Kızıl Dosya (Sherlock Holmes)

·
Okunma
·
Beğeni
·
14291
Gösterim
Adı:
Kızıl Dosya
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752468696
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Portakal Yayınları
Baker Sokağı'ndaki 221 B numaralı evindeki ünlü kiracı Sherlock Holmes...

Zekası, karizması ve çokça huysuzluğuyla bilinen, çözülemeyen tüm olayların içinden alnının akıyla çıkan başarılı dedektifin aksiyon, eğlence ve heyecan dolu maceraları yeniden okurlarla buluşuyor!

Doktor Watson, Afganistan dönüşünde Sherlock Holmes’le bir kimya laboratuvarında tanışır, birlikte Baker Sokağı’ndaki evlerine taşınırlar ve macera başlar!

Brixton Caddesi’nde işlenen gizemli bir cinayet: Bomboş bir oda, sahipsiz bir altın yüzük, duvara kanla yazılmış bir not, ölüm sebebi belirsiz bir ceset… Holmes ve Watson bu ilk maceralarında nelerle karşılaşacak? Amerika’nın uçsuz bucaksız çöllerinden savrulup gelen hazin bir aşk hikâyesi, Londra’daki cinayetlerle nasıl ilişkilendirilecek?

Sir Arthur Conan Doyle’un ünlü kahramanı Sherlock Holmes’ün ilk defa okurla buluştuğu Kızıl Dosya, gelecek birçok maceranın sıfır noktası!
207 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bugün güzel bir keşif yaptığım için oldukça mutluyum. Bay Sherlock Holmes'i tanıdım çünkü. Daha önce birkaç polisiye kitabı okudum ama oldukça saçma hikayelerle ya da merak uyandırdıktan sonra şaşırtmayan sonuçlarla karşılaştım. Sherlock Holmes'in ilk kitabını denemek için aldım ve neredeyse bir solukta bitirdim. Kitap hakkında söyleyebileceklerim aslında polisiye ilgili profesyonel olmadığım için sınırlı. Fakat hikaye ilgi çekici, sürükleyici, çevirisi gerçekten güzel. Sherlock Holmes'in olaylara bakış açısı, bilgisi, ön sezileri ilgi çekici ve okurken hem keyif hem heyecan veriyor. Hikayenin geçtiği yerlerle ilgili coğrafi bilgilendirmeler yapılmış ve öğretici. Ayrıca bir ara Mormonlar ile ilgili bir kısım anlatılmaya başlayınca kitapta başka bir bölüme geçildiğini zannettim ama o bile rahatsız etmedi, keyif verdi. Sonrasında, işin öyle olmadığını ve kitabın bir bütün olarak söz konusu hikaye etrafında birleştiğini anladığım an büyük bir lezzet aldım. Şu an Sherlock Holmes'in en az birkaç tane kitabını daha tereddütsüz kütüphaneme ekleyeceğim. Daha önce polisiye okumamış olanlara ve okumayı düşünenlere mutlaka tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
207 syf.
·2 günde·6/10
Sherlock Holmes kitaplarını fazla heyecanlı buluyorum ve severek okuyorum..Bu kitabı da sürükleyiciydi fakat olayların sonucunu çok yaratıcı bulamadım maalesef.Yine de Sherlock sevenler için güzel bir kitap.
207 syf.
·9/10
Uzun zamandır okumak isteyip başlayamadığım bir seriydi. Sherlock Holmes sevdiğim bir karakter özellikle dizisini izledikten sonra daha çok sevdim.
Sherlock'un diğer polisiye romanlardan farklı olarak oluşturduğu çok hızlı ve pratik çözümlemelerden hoşlanmayacağımı düşünüyordum -ben sindire sindire olayın çözülmesini okumayı severim- yazar öyle güzel sunmuş ki hiç sıkılmadım ve çok hoşlandım. Katilin hikayesini hem çok güzeldi hem de çok güzel anlatılmıştı.
207 syf.
·1 günde·9/10
Arthur Conan Doyle'nin okuduğum ilk romanı olan Sherlock Holmes kitabı ilk kez 1887'de yayınlanmış olup ilk Sherlock Holmes kitabıdır. Hakkında çok fazla film ve dizi çekilen polisiye romanı diğer kitaplar aksine sadece bir konu içeriyor. Bazı gizemli veyaz suç içeren konularda konuya daima dedektif gerekir ve bu kitapta da bu vardır. Dr. Watson ve Sherlock Holmes'un ilk karşılaşıp tanıştığı roman iki bölümden oluşurken ikinci bölümün başında farklı bir konu üzerine gidiyormuş gibi düşünülsede ilk bölümde işlenen cinayetin nasıl işlendiğini anlatan bölüm olup fazlaca akıllıca bir anlatım içermektedir. Diğer polisiye kitaplarına göre sayfa sayısı az olan kitapta anlatım hem kolay ve harika karakterler içerdiğinden polisiye sevenler için kesinlikle raflarında bulundurup okuması gereken kitaplardan.
207 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle sıkmıyor. Bunda hemfikiriz değil mi ? Çok iyiydi. Dayanamadım yarına kadar bekleyemedim. Serinin 4 kitabını da aldım ayrıca.
Kitap hakkında kısa bi bilgi vermek istiyorum. Kitapta dikkatinizi çekecek bir yer var. 2. bölüm olarak geçen. Bura size ilk başta anlamsız gelebilir, hikaye bitti bu Kızılderili hikayesi nerden geliyor diyebilirsiniz ama sonra da kapatmak isteyebilirsiniz. Bende bunu düşündüm ama yapmayın. Okuyun. Anlayacaksınız.
Kitapta olaylar çok net ilerliyor, sizi sıkmıyor, merak ettiriyor, olayların çözümü ve nasıl çözüldüğü ise o kadar ilginizi çekiyor ki kitaptan kopamıyorsunuz.
Lafın kısası : Benim gibi dedektiflik romanlarını seviyorsanız Sherlock Holmes sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. İyi okumalar dilerim.
207 syf.
Herkese merhaba :)
Öncelikle belirteyim ki, okuduğum ilk Sherlock Holmes kitabı ve fazla heyecanlanmış olabilirim. Çünkü kitaba bayıldım. Kurgusu muhteşemdi. İlk cümlesinden son cümlesine kadar hiç sıkılmadan okudum ve bitince de keşke devamı olsaydı diye üzüldüm de. Ama sorun yok, daha bir sürü Sherlock Holmes kitabı var değil mi?

