Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü

8,2/10  (45 Oy) · 
119 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.266 gösterim
Bu kitapta, dünya edebiyatının en büyük, en ünlü isimlerinden biri olan Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un beş güzel hikayesini sunuyoruz: Aşk ve heyecan, gelenekler ve tarih, savaş ve Kırgız Türkü'nün dramı... ve ille de vatan toprakları, toprak sevgisi, toprağı verimli kılmak için bütün yokluklara, güçlüklere göğüs gererek çalışan Kırgız gençleri...

Bu hikayelerden biri olan "Beyaz Yağmur" Aytmatov'un kendini Sovyet Yazarlar Birliği'ne kabul ettirmek ve eserlerini yayınlatmak için mücadele verdiği yıllarda, diğerleri ise bu bağımlılıktan kurtulduktan sonra yazılmıştır. Fakat okuyucu bunların hepsinde onun nefis üslubunu, eşsiz anlatım gücünü bulacaktır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789754370935
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
 26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Cengiz Aytmatov ile yorum yapmama gerek yok ama olur da yeni okuyacaklar olabilir diye; kısacık açıklayayım. Okuduğum 6. eseri. Çok süper betimlemeler ile gözünüzün önünde canlandırma yapan bir yazar. Romanın içine gireceksiniz okurken. İsiminden de belli olduğu gibi 5 farklı öykü den oluşan bir kitap. Romanları çok çok daha iyiydi. Okumayanlar varsa. Mutlaka Toprak Ana, Beyaz Gemi, Elveda Gülsarı ve Gün Olur Asra Bedel okumalarını veyahut onlardan başlamalarını tavsiye ederim. İçeriğinde kahramanlıklar ve aşk var. Genellikle eski Rusya'yı ve Kırgız kültürü ve tarımcılıktan bahsedilmiş. 2. Dünya Savaşı da öykülerin içerisinde. İçerisin de alınacak bir sürü de ders var elbetteki. Herkese iyi okumalar.. Mutlu haftasonları....

Muzaffer Akar 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aytmatov’un güçlü kaleminden, insana ve yaşama dair beş kısa öykünün yer aldığı kitap, okuyucuyu her öyküsüyle ayrı dünyalara sürükleyip, bambaşka yaşamlar resmediyor. Özellikle “Deve Gözü” öyküsü çok ilgimi çekti. Kesinlikle tavsiye ederim, usta yazarların öyküleri başka bir güzel oluyor.

Nefise Şahin 
09 May 22:53 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kısa kısa hikayelerden oluşan bu kitabı hiç sıkılmadan, istediğiniz her yerde okuyabilirsiniz. Son öyküyü ise ayrı bir sevdim. Yalın anlatımı, sade konularıyla güzel bir kitaptı.

Tavsiye edilir.

Ben Cengiz Aytmatov hikayelerine bayıldığım için gördüğüm birkaç olumsuz yoruma üzüldüm. Kızıl Elma hikayesi birçok insanın aslında içinde kalan bir gönül meselesini dile getirmiş. Oğulla Buluşma beni en çok üzen hikayeydi. Gözyaşlarımı o amcayla beraber akıttım. Asker Çocuğu, birçok Kırgız çocuğunun hislerini dile getirişi aslında. Yine üzücü, yaralayıcı bir konu. Deve Gözü ve Beyaz Yağmur hemen hemen aynı konudalardı o yüzden ikisinde de çok fazla umutlandım. Çünkü ziraat uğraşması zor bir alan. Bu alanda çalışarak, kendilerini yıpratarak belki de ülkeleri adına yeni bir sayfa açmak isteyen insanları görüyoruz hikayede. Tabii ki aşkları, mutlulukları, insani kavgalarını da heyecanla okuduk. Çok kısa geldi bana. Aytmatov okumaya doyamıyorum. ^^

