Adı:
Kızıl Dosya
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757788
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
“Tüm Sherlock Holmes hikâyelerini okudum... her biri İngiliz edebiyatında daimi yerleri olan eserler.”
-Winston Churchill

Arthur Conan Doyle, Kızıl Dosya'da Brixton Caddesi'nde işlenen bir cinayeti ve duvara kanla yazılı sözlerin gizemini araştıran dünyanın en ünlü dedektifinin ilk macerasını ve yoldaşı Dr. Watson ile tanışma hikâyesini anlatıyor.

İlk Sherlock Holmes macerası olarak büyük bir önem taşıyan eser, kendisinden sonra gelecek dedektif romanlarının esin kaynağı.
207 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bugün güzel bir keşif yaptığım için oldukça mutluyum. Bay Sherlock Holmes'i tanıdım çünkü. Daha önce birkaç polisiye kitabı okudum ama oldukça saçma hikayelerle ya da merak uyandırdıktan sonra şaşırtmayan sonuçlarla karşılaştım. Sherlock Holmes'in ilk kitabını denemek için aldım ve neredeyse bir solukta bitirdim. Kitap hakkında söyleyebileceklerim aslında polisiye ilgili profesyonel olmadığım için sınırlı. Fakat hikaye ilgi çekici, sürükleyici, çevirisi gerçekten güzel. Sherlock Holmes'in olaylara bakış açısı, bilgisi, ön sezileri ilgi çekici ve okurken hem keyif hem heyecan veriyor. Hikayenin geçtiği yerlerle ilgili coğrafi bilgilendirmeler yapılmış ve öğretici. Ayrıca bir ara Mormonlar ile ilgili bir kısım anlatılmaya başlayınca kitapta başka bir bölüme geçildiğini zannettim ama o bile rahatsız etmedi, keyif verdi. Sonrasında, işin öyle olmadığını ve kitabın bir bütün olarak söz konusu hikaye etrafında birleştiğini anladığım an büyük bir lezzet aldım. Şu an Sherlock Holmes'in en az birkaç tane kitabını daha tereddütsüz kütüphaneme ekleyeceğim. Daha önce polisiye okumamış olanlara ve okumayı düşünenlere mutlaka tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
207 syf.
·2 günde·6/10
Sherlock Holmes kitaplarını fazla heyecanlı buluyorum ve severek okuyorum..Bu kitabı da sürükleyiciydi fakat olayların sonucunu çok yaratıcı bulamadım maalesef.Yine de Sherlock sevenler için güzel bir kitap.
207 syf.
·9/10
Uzun zamandır okumak isteyip başlayamadığım bir seriydi. Sherlock Holmes sevdiğim bir karakter özellikle dizisini izledikten sonra daha çok sevdim.
Sherlock'un diğer polisiye romanlardan farklı olarak oluşturduğu çok hızlı ve pratik çözümlemelerden hoşlanmayacağımı düşünüyordum -ben sindire sindire olayın çözülmesini okumayı severim- yazar öyle güzel sunmuş ki hiç sıkılmadım ve çok hoşlandım. Katilin hikayesini hem çok güzeldi hem de çok güzel anlatılmıştı.
186 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sherlock Holmes serisinin ilk kitabıdır. Kızıl Dosya kitabı ile aynı olduğunu öğrendim. Sakın ha farklı kitap sanıp okumayın :)
Kitap Sherlock Holmes ile Dr. Watson'un tanışmalarından başlıyor. Bilindiği üzere hikayeler Dr. Watson tarafından aktarılır. Hikaye serinin ilki olmasına rağmen oldukça başarılı. Kitap 2 bölümden oluşuyor. 2. Bölüm ilk bölümün cevabı niteliğinde. Yani roman tersten yazılmış gibi. 2. Bölüme geçince afalladım ama sonra kurguya hayran kaldım. Adının neden kızıl dosya/soruşturma olduğunu anlayamasam da ben beğendim. Okumak isteyenlere tavsiye ederim. İyi okumalar :)
Alıntılar için #28417857 #28419596 #28419880 #28421770 #28421926
Diğer Sherlock incelemelerim #28410711 #28426819
207 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle sıkmıyor. Bunda hemfikiriz değil mi ? Çok iyiydi. Dayanamadım yarına kadar bekleyemedim. Serinin 4 kitabını da aldım ayrıca.
Kitap hakkında kısa bi bilgi vermek istiyorum. Kitapta dikkatinizi çekecek bir yer var. 2. bölüm olarak geçen. Bura size ilk başta anlamsız gelebilir, hikaye bitti bu Kızılderili hikayesi nerden geliyor diyebilirsiniz ama sonra da kapatmak isteyebilirsiniz. Bende bunu düşündüm ama yapmayın. Okuyun. Anlayacaksınız.
Kitapta olaylar çok net ilerliyor, sizi sıkmıyor, merak ettiriyor, olayların çözümü ve nasıl çözüldüğü ise o kadar ilginizi çekiyor ki kitaptan kopamıyorsunuz.
Lafın kısası : Benim gibi dedektiflik romanlarını seviyorsanız Sherlock Holmes sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. İyi okumalar dilerim.
207 syf.
Herkese merhaba :)
Öncelikle belirteyim ki, okuduğum ilk Sherlock Holmes kitabı ve fazla heyecanlanmış olabilirim. Çünkü kitaba bayıldım. Kurgusu muhteşemdi. İlk cümlesinden son cümlesine kadar hiç sıkılmadan okudum ve bitince de keşke devamı olsaydı diye üzüldüm de. Ama sorun yok, daha bir sürü Sherlock Holmes kitabı var değil mi?

