değişimleri yaşarlar.

Ali Smith, Ovidius'un Dönüşümler'de (Metamorphoses) anlattığı İphis'in öyküsünü günümüze uyarlıyor. Kız Erkekle Buluşur, aşkın gücüne dair duygusal, etkileyici ve eğlenceli bir roman: Mitolojiyle çağdaş edebiyatın başarıyla buluşup güncel toplumsal sorunlara da dokunduğu güçlü bir hikâye.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786055596583
 • Çeviri:
  Dilek Şendil
 • Yayınevi:
  Turkuvaz
 • Kitabın Türü:

Anthea ve Imogen (Midge) Gunn, iki kız kardeştir. Anne babaları ayrıdır, dedesi ve ninesi denizde kaybolmuştur. İki kız kardeş hoş diyalogları var ama yazar keskin geçişler yapmış olayları anlatırken. Kitabın ilk sayfalarında dedemiz "Ben genç kızken.." diye başlayan hikayesi çok hoşuma gitti. Yazarımız gerçek hayattan alınan bir iki öykü ve bir miti birleştirip ufak bir öykü yazmış. Kitapta yoğun ve koyu bir feminizm düşüncesi baskın. Keyifli okumalar.

... 
11 Eyl 23:01 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bu kitabı on gün kadar önce okudum. (ilk cümleyi yazdıktan sonra yazarın diğer kitaplarına bakayım dedim ki Ali Smith'in görselleriyle karşılaşınca gözüme çok hastalıklı göründü. Her neyse) Kitabı çok uykulu bir şekilde okudum. Anlayamayacak kadar uykulu değildim sadece algım az buçuk daha düşüktü. Anlamak için yeterli ama 30 sayfa okuduktan sonra 'devamını okumama gerek yok' diyebilmek için yetersizdi çünkü şunu okuyup da köşeye atayım demiştim bir kere, yorgun zihnim buna programlıydı. Dolayısıyla kitap bir şekilde bitti aksi takdirde sonunu getireceğim bir kitap değildi. Mitoloji ve çağdaş edebiyatın iyi bir harmanı olması dışında iyi denebilecek bir tarafı yoktu. Net olarak ve üstüne basa basa verilen feminizm ve bir lgbt desteği... ya da lgbt üzerinden feminizm mi veriliyordu? hayır çünkü lezbiyenlik üzerinden verilen seksist feminizme sadece ben değil feministlerin kendisi de karşı çıkacaktır. Kitabın başlarında yaşlı bir dedenin söylediği 'ben küçük bir kızken' şeklinde başlayan cümlelerden de 'küçükken herkes kızdır' gibi bir anlam da çıkarılabilir. Bilemiyorum yani böyle yoğun bir feminizme ters düşen durumlar bunlar.

Kitaptan 10 Alıntı

Su tarihtir. Su bilinmez. Su doğadır. Şu yaşamdır. Su arkeolojidir. Su uygarlıktır. Şu yaşadığımız her yerdir. Su her andır.

Kız Erkekle Buluşur, Ali SmithKız Erkekle Buluşur, Ali Smith

İş dünyasında üst düzey yönetici mevkiine gelmiş kadınların oranı yüzde iki. Dünya çapında parlamentolardaki kadın bakanların oranı yüzde üç buçuk. Dünyanın doksan üç ülkesinde kadınlara bakanlık görevi verilmiyor. Bu durum değişmeli.
İphis ve İanthe,kurye oğlanlar 2007.

Kız Erkekle Buluşur, Ali SmithKız Erkekle Buluşur, Ali Smith

Ömrümde gördüğüm en yakışıklı çocuktu.
Aslında kıza benziyordu.
O kız ömrümde gördüğüm en yakışıklı erkekti.

Kız Erkekle Buluşur, Ali SmithKız Erkekle Buluşur, Ali Smith

Uzakta, başka bir boyutta, züppelikten ve ruhlarımızla bedenlerimizin dolaştığı pırıltıdan çok uzakta yeni bir gün doğmakta.

