Kızıl Saçlı Kontes

7,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
687 gösterim
Diyelim geminin güvertesinde canım sıkıldı, soluğu kaptan köşkünde alıyordum. Orada da sıkıldım, alt katlara, geminin makine dairesine iniyordum. İstediğim yerleri gördükten sonra kamarama geçiyor, balkondan horozların ötüşlerini duyduğum, tropikal adalara bakıyordum. Karada ise, trenlere, otobüslere, kamyonlara, motosikletlere, bisikletlere, faytonlara; tekeri dönen her araca binip kilometrelerce uzaklıktaki kentlere ulaşıyordum.
Edebiyatımızın usta yazarı Adnan Binyazar’dan okuru alıp uzak coğrafyalara, birbirinden çok farklı kahramanlara götürecek yepyeni öyküler... Binyazar, çocukluğun şiirle, masalla, türlü yoksullukla yoğurulmuş büyülü taşrasından Latin ülkelerinin sıcak aşklarına uzanıyor. Tıpkı bir öyküsünde işaret ettiği gibi: dünya haritasını önüne açıyor, canının istediği yere düşle, şiirle, öyküyle unutulmaz bir yolculuk yapıyor. Onunla birlikte yolculuğa var mısınız?
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750722004
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
09 Şub 22:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yeni bir yazar, yeni bir kitap, büyük bir heyecan, yüksek bir beklenti.. ve 136 sayfa sonunda tamamen karşılanmış beklentim... Güzel bir kitap okuyup edebiyata doyduktan sonra hissettiğim o mükemmel duyguyu anlatmanın bir tarifi yok benim için..Güçlü bir kalem olan Adnan Binyazar' la tanışma kitabım oldu Kızıl Saçlı Kontes. Yazar bu kitabında beş tane, kısa olmayan öykü ile karşılıyor bizi. Beş öykü de yazarımızın geçmişinden izler taşıyor. Gerçeklik payı içeren metinler okumak benim için ayrı bir keyif oldu. En sevdiğim, en duygulandığım öykü ise Köpeğin Ölümü adlı öykü oldu, öyküyü bitirdikten sonra diğer öyküye geçmek için uzun bir süre bekledim.

Kitabın genelinde akıcı bir dil, uzun ve sıkıcı olmayan;bayılarak okuduğum tasvirler, ünlü yazar ve şairlerden alıntılar, okuyucunun üzerinden kolay kolay kalkmayacak yoğunlukta duygular hakimdi..Yazar dile o kadar hakim ve dili kullanımı o kadar samimiydi ki kitaptan etkilenmemin en büyük sebebi buydu sanırım. Düz yazıyı şiirselleştirerek kullanması etkileyiciliği artıran bir başka unsur oldu benim için. Kitapta eleştireceğim tek şey: yazarın kelimeleri birbirine uydurmaya çalışmasıydı, bir iki kelime zorlama olmuştu. Zaten bir puanı da oradan kırdım.
Son olarak şunu da belirtmeliyim ki bir okur inceleme yapmadan kitaba üç puan vermiş. Canım kitaba da inceleme yapılmadan verilen üç puan nedir öyle hakaret gibi!! O kadar kötüyse yazarsın bir inceleme anlatırsın.Okumayı düşünen kişi değerlendirir durumu. Ne sinir bir durum!

Sevdiğim, yer yer gözlerimin yaşardığı bu şiirli masallı düşsel yolculuğun keyfini sizinde tatmanızı öneririm keyifli okumalar :)

Kitaptan 3 Alıntı

Hayriye Gül 
08 Şub 22:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...artık onun için dünya, tüm varlıkların sessizleştiği küresel bir boşluktu.

Kızıl Saçlı Kontes, Adnan Binyazar (Sayfa 25 - Can Yayınları)Kızıl Saçlı Kontes, Adnan Binyazar (Sayfa 25 - Can Yayınları)
Hayriye Gül 
 09 Şub 15:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayat, yaşadığı gezegende düzeneği önceden kurulmuş bir düş oyunundan başka ne ki!..

Kızıl Saçlı Kontes, Adnan Binyazar (Sayfa 109 - Can Yayınları)Kızıl Saçlı Kontes, Adnan Binyazar (Sayfa 109 - Can Yayınları)