Aslında okumayı düşünmüyordum. Ben fantastik ya da duygusal kitapları okumayı tercih eden biriyim. Bir arkadaşım tavsiye etti, ben de kitaba bir şans verdim. İyi ki de tavsiye etmiş. Ona da teşekkürlerimi sunuyorum :)

**Spoiler ola bilir aşağıda, ona göre)**

Kitapta sadece bir cinayet açıklığa kavuşturulmuyor, aynı zamanda hüzünlü bir aşk hikayesi de anlatılıyor. Ben hangi şartta ve koşulda olursa olsun, insanları öldürmenin hiçbir mazereti olamaz diye düşünüyorum. Ama okurken ölenler için üzülmediğimi de farkettim açıkcası.

Ve Sherlock Holmes karakterini çok sevdim. Dünyanın Güneş'in etrafında döndüğünü bile bilmeyen dahi demek geliyor içimden ona. Çünkü işinde o kadar başarılı ve usta ki,
herkesin bildiği bir şeyi bilmemesi hiç rahatsızlık uyandırmıyor.

Watson karakteri de bu kitapta Sherlock Holmes ile tanışıyor ve cinayette dahi Holmes'un tüm doğru izlenimlerini büyük bir hayranlıkla izliyor.

Bir ara şaşıracaksınız. Tam cinayet açıklığa kavuşurken yazar Mormonlardan bahs etmeye başlarsa, sakın bittiğini düşünüp kitabı elinizden bırakmayın, aradığınız cevapları bulacaksınız okurken hiç kuşkunuz olmasın. Bunu belirtmek istedim çünkü ben de şaşırdım Mormonlar hakkında okumaya baçlayınca. :)

Kitap çok güzel, tavsiye ediyorum kesinlikle.

