Kız Kulesi'ndeki Kızılderili

7,9/10  (39 Oy) · 
126 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.107 gösterim
Bir yaz akşamı Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarlarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin... İşte, o an, omuzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi"ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789753480970
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Funda Temel 
 20 Nis 13:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sunay Akın'ın bilgilerini tüm çıplaklığıyla, ayrıntısıyla ve alakasız sanılan başka konularla bağlamasını çok beğeniyorum. Yine bir çok gerçeği yüzüme çarptı ve Kızılderililerin şuanda benzerleri yapılan katliamlar gibi nasıl yok edildiğini anlattı.
Ve belki de bu daha acıydı, sonuçta Kızılderililerden dökülen ilk kan, bir Kızılderilinin kılıcın ne olduğunu bilmediğinden elini sivri tarafına sürtmesiydi.
Daha önceden de okumuş olduğum Kızılderili tarihi ve Gerenimo ile ilgili kitaplar sayesinde hızlıca ilerleyebildim ama aynı zamanda okuduğum vahşetle yavaşladım da.

Deniz ATAÇ 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz adam, sen ne kadar acımasız ve güvenilmezmişsin dedirtti. Zor bitirdim, insan kavramını tekrar sorguladım. O kadar etkilediki beni Kızılderililere yapılan soykırım, şuan kelimeleri zor kuruyorum.

Sadık Kocak 
06 Nis 12:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Son bölüm hariç net olarak beğendiğim bir kitaptı. Birkaç saat, okumam için fazlaca yeterliydi ..

Ahsen B. 
30 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kızılderili hikayeleri severler için güzel bir kitap olacağını düşünüyorum. Sunay Akın'ın anlatımı yine güzel ve dolu doluydu, sadece konusu pek bana hitap etmiyormuş onu anladım.

Hilda İlbuğa 
23 Nis 14:41 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir afrika atasözü "Arslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir." ile başlayan Sunay Akın'ın kızılderililer ile ilgili yazdığı, onların tarihleri ve kültürlerini anlattığı ve Amerika tarafından nasıl yok edildiklerini anlatan kitap.

ultrAslan 
08 Mar 14:25 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sunay Akın'dan Kızılderili ve Amerika'nın keşfine dair güzel bir kitap. Kristof Colomb'un yeni dünyayı keşfi,altına hücum edenlere dayanıklı giysiler diken Levi Strauss'un hikayesi,Kızılderililerin verdiği özgürlük mücadelesine tam destek veren Marlon Brando, özgürlük anıtının nasıl yapıldığı,oraya nasıl getirildiği,gazeteci Pulitzer vasıtasıyla nasıl dikildiği ve eski Meydan Larousse ansiklopedilerde "Amerikalı öncü" diye tabir edilen Buffalo Bill'in gerçek yüzü... Hepsi bir solukta okunan sıkmayan bir kitap.

Peyroux 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasıyla birlikte, Amerika kıtasında yerli halk Kızılderililere karşı başlayan soykırımın hikayesi. Savaşı bilmeyen, avlanmaktan başka silaha ihtiyacı olmayan özel bir halkın sömürülerek yok edilmesini okurken yaşadıkları haksızlıklara karşı dehşete kapılıyorsunuz.
Jesse James’in Amerikan filmlerinde anlatılandan farklı olarak gerçek yüzü, Pocahantas’ın hüzünlü hikayesi, Apache’lerin efsanevi lideri Geronimo’nun ailesinin katledilişi ve kendisine yapılan haksızlıklar ve daha pek çok gerçek hikaye var paylaşılan.
Kısaca Sunay Akın klasiği kitap.Ciddi bir araştırma,inceleme ve emek harcanmış , sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici

fazi 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öyle güzel anlatmış ki yine Sunay Akın, bu kitabı elinizden birakamayacaksınız.. Emek verilmiş, her sayfası araştırılmış, düşünülmüş harika bir kitaptı.. Diğer Sunay Akın kitapları gibi yani..

Çağrı Doğan 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Kızılderili tarihi, Amerika-Avrupa-Osmanlı ve Türkiye'nin bu durumlara etkileri ve etkilenmelerini konu alan bir kitap. Sunay Akın'ın kitaplarının çok fazla tarihsel bilgi içerdiğini biliyordum ancak bu konuda böylesine derin araştırma yapmış olması beni etkiledi. Kristof Kolomb düşmanı olması, emperyalizm karşıtı ve çeşitli konulardaki iğnelemeli kitabı eğlenceli kıldı. Göztepe'deki "Oyuncak Müzesi"ne dair güzel anılarım hala mevcut. Sunay Akın ülkemizin büyük değerlerinden biri.

