Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü

8,2/10  (109 Oy) · 
285 okunma  · 
86 beğeni  · 
2.046 gösterim
Bu kitapta, dünya edebiyatının en büyük, en ünlü isimlerinden biri olan Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un beş güzel hikayesini sunuyoruz: Aşk ve heyecan, gelenekler ve tarih, savaş ve Kırgız Türkü'nün dramı... ve ille de vatan toprakları, toprak sevgisi, toprağı verimli kılmak için bütün yokluklara, güçlüklere göğüs gererek çalışan Kırgız gençleri...

Bu hikayelerden biri olan "Beyaz Yağmur" Aytmatov'un kendini Sovyet Yazarlar Birliği'ne kabul ettirmek ve eserlerini yayınlatmak için mücadele verdiği yıllarda, diğerleri ise bu bağımlılıktan kurtulduktan sonra yazılmıştır. Fakat okuyucu bunların hepsinde onun nefis üslubunu, eşsiz anlatım gücünü bulacaktır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789754370935
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
 26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Cengiz Aytmatov ile yorum yapmama gerek yok ama olur da yeni okuyacaklar olabilir diye; kısacık açıklayayım. Okuduğum 6. eseri. Çok süper betimlemeler ile gözünüzün önünde canlandırma yapan bir yazar. Romanın içine gireceksiniz okurken. İsiminden de belli olduğu gibi 5 farklı öykü den oluşan bir kitap. Romanları çok çok daha iyiydi. Okumayanlar varsa. Mutlaka Toprak Ana, Beyaz Gemi, Elveda Gülsarı ve Gün Olur Asra Bedel okumalarını veyahut onlardan başlamalarını tavsiye ederim. İçeriğinde kahramanlıklar ve aşk var. Genellikle eski Rusya'yı ve Kırgız kültürü ve tarımcılıktan bahsedilmiş. 2. Dünya Savaşı da öykülerin içerisinde. İçerisin de alınacak bir sürü de ders var elbetteki. Herkese iyi okumalar.. Mutlu haftasonları....

Muzaffer Akar 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aytmatov’un güçlü kaleminden, insana ve yaşama dair beş kısa öykünün yer aldığı kitap, okuyucuyu her öyküsüyle ayrı dünyalara sürükleyip, bambaşka yaşamlar resmediyor. Özellikle “Deve Gözü” öyküsü çok ilgimi çekti. Kesinlikle tavsiye ederim, usta yazarların öyküleri başka bir güzel oluyor.

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü benzeri kitaplar

Eser beş kısa öyküden oluşuyor. Aytmatov yine savaştan geriye kalanları kaleme almış, savaşın ardında bıraktıklarını... İşlenmemiş vatan topraklarının gün gelip bereketli birer araziye döneceği inancı ile hayata sımsıkı sarılan Kırgız Türklerinin dramını ele almış.

Hikayeler, yaşamdan kesitler sunar okuyucuya, bunu biliyoruz. Yazarın ustaca betimlemeleriyle o kesitlerin içine girdim bu hikayelerde, Anarkay bozkırında çalıştım, dolaştım, acıktım, yoruldum, öfkelendim, üzüldüm, umutlandım, yaşadığımı hissettim. Hoşçakal Anarkay!...

Betül Deniz 
 02 Oca 04:30 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz AYTMATOV'un betimlemelerinin güzelliği ile başlamak istiyorum, yazar öyle betimlemeler yapıyor ki sizi olayın içinde yaşatıyor sanki. Okumuyor, yaşıyorsunuz. Pelin otlarıyla kaplı bozkırda oksijeni en temiz haliyle soluyor, ceylanlar ürkmesin diye sayfaları çevirmeye korkuyorsunuz kalemi çok güçlü bir yazar olduğunu düşünüyorum. Kitap beş hikayeden oluşuyor, her biri ayrı olayları anlatıyor
.
İlki kızıl elma, bu aşkın en masum, en saf halinin yazılı halidir. Başroldeki kahramanımızın yaşadığı derin aşkı yazar çok güzel bir şekilde anlatıyor.
.
İkincisi oğulla buluşma, bu hikaye bir babanın çektiği vicdan azabını, özlemi anlatıyor.
.
Beyaz yağmur; bu öyküde bir anne ve kızı ön plana çıkıyor. Birbirlerine olan bağlılıkları, sevgileri ve kopmaz bağları anlatılıyor.
.
Asker çocuğu, dördüncü hikaye beni en çok etkileyen oldu, olay o kadar gerçek ve kurgu arasında sıkışıp kalmış ki sanki bir şaka yapılıyor ama o şakayı yapan hiç bir şey çaktırmıyor, nasıl yorumlayacağımı bilmiyorum. Çok içten ve güzel.
.
En son hikaye deve gözü, bu hikaye'de bana göre insanın bastırdığı sesi ile gerçeklerin çatışması anlatılıyor. yine güzel bir hikaye.
.
Benim cümlelerim Cengiz AYTMATOV'UN kalemini, eserlerini anlatmaya yetmez ama genel olarak bahsedeyim dedim.

Nefise Şahin 
09 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kısa kısa hikayelerden oluşan bu kitabı hiç sıkılmadan, istediğiniz her yerde okuyabilirsiniz. Son öyküyü ise ayrı bir sevdim. Yalın anlatımı, sade konularıyla güzel bir kitaptı.

Tavsiye edilir.

Esra İlter 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Cengiz Aytmatov'un beş kısa hikayeden oluşan kitabı. Yazarın kendine has ve akıcı üslubu bu hikayelerde de kendini göstermiş durumda. Hikayeleri genel olarak Kırgız Türkleri, gelenekleri, savaş, tarım, bozkır etrafında geçiyor.

Adem Kangül 
29 Nis 15:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Cengiz Aytmatov'un birçok kitabını okudum. Okuduğum her kitabı da beni çok etkilemiştir. O sebeple bu kitabı da aldım elime. Beş farklı hikayeden oluşan bu kitap. Ama kesinlikle bir Gün Olur Asra Bedel ,Toprak Ana , Beyaz Gemi "Cemile" değil.
Özellikle kitaptaki Kızıl Elma ve Deve Gözü bölümleri gerçekten etkileyici.
Cengiz Aytmatov'un eserlerinde hemen hemen hepsinde savaş ve koy hayati islenir. Bunda şüphesiz yaşadığı olayların ve hayatının etkisi vardır. Ama her kitapta bunlardan bahsetmesi biraz sıkıcı olabilir. Hele ki beş farklı hikayeden oluşan bu kitap in çoğu bölümünde tarlalarin işlenmesi köy hayati gibi olaylar üzerinde durması biraz yazarın kendini tekrar etmesi gibi geliyor. Bunları yaparken de kesikle başarılı bir şekilde anlattığı da bir gerçek.
Iyi okumalar.

Şairin Güncesi 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aytmatov'un 5 tane kısa gibi görünen ama herbiri bir filme yamalanacak kadar kalitedeki hikayelerinden oluşuyor. Özellikle "Oğulla Buluşma" hikayesinde "keşke sağlam oyuncularım, güzel bir kamera ve kamera ekibim ve bir de bozkır bir arazi olsa da bu hikayenin kısa filmini yapsam" diye öyle hayaller kurdum ki...

Velhasıl tavsiye edilir, Beyaz Yağmur hikayesinde küçük bir müstehcen kısım olduğu ihtar edilir.

Tüyap 2017 kitap fuarımdan kitaplığa dahil olan 10 adet Aytmatow kitabından üçüncüsü de bitmiş bulunmakta. Adıma hayırlı uğurlu olması dileğiyle :)

Elinizde 117 sayfalık bir kitap alıyorsunuz; aslında içinde 5 ayrı, birbirinden bağımsız hikaye barındırmakta. Kendine göre her biri ayrıcalıklıdır elbette. Ama beni en çok Kızıl elma ve Asker çocuğu etkiledi diyebilirim.

