Kızılcık Dalları

8,3/10  (20 Oy) · 
127 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.402 gösterim
KIZILCIK DALLARI`ında, bir evlatlığın başına gelen olayları, kendi diliyle eşleşen bir masal diliyle anlatışı göze çarpar. Mutlu bir aile yaşantısına özlem, büyük bir anlam zenginliğiyle dile getirilmiştir. Kızı erken yaşta ölen bir ninenin, yüreği yanarak ve kızının yadigarına bakarak hatırladıkça çoğalan o mazlum yakarışları başarıyla verilmiştir. Yazar, besleme kızcağızın anılarının dibindeki kimsesizlik ve çaresizliği hayatındaki o dramı bağlayarak, bu romanın eksenine yerleştiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789751002006
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Kübra 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Çalıkuşu gibi bir kitabını okuduktan sonra Reşat Nuri'nin bu kitabını başarısız bulmuştum, okuyalı bir 4 sene falan oluyor. Yarım bırakmak istemediğim için sonuna kadar okudum. Pek tavsiye edemiyorum açıkçası.

Ezgi 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

belli sürelerle tekrar tekrar okuduğum nadir kitaplardan biridir. gerçekten çok severim. kitaptaki karakterler, kitabın sonu, hikayenin işleyişi hepsi ayrı ayrı çok güzeldir.

NİHAL GÜLER 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın diğer romanları kadar bilinmese de beni çok etkileyen bir konusu olmuştu. Okurken etkisinde kaldım diyebilirim. Okumamış olanlara tavsiye ederim.

Kitaptan 6 Alıntı

Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgi
Mamafih kızda insanlığın ve her türlü insan kabiliyetlerinin gradosu seneden seneye düşerken böyle sevginin, aslındaki temizlikle devam etmesine zaten imkan yoktu.

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 169 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 169 - İnkılap Yayınları)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kızılcık
Mamafih Gülsüm'ün bu hareketi sade inattan değil, biraz da yeisinden ileri gelmektedir. Konakta geçirdiği yedi senelik hayat ona anlatmıştır ki ne kadar koşsa kafi görülmeyecek, daha fazla koşsun diye dövülmeye devam edilecektir. Eh, yenecek kızılcık dallarının yekunu değişmeyecek olduktan sonra boş gayretle neye kendini yormalı?...

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 163 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 163 - İnkılap Yayınları)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaynak
Dest-i tavîl-i maharetinin meçhul-i menba ganaiminden olacak..

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 155 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 155 - İnkılap Yayınları)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yahudi
Cumartesi Yahudisi gibi senin elin iğne, iplik tutmaz mı? :)

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 160 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 160 - İnkılap Yayınları)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlık
Kurdun çocuğu nihayet kurt olur. Demek Bülent de artık asaletini, Gülsüm'le arasındaki büyük insanlık mesafesini idrake başlamıştı!...

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 168 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 168 - İnkılap Yayınları)