Kızarmış Palamutun Kokusu

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
489 gösterim
İnsan hiçbir şeyi bıraktığı yerde bulamıyor...

Terk etmiş olduğum ya da terk etmek üzere olduğum insanlar beni terk etmişlerdi... Burada ya da geldiğim yerde de olsam, geçmişi yeniden yakalama umudu boş bir beklenti, insan hiçbir şeyi bıraktığı yerde bulamyor, kızarmış palamutun kokusunu bile...

...Namevcutluğun hüznü, yerini, insanları onların haberi olmadan gözleyebiliyor ve dinleyebiliyor olmanın üstünlüğüne bırakıyor. Bir şeyi kaybedince bir başka şeyi kazanıyor olduğuna inanmak, insan denilen mahlukun kendine karşı çevirdiği hilelerin en acımasızı olmalı. Kendimi, kah o mekanda kah bir diğerinde, kah bu zamanda kah diğer bir zamanda bularak dolaşıyorum. Yazgım beni hangi anda hangi yöne savurmayı uygun görmüşse.
- Engin Geçtan-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789753423021
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
RAŞİT ÇAYIRLI 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Büyük bir psikiyatrist olan Engin Geçtan'ın bu kitabını okumaya başladığımda muhtemelen derin psikolojik analizlere girişmiştir diye düşünmekten kendimi alamamıştım ama okuyunca gördüm ki Geçtan bir roman yazdığını hiç unutmamış ve asıl alanının kurabileceği tuzaklara düşmemiş. Gerçekten çok başarılı bir polisiye kurgusu olan çok özgün, sinematografik bir roman..

Kitaptan 2 Alıntı

"Karadeniz’in dalgalarına önce ben atıldım, buraların denizinin hasretiyle. Okyanusun bana göre fazla büyük beden olduğunun her zaman farkındaydım."

Kızarmış Palamutun Kokusu, Engin Geçtan (Sayfa 199)Kızarmış Palamutun Kokusu, Engin Geçtan (Sayfa 199)

Karadeniz’in dalgalarına önce ben atıldım, buraların denizinin hasretiyle. Okyanusun bana göre fazla büyük beden olduğunun her zaman farkındaydım. Emir şimdi de beni, ıssız bir yolda toz duman, dere tepe düz giderek ulaştığımız bu kimsesiz sahile getirdi.

Kızarmış Palamutun Kokusu, Engin GeçtanKızarmış Palamutun Kokusu, Engin Geçtan