Kız Erkekle Buluşur, Ali Smith (E. M. Forster)Kız Erkekle Buluşur, Ali Smith (E. M. Forster)

Bir öğretmen (dişi) ve bir doktor (erkek). Bir yönetici (erkek) ve pejmürde sanatçı kılıklı biri (dişi). Bir çöpçü (erkek) ve bir balet (dişi). Bir korsan (erkek) ve kucağında çocuk olan biri (dişi). Bir aşçı (dişi) ve bir kamyon şoförü (erkek). Erkeklerle dişiler arasındaki fark göğüsleri ve saçlarıydı.

Kız Erkekle Buluşur, Ali SmithKız Erkekle Buluşur, Ali Smith

Tarihle mit arasındaki farkı düşünüyorum, ya da ifadeyle hayal arasındakini. Anlatıya susamışlık ve onunla başa baş giden öykünün tutsaklığından kurtulma -çarpıtma- isteğini.

Kız Erkekle Buluşur, Ali Smith (Kathy Acker)Kız Erkekle Buluşur, Ali Smith (Kathy Acker)

Uzun zaman önce Girit adasında bir kadın gebe kalmış ve doğum yaklaşırken iyi bir adam olan kocası yanma gelerek, erkek olursa onu yaşatırız, ama kız doğarsa, yaşatmayız, demiş.Kıza bakamayız, canını almak zorundayız, üzgünüm, ama durum bu. O zaman kadın tapınağın yolunu tutmuş ve mucizevî olarak ona görünen tanrıça İsis'e yakarmış. Sen bana içini açtın, ben de sana içten davranacağım, demiş tanrıça. Nasıl doğarsa doğsun, çocuğu bana getir, sana söz veriyorum herşey yoluna girecek. Derken çocuk doğmuş, kızmış. Annesi onu gizlice erkek çocuk gibi yetiştirmiş, hem erkeklere hem kızlara verilen bir ad vermiş, İphis demiş ona. İphis okula gitmiş, kız arkadaşı, iyi bir ailenin güzel kızı İanthe ile birlikte eğitim görmüş, İphis ile İanthe birbirlerinin gözünün içine bakarak büyümüşler. Aşk aynı anda düşmüş gönüllerine, ikisini de yaralamış, derken nişanlanmışlar. Düğün günü yaklaşıp da bütün Girit kutlamalara hazırlanırken, İphis giderek kaygılanmaya başlamış, kendi de İanthe gibi bir kız olduğuna göre sevdiğini, gelini nasıl mutlu edecek diye kara kara düşünüyormuş. Gelinini özlemini çektiği gibi zevklendirmeyi asla başaramayacak diye tasalanıyormuş. Tanrılara, tanrıçalara dökmüş içini, dert yanmış. Düğünden önceki gece İphis'in annesi yine tapınağa giderek tanrıçadan yardım istemiş. Tapınaktan çıkarken duvarlar sallanıyor, kapılar çarpıyormuş, göğüs kafesi genişlemiş, yayvanlaşmış, göğsü düzleşmiş, ertesi gün, düğün günü hava açık ve pırıl pırıl, erkek İphis biricik İanthe'sine kavuşurken Girit adasının her yerinde cümbüş varmış.

Kız Erkekle Buluşur, Ali SmithKız Erkekle Buluşur, Ali Smith

Kadın gibi caka satardı bu kız.Erkek gibi kızarırdı. Kadın gibi sertti.Erkek kadar sevecen.Kadın gibi dolgun.Erkek kadar zarif. Kadın gibi cesur, yakışıklı ve katıydı.Erkek kadar güzel, narin ve özenli.Bir kadın gibi erkeklerin başlarını döndürürdü kendine.Bir erkek gibi kadınların başlarını döndürürdü kendine.Erkek gibi sevişirdi. Kadın gibi sevişirdi

Kız Erkekle Buluşur, Ali SmithKız Erkekle Buluşur, Ali Smith