Kızılcık Dalları

8,1/10  (36 Oy) · 
169 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.601 gösterim
KIZILCIK DALLARI`ında, bir evlatlığın başına gelen olayları, kendi diliyle eşleşen bir masal diliyle anlatışı göze çarpar. Mutlu bir aile yaşantısına özlem, büyük bir anlam zenginliğiyle dile getirilmiştir. Kızı erken yaşta ölen bir ninenin, yüreği yanarak ve kızının yadigarına bakarak hatırladıkça çoğalan o mazlum yakarışları başarıyla verilmiştir. Yazar, besleme kızcağızın anılarının dibindeki kimsesizlik ve çaresizliği hayatındaki o dramı bağlayarak, bu romanın eksenine yerleştiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789751002006
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Haree 
23 Eyl 20:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir konağa evlatlık olarak verilen Gülsüm ve onun etrafında gelişen olaylar anlatılmış. Nadide Hanım, kızları, damatları, torunları, hizmetkarları, konakta yaşananlar çoğunluk dram gibi dursa bile arada gülümseten anlar da vardı. Reşat Nuri Güntekin'in severek okuduğum bir kitabıydı okumak isteyenlere tavsiye ederim :)

Kübra 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Çalıkuşu gibi bir kitabını okuduktan sonra Reşat Nuri'nin bu kitabını başarısız bulmuştum, okuyalı bir 4 sene falan oluyor. Yarım bırakmak istemediğim için sonuna kadar okudum. Pek tavsiye edemiyorum açıkçası.

Nuray Durmuş 
29 Nis 17:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nadide Hanım'ın yetim olarak konağa aldığı Gülsüm ve onun bu konak hayatı boyunca başından geçenleri, maruz kaldığı haksızlığı anlatan bir kitap...
Hani bazen olur ya sevdiğimiz bir yemeği yerken bir eksiklik hissederiz. Düşünür dururuz aynı tadı niye alamadım diye. İşte bu kitabı da okurken aynı eksikliği sonuna kadar hissettim. Sanırım bunun nedeni yazar bazı karakterlerin duygularını okuyucusuna tam yansıtamamasından kaynaklı.O hissiyatı bize veremedi. Ayrıca yazar olayları dar çerçevede ve tek kişi üzerinden anlatmış. Bu da ara ara kitaptan sıkılmama ve ilgimin dağılmasına neden oldu. Yazarı eleştirmek haddin değil yanlış anlaşılmasın fakat bir Çalıkuşu kadar başarılı bulmadım.

Çok uzun yıllar önce okudum. O yüzden hatırladığım sadece çok sevdiğim. O kadar gençken okuduğum için çok iyi anlamamış da olabilirim. Ancak şunu söyleyebilirim Reşat Nuri edebiyatımızın yüz akıdır. En azından iki üç kitabının mutlaka okunması gerek. Edebiyat meraklıları eğer Reşat Nuri okumayı ihmal ederse büyük bir eksiklik olur. Modern romanımızın kurucularından sayılır. Türkçenin güzelliklerini okura etkili bir şekilde gösterir. Sadece edebiyatımıza değil dilimize de çok şey katmıştır.

arzu algayır 
15 May 10:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Reşat Nuri Güntekin kitaplarına ilk Çalıkuşu'dan başlamasaydım eminim hepsini sevebilirdim ama maalesef diğer kitapları hep o muhteşem hikaye ile kıyasladım. ve asla o kadar beğenemedim. kaldı ki bu kitabı okuduğumda 18 yaşında olmama rağmen çok basit bulmuştum.

Ezgi 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

belli sürelerle tekrar tekrar okuduğum nadir kitaplardan biridir. gerçekten çok severim. kitaptaki karakterler, kitabın sonu, hikayenin işleyişi hepsi ayrı ayrı çok güzeldir.

NİHAL GÜLER 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın diğer romanları kadar bilinmese de beni çok etkileyen bir konusu olmuştu. Okurken etkisinde kaldım diyebilirim. Okumamış olanlara tavsiye ederim.

Kitaptan 10 Alıntı

Haree 
23 Eyl 19:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bunca acı görmüş, bunca evlat, kardeş gömmüş bir insan için ölüm, korkulacak bir şey değildir.

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 172)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 172)
Haree 
22 Eyl 22:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Üç günlük ömrümüz var... Ne olurdu şu dünyada ayrılık olmasaydı, diye içini çekiyordu.

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 11)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 11)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgi
Mamafih kızda insanlığın ve her türlü insan kabiliyetlerinin gradosu seneden seneye düşerken böyle sevginin, aslındaki temizlikle devam etmesine zaten imkan yoktu.

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 169 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 169 - İnkılap Yayınları)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kızılcık
Mamafih Gülsüm'ün bu hareketi sade inattan değil, biraz da yeisinden ileri gelmektedir. Konakta geçirdiği yedi senelik hayat ona anlatmıştır ki ne kadar koşsa kafi görülmeyecek, daha fazla koşsun diye dövülmeye devam edilecektir. Eh, yenecek kızılcık dallarının yekunu değişmeyecek olduktan sonra boş gayretle neye kendini yormalı?...

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 163 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 163 - İnkılap Yayınları)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlık
Kurdun çocuğu nihayet kurt olur. Demek Bülent de artık asaletini, Gülsüm'le arasındaki büyük insanlık mesafesini idrake başlamıştı!...

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 168 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 168 - İnkılap Yayınları)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yahudi
Cumartesi Yahudisi gibi senin elin iğne, iplik tutmaz mı? :)

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 160 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 160 - İnkılap Yayınları)
Ayşegül A. 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaynak
Dest-i tavîl-i maharetinin meçhul-i menba ganaiminden olacak..

Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 155 - İnkılap Yayınları)Kızılcık Dalları, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 155 - İnkılap Yayınları)