Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.447
Gösterim
Adı:
Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754370935
Kitabın türü:
Çeviri:
Refik Özdek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Bu kitapta, dünya edebiyatının en büyük, en ünlü isimlerinden biri olan Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un beş güzel hikayesini sunuyoruz: Aşk ve heyecan, gelenekler ve tarih, savaş ve Kırgız Türkü'nün dramı... ve ille de vatan toprakları, toprak sevgisi, toprağı verimli kılmak için bütün yokluklara, güçlüklere göğüs gererek çalışan Kırgız gençleri...

Bu hikayelerden biri olan "Beyaz Yağmur" Aytmatov'un kendini Sovyet Yazarlar Birliği'ne kabul ettirmek ve eserlerini yayınlatmak için mücadele verdiği yıllarda, diğerleri ise bu bağımlılıktan kurtulduktan sonra yazılmıştır. Fakat okuyucu bunların hepsinde onun nefis üslubunu, eşsiz anlatım gücünü bulacaktır.
(Arka Kapak)
Cengiz Aytmatov ile yorum yapmama gerek yok ama olur da yeni okuyacaklar olabilir diye; kısacık açıklayayım. Okuduğum 6. eseri. Çok süper betimlemeler ile gözünüzün önünde canlandırma yapan bir yazar. Romanın içine gireceksiniz okurken. İsiminden de belli olduğu gibi 5 farklı öykü den oluşan bir kitap. Romanları çok çok daha iyiydi. Okumayanlar varsa. Mutlaka Toprak Ana, Beyaz Gemi, Elveda Gülsarı ve Gün Olur Asra Bedel okumalarını veyahut onlardan başlamalarını tavsiye ederim. İçeriğinde kahramanlıklar ve aşk var. Genellikle eski Rusya'yı ve Kırgız kültürü ve tarımcılıktan bahsedilmiş. 2. Dünya Savaşı da öykülerin içerisinde. İçerisin de alınacak bir sürü de ders var elbetteki. Herkese iyi okumalar.. Mutlu haftasonları....
Aytmatov’un güçlü kaleminden, insana ve yaşama dair beş kısa öykünün yer aldığı kitap, okuyucuyu her öyküsüyle ayrı dünyalara sürükleyip, bambaşka yaşamlar resmediyor. Özellikle “Deve Gözü” öyküsü çok ilgimi çekti. Kesinlikle tavsiye ederim, usta yazarların öyküleri başka bir güzel oluyor.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.657 Oy)18.218 beğeni41.288 okunma2.681 alıntı173.756 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.858 Oy)8.805 beğeni24.147 okunma1.628 alıntı112.070 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.331 Oy)12.903 beğeni33.027 okunma3.113 alıntı138.846 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.202 Oy)8.511 beğeni27.296 okunma750 alıntı133.111 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.540 Oy)8.489 beğeni25.070 okunma2.289 alıntı108.249 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.422 Oy)11.097 beğeni27.457 okunma1.496 alıntı144.437 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.253 Oy)8.689 beğeni24.187 okunma1.279 alıntı118.985 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.115 Oy)7.685 beğeni21.610 okunma773 alıntı84.404 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.059 Oy)3.949 beğeni15.036 okunma1.228 alıntı72.673 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.443 Oy)5.552 beğeni18.852 okunma774 alıntı96.346 gösterim
Eser beş kısa öyküden oluşuyor. Aytmatov yine savaştan geriye kalanları kaleme almış, savaşın ardında bıraktıklarını... İşlenmemiş vatan topraklarının gün gelip bereketli birer araziye döneceği inancı ile hayata sımsıkı sarılan Kırgız Türklerinin dramını ele almış.

