Kız Kulesi'ndeki KızılderiliSunay Akın

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.722
Gösterim
Adı:
Kız Kulesi'ndeki Kızılderili
Baskı tarihi:
Şubat 2000
Sayfa sayısı:
182
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753480970
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınar Yayınları
Bir yaz akşamı Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarlarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin... İşte, o an, omuzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi"ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."
Sunay Akın'ın bilgilerini tüm çıplaklığıyla, ayrıntısıyla ve alakasız sanılan başka konularla bağlamasını çok beğeniyorum. Yine bir çok gerçeği yüzüme çarptı ve Kızılderililerin şuanda benzerleri yapılan katliamlar gibi nasıl yok edildiğini anlattı.
Ve belki de bu daha acıydı, sonuçta Kızılderililerden dökülen ilk kan, bir Kızılderilinin kılıcın ne olduğunu bilmediğinden elini sivri tarafına sürtmesiydi.
Daha önceden de okumuş olduğum Kızılderili tarihi ve Gerenimo ile ilgili kitaplar sayesinde hızlıca ilerleyebildim ama aynı zamanda okuduğum vahşetle yavaşladım da.
Beyaz adam, sen ne kadar acımasız ve güvenilmezmişsin dedirtti. Zor bitirdim, insan kavramını tekrar sorguladım. O kadar etkilediki beni Kızılderililere yapılan soykırım, şuan kelimeleri zor kuruyorum.
Popüler kültür Amerikan progandasıyla birlikte soluk benizlileri övse de bize yakışan mazlumun yanında yer almaktır. Sunay Akın'ın tavrı ise baştan belli: "Kovboyların at koşturduğu bir ülkede, bütün şairler Kızılderilidir."
Bu kitaba başlayıp da bitirdiğim tarihler arasında herhalde bir 10 kitap okumuşumdur. Metroda, otobüste telefondan okuduğum bir kitap oldu benim için.
Sunay Akın'ın akıcı dili hoşuma gitse de hemen okumalıyım devamını merak ediyorum hissi uyandırmadı. Kızılderililer hakkında biraz bilgi birikimi oluşturdu, yer yer düşüncelere sürükledi. Okumak için boş vakit yarattığım değil ama boş vaktimi güzel değerlendirmemi sağlayan bir kitaptı diyebilirim.
Teşekkürler 'araştırmacı şair' Sunay Akın :)
Son bölüm hariç net olarak beğendiğim bir kitaptı. Birkaç saat, okumam için fazlaca yeterliydi ..
Rastgele seçip okumaya başladığım ve daha önce hakkında bu kadar bilgi sahibi olmadığım Kızılderililer hakkında okuduğum tavsiye niteliğinde bir kitap. Yazarımız Sunay Akın gerçek manada bu kitabıyla hem Kızılderili hayatını anlatmış hem de kitabı okurken insanları düşünmeye teşvik etmiş. Özellikle dünya ülkelerinin genelinin sözde ermeni soykırımını tanırken Kızılderili soykırımına sessiz kalması dünyada adaletin değil gücün ön planda olduğunun en büyük kanıtlarından birisidir. Sunay Akın'ın araştırmaları, verdiği örnekler hepimizin doğru bildiği bir çok yanlışı da açığa çıkarıyor. Okumanızı tavsiye ederim.
Kızılderililere yaşatılanları ve soluk benizlilerin zalimliklerini akıcı bir dille anlatan çok güzel bir kitap. Sunay Akın seviyorsanız kesinlikle okumalısınız
Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasıyla birlikte, Amerika kıtasında yerli halk Kızılderililere karşı başlayan soykırımın hikayesi. Savaşı bilmeyen, avlanmaktan başka silaha ihtiyacı olmayan özel bir halkın sömürülerek yok edilmesini okurken yaşadıkları haksızlıklara karşı dehşete kapılıyorsunuz.
Jesse James’in Amerikan filmlerinde anlatılandan farklı olarak gerçek yüzü, Pocahantas’ın hüzünlü hikayesi, Apache’lerin efsanevi lideri Geronimo’nun ailesinin katledilişi ve kendisine yapılan haksızlıklar ve daha pek çok gerçek hikaye var paylaşılan.
Kısaca Sunay Akın klasiği kitap.Ciddi bir araştırma,inceleme ve emek harcanmış , sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici
Bir afrika atasözü "Arslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir." ile başlayan Sunay Akın'ın kızılderililer ile ilgili yazdığı, onların tarihleri ve kültürlerini anlattığı ve Amerika tarafından nasıl yok edildiklerini anlatan kitap.
Her gittiği yere barış götüren (!) Amerika tarafından Kızılderilere yapılan soykırımı Sunay Akın farkıyla okumalı.Western filmlerinde vahsi olarak gosterilen Kızılderililer olmadık işkenceye maruz kalmış ,en şanslıları göçe zorlanmışken vahşi kim dersiniz?
Kızılderili hikayeleri severler için güzel bir kitap olacağını düşünüyorum. Sunay Akın'ın anlatımı yine güzel ve dolu doluydu, sadece konusu pek bana hitap etmiyormuş onu anladım.
Sunay Akın'dan Kızılderili ve Amerika'nın keşfine dair güzel bir kitap. Kristof Colomb'un yeni dünyayı keşfi,altına hücum edenlere dayanıklı giysiler diken Levi Strauss'un hikayesi,Kızılderililerin verdiği özgürlük mücadelesine tam destek veren Marlon Brando, özgürlük anıtının nasıl yapıldığı,oraya nasıl getirildiği,gazeteci Pulitzer vasıtasıyla nasıl dikildiği ve eski Meydan Larousse ansiklopedilerde "Amerikalı öncü" diye tabir edilen Buffalo Bill'in gerçek yüzü... Hepsi bir solukta okunan sıkmayan bir kitap.
Özgürlüğü bir kadın simgelese de heykelin dikildiği yıllarda kadınların oy hakkı yoktu!...
Bir yaz akşamı, Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin. İşte, o an, omuzunuza konan bir martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi'ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."

Gidip gitmemek sizin elinizde!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kız Kulesi'ndeki Kızılderili
Baskı tarihi:
Şubat 2000
Sayfa sayısı:
182
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753480970
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çınar Yayınları
Bir yaz akşamı Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarlarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin... İşte, o an, omuzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi"ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."

Kitabı okuyanlar 243 okur

  • Tekin Güllü
  • Canan
  • Rom
  • Halim Gençer
  • Mehmet BOZKURT
  • Burak
  • Erkan
  • Ceren Gökcen
  • mustafa
  • Nisa Aktaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%0.7
18-24 Yaş
%19.9
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%33.8
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.1
Erkek
%50.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.7 (23)
9
%19.3 (16)
8
%20.5 (17)
7
%12 (10)
6
%13.3 (11)
5
%2.4 (2)
4
%3.6 (3)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%0