Kız Kulesi'ndeki Kızılderili

8,1/10  (60 Oy) · 
187 okunma  · 
54 beğeni  · 
1.399 gösterim
Bir yaz akşamı Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarlarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin... İşte, o an, omuzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi"ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2000
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789753480970
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Funda Temel 
 20 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sunay Akın'ın bilgilerini tüm çıplaklığıyla, ayrıntısıyla ve alakasız sanılan başka konularla bağlamasını çok beğeniyorum. Yine bir çok gerçeği yüzüme çarptı ve Kızılderililerin şuanda benzerleri yapılan katliamlar gibi nasıl yok edildiğini anlattı.
Ve belki de bu daha acıydı, sonuçta Kızılderililerden dökülen ilk kan, bir Kızılderilinin kılıcın ne olduğunu bilmediğinden elini sivri tarafına sürtmesiydi.
Daha önceden de okumuş olduğum Kızılderili tarihi ve Gerenimo ile ilgili kitaplar sayesinde hızlıca ilerleyebildim ama aynı zamanda okuduğum vahşetle yavaşladım da.

Deniz ATAÇ 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz adam, sen ne kadar acımasız ve güvenilmezmişsin dedirtti. Zor bitirdim, insan kavramını tekrar sorguladım. O kadar etkilediki beni Kızılderililere yapılan soykırım, şuan kelimeleri zor kuruyorum.

Sadık Kocak 
06 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Son bölüm hariç net olarak beğendiğim bir kitaptı. Birkaç saat, okumam için fazlaca yeterliydi ..

Muharrem Armağan 
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rastgele seçip okumaya başladığım ve daha önce hakkında bu kadar bilgi sahibi olmadığım Kızılderililer hakkında okuduğum tavsiye niteliğinde bir kitap. Yazarımız Sunay Akın gerçek manada bu kitabıyla hem Kızılderili hayatını anlatmış hem de kitabı okurken insanları düşünmeye teşvik etmiş. Özellikle dünya ülkelerinin genelinin sözde ermeni soykırımını tanırken Kızılderili soykırımına sessiz kalması dünyada adaletin değil gücün ön planda olduğunun en büyük kanıtlarından birisidir. Sunay Akın'ın araştırmaları, verdiği örnekler hepimizin doğru bildiği bir çok yanlışı da açığa çıkarıyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Adige Tekin 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kızılderililere yaşatılanları ve soluk benizlilerin zalimliklerini akıcı bir dille anlatan çok güzel bir kitap. Sunay Akın seviyorsanız kesinlikle okumalısınız

Ahsen B. 
30 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kızılderili hikayeleri severler için güzel bir kitap olacağını düşünüyorum. Sunay Akın'ın anlatımı yine güzel ve dolu doluydu, sadece konusu pek bana hitap etmiyormuş onu anladım.

Hilda 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir afrika atasözü "Arslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir." ile başlayan Sunay Akın'ın kızılderililer ile ilgili yazdığı, onların tarihleri ve kültürlerini anlattığı ve Amerika tarafından nasıl yok edildiklerini anlatan kitap.

Demet Simsek 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her gittiği yere barış götüren (!) Amerika tarafından Kızılderilere yapılan soykırımı Sunay Akın farkıyla okumalı.Western filmlerinde vahsi olarak gosterilen Kızılderililer olmadık işkenceye maruz kalmış ,en şanslıları göçe zorlanmışken vahşi kim dersiniz?

Peyroux 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kristof Kolomb’un Amerika’ya ayak basmasıyla birlikte, Amerika kıtasında yerli halk Kızılderililere karşı başlayan soykırımın hikayesi. Savaşı bilmeyen, avlanmaktan başka silaha ihtiyacı olmayan özel bir halkın sömürülerek yok edilmesini okurken yaşadıkları haksızlıklara karşı dehşete kapılıyorsunuz.
Jesse James’in Amerikan filmlerinde anlatılandan farklı olarak gerçek yüzü, Pocahantas’ın hüzünlü hikayesi, Apache’lerin efsanevi lideri Geronimo’nun ailesinin katledilişi ve kendisine yapılan haksızlıklar ve daha pek çok gerçek hikaye var paylaşılan.
Kısaca Sunay Akın klasiği kitap.Ciddi bir araştırma,inceleme ve emek harcanmış , sürükleyici ve bir o kadar da etkileyici

