Kız Kulesi'ndeki Kızılderili

7,8/10  (29 Oy) · 
108 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.027 gösterim
Bir yaz akşamı Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarlarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin... İşte, o an, omuzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi"ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789753480970
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Deniz ATAÇ 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz adam, sen ne kadar acımasız ve güvenilmezmişsin dedirtti. Zor bitirdim, insan kavramını tekrar sorguladım. O kadar etkilediki beni Kızılderililere yapılan soykırım, şuan kelimeleri zor kuruyorum.

Ahsen B. 
30 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kızılderili hikayeleri severler için güzel bir kitap olacağını düşünüyorum. Sunay Akın'ın anlatımı yine güzel ve dolu doluydu, sadece konusu pek bana hitap etmiyormuş onu anladım.

Cheyenne 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasıyla birlikte, Amerika kıtasında yerli halk Kızılderililere karşı başlayan soykırımın hikayesi. Savaşı bilmeyen, avlanmaktan başka silaha ihtiyacı olmayan özel bir halkın sömürülerek yok edilmesini okurken yaşadıkları haksızlıklara karşı dehşete kapılıyorsunuz.
Jesse James’in Amerikan filmlerinde anlatılandan farklı olarak gerçek yüzü, Pocahantas’ın hüzünlü hikayesi, Apache’lerin efsanevi lideri Geronimo’nun ailesinin katledilişi ve kendisine yapılan haksızlıklar ve daha pek çok gerçek hikaye var paylaşılan.
Kısaca Sunay Akın klasiği kitap.Ciddi bir araştırma,inceleme ve emek harcanmış , sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici

Çağrı Doğan 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 5/10 puan

Kızılderili tarihi, Amerika-Avrupa-Osmanlı ve Türkiye'nin bu durumlara etkileri ve etkilenmelerini konu alan bir kitap. Sunay Akın'ın kitaplarının çok fazla tarihsel bilgi içerdiğini biliyordum ancak bu konuda böylesine derin araştırma yapmış olması beni etkiledi. Kristof Kolomb düşmanı olması, emperyalizm karşıtı ve çeşitli konulardaki iğnelemeli kitabı eğlenceli kıldı. Göztepe'deki "Oyuncak Müzesi"ne dair güzel anılarım hala mevcut. Sunay Akın ülkemizin büyük değerlerinden biri.

fazilet özdiker 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öyle güzel anlatmış ki yine Sunay Akın, bu kitabı elinizden birakamayacaksınız.. Emek verilmiş, her sayfası araştırılmış, düşünülmüş harika bir kitaptı.. Diğer Sunay Akın kitapları gibi yani..

Kitaptan 6 Alıntı

Ahsen B. 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Öylesine öykünüyorlar ki
Batıya zamane gençleri
Velet değil
Welet her biri
-İsmail Uyaroğlu

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 113)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 113)
Deniz ATAÇ 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hint Adaları'na doğru yola çıkan herkes vicdanını rıhtımda bırakır.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 58 - Don Kişottan Alıntı.)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 58 - Don Kişottan Alıntı.)

"Ben ölünce, kadınım toprağımı al,
Kupa yapıp üzerine şu yazıyı yaz:
Susayınca dudağına götür beni,
Islanırsa dudağın şunu bilesin ki Erkeğindir sana öpücük veren." -Eski Meksika Şiiri

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Tuncay YILDIRIM 
 01 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

sabahyıldızı
"Bunun adı sabahyıldızı. Binlerce yıl Kızılderililer kapılarını sabahyıldızına dönük olarak yapmışlardır. Bu yıldız şafak sökmeden önce, gecenin en karanlık zamanında ortaya çıkar. Gecenin en soğuk, en karanlık saatinden sonra yeni bir günün başlangıcını haber verir. Biz hepimiz sabahyıldızıyız. Işığı getirmek hepimizin elinde."

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 97)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 97)
Tuncay YILDIRIM 
 31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Şair
Şairler, yaşantıları boyunca bir sepet yumurta taşırlar kollarında...

Kırmamaları gereken!

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Ce-mâ 
 07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

DİN'LE
Kardeş, dinle biraz daha. Buraya, Yüce Tanrının yolunda gidelim, ona tapalım diye gönderildiğini söylüyorsun. Bunun doğru olduğunu nasıl, nereden bileceğiz biz? Anladığımıza göre, sizin dininiz bir kitapta yazılıymış. Bu kitap size seslendiği kadar, bize de ses ediyorsa, nasıl oldu da bize, yalnız bize mi, atalarımıza, bugüne kadar gönderilmedi?

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın

Kitapla ilgili 1 Haber

"Berlin’de hakimler var...!"
"Berlin’de hakimler var...!" Günümüzde Hukuk Fakültelerinde ders olarak anlatılan; Sunay Akın'ın yorumuyla, "Berlin’de hakimler var!" hikayesi...