niluferinkitapligi 
 12 Haz 21:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aslında bu kitabı yorumlamayı; özellikle Cengiz AYTMATOV'un bu dünyaya veda ettiği gün olan 10 hazirana denk getirmiştim ama,elim varmadı.Böyle eserleri insanlığa bırakan bir yazarın ölümünü hazmetmektense, takvimin 9 hazirandan 11 hazirana geçtiğini farzetmek daha az hüzünlü geldi.Aytmatov,asırlar boyu yaşayacak bir kalem.
"Kızıl Elma",Aytmatov'un beş ayrı öyküsünden oluşan kitabı. En çok "Deve Gözü" öyküsünü sevmekle beraber;öykülerinin her biri,insanı yaşadığı mekan ve zamana yabancılaştıran derinlikte.Yine toprak,yine alın teri,yine yokluk,yine ana,yine evlat,yine yâr.Bu yinelemelerin her biri,uğruna yaşadığı her varlığı insan yapacak değerleri kainatın.Ve o kainatı çok iyi okuyan AYTMATOV'un insanlığa armağanı.Okuyalım.

Hatice SARI 
15 May 09:48 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cengiz Aytmatov dünyaya gelmiş en iyi yazarlardan biri bence. Yalın ve akıcı anlatışı hareketli hayal gücüyle ele alınmış bir kitap. Beş hikayeden oluşan eser insana dersler veriyor ve onları düşünmeye sevk ediyor. İtiraf etmeliyim ki en çok "Deve Gözü" nü beğendim. Keyifli bir hafta sonu geçirmeme yardımcı oldu.

EMRE YAMAN 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kızıl Elma’yı ilk görüşte kızıl Rusya ile ilgili sanıyorsunuz, ama içerik bambaşka,biraz aşk, aile yaşamında bir çok kimsenin yaşadığı olaylar, duygu yoğunluğu, geçmişte yaşanan bir sevgi hikayesi ve bunların çıktığı tek adres kızıl bir elma!

Oğulla Buluşma; 20 yıl önce savaşta oğlunu kaybeden bir baba, ansızın depreşen oğul hasreti, nerede gömülü olduğunu bilmediği oğluna olan hasretini dindirebilmek için onun askere gitmeden önce kaldığı köye gitmeye karar vermesi… Gözyaşı, gözyaşı…

Beyaz Yağmur; Genç bir kız, bir yanda annesi, bir yanda sevgilisi… Korkular,tereddütler,bağlılık.

Asker Çocuğu: Babasını savaşta kaybetmiş bir çocuk, günü birinde köylerine gelen sinema da oynatılan filmden etkilenmesi, yine yürek parçalan bir hikaye…

Deve Gözü; Sovyetler birliğinde ki zirai üretim kooperatifleri olan kolhozların kurulması ile halkın çok büyük bir iş başaracakmış olmalarına inandırılmaları ve dağları,taşları, çorak toprakları sürerek, tırnakları ile kazıyarak ekilebilir hale getirmeleri. Ve Kemal, ve yaşadıkları…

Ahmet faruk 
05 Ağu 02:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açıkçası 126 sayfaya 5 hikaye sığdırıldığı için pek sürükleyici olduğunu söyleyemem. Ama Deve Gözü adlı hikayenin diğerlerine göre daha sürükleyici olduğu söylenebilir. Hikayeler sürükleyici olmasa da her birinin bir mesajı var: Kızıl Elma ufacık bir olay sayesinde hayatınızın değişebileceğini, Oğulla Buluşma 'Bir erkek, bir adam ol oğlum. Nerede olursan ol bir erkek ol, mert bir erkek olarak kal!', Beyaz Yağmur evlat sevgisini, Asker Oğlu hayatınin bazı yerleri doldurulamamis bir çocuğun o boşluğu doldurmak için bazı şeylere nasıl bağlandığını, Deve Gözü' de kin ve kibir dolu bir pisliğe karşı bir şeyleri karşılık beklemeden aksine bağlanarak sevgi ve içtenliği ile yapan bir gencin hikayesini anlatıyor. (NOT: Tabi bunlar benim anladığım yorumladığı mesajlar eğer sizlerde kitabı okuduysaniz yorumlarınızı kesinlikle rica ediyorum.)