Glbn Eskl 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Başta sadece Sunay Akın'a imzalattırmak amaçlı aldığım bir kitaptı ve oldukça ön yargılıydım. Daha çok "Nasılsın?" sorusuna cevap olarak anlattığı hikayeyle tanıdığım Sunay Akın'ın kitabını bu kadar beğeneceğimi düşünmemiştim. O kadar çok bilgi içeriyor ki hatta çoğu yerde şaşıp kaldım, bir o kadar da lanetler yağdırdığım oldu diyebilirim. Bu güne kadar filmlerden hep yam yam, vahşi olarak tanıdığımız Kızılderililerin bilinmeyen yüzünü anlatıyor. Küçükken okulda sürekli bahsedilen Amerika kaşifi "kahraman" Kolomb'un aslında Amerika'da tahmin bile edilemeyecek bir katliamı başlattığını görüyoruz. Yılmaz Güney'den Behçet Necatigil'e, Nazım Hikmet'ten Kafka'ya, Cervantes'ten Adolf Hitler'e ve buarada sayamadığım bir çok isimden söz ediyor Sunay Akın. Ama her konuyu birbirine o kadar güzel bağlıyor ki hiç sıkılmadan okunabiliyor. Bazılarını belki o an unutacaksınız, bazıları da aklınızda hiç çıkmayacak çok hoş şeyler anlatılmış. Böyle yavaşça sindire sindire okumak pek huyum değil ama bunun da hızlıca okuyup bitirilmesi gereken bir kitap olmadığını düşünüyorum.

2 /

Kitaptan 30 Alıntı

Asiye-Melikşah 
25 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özgürlüğü bir kadın simgelese de heykelin dikildiği yıllarda kadınların oy hakkı yoktu!...

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 123)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 123)
Asiye-Melikşah 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuğu ölen bir anne ise yaşamı boyunca onun oyuncaklarını yanında taşırdı!

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 33)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 33)

Bir yaz akşamı, Boğaz'ın ortasındaki Kız Kulesi'nin beyaz duvarında Kızılderililerin vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin. İşte, o an, omuzunuza konan bir martı kulağınıza şunları söyleyecektir: "Kız Kulesi'ne de bakıyorsun, Kızılderililere de... Ama gerçeği göremiyorsun... Gel benimle."

Gidip gitmemek sizin elinizde!

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Funda Temel 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kızılderili kadın yeni doğan bebeğin ağzını eliyle kapatır. Nefes alması için elini çekince bebeğin ağlamasına olanak vermeden tekrarlar aynı hareketi. Ağlamamak, gözlerini dünyaya açan bir Kızılderilinin aldığı ilk derstir. Beyaz adamdan kaçarken ya da bir av hayvanının izini sürerken, kucaktaki bebeğin ağlaması her şeyin sonudur. Dersini iyi alamayan bir bebeğin çıkaracağı ses, kurşun yağmuru ya da açlıktan ölmek demektir.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
kübra aslan 
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sizler birer hayvan değilsiniz !! Yüreğinizde insan sevgisi taşıyorsunuz!! Nefret e kapılmayın. Ancak sevilmeyen kişiler nefret eder.

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
Ahsen B. 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Öylesine öykünüyorlar ki
Batıya zamane gençleri
Velet değil
Welet her biri
-İsmail Uyaroğlu

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 113)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 113)
Uçan balon 
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yirmi beş kuruşa amerika
Oturmuşun deniz kıyısına
Bakıyorsun limana giren
Amerikan zırhlısına
Hastasın, açsın, öfkelisin
O da bakıyor sana
Hem de nasıl
Efendinmiş
Patronunmuş
Sahibinmiş gibi itoğlu it
(nazım hikmet)

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 170 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın (Sayfa 170 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)

"Bak bana, dostum,
Giysi istemeye geldim senden
Sensin ömrümü uzatan,
Ricamı dinle
Zambak kökleri için
Senden sepet yapacağım,
Yalvarırım, dostum, kızma sakın..."
~ Kızılderili şiiri

Kız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay AkınKız Kulesi'ndeki Kızılderili, Sunay Akın
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

"Berlin’de hakimler var...!"
"Berlin’de hakimler var...!" Günümüzde Hukuk Fakültelerinde ders olarak anlatılan; Sunay Akın'ın yorumuyla, "Berlin’de hakimler var!" hikayesi...