Hikayeler, yaşamdan kesitler sunar okuyucuya, bunu biliyoruz. Yazarın ustaca betimlemeleriyle o kesitlerin içine girdim bu hikayelerde, Anarkay bozkırında çalıştım, dolaştım, acıktım, yoruldum, öfkelendim, üzüldüm, umutlandım, yaşadığımı hissettim. Hoşçakal Anarkay!...
Cengiz AYTMATOV'un betimlemelerinin güzelliği ile başlamak istiyorum, yazar öyle betimlemeler yapıyor ki sizi olayın içinde yaşatıyor sanki. Okumuyor, yaşıyorsunuz. Pelin otlarıyla kaplı bozkırda oksijeni en temiz haliyle soluyor, ceylanlar ürkmesin diye sayfaları çevirmeye korkuyorsunuz kalemi çok güçlü bir yazar olduğunu düşünüyorum. Kitap beş hikayeden oluşuyor, her biri ayrı olayları anlatıyor
.
İlki kızıl elma, bu aşkın en masum, en saf halinin yazılı halidir. Başroldeki kahramanımızın yaşadığı derin aşkı yazar çok güzel bir şekilde anlatıyor.
.
İkincisi oğulla buluşma, bu hikaye bir babanın çektiği vicdan azabını, özlemi anlatıyor.
.
Beyaz yağmur; bu öyküde bir anne ve kızı ön plana çıkıyor. Birbirlerine olan bağlılıkları, sevgileri ve kopmaz bağları anlatılıyor.
.
Asker çocuğu, dördüncü hikaye beni en çok etkileyen oldu, olay o kadar gerçek ve kurgu arasında sıkışıp kalmış ki sanki bir şaka yapılıyor ama o şakayı yapan hiç bir şey çaktırmıyor, nasıl yorumlayacağımı bilmiyorum. Çok içten ve güzel.
.
En son hikaye deve gözü, bu hikaye'de bana göre insanın bastırdığı sesi ile gerçeklerin çatışması anlatılıyor. yine güzel bir hikaye.
.
Benim cümlelerim Cengiz AYTMATOV'UN kalemini, eserlerini anlatmaya yetmez ama genel olarak bahsedeyim dedim.
Nefise Şahin
Nefise Şahin, Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü'ü inceledi.
@cikolataliBrowni·09 May 2017·Kitabı okudu·6 günde·Beğendi·7/10
Kısa kısa hikayelerden oluşan bu kitabı hiç sıkılmadan, istediğiniz her yerde okuyabilirsiniz. Son öyküyü ise ayrı bir sevdim. Yalın anlatımı, sade konularıyla güzel bir kitaptı.

Tavsiye edilir.
Esra İlter
Esra İlter, Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü'ü inceledi.
@esrailter·05 Kas 2017·Kitabı okudu·5 günde·Puan vermedi
Cengiz Aytmatov'un beş kısa hikayeden oluşan kitabı. Yazarın kendine has ve akıcı üslubu bu hikayelerde de kendini göstermiş durumda. Hikayeleri genel olarak Kırgız Türkleri, gelenekleri, savaş, tarım, bozkır etrafında geçiyor.
Adem Kangül
Adem Kangül, Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü'ü inceledi.
@adem72·29 Nis 15:04·Kitabı okudu·2 günde·Puan vermedi
Cengiz Aytmatov'un birçok kitabını okudum. Okuduğum her kitabı da beni çok etkilemiştir. O sebeple bu kitabı da aldım elime. Beş farklı hikayeden oluşan bu kitap. Ama kesinlikle bir Gün Olur Asra Bedel ,Toprak Ana , Beyaz Gemi "Cemile" değil.
Özellikle kitaptaki Kızıl Elma ve Deve Gözü bölümleri gerçekten etkileyici.
Cengiz Aytmatov'un eserlerinde hemen hemen hepsinde savaş ve koy hayati islenir. Bunda şüphesiz yaşadığı olayların ve hayatının etkisi vardır. Ama her kitapta bunlardan bahsetmesi biraz sıkıcı olabilir. Hele ki beş farklı hikayeden oluşan bu kitap in çoğu bölümünde tarlalarin işlenmesi köy hayati gibi olaylar üzerinde durması biraz yazarın kendini tekrar etmesi gibi geliyor. Bunları yaparken de kesikle başarılı bir şekilde anlattığı da bir gerçek.
Iyi okumalar.
Kendine Şair
Kendine Şair, Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü'ü inceledi.
@daidoces·17 Eyl 2017·Kitabı okudu·2 günde·Beğendi·7/10
Aytmatov'un 5 tane kısa gibi görünen ama herbiri bir filme yamalanacak kadar kalitedeki hikayelerinden oluşuyor. Özellikle "Oğulla Buluşma" hikayesinde "keşke sağlam oyuncularım, güzel bir kamera ve kamera ekibim ve bir de bozkır bir arazi olsa da bu hikayenin kısa filmini yapsam" diye öyle hayaller kurdum ki...

Velhasıl tavsiye edilir, Beyaz Yağmur hikayesinde küçük bir müstehcen kısım olduğu ihtar edilir.
Tüyap 2017 kitap fuarımdan kitaplığa dahil olan 10 adet Aytmatow kitabından üçüncüsü de bitmiş bulunmakta. Adıma hayırlı uğurlu olması dileğiyle :)

Elinizde 117 sayfalık bir kitap alıyorsunuz; aslında içinde 5 ayrı, birbirinden bağımsız hikaye barındırmakta. Kendine göre her biri ayrıcalıklıdır elbette. Ama beni en çok Kızıl elma ve Asker çocuğu etkiledi diyebilirim.

Hani okurken kendinizi bulursunuz ya hikaye içinde, bana öyle oldu. Kızıl elma bittiğinde içimden oh olsun-hakketin gibisinden bir duygu fışkırması oldu diyebilirim ;)

Asker çocuğu hikayesinde tam olarak kendime de ifade edemediğim bir etkilenme yaşadım. İçimdeki ASKER sevgisinden mi kaynaklı yoksa küçük yaşta babamı kaybetmiş olmaktan mı anlam veremedim. Hikayede her iki duygu vardı ve beni yüreğimden vurdu.

