Giriş Yap

Kızıl Veba

8.310 üzerinden
6,2bin Puan · 1120 İnceleme
72 syf.
"İnsanlar sinekler gibi ölüyordu. Ölüm her yerde bulabiliyordu onları: yataklarında, işlerinde, sokakta yürürken ..."(syf 26) Profesör James Howard Smith yani Granser torunlarına 2013 yazında başlayan veba salgınını anlatıyor.Tabi şimdi ben anlatıyor dedim ama Bay Granser salgından hayatta kalan son kişilerden o anlatıyor torunları onu tam anlayamıyorlar bile çünkü devir artık bizim bildiğimiz devir gibi değil teknoloji yok, okul yok, yazı bile yok, tarım yapılmıyor, her taraf yabani bitki ve hayvan dolu kısacası insanlığın başladığı ilk zamanlardaki gibi.İlerlenilen tüm gelişmelerin sıfırlandığını düşünün öyle bir yer olmuş dünya. Kızıl veba nasıl bir salgın ondan bahsedeyim: Hastalığın ilk işareti yüzün ve tüm vücudun kızarması; bu mikrop insanları çok kısa bir süre içinde öldürüyor ve vücuduna girdiği kimse asla sağ kalmıyor.İlk belirtilerden sonra kişi 10-15 dk içerisinde ölüyor.O kadar hızlı bir salgın. Jack London'un bu kitabı 1912'de yayımlanıyor. Kitap da 2010'lu yıllarda ortaya çıkan kızıl vebayı anlatıyor.London yaşadığı yıllarda salgına şahit olmadığı halde böyle muhteşem bir kurguyla 2010'lar yılına dair öngörülerde bulunuyor.Kitap beni etkilemeyi ziyadesiyle başardı.Belki de yaşadığımız koronavirüs salgını ile bağdaşan noktalar olduğu için bu kadar etkilendim.Tavsiye edilir.Keyifli okumalar:)
Kızıl Veba
8.3/10 · 18,9bin okunma
·
6 yorumun tümünü gör
Reklam
72 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
"Geçici düzenler köpükler gibi uçar gider." Diyor
Jack London
ve şöyle devam ediyor: "Aynen öyle, köpükler gibi, geçici. İnsanın bu dünyadaki bütün çalışması köpükten öte bir şey değil." Yazarın bu sözleri, bizlere kitabın ana fikrini veriyor. Son derece gelişmiş teknolojiye sahip uygarlığın, kültürün, üretimin en önemlisi de insanın varlığının bile sabun köpüğünden farksız olduğunu etkileyici bir biçimde gözler önüne seriyor.
Kızıl Veba,
Jack London
'un 1912 yılında yayımlanmaya başlayan kitabı. Jack London bu kitabıyla "kıyamet sonrası" edebiyatın öncüleri arasına girmiş. Kitapta 2013 yılında ortaya çıkan Kızıl Veba salgını anlatılıyor. Salgının seyrini, insanların yok oluşunu Profesör James Howard Smith yani Granser'in torunlarına anlatması yoluyla öğreniyoruz. Her şey yolunda giderken, teknoloji ve ulaşım son derece gelişmiş düzeydeyken birden salgının ortaya çıkışıyla her şey alt üst oluyor. Kızıl Veba, ilk belirti olarak yüksek ateş ve yüzün kızıla dönmesi şeklinde görülen bir hastalık. Bu hastalık öyle hızlı bir hastalık ki ilk belirtisi görüldükten on beş dakika sonra o kişi ölüyor. Bu yüzden milyarlarca insan ölüyor ve böylece uygarlık ilk çağlara geri dönüyor. "Sabah kalktığımda şu koca dünyada yapayalnızdım (...) Bir ben sağ kalmıştım; bir ben, bir de midilli." Satırları çok sevdiğim filmlerden biri olan Ben Efsaneyim'i hatırlattı bana. Eser Jack London'ın okuduğum dördüncü kitabı. Yazarın her okuduğum kitabında beni apayrı dünyalara alıp götürmesini seviyorum. Kitabı da bahsettiğim filmi de tavsiye ederim. Kitapla kalın kitap dostları. Not: Kitabı bu şekilde anlatınca sanki sonunu söylemişim gibi görünüyor ama okumaya başladığınızda göreceksiniz ki kitap zaten sondan başlıyor.
Kızıl Veba
8.3/10 · 18,9bin okunma
·
3 yorumun tümünü gör
72 syf.
·
2 günde
Kızıl Veba
Eser Jack London'la tanışmama vesile oldu, 1912 yılında yazılmış bir kitap Olsa da içinde bulunduğumuz pandemi zamanında, bir virüs sayesinde yok olan dünyanın " kıyamet sonrası" edebiyatı çok anlamlı ve güzel geldi. Yabanileşen hayvanlar, hayatlar, sözlerin tükenmiş ve anlaşılamaz olması yüzünden sadeleşen kelimeler çok hoşuma gitti. Jack London'un ilk okuduğum kitabı olsa da inşallah son olmayacak. Kalemine hayran olmamak elde değil. Her devrin kitaplarından birisi, zamana yenilmeyen bir eser. Herkesin okumasını tavsiye ederim, keyifli okumalar
Kızıl Veba
8.3/10 · 18,9bin okunma
·
1 yorumun tümünü gör
72 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Podcast: Kıyamet Sonrası Edebiyat: Kızıl Veba, Jack London
Podcasti dinlemek için YouTube linki: m.youtube.com/watch?v=wINdPVm3IDs Selam kitapçokseverler. Bu bölümümüzde Kıyamet Sonrası Edebiyat'ın kurucu metinlerinden, Jack London'un Kızıl Veba yapıtını konuşuyoruz. Pandemiyle birlikte bizler için daha dikkat çekici hale gelen London'un fikirlerini, Levent Cinemre'nin "Çevirmeninden İlgilisine Notlar" bölümüyle birlikte değerlendiriyoruz. Keyifli dinlemeleriniz olması dileğiyle. okursohbetleri1000kitap.com/gmail.com üzerinden görüş ve önerilerinizi bekleriz. Sevgiler.
Kızıl Veba
8.3/10 · 18,9bin okunma
·
Reklam
2
117
1.166 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42