Kız Kulesi'ndeki Kızılderili

7,9/10  (45 Oy) · 
145 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.195 gösterim
Bir yaz akşamı Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarlarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin... İşte, o an, omuzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi"ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789753480970
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Funda Temel 
 20 Nis 13:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sunay Akın'ın bilgilerini tüm çıplaklığıyla, ayrıntısıyla ve alakasız sanılan başka konularla bağlamasını çok beğeniyorum. Yine bir çok gerçeği yüzüme çarptı ve Kızılderililerin şuanda benzerleri yapılan katliamlar gibi nasıl yok edildiğini anlattı.
Ve belki de bu daha acıydı, sonuçta Kızılderililerden dökülen ilk kan, bir Kızılderilinin kılıcın ne olduğunu bilmediğinden elini sivri tarafına sürtmesiydi.
Daha önceden de okumuş olduğum Kızılderili tarihi ve Gerenimo ile ilgili kitaplar sayesinde hızlıca ilerleyebildim ama aynı zamanda okuduğum vahşetle yavaşladım da.

Deniz ATAÇ 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz adam, sen ne kadar acımasız ve güvenilmezmişsin dedirtti. Zor bitirdim, insan kavramını tekrar sorguladım. O kadar etkilediki beni Kızılderililere yapılan soykırım, şuan kelimeleri zor kuruyorum.

Sadık Kocak 
06 Nis 12:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Son bölüm hariç net olarak beğendiğim bir kitaptı. Birkaç saat, okumam için fazlaca yeterliydi ..

Muharrem Armağan 
14 Tem 19:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rastgele seçip okumaya başladığım ve daha önce hakkında bu kadar bilgi sahibi olmadığım Kızılderililer hakkında okuduğum tavsiye niteliğinde bir kitap. Yazarımız Sunay Akın gerçek manada bu kitabıyla hem Kızılderili hayatını anlatmış hem de kitabı okurken insanları düşünmeye teşvik etmiş. Özellikle dünya ülkelerinin genelinin sözde ermeni soykırımını tanırken Kızılderili soykırımına sessiz kalması dünyada adaletin değil gücün ön planda olduğunun en büyük kanıtlarından birisidir. Sunay Akın'ın araştırmaları, verdiği örnekler hepimizin doğru bildiği bir çok yanlışı da açığa çıkarıyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Tekin Yeltik 
06 Eyl 21:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kızılderililere yaşatılanları ve soluk benizlilerin zalimliklerini akıcı bir dille anlatan çok güzel bir kitap. Sunay Akın seviyorsanız kesinlikle okumalısınız

Ahsen B. 
30 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kızılderili hikayeleri severler için güzel bir kitap olacağını düşünüyorum. Sunay Akın'ın anlatımı yine güzel ve dolu doluydu, sadece konusu pek bana hitap etmiyormuş onu anladım.

Hilda 
23 Nis 14:41 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir afrika atasözü "Arslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir." ile başlayan Sunay Akın'ın kızılderililer ile ilgili yazdığı, onların tarihleri ve kültürlerini anlattığı ve Amerika tarafından nasıl yok edildiklerini anlatan kitap.

Peyroux 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasıyla birlikte, Amerika kıtasında yerli halk Kızılderililere karşı başlayan soykırımın hikayesi. Savaşı bilmeyen, avlanmaktan başka silaha ihtiyacı olmayan özel bir halkın sömürülerek yok edilmesini okurken yaşadıkları haksızlıklara karşı dehşete kapılıyorsunuz.
Jesse James’in Amerikan filmlerinde anlatılandan farklı olarak gerçek yüzü, Pocahantas’ın hüzünlü hikayesi, Apache’lerin efsanevi lideri Geronimo’nun ailesinin katledilişi ve kendisine yapılan haksızlıklar ve daha pek çok gerçek hikaye var paylaşılan.
Kısaca Sunay Akın klasiği kitap.Ciddi bir araştırma,inceleme ve emek harcanmış , sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici

fazi 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öyle güzel anlatmış ki yine Sunay Akın, bu kitabı elinizden birakamayacaksınız.. Emek verilmiş, her sayfası araştırılmış, düşünülmüş harika bir kitaptı.. Diğer Sunay Akın kitapları gibi yani..

Çağrı Doğan 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Kızılderili tarihi, Amerika-Avrupa-Osmanlı ve Türkiye'nin bu durumlara etkileri ve etkilenmelerini konu alan bir kitap. Sunay Akın'ın kitaplarının çok fazla tarihsel bilgi içerdiğini biliyordum ancak bu konuda böylesine derin araştırma yapmış olması beni etkiledi. Kristof Kolomb düşmanı olması, emperyalizm karşıtı ve çeşitli konulardaki iğnelemeli kitabı eğlenceli kıldı. Göztepe'deki "Oyuncak Müzesi"ne dair güzel anılarım hala mevcut. Sunay Akın ülkemizin büyük değerlerinden biri.

Kitaptan 17 Alıntı

Asiye-Melikşah 
25 Mar 15:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özgürlüğü bir kadın simgelese de heykelin dikildiği yıllarda kadınların oy hakkı yoktu!...

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 123)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 123)
Asiye-Melikşah 
24 Mar 21:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuğu ölen bir anne ise yaşamı boyunca onun oyuncaklarını yanında taşırdı!

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 33)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 33)
Funda Temel 
19 Nis 21:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kızılderili kadın yeni doğan bebeğin ağzını eliyle kapatır. Nefes alması için elini çekince bebeğin ağlamasına olanak vermeden tekrarlar aynı hareketi. Ağlamamak, gözlerini dünyaya açan bir Kızılderilinin aldığı ilk derstir. Beyaz adamdan kaçarken ya da bir av hayvanının izini sürerken, kucaktaki bebeğin ağlaması her şeyin sonudur. Dersini iyi alamayan bir bebeğin çıkaracağı ses, kurşun yağmuru ya da açlıktan ölmek demektir.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Ahsen B. 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Öylesine öykünüyorlar ki
Batıya zamane gençleri
Velet değil
Welet her biri
-İsmail Uyaroğlu

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 113)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 113)
Hilal 
13 Ağu 15:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir."

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın

"Bak bana, dostum,
Giysi istemeye geldim senden
Sensin ömrümü uzatan,
Ricamı dinle
Zambak kökleri için
Senden sepet yapacağım,
Yalvarırım, dostum, kızma sakın..."
~ Kızılderili şiiri

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
kübra aslan 
10 Haz 15:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sizler birer hayvan değilsiniz !! Yüreğinizde insan sevgisi taşıyorsunuz!! Nefret e kapılmayın. Ancak sevilmeyen kişiler nefret eder.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Deniz ATAÇ 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hint Adaları'na doğru yola çıkan herkes vicdanını rıhtımda bırakır.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 58 - Don Kişottan Alıntı.)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 58 - Don Kişottan Alıntı.)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

"Berlin’de hakimler var...!"
"Berlin’de hakimler var...!" Günümüzde Hukuk Fakültelerinde ders olarak anlatılan; Sunay Akın'ın yorumuyla, "Berlin’de hakimler var!" hikayesi...