Hani okurken kendinizi bulursunuz ya hikaye içinde, bana öyle oldu. Kızıl elma bittiğinde içimden oh olsun-hakketin gibisinden bir duygu fışkırması oldu diyebilirim ;)

Asker çocuğu hikayesinde tam olarak kendime de ifade edemediğim bir etkilenme yaşadım. İçimdeki ASKER sevgisinden mi kaynaklı yoksa küçük yaşta babamı kaybetmiş olmaktan mı anlam veremedim. Hikayede her iki duygu vardı ve beni yüreğimden vurdu.

Elbette tavsiye ederim.
Takdiri siz okurların
Saygı ve selamlarla
İyi okumalar.

Ben Cengiz Aytmatov hikayelerine bayıldığım için gördüğüm birkaç olumsuz yoruma üzüldüm. Kızıl Elma hikayesi birçok insanın aslında içinde kalan bir gönül meselesini dile getirmiş. Oğulla Buluşma beni en çok üzen hikayeydi. Gözyaşlarımı o amcayla beraber akıttım. Asker Çocuğu, birçok Kırgız çocuğunun hislerini dile getirişi aslında. Yine üzücü, yaralayıcı bir konu. Deve Gözü ve Beyaz Yağmur hemen hemen aynı konudalardı o yüzden ikisinde de çok fazla umutlandım. Çünkü ziraat uğraşması zor bir alan. Bu alanda çalışarak, kendilerini yıpratarak belki de ülkeleri adına yeni bir sayfa açmak isteyen insanları görüyoruz hikayede. Tabii ki aşkları, mutlulukları, insani kavgalarını da heyecanla okuduk. Çok kısa geldi bana. Aytmatov okumaya doyamıyorum. ^^

4 /

Kitaptan 98 Alıntı

Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Belki beni özlemedin?”
“Ne demek özlemedin! Hayatım boyun­ca hep seni özledim, seni düşündüm ben. Bu kadar çok beklettiğim için özür dilerim..."

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)
Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oğlunun uzun zamandan beri hayatta olmadığını, sa­vaşta öldüğünü söyleyemedi. Biraz daha; birkaç dakika daha yaşatmak istiyordu onu gönlünde. Sonra her şeyi anlatırdı, acelesi yoktu bu işin..

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)
Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Onun var ya da yok olmasından ki­me ne? Kimin ihtiyacı var onun kim olduğunu bilmeye?
- Kendisinin! Kendisi kim olduğunu bilecek ya! En önemlisi budur işte! Kendisinden kaçamaz!

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)
Aysel 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Biliyorum, pişman olacağım, ömür boyu pişmanlık duyacağım, ama yine de geleceğim seninle..."

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Deve Gözü)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Deve Gözü)
Aysel 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiç durmadan bir eksiklik olduğunu düşünüyor, ama bu eksikliğin ne olduğunu tam olarak anlayamıyordu...

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz AytmatovKızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov
Aysel 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ruhunun ta derinliklerine gömülen, ama orada bile küllerin altındaki köz gibi hep canlı duran o özlem acısı, o yürek sızlatan hasret duygusu, kırlangıçlar uçup giderken uyanıvermişti birdenbire. Ve o anda, göğsünün üzerinde yeni bir güçle alev alev yanmaya başlamıştı.

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Oğulla Buluşma)

Beyaz Yağmur
Kızın varsa böyle oluyor işte! Ne talihsiz bir kadınım ben! Allah beni cezalandırdı, bir oğul vermedi. Bir oğul aile yuvasını terk edip gitmez, aksine, eve gelin getirir.

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 56 - Ötüken)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 56 - Ötüken)
Aysel 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"At da çok çalışır, ama insan her şeyden önce bir insan olmalıdır... Ancak o zaman yaptığı işten mutluluk duyar, ancak o zaman yaptıklarının bir anlamı olur."

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Deve Gözü)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Deve Gözü)
Muzaffer Akar 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ah! Hava da ne kadar güzeldi bugün! İnsanın kalbi ve kafası da böyle huzurlu olabilse!...

Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Kızıl Elma)Kızıl Elma / Oğulla Buluşma / Beyaz Yağmur / Asker Çocuğu / Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Kızıl Elma)