Aslında okumayı düşünmüyordum. Ben fantastik ya da duygusal kitapları okumayı tercih eden biriyim. Bir arkadaşım tavsiye etti, ben de kitaba bir şans verdim. İyi ki de tavsiye etmiş. Ona da teşekkürlerimi sunuyorum :)

**Spoiler ola bilir aşağıda, ona göre)**

Kitapta sadece bir cinayet açıklığa kavuşturulmuyor, aynı zamanda hüzünlü bir aşk hikayesi de anlatılıyor. Ben hangi şartta ve koşulda olursa olsun, insanları öldürmenin hiçbir mazereti olamaz diye düşünüyorum. Ama okurken ölenler için üzülmediğimi de farkettim açıkcası.

Ve Sherlock Holmes karakterini çok sevdim. Dünyanın Güneş'in etrafında döndüğünü bile bilmeyen dahi demek geliyor içimden ona. Çünkü işinde o kadar başarılı ve usta ki,
herkesin bildiği bir şeyi bilmemesi hiç rahatsızlık uyandırmıyor.

Watson karakteri de bu kitapta Sherlock Holmes ile tanışıyor ve cinayette dahi Holmes'un tüm doğru izlenimlerini büyük bir hayranlıkla izliyor.

Bir ara şaşıracaksınız. Tam cinayet açıklığa kavuşurken yazar Mormonlardan bahs etmeye başlarsa, sakın bittiğini düşünüp kitabı elinizden bırakmayın, aradığınız cevapları bulacaksınız okurken hiç kuşkunuz olmasın. Bunu belirtmek istedim çünkü ben de şaşırdım Mormonlar hakkında okumaya baçlayınca. :)

Kitap çok güzel, tavsiye ediyorum kesinlikle.

Keyifli okumalar :)
207 syf.
·Beğendi·10/10
“Bu şehir, suç işlenmediği zamanlarda çok sıkıcı oluyor.”
— Sherlock Holmes