Keyifli okumalar :)
186 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sherlock Holmes serisinin ilk kitabıdır. Kızıl Soruşturma ile aynı olduğunu öğrendim. Sakın ha farklı kitap sanıp okumayın :)
Kitap Sherlock Holmes ile Dr. Watson'un tanışmalarından başlıyor. Bilindiği üzere hikayeler Dr. Watson tarafından aktarılır. Hikaye serinin ilki olmasına rağmen oldukça başarılı. Kitap 2 bölümden oluşuyor. 2. Bölüm ilk bölümün cevabı özelliğinde. Yani roman tersten yazılmış gibi. 2. Bölüme geçince afalladım ama sonra kurguya hayran kaldım. Adının neden kızıl dosya/soruşturma olduğunu anlayamasamda ben beğendim. Okumak isteyenlere tavsiye ederim.
Diğer Sherlock Holmes incelemelerim için #28410711 #28426786
152 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Kitap meşhur Sherlock Holmes serisinin ilk romanı Kızıl Soruşturma ve Kızıl Dava. Bu ilk Sherlock Holmes kitabında Sherlock ile Doktor Watson tanışıyor.
Doktor Watson doktor olduktan sonra Hindistan'da bir süre görev yaptıktan sonra Londra'ya döner ve kendisine bir ev arkadaşı arar. Burada ortak arkadaşlar ile Sherlock Holmes ile aynı dairede kalmaya başlar. Doktor Watson, Sherlock ile kaldığı zamanda onu analiz eder ve bir gün Sherlock'a bir cinayet olayında dedektif olması teklifi gelir ve Doktor Watson ile Sherlock olay yerine birlikte giderler.
Cinayete gelince... Cinayet Brixtone Sokağında işlenmiştir. Sherlock burada cesedi inceler ve cesette hiçbir yara izinin olmadığını görür. Ceset kaldırılırken bir kadına ait evlilik yüzüğü yere düşer. İşte burada herkesin kafası karışır. Acaba bu adamı kim öldürmüş ve nasıl öldürmüştür. Bu cinayetten sonra ölen adamın yanındaki arkadaşı da başka bir cinayete kurban gider. Acaba bu cinayetlerin birbirleri ile ilişkisi neydi. Yüzük ne anlama geliyordu. Bu kısımları artık kitaptan okuyacaksınız heyecanı kaçmasın.
Kitapta ayrıca ikinci bir hikaye mevcut. İşte bu hikayeyi okuduktan sonra olayı çözüyorsunuz. Bu kısım biraz zayıf kalmış. Ben bu ikinci hikayeyi okuyup bitirdikten sonra yok ya bu adam değildir kesin başka biri çıkacak derken gerçekten de benim tahmin ettiğim kişi katil çıktı. Tahminim Sherlock Holmes'in diğer romanlarında da bu şablon olacak. Yani ikinci hikayeyi bitirdikten sonra ilk hikaye ile bağlantıyı kurup olayı çözeceksiniz. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu da Sherlock'un müthiş gözlemleri. Bu gözlemlerin önemini cinayetin aydınlığa kavuşmasından sonra anlayacaksınız.
Velhasıl karmaşıklığı bir polisiye romana göre biraz zayıf belki ama gene de okumak lazım. Güzel ve tavsiye edebileceğim bir kitap. İyi okumalar.

Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
207 syf.
Bu türde okuduğum ilk kitap olmasına rağmen gayet akıcı bir şekilde ilerledi. Zekice kurgulanmış bir eser, Film ve dizisini de gayet zevk alarak izlemiştim. İlerde diğer serilerini de okuyabilirim. Kitap sadece bir olaydan oluşmuyor. Kızıl dosya soruşturmasından sonra farklı suçlar hakkında da çözümlemelerin yapıldığı bölümlerde var. Atlantis yayınından dan okudum.
192 syf.
·10/10
Polisiye tutkusu varsa işin içinde Sherlock olmazsa olmazlardandır. Serinin ilk kitabında Doktor Watson'la yolları kesişen Sherlock Holmes, aynı daire içerisinde başlayan ev arkadaşlığını kısa zamanda iş arkadaşlığına dönüştürecektir. Kendini karmaşık bir cinayetin içinde bulan Watson, her geçen gün Sherlock hakkında bir şey öğrenir ve onun bilgi dağarcığının bu kadar geniş olmasına çok şaşırır. En önemlisi de olay mahalline girdiği andan itibaren hiçbir ayrıntıyı atlamamak adına ince ince çalışan Sherlock, zekasını deneyimleriyle birleştirerek kimsenin farkedemediği detayları ortaya çıkaracaktır. Suç ayrıntıda gizlidir ve Sherlock çok dikkatli bir dedektiftir. Tümdengelim üzerine yazdığı makalede belirttiği gibi, insanlar bir olayı duyduklarında sonucu hakkında fikir üretebilirken, sonucunu bildikleri bir olayın gerçekleşme evresi üzerine pek az fikir sahibi olurlar. Ama Holmes bunu çok iyi yapan biri ve cinayetin işlenmesi üzerine teorileri zihninde kolaylıkla oluşturmuştur.
Olayın sonunda dava başarılı bir şekilde çözülür ama ödülleri hep Scotland Yard görevlileri alır. Ta ki Doktor Watson tüm bu yaşananları kaleme almaya başlayana dek. Artık herkes Sherlock Holmes ismini tanıyacaktır!
190 syf.
·1 günde·Beğendi
Doktor Watson savaşın çıkmasıyla beraber Afganistan'ın güneyindeki Candahar'a görev için gider. Londra Üniversitesi'nden Tıp Doktoru ünvanıyla mezun olur ve orduda cerrah olmak için uğraşlar verir. Fakat Candahar da vurulur, kendisine 9 aylık bir iyileşme izni verilir. Parası ve olanakları kısıtlı olmasına rağmen bir arkadaşı vasıtasıyla Sherlock Holmes'le tanışır ve Baker Sokağı'ndaki bir daireyi paylaşmak durumunda kalırlar. Sherlock üstün zekası ve değişik düşünce tarzıyla Watson'ı daima şaşırtır. Herhangi bir işi olmadığı için kendisini Sherlock Holmes'ü çözmeye adayan Watson Holmes'ün tuhaf huyları karşısında hayrete düşer. Bir gün boş bir evde ceset bulunur ve dedektifler Holmes'den yardım ister. Holmes bu olayı çözerken Watson'ın da ona yardımcı olmasını ister ve kısa sürede olayı aydınlatırlar. Doktor Watson ve Sherlock Holmes'ün beraberlikleri bu şekilde başlar.
192 syf.
Sherlock Holmes, Kızıl Soruşturma'nın sonunda arkadaşı Dr. Watson ile konuşurken şöyle diyor:
" Gördüğünüz gibi, her şey kusursuz bir mantıklı olaylar zincirinden ibaret. "
Kitaptaki olay örgüsü için ben de aynı şeyi söylemek istiyorum. Ayrıca çevirisi de gayet güzeldi. Okurken hiçbir kopukluk yaşamadım. Konu hiç dağılmamış. Tüm bunlar da kitabı sürükleyici kılmış haliyle. Eğer polisiye kitap arayışındaysanız ve henüz Sherlock Holmes okumadıysanız bence bir şans verin derim.
"İki kişinin birlikte yaşamaya başlamadan önce birbirlerinin en kötü yönlerini bilmeleri iyi olur.”
Bir zamanlar, zulme uğrayan kurbanlar, şimdi birer zulmedici olup çıkmışlardı, hem de o güne kadar gelmiş geçmiş en büyük zulmedici olmuşlardı.
''Bu dünyada ne yaptığının bir önemi yok''
... ''Herkesi müthiş bir şey yaptığına inandırman önemli aslında.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıl Dosya
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Aralık 2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757788
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
“Tüm Sherlock Holmes hikâyelerini okudum... her biri İngiliz edebiyatında daimi yerleri olan eserler.”
-Winston Churchill

Arthur Conan Doyle, Kızıl Dosya'da Brixton Caddesi'nde işlenen bir cinayeti ve duvara kanla yazılı sözlerin gizemini araştıran dünyanın en ünlü dedektifinin ilk macerasını ve yoldaşı Dr. Watson ile tanışma hikâyesini anlatıyor.

İlk Sherlock Holmes macerası olarak büyük bir önem taşıyan eser, kendisinden sonra gelecek dedektif romanlarının esin kaynağı.

Kitabı okuyanlar 3.138 okur

  • Tülay Yaşar
  • Mehmet faruk çakır
  • Serdal
  • Alper Kızmaz
  • Pelin C.
  • Ceyhun AYDIN
  • Halim Gençer
  • Hüseyin Kasap
  • Ahmet Faruk Dülger
  • Sultan Aydın

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (9)
9
%1.3 (12)
8
%1.3 (12)
7
%1.2 (11)
6
%0.2 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları