Kızıl Soruşturma Sherlock Holmes Bütün Maceraları 1

8,5/10  (67 Oy) · 
237 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.356 gösterim
"Artık hepsini öğrendiğime göre unutmak için elimden geleni yapacağım."

"Unutmak mı?"

"Gördün mü?" diye açıklamada bulundu. "Bence bir insanın beyni boş bir oda gibidir. Kendi seçtiği eşyaları oraya dizebilmelidir ancak bir ahmak, bulabildiği tüm eşyaları oraya depolar. Böylece ona yararlı olabilecekler o kadar çoğalır ya da karmakarışık olabilir ki ulaşmak istediklerini bulamayabilir. Oysa becerikli bir işçi o odaya götüreceklerinde titiz davranır. Kendisine gerekli olanlar dışında hiçbir şeyi almaz ama zengin ve düzenli eşyalarla dolu bir depoya sahiptir. Bu deponun esnek duvarları olduğunu ve istediğin kadar genişletebileceğini düşünmek bir hatadır. Kaldı ki oraya ekleyeceğin her bilgi daha öncekileri unutmana bile sebep olabilir. Bu nedenle gereksiz bilgiler, yararlı bilgileri, oradan ite kaka çıkarmamalıdır."

"Ama güneş sisteminden bahsediyoruz!" diyerek karşı çıktım.

"Bana ne!" diyerek tersledi. "Güneşin çevresinde döndüğümüzü söylüyorsun. Ayın çevresinde dönsek de ne bana ne de işime bir yararı olurdu."

Ne Sherlock Holmes'u "tanıtmaya" ne de 1886 ile 1927 yılları arasında Arthur Conan Doyle'un onun hakkında yazdığı altmış hikâyeyi anlatmaya gerek var. Daha sonraki yıllarda Holmes karakteri ile arkadaşı ve tarihçi Dr. John H. Watson, âdeta gerçek kişiliklere bürünmüş ve bilim kurgu dünyasının en ünlü karakterleri olmuşlardır. Kaldı ki hikâyelerini hiç okumayanlar bile onları tanımaktadırlar.

Holmes'un ünü o derece yaygınlaşmıştı ki yanında taşıdığı malzemeler dahi polislik, dedektiflik ve suçluları bulma konusuyla bütünleşmiştir; örneğin, kıvrımlı piposu, uzun şapkası ve büyüteci Sherlock Holmes'un görüntüsünü canlandırmaya yetmektedir. İlk baskılarda kullanılmamasına karşın "Çok basit sevgili Watson." cümlesi bir özdeyiş olarak dilimize girmiştir. Bu cümle, okuyucuyu şaşırtmakla beraber aslında her şeyin çok açık seçik olduğunu belirtmek amacıyla kullanılmıştır.

Londra'ya giden ziyaretçiler hâlâ akın akın Sherlock Holmes'un yaşadığı Baker Caddesi'ne gitmekte ve uzun yıllardır bu muhteşem dedektifin yaşadığı 221 B numaralı eve, Sherlock Holmes'un kendi problemlerine çözüm bulacağını ümit ederek dünyanın her bir tarafından mektuplar yağdırmayı sürdürmektedirler. Onun gerçek bir insan olduğunu ve yardım edeceğini düşünmektedirler hatta 2008 yılında UKTV Gold tarafından yapılan bir ankette, İngilizlerin yüzde elli sekizinin Sherlock Holmes'un gerçek bir insan olduğuna inandığı ortaya çıkmıştır (Bunun aksine ankette Winston Churchill'in bir bilim kurgu karakteri olduğuna inananlar ise yüzde yirmi üçtü.)
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786051211725
 • Orijinal Adı:
  A Study in Scarlet
 • Çeviri:
  Semra Eşlisoy
 • Yayınevi:
  Tema Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Uzun zamandır okumak isteyip başlayamadığım bir seriydi. Sherlock Holmes sevdiğim bir karakter özellikle dizisini izledikten sonra daha çok sevdim.
Sherlock'un diğer polisiye romanlardan farklı olarak oluşturduğu çok hızlı ve pratik çözümlemelerden hoşlanmayacağımı düşünüyordum -ben sindire sindire olayın çözülmesini okumayı severim- yazar öyle güzel sunmuş ki hiç sıkılmadım ve çok hoşlandım. Katilin hikayesini hem çok güzeldi hem de çok güzel anlatılmıştı.

Rana Tokluoğlu 
06 Ağu 00:00 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Sherlock Holmes kitaplarını fazla heyecanlı buluyorum ve severek okuyorum..Bu kitabı da sürükleyiciydi fakat olayların sonucunu çok yaratıcı bulamadım maalesef.Yine de Sherlock sevenler için güzel bir kitap.

Kübra 
29 May 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 9/10 puan

Serinin ilk kitabıymış. Ben Cem Yayınevi'nin baskısını okudum ve beğendim. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde işlenen cinayet ve Sherlock Holmes'ün katilin izini sürüşü, tabi ki en önce Sherlock Holmes'le Doktor Watson'ın karşılaşması anlatılıyor. İkinci bölümde bu cinayetin Mormonlara uzanan ilginç hikayesi. Kesinlikle çok ilginçti. Sherlock Holmes, hikayeleri yazılış sırasına göre okunması gereken bir karakter. İyi ki de bütün kitaplarını almışım dedim bu kitabı okuyunca. En baştan okumak herkese keyif verecektir.