Polisiye ve gizem türü roman seven, kesinlikle okumalı (!) . Okurken uykunuz gelse bile, meraktan (tamam bu son sayfa) deyip kitabı bitirmeniz mümkün. Her ne kadar başlangıçları bir çoğunda aynı olsada, sonlara doğru taşlar yerine oturduğunda (yok artık) dememek elde değil. Boş vakitlerin, ders aralarının ve sıcak bir çay zamanlarının olmazsa olmazı.
152 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Kitap meşhur Sherlock Holmes serisinin ilk romanı Kızıl Soruşturma ve Kızıl Dava. Bu ilk Sherlock Holmes kitabında Sherlock ile Doktor Watson tanışıyor.
Doktor Watson doktor olduktan sonra Hindistan'da bir süre görev yaptıktan sonra Londra'ya döner ve kendisine bir ev arkadaşı arar. Burada ortak arkadaşlar ile Sherlock Holmes ile aynı dairede kalmaya başlar. Doktor Watson, Sherlock ile kaldığı zamanda onu analiz eder ve bir gün Sherlock'a bir cinayet olayında dedektif olması teklifi gelir ve Doktor Watson ile Sherlock olay yerine birlikte giderler.
Cinayete gelince... Cinayet Brixtone Sokağında işlenmiştir. Sherlock burada cesedi inceler ve cesette hiçbir yara izinin olmadığını görür. Ceset kaldırılırken bir kadına ait evlilik yüzüğü yere düşer. İşte burada herkesin kafası karışır. Acaba bu adamı kim öldürmüş ve nasıl öldürmüştür. Bu cinayetten sonra ölen adamın yanındaki arkadaşı da başka bir cinayete kurban gider. Acaba bu cinayetlerin birbirleri ile ilişkisi neydi. Yüzük ne anlama geliyordu. Bu kısımları artık kitaptan okuyacaksınız heyecanı kaçmasın.
Kitapta ayrıca ikinci bir hikaye mevcut. İşte bu hikayeyi okuduktan sonra olayı çözüyorsunuz. Bu kısım biraz zayıf kalmış. Ben bu ikinci hikayeyi okuyup bitirdikten sonra yok ya bu adam değildir kesin başka biri çıkacak derken gerçekten de benim tahmin ettiğim kişi katil çıktı. Tahminim Sherlock Holmes'in diğer romanlarında da bu şablon olacak. Yani ikinci hikayeyi bitirdikten sonra ilk hikaye ile bağlantıyı kurup olayı çözeceksiniz. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu da Sherlock'un müthiş gözlemleri. Bu gözlemlerin önemini cinayetin aydınlığa kavuşmasından sonra anlayacaksınız.
Velhasıl karmaşıklığı bir polisiye romana göre biraz zayıf belki ama gene de okumak lazım. Güzel ve tavsiye edebileceğim bir kitap. İyi okumalar.

Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
207 syf.
Bu türde okuduğum ilk kitap olmasına rağmen gayet akıcı bir şekilde ilerledi. Zekice kurgulanmış bir eser, Film ve dizisini de gayet zevk alarak izlemiştim. İlerde diğer serilerini de okuyabilirim. Kitap sadece bir olaydan oluşmuyor. Kızıl dosya soruşturmasından sonra farklı suçlar hakkında da çözümlemelerin yapıldığı bölümlerde var. Atlantis yayınından dan okudum.
192 syf.
Sherlock Holmes, Kızıl Soruşturma'nın sonunda arkadaşı Dr. Watson ile konuşurken şöyle diyor:
" Gördüğünüz gibi, her şey kusursuz bir mantıklı olaylar zincirinden ibaret. "
Kitaptaki olay örgüsü için ben de aynı şeyi söylemek istiyorum. Ayrıca çevirisi de gayet güzeldi. Okurken hiçbir kopukluk yaşamadım. Konu hiç dağılmamış. Tüm bunlar da kitabı sürükleyici kılmış haliyle. Eğer polisiye kitap arayışındaysanız ve henüz Sherlock Holmes okumadıysanız bence bir şans verin derim.
"İki kişinin birlikte yaşamaya başlamadan önce birbirlerinin en kötü yönlerini bilmeleri iyi olur.”
Bir zamanlar, zulme uğrayan kurbanlar, şimdi birer zulmedici olup çıkmışlardı, hem de o güne kadar gelmiş geçmiş en büyük zulmedici olmuşlardı.
''Bu dünyada ne yaptığının bir önemi yok''
... ''Herkesi müthiş bir şey yaptığına inandırman önemli aslında.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıl Dosya
Alt başlık:
Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752468696
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Portakal Yayınları
Baker Sokağı'ndaki 221 B numaralı evindeki ünlü kiracı Sherlock Holmes...

Zekası, karizması ve çokça huysuzluğuyla bilinen, çözülemeyen tüm olayların içinden alnının akıyla çıkan başarılı dedektifin aksiyon, eğlence ve heyecan dolu maceraları yeniden okurlarla buluşuyor!

Doktor Watson, Afganistan dönüşünde Sherlock Holmes’le bir kimya laboratuvarında tanışır, birlikte Baker Sokağı’ndaki evlerine taşınırlar ve macera başlar!

Brixton Caddesi’nde işlenen gizemli bir cinayet: Bomboş bir oda, sahipsiz bir altın yüzük, duvara kanla yazılmış bir not, ölüm sebebi belirsiz bir ceset… Holmes ve Watson bu ilk maceralarında nelerle karşılaşacak? Amerika’nın uçsuz bucaksız çöllerinden savrulup gelen hazin bir aşk hikâyesi, Londra’daki cinayetlerle nasıl ilişkilendirilecek?

Sir Arthur Conan Doyle’un ünlü kahramanı Sherlock Holmes’ün ilk defa okurla buluştuğu Kızıl Dosya, gelecek birçok maceranın sıfır noktası!

Kitabı okuyanlar 3.705 okur

  • Taygun toprak
  • Merdümgiriz
  • bilge
  • ibrahim aydemir
  • Gizem Demir
  • Oğuzhan ÜSTÜN

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0.2 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları