Kız Kulesi'ndeki Kızılderili

8,1/10  (73 Oy) · 
215 okunma  · 
63 beğeni  · 
1.566 gösterim
Bir yaz akşamı Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarlarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin... İşte, o an, omuzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi"ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789753480970
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Funda Temel 
 20 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sunay Akın'ın bilgilerini tüm çıplaklığıyla, ayrıntısıyla ve alakasız sanılan başka konularla bağlamasını çok beğeniyorum. Yine bir çok gerçeği yüzüme çarptı ve Kızılderililerin şuanda benzerleri yapılan katliamlar gibi nasıl yok edildiğini anlattı.
Ve belki de bu daha acıydı, sonuçta Kızılderililerden dökülen ilk kan, bir Kızılderilinin kılıcın ne olduğunu bilmediğinden elini sivri tarafına sürtmesiydi.
Daha önceden de okumuş olduğum Kızılderili tarihi ve Gerenimo ile ilgili kitaplar sayesinde hızlıca ilerleyebildim ama aynı zamanda okuduğum vahşetle yavaşladım da.

Deniz ATAÇ 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz adam, sen ne kadar acımasız ve güvenilmezmişsin dedirtti. Zor bitirdim, insan kavramını tekrar sorguladım. O kadar etkilediki beni Kızılderililere yapılan soykırım, şuan kelimeleri zor kuruyorum.

Bünyamin Rıza GÜZELAYDIN 
28 Nis 22:26 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Popüler kültür Amerikan progandasıyla birlikte soluk benizlileri övse de bize yakışan mazlumun yanında yer almaktır. Sunay Akın'ın tavrı ise baştan belli: "Kovboyların at koşturduğu bir ülkede, bütün şairler Kızılderilidir."

Sadık Cemre Kocak 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Son bölüm hariç net olarak beğendiğim bir kitaptı. Birkaç saat, okumam için fazlaca yeterliydi ..

Muharrem Armağan 
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rastgele seçip okumaya başladığım ve daha önce hakkında bu kadar bilgi sahibi olmadığım Kızılderililer hakkında okuduğum tavsiye niteliğinde bir kitap. Yazarımız Sunay Akın gerçek manada bu kitabıyla hem Kızılderili hayatını anlatmış hem de kitabı okurken insanları düşünmeye teşvik etmiş. Özellikle dünya ülkelerinin genelinin sözde ermeni soykırımını tanırken Kızılderili soykırımına sessiz kalması dünyada adaletin değil gücün ön planda olduğunun en büyük kanıtlarından birisidir. Sunay Akın'ın araştırmaları, verdiği örnekler hepimizin doğru bildiği bir çok yanlışı da açığa çıkarıyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Pelin 
 02 May 17:10 · Kitabı okudu · 69 günde · Puan vermedi

Bu kitaba başlayıp da bitirdiğim tarihler arasında herhalde bir 10 kitap okumuşumdur. Metroda, otobüste telefondan okuduğum bir kitap oldu benim için.
Sunay Akın'ın akıcı dili hoşuma gitse de hemen okumalıyım devamını merak ediyorum hissi uyandırmadı. Kızılderililer hakkında biraz bilgi birikimi oluşturdu, yer yer düşüncelere sürükledi. Okumak için boş vakit yarattığım değil ama boş vaktimi güzel değerlendirmemi sağlayan bir kitaptı diyebilirim.
Teşekkürler 'araştırmacı şair' Sunay Akın :)

Adige Tekin 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kızılderililere yaşatılanları ve soluk benizlilerin zalimliklerini akıcı bir dille anlatan çok güzel bir kitap. Sunay Akın seviyorsanız kesinlikle okumalısınız

Hilda 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir afrika atasözü "Arslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir." ile başlayan Sunay Akın'ın kızılderililer ile ilgili yazdığı, onların tarihleri ve kültürlerini anlattığı ve Amerika tarafından nasıl yok edildiklerini anlatan kitap.

