Kızıl Damga

9,5/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
727 gösterim
Tutkulu bir genç kadın, onun korkak âşığı ve intikam ateşiyle yanıp tutuşan ihtiyar kocası... Bunlar 17. yüzyıl Boston'unun katı, geleneklerle örülü dünyasında vuku bulan, tutkuyla geleneklerin çatıştığı bir trajedinin başkahramanları. Evli bir kadın olan Hester Prynne işlediği zina suçunun cezası olarak, üzerinde ahlakî düşkünlüğünü simgeleyen kızıl bir harf taşımak zorunda bırakılır; bir anlamda, içinde yaşadığı toplumun değer yargılarını hiçe saydığı için 'öteki' olarak damgalanır. Yaşadığı bu trajedi ile sahip olduğu gücün farkına varan Hester bu gücü ve duruşu ile doğmakta olan modern Amerikan kadın kahramanının müjdecisidir.O günahıyla tek başına yüzleşirken adlarını açıklamaya yanaşmadığı korkak ve ikiyüzlü âşığı ile intikam hırsının çılgına çevirdiği kocası suçluluk, pişmanlık, intikam duyguları ile kendilerini bekleyen çarpıcı ve hazin sonu kendi elleriyle hazırlarlar.

Yorumlar: Henry James'in Amerikan edebiyatında şimdiye dek ortaya konan yaratıcı yazılı eserler arasında en iyisi olarak nitelendirdiği Kızıl Damga, insanoğlunun suç, günah ve gururla giriştiği sonu gelmez mücadelesini ortaya koyan bir başyapıt; Nathaniel Hawthorne da Amerikan'ın püriten mirasından evrensel bir klasik yaratmayı başaran ilk Amerikalı yazardır....
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789756316559
 • Orijinal Adı:
  The Scarlet Letter
 • Çeviri:
  Utku İlban Coşkunoğlu
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Hande Kırkımcı 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

17 yüzyılda evli olan bir bayanın ,eşini aldatması ve bu yuzden dolayı boynunda kızıl damga olarak taşıdığı A harfi.Kadının asla zina yaptığı kişiyi açıklamadığı ve her türlü tepkilere tek başına katlanması ve sonrsında gelişen olaylar...Akıcı bir kitaptır

Kitaptan 2 Alıntı

Kadınların eşit bir düzeye gelebilmeleri için önce karşı cinsin doğal karşılanan birtakım alışkanlıklarının ele alınması gerekecektir.

Kızıl Damga, Nathaniel HawthorneKızıl Damga, Nathaniel Hawthorne

Dışarıdan bakılınca yaşlı adamların neşesi çocuklarınkine benzer; zeka ve espri yeteneğinin pek önemi yoktur; her iki grubun üzerine aynı türden, yüzeysel, gelip geçici bir ışık düşer ve körpecik yeşil filizler de yaşlı kalın gövdeler de aynı biçimde aydınlanır.

Kızıl Damga, Nathaniel HawthorneKızıl Damga, Nathaniel Hawthorne

Kitapla ilgili 1 Haber

Beyin Geliştiren On Kitap
Beyin Geliştiren On Kitap Edebiyatın tedavi edici, sağaltıcı bir işlevi olduğu varsayımına dayanan bir grup bilim insanı, roman okumanın insan beynini geliştiren bir etmen olduğunu kanıtladı.