Kızılbaşlar Osmanlılar Safeviler

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
296 gösterim
Türkmenler, Safevîler, Kızılbaşlar, Osmanlılar gibi kavramlar aslında Türk tarihinin önemli parçalarıdır ve bazen birini diğerinden ayırmak mümkün değildir. Ne var ki, gerek siyasî gerekse dinî meseleleri izah ederken konunun anlaşılmasını kolaylaştırmak için bunlardan birini tercih etmek zorunda kalıyoruz. Bu zorluk kendi içinde bir karmaşa meydana getiriyor aslında.

Bu kitapta değişik dönemlerde kaleme alınan ve birbirini tamamlar mahiyette 15 makale yeralmaktadır. Kızılbaş ve Türkmen algısındaki değişim; İran, Azerbaycan ve Anadolu Türkleri arasındaki dinî, kültürel ve siyasî birlikteliğin tarihî kökleri, Kızılbaş ve Safevî algısının Osmanlı kültüründeki yeri buradaki makalelerin özünü oluşturuyor. Bu çalışmanın tamamı okunduğunda zihinleri meşgul eden pek çok sorunun cevabına ulaşılabilecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055200718
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mert Kılıç 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Safeviler konusunda Türkiye'nin yetiştirmiş olduğu en büyük alim olan Tufan Gündüz'ün, ayrı yerlerde yayınlamış olduğu makalelerin birleştirilmesi ile oluşturulmuş, bilgi hacmi oldukça yüksek, konuya ilgisi olan kişilere oldukça önemli bilgiler kazandıracak ve sıkmayacak bir makaleler külliyatı. Kitapta, Türkiye'de en çok tartışılan tarihi olaylardan birisi olan 40 bin Türkmen'in katledilmesi olayına da değinilmekte, tarihi veriler ile savunulan tez desteklenmektedir.