Kitaptan 14 Alıntı

Asiye-Melikşah 
25 Mar 15:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özgürlüğü bir kadın simgelese de heykelin dikildiği yıllarda kadınların oy hakkı yoktu!...

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 123)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 123)
Asiye-Melikşah 
24 Mar 21:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuğu ölen bir anne ise yaşamı boyunca onun oyuncaklarını yanında taşırdı!

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 33)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 33)
Funda Temel 
19 Nis 21:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kızılderili kadın yeni doğan bebeğin ağzını eliyle kapatır. Nefes alması için elini çekince bebeğin ağlamasına olanak vermeden tekrarlar aynı hareketi. Ağlamamak, gözlerini dünyaya açan bir Kızılderilinin aldığı ilk derstir. Beyaz adamdan kaçarken ya da bir av hayvanının izini sürerken, kucaktaki bebeğin ağlaması her şeyin sonudur. Dersini iyi alamayan bir bebeğin çıkaracağı ses, kurşun yağmuru ya da açlıktan ölmek demektir.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Ahsen B. 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Öylesine öykünüyorlar ki
Batıya zamane gençleri
Velet değil
Welet her biri
-İsmail Uyaroğlu

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 113)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 113)
Deniz ATAÇ 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hint Adaları'na doğru yola çıkan herkes vicdanını rıhtımda bırakır.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 58 - Don Kişottan Alıntı.)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 58 - Don Kişottan Alıntı.)

"Ben ölünce, kadınım toprağımı al,
Kupa yapıp üzerine şu yazıyı yaz:
Susayınca dudağına götür beni,
Islanırsa dudağın şunu bilesin ki Erkeğindir sana öpücük veren." -Eski Meksika Şiiri

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
ultrAslan 
07 Mar 10:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Altın aramaya gelen gemicilerin limanda terk ettikleri gemilerin arasında gezinirsek yelkenleri söken bir adamla karşılaşırız. İlk bakışta, toprakların işgal edilmesine kızan bir Kızılderili sanılsa da, yanına yaklaşıldığında yelkenleri sökenin "Loeb" adında bir göçmen olduğu anlaşılır. 1847'de Amerika'ya gelen 20 yaşındaki delikanlı, Bavyeralı Yahudi bir ailenin çocuğudur. Babasını yetersiz beslenme sonucu kaybeden genç adam "Yeni Dünya"ya adım atar atmaz adını yeniler: Levi Strauss!...
Yelken bezlerinden pantolonlar dikecek olan Levi Strauss, zengin olabilme hayallerini altın madenleri yerine, madencilere dikeceği sağlam pantolonlardan kazanacağı paralarda görür. Kanada bölgesindeki Kızılderililer paraya "Fransızın yılanı" adını takmışlardı. Genç adam, cebini yılanlarla doldurmakta fazla geç kalmayacaktır.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 53)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 53)
ultrAslan 
07 Mar 16:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Doğaya karşı son derece saygılıydı Kızılderililer. Kendilerini katleden sistemin bir gün suyu ve havayı da kirletip, insanlığın sonunu hazırlayacağını çok iyi biliyorlardı. Bu yüzden sömürgeci sistem içinde beyaz adam ile eşit haklar kazanmak yerine özgürlük kavgası verdiler

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 85)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 85)
Tuncay YILDIRIM 
 01 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

sabahyıldızı
"Bunun adı sabahyıldızı. Binlerce yıl Kızılderililer kapılarını sabahyıldızına dönük olarak yapmışlardır. Bu yıldız şafak sökmeden önce, gecenin en karanlık zamanında ortaya çıkar. Gecenin en soğuk, en karanlık saatinden sonra yeni bir günün başlangıcını haber verir. Biz hepimiz sabahyıldızıyız. Işığı getirmek hepimizin elinde."

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 97)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 97)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

"Berlin’de hakimler var...!"
"Berlin’de hakimler var...!" Günümüzde Hukuk Fakültelerinde ders olarak anlatılan; Sunay Akın'ın yorumuyla, "Berlin’de hakimler var!" hikayesi...