Elbette tavsiye ederim.
Takdiri siz okurların
Saygı ve selamlarla
İyi okumalar.
Ben Cengiz Aytmatov hikayelerine bayıldığım için gördüğüm birkaç olumsuz yoruma üzüldüm. Kızıl Elma hikayesi birçok insanın aslında içinde kalan bir gönül meselesini dile getirmiş. Oğulla Buluşma beni en çok üzen hikayeydi. Gözyaşlarımı o amcayla beraber akıttım. Asker Çocuğu, birçok Kırgız çocuğunun hislerini dile getirişi aslında. Yine üzücü, yaralayıcı bir konu. Deve Gözü ve Beyaz Yağmur hemen hemen aynı konudalardı o yüzden ikisinde de çok fazla umutlandım. Çünkü ziraat uğraşması zor bir alan. Bu alanda çalışarak, kendilerini yıpratarak belki de ülkeleri adına yeni bir sayfa açmak isteyen insanları görüyoruz hikayede. Tabii ki aşkları, mutlulukları, insani kavgalarını da heyecanla okuduk. Çok kısa geldi bana. Aytmatov okumaya doyamıyorum. ^^
Kızıl elma adlı hikayede kahramanın aşkı için kilometrecelerce yol kat etmesi beni çok duygulandırdı gerçek ve saf aşkın bu olduğuna inanıyorum diğer hikayelerde çok iyidi ancak bunun kadar etkilemedi beni o yüzden cengiz aytmatov a minnettarım bu eserle bizi buluşturduğu icin
Ali Alper
Ali Alper, Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü'ü inceledi.
Cengiz Aytmatov'dan enfes hikayeler içeren, tadı damağımda kalan bir kitap.
Gün Olur Asra Bedel kitabı ile hayranı olduğum Aytmatov yine beni büyüledi.
"Belki beni özlemedin?”
“Ne demek özlemedin! Hayatım boyun­ca hep seni özledim, seni düşündüm ben. Bu kadar çok beklettiğim için özür dilerim..."
Oğlunun uzun zamandan beri hayatta olmadığını, sa­vaşta öldüğünü söyleyemedi. Biraz daha; birkaç dakika daha yaşatmak istiyordu onu gönlünde. Sonra her şeyi anlatırdı, acelesi yoktu bu işin..
Onun var ya da yok olmasından ki­me ne? Kimin ihtiyacı var onun kim olduğunu bilmeye?
- Kendisinin! Kendisi kim olduğunu bilecek ya! En önemlisi budur işte! Kendisinden kaçamaz!
Benim okumuşluğuma takmıştı bir kere. Bunu hiç hazmedemiyordu. Niçin okula gitmiştim ben? Tarih öğretmenimizin anlattıklarına niçin bu kadar yürekten inanmıştım? İşte buydu benim felaketim!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
126
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754370935
Kitabın türü:
Çeviri:
Refik Özdek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Bu kitapta, dünya edebiyatının en büyük, en ünlü isimlerinden biri olan Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un beş güzel hikayesini sunuyoruz: Aşk ve heyecan, gelenekler ve tarih, savaş ve Kırgız Türkü'nün dramı... ve ille de vatan toprakları, toprak sevgisi, toprağı verimli kılmak için bütün yokluklara, güçlüklere göğüs gererek çalışan Kırgız gençleri...

Bu hikayelerden biri olan "Beyaz Yağmur" Aytmatov'un kendini Sovyet Yazarlar Birliği'ne kabul ettirmek ve eserlerini yayınlatmak için mücadele verdiği yıllarda, diğerleri ise bu bağımlılıktan kurtulduktan sonra yazılmıştır. Fakat okuyucu bunların hepsinde onun nefis üslubunu, eşsiz anlatım gücünü bulacaktır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 401 okur

 • Melisa Bolat
 • Elif Bastem
 • özlem
 • Nur Yakaza
 • Fevi Akargöl
 • Emirhan Fatih Şen
 • kadir ada
 • Kartal Kartal
 • Lily
 • Muhammed Enes Yaşar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%10.8
18-24 Yaş
%20.3
25-34 Yaş
%33.8
35-44 Yaş
%19.6
45-54 Yaş
%10.1
55-64 Yaş
%3.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.2
Erkek
%46.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.6 (34)
9
%18.8 (27)
8
%29.2 (42)
7
%20.1 (29)
6
%4.2 (6)
5
%2.1 (3)
4
%0
3
%0.7 (1)
2
%0.7 (1)
1
%0.7 (1)

Kitabın sıralamaları