Mr. YİĞİT 
18 Tem 04:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok güzeldi. Özellikle ikinci bölüm önce alakasız gibi başlayıp sonra ana kurguya bağlanınca mükemmel bir etki yaratıyor. Tipik Arthur conan doyle klasiği. Okumanızı tavsiye ederim

Enes Küçük 
15 Nis 12:41 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Bir efsanenin doğuşu olarak gördüğün mükemmel bir kitaptı benim için. Dizisinde bölümünü izlediğimi, hikayenin sonuna kadar anlama fırsatım olmadı. Modernizeye ufak değişikliklerle ancak yine de harika bir şekilde uyarlanmış. Katilin, kimsenin aklına gelmeyecek bir oyunla kurbanlarını öldürmesi herhalde en heyecanlı kısmıydı. Benim için yeni bir dünya, Dr. Watson için yeni bir yaşamın başlangıcıydı.

MANNER 
21 Oca 18:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Heyecanlı ve sürükleyiciydi bir kitapti. Polisiye seven herkesin okumasini tavsiye ederim. Sherlock holmes un diger kitaplarini okumaya devam edecegim tabikide :)

Cavanşir Gadimov 
27 Ağu 12:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sherlock Holmes'un maceralarının başladığı kitap. Bu kitapta hikâyeyi bize anlatan Doktor Watson ilk defa ünlü detektif Holmes ile tanışıyor, onu tanıyor ve cinayetleri çözdüğü kendine has yöntemi iş üstünde görür ve hayran kalır.
Kitapla ilgili ayrıntılı inceleme:
http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...izil-sorusturma.html

Esma Saatçı 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sürekli televizyondan izlediğim karakterleri birde yazarının kaleminden ilk tasvirlerini okumak istedim. İngiliz tarzı bir mesafeyi barındıran ama yeni nesil polisiye severler için biraz tarih kokan bir tarzı var. Ama ustalara saygımız sonsuzdur.

Seçgin 
28 May 22:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okuma aşkını bana kazandıran serinin ilk kitabı . Öncesinde de kitap okurdum ama sevmezdim:( Özellikle erkek öğrencilerim için kitaplikta bulunduruyorum nerdeyse tüm seriyi. Hoşlarına da gidiyor.

Muharrem Armağan 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

sherlock holmes serisinin okuduğum tek kitabı her ne kadar serinin diğer kitaplarını okumak istesemde diğer ilgimi çeken kitapları okumaktan fırsat bulamadım.

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

Esma Tezgi 
 10 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kurban
Bir zamanlar, zulme uğrayan kurbanlar, şimdi birer zulmedici olup çıkmışlardı, hem de o güne kadar gelmiş geçmiş en büyük zulmedici olmuşlardı.

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan DoyleKızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle

Tüm kanıtları görmeden teoriler yürütmek büyük bir hatadır. Kararınızı aleyhte etkiler.

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle (Sayfa 45 - Bilge Karınca Yay.)Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle (Sayfa 45 - Bilge Karınca Yay.)
Sinem Atılgan 
27 Eyl 2015 · Puan vermedi

“İnsan zihninin, boş bir çatı katına benzediğini ve insanın bu çatı katını kendi seçeceği mobilyalarla döşeyeceğini düşünüyorum. Yalnızca bir aptal, önüne gelen her bilgiyi kapar, böylece, ona faydası dokunabilecek bilgiler kalabalıklaşır ya da birçok şey birbirine girer ve o bilgiye ihtiyacı oldu mu güçlükler yaşar. Ama becerikli ve usta bir kimse, zihnine, ya da çatısına, bir şeyler alırken son derece dikkatlidir. İşini yapmasına yardım edecek aletlerden başka hiçbir şeyi yoktur ama bunları da sınıflandırmış ve kusursuz bir düzene sokmuştur. O küçük odanın duvarlarının esnek olduğunu ve her ölçüde genişleyebileceğini düşünmek hata olur. Emin olun ki, zaman geliyor, zihninize kattığınız her bilgiyle, önceden bildiğiniz bir şeyi unutuyorsunuz. Bu yüzden, önemsiz bilgilerin, önemlilerin önünü tıkamaması çok büyük önem taşıyor.”

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan DoyleKızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle

"Dahi olmak, sonsuz gayret gerektirir, derler" dedi bir gülümsemeyle. "Çok kötü bir tanım ama tam dedektiflere göre."

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle (Sayfa 54 - Bilge Karınca Yay.)Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle (Sayfa 54 - Bilge Karınca Yay.)

Halk beni istediği kadar ıslıklasın, vız gelir bana! Ben evimdeki çekmecemde bulunan değerli şeyleri seyrederek kendimi alkışlıyorum.

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan DoyleKızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle
Fatmanur Tali 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

En basmakalıp suç, genelde en esrarengiz olandır, çünkü çıkarımlarınızı yapabileceğiniz yeni ya da farklı özellikler taşımaz.

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan DoyleKızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle
Don Quijote 
16 May 15:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyanın güneşin çevresinde döndüğünü söylemenin," diyerek sabırsızlıkla sözümü kesti, "Bana ne faydası var?Dünya isterse ayın çeresinde dönsün, ne benim ne de işim için hiçbir önemi yok."

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle (Sayfa 30 - bilge karınca yayınları)Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle (Sayfa 30 - bilge karınca yayınları)
Enes Küçük 
 15 Nis 12:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dr. John Hamish Watson
“Aldırmayın,” diye cevap verdim; Tüm gerçekleri günlüğüme kaydettim ve birgün
halk bunları öğrenecek. Bu sırada, başarınızın bilincinde olarak kendinizi memnun hissetmelisiniz, tıpkı bir zamanlar bir Romalı cimrinin dediği gibi;
“Halk beni istediği kadar ıslıklasın, vız gelir bana! Ben evimdeki çekmecemde
bulunan değerli şeyleri seyrederek, kendimi alkışlıyorum.”

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle (Sayfa 152 - Beyaz Balina Yayınları (e-kitap))Kızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle (Sayfa 152 - Beyaz Balina Yayınları (e-kitap))
2 /