R.T 
 28 Şub 18:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aytmatov'un beş farklı öyküsünü barındıran bir kitap. Kısa bir sürede bitirdim. Aytmatov her zamanki gibi doğa betimlemelerini çok güzel bir şekilde yapmış. Oğulla Buluşma, Asker Çocuğu öykülerini çok beğendim. 'Oğulla Buluşma' bir babanın, yaşı daha gelmemesine rağmen oğlunun kendi isteğiyle askere gitme hikayesini konu alıyor. Baba (Çordon), oğlu Sultan'ın ölmeden önce yaşadığı topraklara giderken, oğlunun askere gitme hikayesi uzun bir şekilde anlatılıyor. Aytmatov bu öyküde özlem, sevgi gibi duyguları çok iyi ifade ettiğini söyleyebilirim. 'Asker Çocuğu' babası askerde olan ve babasını hiç tanımamış bir çocuğun hikayesini konu alıyor. Çocuğun annesi, sovhoza gelen sinema filmindeki aktörün, çocuğa savaşta ölen babasının olduğunu söylemesi ve bir çocuğun iç dünyasını gözler önüne seriyor. Öykünün son paragrafının etkileyici olduğunu söylemeliyim. Kitabın son öyküsüne (Deve Gözü) gelince; kitaptaki diğer öykülerden farklı olarak birinci kişi ağzından, kitabın ana karakteri Kemal'in ağzından anlatılıyor. Kemal, Abakir, Sarabek, Esirkep, Kalipa, Aldey... bütün bu isimlerin Anarkay'da yaşadıkları konu alınmış. Keyifli okumalar diliyorum...

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aytmatov'un beş kısa hikayesinden oluşan bu eserinde özellikle Kızıl Elma sıra dışı bir tat sunuyor bizlere. Elindekinin kıymetini bilme felsefesinin gayet iyi ilendiğini görüyoruz bu hikayede. Asker Çocuğu ve Oğulla Buluşma ise II.Dünya Savaşı'nın acı dolu günlerine götürüyor bizi. Deve Gözü ve Beyaz Yağmur'da ise savaş sonrası hayata tutunabilme mücadeleleri işlenmektedir.

2 /

Kitaptan 35 Alıntı

Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Belki beni özlemedin?”
“Ne demek özlemedin! Hayatım boyun­ca hep seni özledim, seni düşündüm ben. Bu kadar çok beklettiğim için özür dilerim..."

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)
Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oğlunun uzun zamandan beri hayatta olmadığını, sa­vaşta öldüğünü söyleyemedi. Biraz daha; birkaç dakika daha yaşatmak istiyordu onu gönlünde. Sonra her şeyi anlatırdı, acelesi yoktu bu işin..

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)
Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Onun var ya da yok olmasından ki­me ne? Kimin ihtiyacı var onun kim olduğunu bilmeye?
- Kendisinin! Kendisi kim olduğunu bilecek ya! En önemlisi budur işte! Kendisinden kaçamaz!

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)
Aysel 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Biliyorum, pişman olacağım, ömür boyu pişmanlık duyacağım, ama yine de geleceğim seninle..."

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Deve Gözü)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Deve Gözü)
Aysel 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiç durmadan bir eksiklik olduğunu düşünüyor, ama bu eksikliğin ne olduğunu tam olarak anlayamıyordu...

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz AytmatovKızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov
Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ruhunun ta derinliklerine gömülen, ama orada bile küllerin altındaki köz gibi hep canlı duran o özlem acısı, o yürek sızlatan hasret duygusu, kırlangıçlar uçup giderken uyanıvermişti birdenbire. Ve o anda, göğsünün üzerinde yeni bir güçle alev alev yanmaya başlamıştı.

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)
Aysel 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"At da çok çalışır, ama insan her şeyden önce bir insan olmalıdır... Ancak o zaman yaptığı işten mutluluk duyar, ancak o zaman yaptıklarının bir anlamı olur."

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Deve Gözü)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Deve Gözü)
Muzaffer Akar 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ah! Hava da ne kadar güzeldi bugün! İnsanın kalbi ve kafası da böyle huzurlu olabilse!...

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Kızıl Elma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Kızıl Elma)
4 /