Demet Simsek 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her gittiği yere barış götüren (!) Amerika tarafından Kızılderilere yapılan soykırımı Sunay Akın farkıyla okumalı.Western filmlerinde vahsi olarak gosterilen Kızılderililer olmadık işkenceye maruz kalmış ,en şanslıları göçe zorlanmışken vahşi kim dersiniz?

Peyroux 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasıyla birlikte, Amerika kıtasında yerli halk Kızılderililere karşı başlayan soykırımın hikayesi. Savaşı bilmeyen, avlanmaktan başka silaha ihtiyacı olmayan özel bir halkın sömürülerek yok edilmesini okurken yaşadıkları haksızlıklara karşı dehşete kapılıyorsunuz.
Jesse James’in Amerikan filmlerinde anlatılandan farklı olarak gerçek yüzü, Pocahantas’ın hüzünlü hikayesi, Apache’lerin efsanevi lideri Geronimo’nun ailesinin katledilişi ve kendisine yapılan haksızlıklar ve daha pek çok gerçek hikaye var paylaşılan.
Kısaca Sunay Akın klasiği kitap.Ciddi bir araştırma,inceleme ve emek harcanmış , sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici

2 /

Kitaptan 70 Alıntı

Asiye-Serkan 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özgürlüğü bir kadın simgelese de heykelin dikildiği yıllarda kadınların oy hakkı yoktu!...

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 123)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 123)
Asiye-Serkan 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuğu ölen bir anne ise yaşamı boyunca onun oyuncaklarını yanında taşırdı!

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 33)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 33)
Ates Delibal 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yaz akşamı, Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin. İşte, o an, omuzunuza konan bir martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi'ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."

Gidip gitmemek sizin elinizde!

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Funda Temel 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kızılderili kadın yeni doğan bebeğin ağzını eliyle kapatır. Nefes alması için elini çekince bebeğin ağlamasına olanak vermeden tekrarlar aynı hareketi. Ağlamamak, gözlerini dünyaya açan bir Kızılderilinin aldığı ilk derstir. Beyaz adamdan kaçarken ya da bir av hayvanının izini sürerken, kucaktaki bebeğin ağlaması her şeyin sonudur. Dersini iyi alamayan bir bebeğin çıkaracağı ses, kurşun yağmuru ya da açlıktan ölmek demektir.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Pelin 
28 Nis 01:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Özgürlük Anıtı
"'Hürriyet Heykeli'ndeki kadın, beyaz adamın kadınıdır. Ne zaman ki, başındaki kraliçe tacı yerine iki tane Kızılderili tüyü takar, işte o zaman gerçek anlamıyla özgürlüğün simgesi olabilir... Ancak o zaman!"

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Lord Among Wolves 
15 Nis 09:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçimden gülmek geliyor, kızağım kırıldı diye,
Kaburgaları çıktı diye gülmek istiyorum.
Yolun ortasında buza saplanmışım, başımın çilesi.
Gülmek geliyor içimden
Oysa gülecek ne var bunda?

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
kübra aslan 
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sizler birer hayvan değilsiniz !! Yüreğinizde insan sevgisi taşıyorsunuz!! Nefret e kapılmayın. Ancak sevilmeyen kişiler nefret eder.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Lord Among Wolves 
15 Nis 10:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kristof Kolomb'u anlatmak üzere Oregon'un Porta ilçesinde derse giren Bili Bigelovv adlı öğretmen ön sırada oturan bir kız öğrencinin cüzdanını alır. Bu olay tüm sınıfın gözleri önünde olmuştur. Herkes şaşkındır!...

Böylesine açık yapılan hırsızlığa bir anlam veremez çocuklar. Kız öğrenci tepki göstermek zorunda kalır: "Cüzdanımı aldınız"... Ve öğretmen derse başlar: "Hayır. Cüzdanını keşfettim!"

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın

Kitapla ilgili 1 Haber

"Berlin’de hakimler var...!"
"Berlin’de hakimler var...!" Günümüzde Hukuk Fakültelerinde ders olarak anlatılan; Sunay Akın'ın yorumuyla, "Berlin’de hakimler var!" hikayesi...